Chcem si založiť súkromnú škôlku. Ako na to?

katka.m
4. máj 2009

Ahojte dievčatá. Rozmýšľam nad možnosťou založiť si súkromné jasle. Mám voľný 4-izbový byt s balkónom a ako učiteľka 1.-4. som práve prišla o prácu. Tak hľadám možnosti. Mám skončenú hotelovú akadémiu, robím si nadstavbu pre špeciálnu pedagogiku. Máte nejaké vedomosti ako to funguje? Myslím legislatívne a aj v praxi. Uvažujem nad počtom detí tak 5-6. Ak by ste o niečom vedeli, prosím, kontaktujte ma. Uvítam každý postreh.Vopred ďakujem.

alena22
4. máj 2009
katka.m
autor
4. máj 2009

Linky sú nefungujúca a jediné, čo som sa tu dozvedela, že na jasle v skúr. byte netreba povolenia, ale to sa mi nezdá 😒

mata2
4. máj 2009

ahoj,mala som sukr.jasle 😝
a daj si do vyhladavaca podnikanie v byte.....podla informacii ktore mam,/aj z uradov/,sa jasle v byte prevadzkovat nedaju.Iba ak nacierno....ale ak ta niekto zo susedov oznami uradom,budes mat problemy.

2danculik
26. aug 2013

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-/cislo-Jú... opatrovatelských centier je teraz neurekom, ale stojí za to dat dieta laikom????

stastenka42
26. aug 2013

@2danculik ako rozoznas laika od profesionala? Pokial ti predlozim doklad o sposobilosti neznamena to ze som profesional..mozno prave laik bude mat lepsi pristup k dietatu ako ten ktory to robi cely zivot a ma toho plne zuby..

2danculik
30. aug 2013

tak asi by som chcela vidiet papiere zo školy, hádam nedám dieťa do rúk upratovačky, ked sa to volá že opatrovateľské centrum, tak isto by tam mal mat niekto zdravotnícke vedomosti , na niečo tie normy hygienicke a ostatné čo sa vyžadujú od klasickej škôlky sú nie???? myslíš že si ich len tak z brucha niekto vymyslel?? a ďalšia vec edukatívna stránka - čo môže človek napríklad so základným vzdelaním naučiť???? Neviem ako ostatným, ale mne to nestojí za to, aby moje dieťa zaostávalo za inými, len preto, že v centre nie sú patrične vzdelaní ľudia

kaktusik007
30. aug 2013

@2danculik no...
zivnost na pomoc pri poskytovani opatery detom ci starym ludom je volnou zivnostou.... a to, ci dieta dat do skolky, alebo nejakemu cloveku co ma zivnost - je to individualne.... v niektorej skolke sa detom venuju tak, ze pustia spievankovo a pustia deti na dvor do piesku, inde ich aj ucia.... rovnako nie je opatrovatel a opatrovatel.....

2danculik
30. aug 2013

v škôlke sa môžeš sťažovať a prinajhoršom vymenia učitelku, a čo v centre? vzdá sa len tak niekto živnosti?

mattilde
30. aug 2013

@2danculik Zase niekto, kto sa chce hádať... Zakladateľka fóra sa pýtala na skúsenosti a znalosti so založením škôlky, a nie na to, či tam Ty chceš alebo nechceš dať svoje dieťa. Ja osobne by som tiež nedala, ale nevybočujme z témy. Mňa by to tiež zaujímalo, ako na to, lebo už dosť dlho nad niečím takým premýšľam, a čítať tu nezmyselné komentáre o tom, kto je spôsobilý a kto nie je, sa mi nechce...

mattilde
30. aug 2013

@2danculik A ako pozerám, reagovala si na riadne starý príspevok, takže to už je aj tak jedno 😀

2danculik
30. aug 2013

to je jedno či je starý, alebo nie, jedna žena u nás to ide spustiť a stále platí, že stačí živnosť a netreba mať žiadne vzdelanie. Vyjadrujem svoj názor proti detským opatrovateľským centrám hlavne od 2rokov, kedy to dieťa potrebuje najviac pozornosti, pokial ide o deti, ktoré už chodia do školy tak je mi to jedno, pretože sa učia v škole.
Uzavriem to: centrum od 2rokov do 6 určite NIE, centru od 7rokov sa nebránim.

2danculik
30. aug 2013

@katka.m najlepšie urobíš ked sa pôjdeš opýtať na urady, pretože tam treba hygienicke normy a čo mi svokra učiteľka v školke hovorila, ešte aj postielky na spanie musia byt presne 30cm od seba,všetko ma normy preto to riešia tak že sa to nevola jasle ani školka ale OPATROVATELSKE CENTRUM.

2danculik
30. aug 2013

@mattilde tak nečítaj ked nechces - niekoho určite zaujíma či bude mať klientelu, alebo nie. A ja osobne viem, že v mojom okolí ŽIADNA mamička nechce dať dieťa do centra, iba do normálnych klasických normovaných jaslí alebo školky

mattilde
30. aug 2013

@2danculik Pánečky, nejaký veľmi dobrý prehľad máš! Ak som dobre čítala, o žiadnom centre v úvode reč nebola, zakladateľka sa pýtala na súkromné jasle, dokonca si robí aj pedagogickú školu, teda po 4 rokoch ju už určite má. Napr. v Rakúsku fungujú škôlky práve takto, vo výškových činžiakoch, 5-6 detí v byte, a nie je to žiadne OPATROVATEĽSKÉ CENTRUM. A diskusia bola založená na tému - ako na to, a nie - kto by dal, a kto nedal dieťa do súkromných jaslí. Hawk!

2danculik
30. aug 2013

tak to by som chcela vidiet ako v byte hygiena povoli jasle alebo školku.
mimochodom toto je diskusia nie miesto pre urážky, narážky ak sa potrebuješ vyburiť na niekom tak nie tu.
@mattilde

mattilde
30. aug 2013

@2danculik Napísala som, ako to funguje u susedov v Rakúsku. To, či by to povolila hygiena u nás, neviem. A prečítaj si svoje príspevky vyššie, kto sa do koho navážal a urážal. Ja som ani Teba ani nikoho iného neurazila, a ani som to nemala v úmysle!

tatjab001
30. aug 2013

Prosim ta,neber to v zlom,ale treba naozaj citat s porozumenim,musim suhlasit s mattilde,ze neodpovedas na otazku.Idem si tu citat,ako na zalozenie jasli a docitam sa tu nieco uplne ine....

2danculik
30. aug 2013

a dokonca to tu aj mata2 napísala. Myslím že čítaš len tie komentáre, ktoré ty chces, a moja odpoved nie je odveci, pretože opatrovatelské centrum je pre pani co položila otázku zrejme jedina alternatíva, pokial to chce robit doma v byte.

mattilde
30. aug 2013

@2danculik Ty si úplne mimo 😀 Mata2 písala k veci, ale nevadí, škoda sa pozastavovať, zbytočná strata času.

2danculik
30. aug 2013

@mattilde rakuske pravidlá určite nepomožu, veru strata času

tinki
30. aug 2013

@2danculik
@mattilde
dievčatá, toto je diskusia z roku 2009..myslím, že zakladateľka si už svoj problém vyriešila..Ale inak v dnešnej dobe sa veľmi nevyplatí otvárať súkromnú škôllku, pretože mestá už prestali prispievať..a je to dosť nákladné, potom je nutné zvyšovať školné a na to, aby niekto platil vysoké školné, tak potom od tej škôlky očakáva aj nejaké výsledky..prípadne niečo iné a hlavne viac, ako v klasickej štátnej škôlke..

2danculik
30. aug 2013

http://www.uvzsr.sk/docs/leg/527_2007_vyhlaska_... novely si už hádam vyhladáte sami

2danculik
30. aug 2013

@mattilde tri otázniky neznamenajú narážku ani urázku ale otázku na hlbšie zamyslenie

ddadi
30. aug 2013

baby 2danculik má pravdu. JASLE ani Škôlka v byte nesmie byt - opatrovatelské centrum ano
Rozdiel?
jasle a šk.- kvantum noriem centrum -žiadne normy
jasle a šk.-kvalifikovaní pracovník centrum- aj človek bez pedag. vzdelania
jasle a šk - kopec papierovania centrum- iba voľný ŽL
pozrite si poriadne vyhlásku ktorp priložila
V čom ste možno nepochopili 2danculika je to že:
stačí ZMENIT NAZOV jasle na detské centrum a je to bez problemov a rýchlo aj v byte

2danculik
31. aug 2013

@ddadi aspoň niekto to pochopil, vďaka

karolina69
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
2danculik
2. sep 2013

@karolina69 bud taká dobrá a neoslovuj ma

A ked sa už tak všetci do mňa navážate, ANI JEDNA Z VAS okrem mata2 a alena2 ste neprečítali otázku iba NADPIS!!! Ešte ani jedna z Vás sem neprispela vôbec NIČÍM, a to katka žiadala o hociakú radu.
Dala som sem link na stránku zdravotníctva, kde su všetky normy, z ktorých jasne vyplýva, že v byte nemôže byť škôlka, môj typ pre ňu bol, že v byte môže byť centrum - to pochopila jedine ddadi. To ako sa rozvinula debata je iná vec.
TAK PRESTANTE RIEŚIT MOJU OSOBU A KED STE TAKÉ VYREĆNE, DAJTE SEM ASPON NEJAKU RADU a nenavažajte sa do drujých ludi

rodinnevikendy2
29. dec 2013

hladam osobu, ktora ma zaujem si zalozit detske centrum alebo skolocku v BA Dubravke.
K dispozicii je rodinny dom s ihriskom a bazenom, v suterene prevadzka baby plavania, plavanie aj pre ine deti mozne.
kto ma zaujem o prenajom priestorov, dve poschodia, ozvite sa mi na sukromnu postu, dakujem
🙂

melani888
7. mar 2016

Ahojte skončila tato tema pred 3 rokmi podarilo sa vám založit nejaku sukromnu školku? opatrovatelske centrum? máte skusenosti? zaujíma ma tato tema tak preto dakujem vám.

3deisy2
20. sep 2016

@rodinnevikendy2 dobry den, viem ze je to tema a prispevok poriadne stary ale skusim, nemate nahodou znova do prenajmu dany dom? Mali by sme zaujem, dakujem Vam
moj email je l.jurigova@gmail.com