Čo pre zamestnávateľa znamená mať tehotnú pracovníčku?

nikaz
2. mar 2008

poradte mi, kedy a ako oznamit zamestnavatelovi radostnu novinu. bude pre neho tiez radostna? co pre zamestnavatela znamena mat tehotnu zamestnankinu a co potom po porode ked pojdem na matersku... mam sa obavat negativnych reakcii? ma na ne zamestnavatel dovod?poradte 😒 vdaka

chromozom
2. mar 2008

Ahoj nika,
v prvom rade gratulujem a drzim palce! Ja by som s pravdou vyrukovala urcite az po prvom trimestri, dovtedy sa moze stat vselico.. Ale len za podmienok, ze nepracujes na rizikovom pracovisku (chemikalie, jedy, ziarenie...), to by som oznamila ihned. V tom pripade je zamenstnavatel povinny ta preradit na inu funkciu, ak o to poziadas. Obavam sa, ze sprava o tvojom tehu nebude pre sefa radostna, taky je zivot, je to aj moja skusenost. V principe ocakavaj problemy, ale v tomto bud sebecka, ziadaj, na co mas narok a co je pre teba najlepsie, na sefa sa vykasli, v praci ta nahradi, ale tvoje babo sa neda nahradit... A mozno som len prilis pesimisticka a tvoj sef bude vynimka (jedna z miliona) a potesi sa tvojmu stastiu! Drzim ti palce!

kisska
2. mar 2008

nikaz - tiez sa pridavam ku gratulacii:o). Okrem toho, by som to v praci urcite oznamila oficialne (pisomne) s kopiou tehu knizky. Urcite to nenechala na klebety, lebo sefovia reaguju rozne a dostat okamzite rozviazanie PP nie je nic prijemne. A samozrejme zalezi na tom, kde pracujes a co robis. V zakonniku prace si urcite najdes vsetko info o praci na smeny, dlhych smenach (12h), praci v noci, praci s tazkymi bremenami a podobne...

Naozaj teraz musis mysliet v prvom rade na babo a seba a az potom na pracu....
Drzim palce a prajem bezproblemove tehulkovanie, s ktoreho urcite bude mat radost aj tvoj sef 😉

angelina22
3. mar 2008

cau nika. ja som to este nepovedala...ale už sa chystám 🙂

nikoleta164
3. mar 2008

Nika, ja som to povedala dost skoro, len co mi lekarka potvrdila tehu. Mala som obrovske problemy, ale zalezi od sefa a kolektivu. Za mna hladali nastup a ja som zo dna na den odisla na rizikove. nelutujem, bol strasny stres a klebety, ale dolezita si ty a zdravie babatka. Sice byt doma s par tisickami so socialky nie je nic moc, ale babo je babo.

anamor
3. mar 2008

ja osobne som to oznamila az po skonceni prveho trimestra, dovtedy som maskovala navstevy u lekara ako sa dalo, oznamit to treba pisomne - vo vacsej firme a to mozes az vtedy, ked maz vypisanu tehu knizku, lebo kopiu vrchnej strany treba dolozit k pisomnemu oznameniu... u nas boli tiez prekvapeni v praci, niektori mi to dali aj pocitit, nehovoriac o tom, ked som necakane skoncila v 27tt na PN, ale v tehu je zena precitlivela, tak to tak aj vnima.... netreba si z toho nic robit, rodinka a babatko je dolezita...

denisaap
3. mar 2008

Ahoj Nikaz,v prvom rade gratulujem a drzim palceky aby vsetko dobre dopadlo.Som v podobnej situacii ako ty babo cakam 23.oktobra a prave tento tyzden sa chystam oznamit v praci moje tehotenstvo.Mam obavy z reakcii lebo tam pracujem iba 9 mesiac a zmluvu mam do juna,musim to oznamit z bezpecnych dovodov pre moje babo,a je mi to dost neprijemne nakolko odo mna ocakavali opak a neratali s tehotenstvom.No uz som raz tehu a moje babo je prvorade a najdolezitejsie a vsetko ostatne vratane reakcii musi ist bokom ale ako vravym je mi to neprijemne a uz aby som to oznamenie mala za sebou.Prejem vela stastia a bezproblemove tehulkovanie.... 🙂

benitas
3. mar 2008

ja som to sefovi povedala prave dnes. Aj ked mame dobry vztah, tak som sa obavala reakcie, ale zobral to uuuplne v poho.

daniela84
3. mar 2008

Benitas bud rada, moja sefka to zo zaciatku bala akoze ok, ale vyhodila ma kvoli tomnu ze som bola tehotna

pinco
4. mar 2008

Ahojte, ja som to pôvodne chcela povedať až po prvom trimestri, ale keďže na mňa šéfka tlačila s robotou, ako sa mám učiť všetko zastupovať, tak som s tým vyrukovala skôr, aby sa láskavo učil zastupovať niekto iný 🙂 Ona to okomentovala (nie predo mnou) tak, že dúfala, že tento rok s materskou ešte počkám, kým sa dá ona zdravotne do poriadku... Teraz sa tvári, že je to všetko oki a že mi to praje, ale určite už čaká, kedy vypadnem. Ja som si povedala, že sa budem pozerať na seba do takej miery, ako sa dá. Lebo aj keď sa všetci tvária priateľsky, aj tak by ma tu nikto nepodržal.
Keď sa vám nebude dať v robote vydržať, tak sa posťažujte doktorovi a on vás vypíše na PNku. Niekedy je to lepšie ako sa stresovať v zlom ovzduší.

sue
4. mar 2008

...ja som to oznámila až v 23tt...čo sa týka reakcií, myslím, že čo sa týka práce, to nepoteší žiadneho šéfa, pretože tehulkovo znamená len problémy - musí hľadať náhradu, nevie na ako dlho, zaúčať, musí rátať s tým, že každú chvíľu môžeš ostať doma na PN + že keď sa vrátiš, malé decká sú často choré, takže OČR a podobne... otázne je, či sa nepoteší ako človek... že ma šťastného zamestnanca 😵 u mňa to tak bolo... profesionálne nešťastný a ľudsky šťastný 😵

pinco
4. mar 2008

máš pravdu sue. Oni sa nemôžu profesionálne tešiť, to je jasné. Ale keď sa teší ako človek, tak máš šťastie a budeš sa s radosťou vracať späť na to miesto. 😉 Tak držím palce

lienockaa
4. mar 2008

baby, ja som kvôli nočným oznámila tehotenstvo asi v 8tt, aby mohli naplánovať služby bezo mňa na ďalší mesiac, lebo nočné som nechcela a požiadala som o to aj písomne s priloženým potvrdením od gynekológa..načo trápiť bábätko?..a reakcia kolektívu aj šéfstva bola úplne šialená.. ☹ akoby som oznámila, že mám mor..a to som si myslela, že aký sme dobrý kolektív..že vraj, ak si myslím, že nútiť tehulku slúžiť nočné proti jej vôli je protizákonné, tak nech dám výpoveď, lebo aj chodiť do roboty je potom protizákonné..a že mám zlého manžela, lebo brzdí moju kariéru..a tak..takže reakcie bývajú všelijaké.. 😒

moni1412
4. mar 2008

ja som to zamestnavatelle povedala tiez asi v 8tt....pretoze som musel ist na PN. Velmi nadsena nebola, pretoze ja som tam nastupila minuly januar namiesto jednej co musela ist tiez tak narychlo na rizikove....Ale odvtedy je uzasna...To bol asi len prvotny sok. A aj to, ze ma tazko choreho syna, asi jej praskli vtedy na zaciatku nervy. Tak ma to aj trosku mrzi ze som musela tak narychlo odist, ale kym sa dalo, som chodila aspon cez vychadzky vypomoct....

zuzub
4. mar 2008

ahojte, dnes som zistila ze som asi tehulka, teda mala som na teste // 😀 ,ale mam taky mensi problem, ze mi 31.5.konci zmluva a bola by som rada keby mi ju este predlzili, ak sa ale dozvedia ze som tehotna tak isto mi ju nepredlzia.chcem sa spytat ci je nejaky termin dokedy to treba oznamit zamestnavatelovi?

moni1412
4. mar 2008

zuzub ak nebudes mat problemy a nebudes musiet ist na PN, co teda dufam....tak to ma podla mna cas....asi by stacilo az po prvom trimsestri....podla okolnosti asi 🙂

sue
4. mar 2008

Zuzub, nie nie je... nemusíš im to oznámiť do žiadneho termínu... ako som už písala, ja som to oznamovala v 23tt a úplne bez problémov... dokonca si šéf našiel konečne kolegu, čo nebol 10 mesiacov schopný 😀

katinka0000
4. mar 2008

ahojte, ja som to oznamovala tak v 10 tt. uz som to nemohla viac tajit. a moj drahy sa ma stokrat denne pytal, ci som to uz povedala, lebo on to povedal hned kazdemu dva dni potom, ako som si urobila test. 😀

pinco
4. mar 2008

Vidim, ze vsetci chlapi su rovnaki. Ten moj to tiez hned vytrubil a este sa tvaril, ze on nic 🙂

Zuzub - nevrav to, ak mas zmluvu len do 31.5., lebo ja si myslim, ze ti ju urcite nepredlzia. Potom by si sa mohla akurat hodit na PNku od 1.6.

sasenkah
4. mar 2008

Ahojte,

ja som to oznamila v 16tt, a vzali to celkom v poho a to aj napriek tomu, ze som u mojho zamestnavatela len 2 mesiace a v skusobnej lehote 😀
Navrhli mi volnejsi rezim a maximalne mi vysli v ustrety, ale ako mi bolo povedane, len koli tomu, ze su tak so mnou spokojni a ze so mnou pocitaju aj do buducna.
Inak pracujem vo financ. oblasti.

angelina22
5. mar 2008

caute baby.ja som to oznamila včera..a zatial to vyzera v poriadku, šef povedal že SUPER a aj keby poviedal niečo ine ,,tak ma to nezaujíma...he he he 🙂

bibianna
5. mar 2008

Mne povedal, že čo už s vami.

azuzi
5. mar 2008

Ahojte, ja som to oznamila 3 tyzdne pred skoncenim skusobnej doby a to som si naivne myslela ze mi nemusia zmluvu predlzit, mam sefa v Prahe a oficialne som zamestnana v slovenskej firme v ramci nasej skupiny. Sam mi navrhol, ze to este nebude nikde spominat, za to som mu doteraz vdacna a stale tam pracujem a tam kde som zamestnana oficialne som to ja este nehovorila a to som uz v 27 tyzdni. Inak sa ku mne vsetci spravaju milo a prizvukuju mi ze sa mam setrit a tak. Pracujem ako manager predaja pre Slovensko v priemysle.

adrioska
5. mar 2008

Ahojte, ja by som to tiez chcela oznamit az po tom 1. trimestri, ale co mam robit, ked napr. treba nosit nejake tazsie veci, napr. tovar a tak.....ked to odmietnem, tak hned na to dojdu. ale nechcem to zatial hovorit, lebo sa dovtedy moze stat hocico, aj ked sa modlim, aby nie...

tehulka4
5. mar 2008

kocky, podla mna je to individualne..nikto nieje slepy a niektore uz maju prkne brusko uz v 10tt....ale vasou povinnostou je t oznamit sefovi hlavne pisomne....inak clovek nikdy nevie ako sa moze sef zobudit a zrazu sa zatvari ze on nic nevie ..co jena papieri to je iste..ja sa to chystam oznamit zajtra aj s potvrdenim od lekara.. 😉

miskakiska
5. mar 2008

Ahoj zuzub.Osobne si myslim ze zamestnavatel nema pravo ukoncit s tebou pomer ked si tehotna a ked ti konci pomer 31.5.Radsej by si to ale mala pozistovat skor ako mu to povies.Ja mam kamosku ktora sa takymito vecami zaobera tak ak mi zajtra vyjde cas tak sa jej na to spytam a vecer ti napisem lebo mam poobednu.No a moj sef takisto nebol dva krat nadseny ked som mu to oznamila.Sice tvrdil ze mal take tusenie ale nebol si isty a potom som sa dozvedela od kamosky s ktorou sa bavili ze to je moj problem a mam smolu.To som mu mala asi kazdy mesiac hovorit ze kedy som s muzom spala a ze nech rata s tym ze mozem byt tehotna aby ho to nezaskocilo.Lebo on na rozdiel odmna svoje deti bude tento rok po dovolenke PLANOVAT.Aby sa nepreplanoval.
😝

nadhera
5. mar 2008

ked som prvykrat oznamila, ze som tehotna , bola som tesne po skusobnej dobe a majster len povedal jezisimaria. som si pripadala, akokeby babo bolo jeho a on zenaty chlap,co doma povie. 😀 ale zobrali to vsetci v pohode, dokonca dobrovolne som ostala na nocnych. no a do piatka oficialne oznamim, ze opat odchadzam na matersku. babo nebolo planovane - chcela som uz nastupit do prace.

lienockaa
6. mar 2008

viete čo, baby, podľa mňa nie je nič zlé na tom, ak sa to oznámi aj skoro, hoci aj pred 12tt..áno, je to ešte rizikové obdobie, ale práve preto..lebo to "niečo sa stane" /myslím všetky tie smutné príbehy tehuliek s neúspešným koncom/ sa môže stať aj počas dňa v zamestnaní a nemyslím, že by sa to dalo v takom prípade tajiť..

gapa
6. mar 2008

Tiež si myslím, že ak nevykonáva žena prácu, ktorá by mohla ublížiť jej tehotenstvu, stačí oznámiť tehotenstvo po 1-om trimestri. A hlavne baby v skúšobnej dobe alebo s pracovným pomerom na dobu určitú (ako je zuzub), ak im má práve končiť a obávajú sa nepredlženia, aj ked im bolo ústne slúbené. Počas skúšobnej doby môže zamestnávatel kedykolvek ukončiť PP. A tiež bez problémov pre zamestnávatela končí PP s tehotnou, ak bol dohodnutý na dobu určitú. Takže zuzub, určite by som s tým počkala, ak nemáš iné dôvody. Tie dve-tri prehliadky u gynekológa nejak zamaskuješ.
Ono nie je povinnosťou zamestnankyne oznámiť to do nejakého termínu, ale do doby písomného oznámenia s nou jednajú ako s netehotnou. Takže napr. má nárok len na 7dní plateného P-čka (vyšetrenia). Tehotná nemá obmedzený počet dní. Ja pracujem (resp. som pracovala) v malej firme a tehotenstvo som oznámila len ústne, no vo velkých firmá je to inak.

tesorino
7. mar 2008

ahojte ja som to oznamila zamestnavatelovi , som v skusobnej dobe, ale povedala som to pretoze tam pracuje aj moj manzel a aby si nemysleli ze sme to nepovedali naschval, som vo firma piata tehotna, nejak sa to tam rozsirilo 🙂 , no a s tehulkami maju taku skusenost ze maroduju a tak som od vcera bez prace.som si poplakala.... ☹ skusim si najst nejaku brigadu, alebo nieco, nemozem doma len tak sediet....