Čo mi hrozí, keď nenastúpim do práce?

laura222
9. máj 2022

Ahoj, potrebovala by som radu, ide o pracu. Pracujem v jednej firme nieco vyse pol roka, nepaci sa mi tam viacero veci, okrem ineho komunikacia majitela a zle prerozdelenie prace. Napriek mojmu upozorneniu /uz asi 3x/ ze pracu nestiham a potrebujeme este prijat jednu osobu aby sa praca prerozdelila, sa nic neudialo a vzdy sa tieto staznosti zamietli pod koberec. Pred par dnami som dostala ponuku z inej firmy na lepsie platenu poziciu - uplne iny smer. Nastup ihned. Aktualny sef mi vsak dohodu nepodpise a ja proste cakat 2 mesiace nemozem /vypovedna doba/. Zaroven aj hrozi ze sktualny sef by mi vyplatu ani neposlal. Co mi hrozi ak proste do prace nenastupim?

simca06022011
9. máj 2022

Myslim, ze nic strasne, absencie = porusenie pracvonej discipliny, najskor stiahnu dovolenku a potom ti ukoncia PP. Vyplatu by ti poslat mali, mozu si narokovat naklady ak by im tvojim nenastupenim vznikla nejaka skoda. Mozno niekto napise ine skusenosti, ale realne, ked mi prestal chlap chodit do prace, takto sa postupovalo...

viestta
9. máj 2022

@laura222 máš mesačnú výpovednú lehotu. Keď nenastúpi do prace, tak dostaneš výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Výplatu ti musí vyplatiť, keď nevyplatí je to trestný cin

neanonymna
9. máj 2022

@laura222 Na výplatu ti môže siahnuť, ak to máš v zmluve písomne, čo majú väčšinou ošetrené len veľké firmy.

mirkasmile
9. máj 2022

@laura222 ak tam pracuješ menej ako rok, tak výpovedná lehota je 1 mesiac. Ak podas výpoveď teraz, začne plynúť až od 1.6.
Ak by si vo firme pracovala viac ako 1 rok a menej ako 5tušim, vtedy by si mala 2mesacnu výpovednú.
Ak teda nemáš v zmluve inak dané 🤔

janinah
9. máj 2022

skús sa dohodnúť,ukončenie prac. pomeru dohodou je okamžité

jujala
9. máj 2022

@laura222 v pripade, ze sa tvoj plat sklada zakladna mzda+ variabilna zlozka, tak tu vario ti nemusia vyplatit. Taktiez v zmluve mozes mat uvedene, ze ked nedodrzit vypovednu lehotu, tak zvycajne su to penale vo vyske 2 priemernych mesacnych platov /prestuduj si zmluvu/. ak nemas nic z uvedeneho, tak dostanes paragraf ...za porusenie prac. discipliny. Plat ti musia vyplatit. Ale ja by som oficialne informovala/ dala vypoved okamzite, aby ti dali zapocet rokov k presnemu datumu a od nasledujuceho datumu aby si mala novu zmluvu...aj kvoli odvodov. proste aby si nemala ani jeden den "hluchy- nepokryty" lebo potom su len problemy.

basullinka
9. máj 2022

Hlavne si preštuduj svoju zmluvu, či nemáš penale, resp nejaku pokutu, ak by si toto spravila.

laura222
autor
9. máj 2022

@mirkasmile mam v zmluve dane 2 mesiace

laura222
autor
9. máj 2022

@simca06022011 ako vedia preukazat ze im vznikli nejake naklady? Moja praca je zastupitelna, dovolenky mam dost to mi isto nevyplatia s tym ratam 🤷‍♀️ Ani s vyplatou nepocitam

laura222
autor
9. máj 2022

@viestta mam dvojmesacnu, mam to v zmluve aj s dobou neurcitou

laura222
autor
9. máj 2022

@basullinka nemam, zmluva je uplny zaklad, to bolo prve co som pozerala

laura222
autor
9. máj 2022

@janinah toto chcem samozrejme ale viem ze mi to nepodpisu, preto zistujem co moze nastat

laura222
autor
9. máj 2022

@viestta musi mi vyplatit aj dovolenku?

laura222
autor
9. máj 2022

@jujala to nebudem mat, ten hluchy den, ja mam uz novu zmluvu v podstate predpripravenu caka sa len na moj pokyn na termin nastupu

jujala
9. máj 2022

@laura222 tak si daj podpisat okamzite ukoncenie s tym, ze beres na vedomie porusenie prac. discipliny a pytaj si ZAPOCTOVY list+Potvrdenie o zdanitelnych prijmov fyz. osoby /budes potrebovat na rocne zuctovanie dani pre buduceho zamestnavatela/

viestta
9. máj 2022

@laura222 ak ti ju nebude krátiť pre ne ospravedlnenu absenciu, tak alikvotnu čiastku. Ale môže to papierovo dat dovolenku a až potom začne písať absencie

laura222
autor
9. máj 2022

@viestta asi to tak spravi aj ked som si nie ista ze sa mu este bude chciet platit za mna odvody

laura222
autor
9. máj 2022

@jujala chcem ukoncit k 31.5 a posledne 2 tyzdne dorobit co sa da. Ako vyzera to okamzite ukoncenie? Moze mi odmietnut dat zapoctovy list? To potvrdenie o zdanit. prijmoch to mam pytat od uctovnicky? Co by bolo ked mi odmietnu dat?

janinque
9. máj 2022

Pridi do prace pod vplyvom alkoholu a mas hodinovu vypoved 😁

laura222
autor
9. máj 2022

@janinque aj to ma napadlo akurat ze by to skor zamietli pod koberec len aby ma nemuseli vyhodit 🤣

simca06022011
9. máj 2022

@laura222 ak to vedia preukazat mozu to riesit, to ci to vedia ci nie, ci to vedia napr. zo dna na den najst niekoho miesto teba.. napr. riesil to jeden klient, kedze prisiel o zakazky, zamestnanec neprisiel do prace, nebolo spravene, kedze otvaral prevadzku ani sa to hned nikto nedozvedel atd atd... = strata prijmov, nebodaj tam mozu byt (podla pracovnej cinnosti) zmluvne pokuty atd..a le to su specificke veci a neriesi sa to zrazkou zo mzdy, vacsinou v takychto pripadoch, ked to nie je v pracovnej zmluve uvedene, ako tu pisu uz, sa to riesi sudnou cestou.

simca06022011
9. máj 2022

@laura222 nemozu ti odmietnut dat doklady o ukoneni PP, oni to proste musia vydat ked pracovny pomer ukoncia, ked ides do dalsej prace, vobec ta to nemusi trapit ci ti vystavia zapoctovy list hned, potrvdenie o zdanitelnych prijmoch ti staci buduci rok vystavit, do 15.2. sa ziada o vykonanie rocneho zuctovania, ak n epoziadas, povinne ti maju poslat potvrdenie (vacsina mzdarok okolo mna, to riesi pri ukonceni PP hned, po vystaveni poslednej mzdy to poslu, nech maju pokoj...)

simca06022011
9. máj 2022

@viestta papierovo sa nedava DV, realne sa za 1den absenice davaju 1-2 dni dovolenky dole.... cize takto vedia docerpat DV, medzitym ju vyzvu nech nastupi do prace, pripadne sa sanzia kontaktovat, ked sa nepodari, okamzita vypoved.

xena0
9. máj 2022

Niekde sťahujú aj časť výplaty ale asi by si to mala mať v zmluve uvedené...

xena0
9. máj 2022

Môjmu manželovi tak z výplaty stiahli 400€ keď menil prácu a to pritom nemal ani v zmluve...čiže je to rôzne, súkromné firmy sú najhoršie

laura222
autor
9. máj 2022

@simca06022011 cize daju mi dovolenku napr od 1-10.6, s tym ze mi ju vycerpaju a potom daju absenciu a kvazy ma vyhodia k nejakemu terminu? Ja vsak od 1.6 uz budem robit niekde inde, nebude to robit nejaky bordel? Oni by mi teda mali aj vyplatit tu vycerpanu dovolenku? Ak za jun budem mat len tu a potom absenciu? Ze mi poslu aj vyplatnu pasku?
@xena0 ja od zaciatku mesiaca na ocr takze zatial sni neni co strhavat

simca06022011
9. máj 2022

@laura222 nie nedajú ti dovolenku (ale to je teda asi individualne, u mna nemam vypísaný dovol. Listok, schválenu dovolenku alwbo nejake Pcko= ide o absenciu, niekde si to mozu robit inak?) . Dávajú ti absenciu od začiatku ale za kazdy den Acka ti "stiahnu" dovolenku (1-2dni dv za 1 A). V podstate ked sme to my riešili (iba raz, dávnejšie), tri absencie a ukončila som pp. Nepamatam sa ako to mzdu ratalo presne, my sme ju ani nevyplavali. Ale dovolenka sa necerpa, nie si na dovolenke, ona sa kráti = teda nevyplatí sa ti z nej nic. Ak nenastúpis 1.6. Do prace mzdu za jun mat nebudes podla mňa žiadnu. Neodpracujes nic v juni, ak nevznikne zostatok dovolenky (nemas staru, kratit sa bude...) = nebudu nic preplácať, este stravne ak je platene vopred môžu žiadať vrátiť.
Nic nebude robit bordel, zamestnávateľov mozes mat k jednému datumu viac.

laura222
autor
9. máj 2022

@simca06022011 rozumiem, no snad mi nebudu davat X Acok a kratit vsetkych 10 dni dovolenky no asi sa necham prekvapit

simca06022011
9. máj 2022

@laura222 no môžu

nestastna21
9. máj 2022

Môžu si nárokovať skodu co vznikla tým ze nenastúpis. Vždy je lepšie sa pokúsiť dohodnúť.