Čo mi hrozí, keď nenastúpim do práce?

laura222
9. máj 2022

Ahoj, potrebovala by som radu, ide o pracu. Pracujem v jednej firme nieco vyse pol roka, nepaci sa mi tam viacero veci, okrem ineho komunikacia majitela a zle prerozdelenie prace. Napriek mojmu upozorneniu /uz asi 3x/ ze pracu nestiham a potrebujeme este prijat jednu osobu aby sa praca prerozdelila, sa nic neudialo a vzdy sa tieto staznosti zamietli pod koberec. Pred par dnami som dostala ponuku z inej firmy na lepsie platenu poziciu - uplne iny smer. Nastup ihned. Aktualny sef mi vsak dohodu nepodpise a ja proste cakat 2 mesiace nemozem /vypovedna doba/. Zaroven aj hrozi ze sktualny sef by mi vyplatu ani neposlal. Co mi hrozi ak proste do prace nenastupim?

nikanu
10. máj 2022

Keďže by som vedela že šéf mi dohodu o skončení pomeru nepodpíše, ako ty asi by som neprišla, presne max ti siahne na výplatu tú by ti ale mal vyplatiť a hotovo. Lebo s takýmto človekom sa doťahovať, to je najhoršie.

zltalienka
10. máj 2022

@laura222 ak Ti šéf nepodpíše dohodu o skončení pracovného pomeru, tak daj riadnu výpoveď s tým, že riadne šéfovi oznám, že od 1.6. chceš čerpať dovolenku (tých 10 dní to máš do polovice júna vystarané) a že od 15.6. nenastúpiš do práce, nech za Teba hľadá náhradu. Má na to vyše mesiaca času, myslím že je to dosť. Ty si svoju nespokojnosť dávala verbálne najavo, nemá byť z čoho veľmi prekvapený. Myslím, že táto verzia je pre šéfa oveľa lepšia ako keby si jedného dňa jednoducho prestala chodiť do práce.

alexandra197
10. máj 2022

@laura222 bola som presne v rovnakej situácii . Výpoveď dohodou mi šéfka nechcela podpísať a ja, ak som nove miesto chcela musela som nastúpiť hned. Tak som do tej prvej práce (knižnica) prestala chodiť ze mi dajú absencie a výpoveď a nastúpila do novej (vychovávateľka). Z knižnice mi dávali kolegovia echo ako sa rieši moja neprítomnosť nakoniec mi prišiel papier od pravnicky ze mi dajú zaplatiť všetky škody,ktoré im vznikli,aby som prišla na stretnutie. Absencie mi nedali dali mi neplatené voľno. Takže som bola stále zamestnancom . Nakoniec som tam teda išla a dohodli sme sa ,že tie 2mes výpovednej doby budem chodiť na 4h tam a potom som utekala do novej prace - školy ( kde som o 12.30 vtedy začínala v ŠKD). Nechodenie do prace nemusí hned vyústiť do absencii.

andreafa
10. máj 2022

@laura222 ak si dala vypoved podla paragrafu 63, a si v terajsej praci menej ako 1 rok, tvoja vypovedna doba je jeden mesiac. Dovtedy sa nemozes nikde zamestnat. Samozrejme vypovedna doba zacina plynut prvym dnom mesiaca, ktory zacina plynut, potom, ako si dala vypoved. Drzim palce

andreafa
10. máj 2022

@laura222 este jedna rada. Co som spravila ja. Dala som vypoved zo strany zamestnanca a isla hned na PN. Aby som sa tam uz nemusela vratit, a po skonceni vypovednej doby som ukoncila PN a zamestnala som sa inde.

akbara77
10. máj 2022

@laura222 No môžeš skončiť ako buran, teda neprísť do práce. Lenže SR je veľmi malé...a toto tvoje správanie s tebou ide ďalej...na to nezabudni...

lenorky
10. máj 2022

polovicu platu ti nemusia dať...nič iné ti nehrozí

chrisencore
11. máj 2022

Ja som mala rovnaký problém. Poprosila som doktora aby ma vypísal na pn. Zamestnávateľ od ktorého som odchádzala nechcel platiť, tak mi potom sám navrhol aby som už odišla teda keď som pn 😀

kejtie21
11. máj 2022

@laura222 podľa zákonníka práce máš jednomesačnú výpovednú lehotu, aj keď je v zmluve inak, zákonník práce je nadradený ... ak nemáš v pracovnej zmluve penále tak ti platu musí dať, ak by nedal, treba sa obrátiť na inšpektorát práce... jediné čo ti môže je siahnuť na dovolenku, vlastne len na adekvátnu časť za obdobie ktoré neprídeš, čo ti vychádza zo zákonníka práce jeden mesiac, takže to bude 1-2 dni... uplatňovať si u teba škodu ktorá vznikla nenastúpením do práce si môžu jedine súdne, ale to by si musela mať veľkú zodpovednosť a veľmi dôležitú náplň práce aby sa dalo dokázať, že napríklad prišla firma kvôli tebe o dôležitého partnera alebo podobne...

alenka1986
11. máj 2022

S mojim byv zamest.som sa za toto sudila, cca 1000 € pokutu som cvakla. Chceli vyse 2000€. Nie je to sranda

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ajush5
11. máj 2022

@laura222 po 6 mesiacoch máš výpovednú dobu jeden mesiac. Záleží od zmluvy, môžeš tam mat krátenie mzdy a môžu ti dať absenciu. Čiže si za dané dni budeš musieť zaplatiť zdravotné poistenie. No keďže budeš zamestnaná inde, zdravotne odpadá, pretože ho uhradí novy zamestnávateľ. Takze okrem krátenia mzdy by ti v zasade nič tragické nehrozilo

ajush5
11. máj 2022

@andreafa prečo sa nemôže inde zamestnať? Môže mat súbežne aj dva, tri, päť hlavnych pracovných pomerov

ajush5
11. máj 2022

@luscious platí to, čo je v zákonníku.

ajush5
11. máj 2022

@laura222 ešte má napadlo, že ako matka starajuca sa o dieťa do 15 rokov máš nárok na úpravu pracovného času. Požiadaj si na základe § 164-165 o úpravu pracovného času na polovičný úväzok, to bude další podnet k tomu aby ťa vymenil.

melonik7
11. máj 2022

@andreafa ahoj..takze ak budem mat napr.2m vypovednu - pocas nej pojdem na PN (cele obdobie vypovednej) a nepredlzuje sa mi tym vypovedna, ano?

adriana2109
11. máj 2022

@melonik7 výpovedná lehota plynie aj počas PN

laura222
autor
26. máj 2022

Ahojte, dakujem za rady, tak nakoniec sme to ukoncili dohodou 🙂 sice sme dohodli este pracu po ukonceni zmluvy ale nie na plnych 8 hodin

andreafa
31. máj 2022

@melonik7 nie, nepredlzi sa ti vypovedna doba