Čo pre zamestnávateľa znamená mať tehotnú pracovníčku?

nikaz
2. mar 2008

poradte mi, kedy a ako oznamit zamestnavatelovi radostnu novinu. bude pre neho tiez radostna? co pre zamestnavatela znamena mat tehotnu zamestnankinu a co potom po porode ked pojdem na matersku... mam sa obavat negativnych reakcii? ma na ne zamestnavatel dovod?poradte 😒 vdaka

stvura
7. mar 2008

Ahoj Kocky,
no ja som oznamila v praci ze som tehotna asi po tych troch mesiacoch - dovtedy vobec nic nebolo vidiet {ani teraz velmi nie je} a to pisomne, tak ako zakon doporucuje. Musim povedat ze hoci mam zamestnavatela medzinarodnu firmu, v ktorej robi cca 80 percent zien, moja priama nadriadena zareagovala velmi zle. Nie som tam totizto este ani rok a mali so mnou velke vizie, ktore uz nebude mozne uskutocnit, nakolko po materskej sa tam nebudem moct vratit kvoli dochadzaniu.
Je to otras ze nasi zamestnavatelia reaguju zle, ako keby zabudli ze i oni mali alebo maju deti, nie su ochotni akceptovat v drvivej vacsine vobec nic - u nas je napriklad problem ked su zeny na OCR dlhsie ako tyzden. To ani nehovorim o tom ked uz teraz uvazujem ze sa budem musiet vzdat managerskej prace a robit nieco ine, nakolko nemam moznost zamestnat sa v meste v ktorom byvam...

gapa
7. mar 2008

tesorino, to je mi luto. Ono peniaze hýbu svetom a mať mamičky za zamestnankyne je dosť nákladné a problematické, bohužial (nie som zamestnávatel, len som si o tom teraz dosť naštudovala zákony a mať firmu zo zamestnancami by som veru nechcela).
Ja som momentálne po ukončení rodič.dovolenky vo výpovednej lehote tehotná, no nemám ešte potvrdenie od lekára. Som na očr a môj zamestnávatel sa bude čoskoro rušiť. Na podporu v nezamestnanosti nebudem mať nárok, nakolko žena počas rodič.dovolenky nie je poistená v nezamestnanosti a teda nesplnam potrebné podmienky.
Tesorino, dúfam, že si aspon nejakú brigádu nájdeš. A snád ti aspon vyjde nárok na materskú v ochrannej lehote, t.j. že od ukončenia PP do 6mesiacov nastúpiš na materskú dovolenku, vtedy by sa ti rátala materská z tohto PP (treba tam ale splniť viac podmienok). A počas týchto 6mesiacov máš nárok aj na PN-ku.

adrioska
7. mar 2008

Hovori sa, ze clovek mieni, Panboh meni.Ja som to tiez chcela oznamit az po 1. trimestri, ale vcera som zacala krvacat, uz je to sice lepsie, len take spinenie, ale doktorka ma dnes vypisala a vyzera to, ze minimalne do konca 1. trimestra, samozrejme, ak sa nic zle nestane. Dufam, ze nie. tak som to musela povedat aj sefke. No co uz. takyto je zivot. Hlavne nech to babenko vynosim a nech je zdrave.

denisaap
8. mar 2008

ahojte babenky,takze ja som to uz oznamila,bolo to v pohode dokonca sefka ma vystiskala a tesi sa so mnou,vyhadzovu som sa nebala lebo zo zakona ma nemozu vyhodit.Kolegine to sice este nevedia ale v poctate je mi jedno co si budu mysliet a hovorit pre mna je prvorade moje babo.... 😉

neroriso
8. mar 2008

ja som to svojmu oznamila ale aj s vypovedou v ruke 🙂 narobila som cirkus a bolo 😅 nestarala som sa viac o robotu

miskakiska
9. mar 2008

Ahojte je to poriadne svinstvo ze si zamestnavatel dovoli rozviazat s tehotnou zamestnankynou pracovny pomer aj ked je v skusobnej dobe.Ja som pozerala do zakonnika prace a nasla som tam jedine tolko ze v case tehotenstva sa vypoved nemoze davat.Takze tesorino skus si to este dobre pozistovat pripadne zajdi aj za nejakym pravnikom ved to tehotenstvo sa neda len tak naplanovat a skus aj to ci nemozes ist na Pn trebars aj do MD no a co kasli na nich.U nas to baby tiez tak robili a aj ja som urobila ze som isla na Pn lebo mi koncila zmluva ale nech este platil a to som ani nebola tehotna len som si predlzila az do konca mesiaca zmluvu.

montinka
10. mar 2008

miskakiska aj mna vyrazil ako tehotnu a ked som sa bola na to pytat na inspektrorate prace,tam mi povedali ze pokial to nemal na papieri to ako keby som pre neho ani tehotna nebola. takze hm co uz netrapim sa uz tym

tesorino
10. mar 2008

momiskakiska, gapa dakujem vam, no nebudem nic robit, v tej firme pracuje moj manzel a ja nechcem riskovat ze sa potom na nom vyvrsia.... bola som sa zahlasit na urade prace a tam mi povedali ze brigadu si tazko najdem, ani pp na dobu urcitu, takze si ani neviem predstavit co budem robit nasledujuce mesiace, troska ma to trapi, ale co uz narobime...racej sa tesime na babetko 🙂 drzim vam palceky

gapa
10. mar 2008

ozaj, baby, ak by ste potrebovalii poradiť ohladne ukončenia PP počas tehotenstva alebo či budete mať nárok na materské, príp. aj iné rady, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, tak je dobrá stránka www.porada.sk Tam sa môžete podučiť v existujúcich témach, zadať svoju otázku alebo ak takú tému cez vyhladávanie nenájdete, zadáte novú tému a ostatní - zvačša účtovníci, mzdári sa vám snažia v dialogu poradiť.

miskakiska
10. mar 2008

Je mi vas luto babenky ze to takto dopadlo ale vobec sa mi to nelubi ved to nie je vobec spravodlive taka nehoraznost na tehotnych zenach.Tak oddychujte a davajte na seba a na babiky pozor 😕

jankajs
11. mar 2008

Vyzerá to tak, že ženy sú potrestané za to, že si "dovolili" otehotnieť. U nás v škole sú samé učiteľky, z toho polovica do 30 rokov. Je teda jasné, že majú dieťa, prípadne chcú dieťa. No šéfka má po 50-ke, decká odrastené, a tak rýchlo zabudla na to, že aj ona bola kedysi často na OČR, že chodila na očkovania, vyšetrenia a pod. Teraz, keď majú kolegyne po dve malé deti, babky samozrejme ešte pracujú, tak si platia opatrovateľky, šéfka vyskakuje, že si to mali rozmyslieť, či nastúpia po roku znova do práce, vraj kto to bude za ne stále látať, keď budú s deťmi podchvíľou u lekára. Otras. Neviem ako vy, ale presviedčam sa, že chlapi sú v tomto iní, prajnejší. Na VŠ /externom, popri práci/ spolužiačke docentka nadávala, že si mala rozmyslieť, či chce študovať, alebo mať decko. A profesor ju zas poslal z prednášky domov, nech sa venuje dieťatku, veď poznámky a tézy ku skúške si doplní od hociktorej z nás. Takže? Je to v ľuďoch. Niektorí si pletú 21. storočie s dobou otrokárstva 😠

tesorino
11. mar 2008

asi s tym nic nespravime, aby sme sa nerozculovali a boli v pohodke tak racej kasleme nato, ale racej by som pracovala ako chodila kazde dva tyzdne na podpis na urad prace, uz mam s toho mindraky ☹ a pritom mi pracu hladat nebudu ☹

lante
11. mar 2008

Ja som svoje tehotenstvo oznamovala skoro, teda šéfovi som povedala 9.3.2007, že som tehula a že od nasledujúceho pracovného dňa, čo bol vtedy 12-ty marec som na PN-ke, takže od zajtra som doma už rok. Môj šéf bol skvelý a povedal: To čo máš v brušku je omnoho dôležitejšie ako táto inštitúcia. A keď som ich chodila pozerať počas vychádzok vždy sa pýtal ako sa mi darí, ako sa máme a či je všetko v poriadku. Mala som skvelého šéfa, škoda, že už z tej firmy odišiel ☹ . Inak som pracovala v bankovej oblasti. Nepodávala som písomné oznámenie, stačilo ukázať tehu knižku oni si ju na príslušnom oddelení prefotili a bolo.

lienockaa
11. mar 2008

no, bohužiaľ, výpoveď v skúšobnej dobe môže dostať aj tehulka, hoci tehotenstvo oznámi..pretože v skúšobnej dobe zamestnávateľ môže dať výpoveď absolútne bez udania dôvodu a hocikedy PP zrušiť..žiadny zákon tehotné v skúšobnej dobe nechráni..po skúšobnej dobe už samozrejme výpoveď tehulka dostať nemôže, ale baby, treba to mať písomne oznámené, lebo ako to tu už jedna z vás písala, dokým nemajú papier o vašom tehotenstve v ruke, tak s vami môžu jednať ako s netehotnou, t.j. aj výpoveď môžete dostať..takže pokiaľ sa bojíte, že dostanete výpoveď a už nie ste v skúšobnej, určite oznámte písomne.. 😉 nie každý šéf je férový, na to pozor..

stvura
11. mar 2008

Ahoj kocky, no je to presne tak ako pise jankajs. Fakt je najlepsie oznamit hned ze ste tehotne aj v skusobnej dobe aby neprislo k problemom, lebo potom nas uz chrani zakon. Ja som to tiez musela spravit, hoci riaditelku mam super zenu, ale moja nadriadena je prave ta 50 tnicka s dvoma odrastenymi dcerami ktora nevie co je to byt na OCR, pripadne PN.
Firma v ktorej robim prijima aj na vpp, brigadu tehotne zeny {su zamestnane ofic cez pracovnu agenturu}. Problem je vsak v tom ze ich volame do prace podla roboty a preto nie je zarucene ze bude robota cely mesiac i dlhsie. Mali sme vsak kocku co u nas robila fakt dlho, bola zamestnana cez pracovnu agenturu a moja sefka ju stale chcela vyrazit. Nakoniec sa mi podarilo ju ukecat nech ju chuda necha dovtedy aby mala splnenych 270 dni a aspon nejaku matersku - bolo to vsak nad ludske sily pohnut tou mrchou.
S chlapmi ako sefami mam len dobre skusenosti - ak sa nejedna o korejcov 🙄 , ale to je uz ina diagnoza....
Tak sa drzte, fakt oznamujte hned ako sa len da aby vam plynuli aspon nejake peniazky, nie kazdy si moze dovolit hned mavat vypovedou 😉

kukona1
11. mar 2008

ja som to šéfovi oznámila v den ked som si robila test a vyšiel pozotívny.... 😀 .....
a v ten večer som aj začala krvácat a mat bolesti...išli sme na pohotovost-samozrejme si ma tam nechali-mala som dvojičky,jedno bolo mimo maternice...tak som tam zostala 2 mesiace....šéf mi potom odkázal že som s ním vybabrala 😠 a pritom nevedel čo prežívam....ani ho nezaujímalo ako sa cítim a .....
takže je zbytočné to hovorit popredu kým nieje všetko 1OO péro isté

kukona1
11. mar 2008

a teda po tretom mesiaci som to jedno potratila....

lienockaa
11. mar 2008

kukona- no to mi je ľúto, že sa Ti také stalo, hovoriť to hneď po pozitívnom teste je naozaj skoro..ale ak máš už usg a podľa gynekológa teda potvrdené normálne tehotenstvo, nemyslím, že je nejaký dôvod to nepovedať..lebo krvácať si mohla začať skôr, či neskôr aj v práci a neviem, ako by si to inak vysvetľovala..aj tak by sa o tehotenstve dozvedeli..tehulky majú všelijaké problémy, niekomu býva dosť zle, ja si neviem predstaviť, že by som to nebola oznámila v 8tt..lepšie, ak vedia, z čoho tá baba odpadla, alebo prečo nie je ráno na porade, ale na záchode..a sú profesie, kde sa baby dosť namáhajú aj fyzicky a ak by nič nepovedali, akurát si tým pomôžu k nejakej komplikácii..

a od šéfa čakať pochopenie?..neviem, či taký šéf existuje a ak áno, tak ich je veľmi málo a klobúk dole pred nimi..inak, aj ja som mala šéfku 50-tničku s odrastenými deckami a všetko, čo píše jankajs je pravda..ony si snáď všetky naivne myslia, že teraz ženy nechcú mať deti, ale len kariéru, alebo čo..🙂

stvura
11. mar 2008

Kukona1...to je mi luto, viem co si prezila, lebo som minuly rok lezala skoro mesiac kvoli mimomaternicovemu.
Myslela som oznamovanie zamestnavatelovi fakt az vtedy ked ma clovek matersku knizku, lebo ja som tiez prisla na to ze som tehotna v pripade toho mimomaternicoveho tak ze som zacala z nicoho nic krvacat. Podla lekarov som bola v prvom-max. druhom tyzdni. Nikomu som nic nehovorila, bola som klasicky na PN, tentokrat som tehotenstvo oznamila az vtedy ked som mala matersku knizku - nakolko pri oznameni sa priklada i jej kopia.
Tvoj sef by si inak mohol podat ruky s mojou sefkou - este i v den amniocentezy ked som nevedela cia som chcela odo mna aby som jej robila preklady a teraz ma ohovara kade lahsie ze som ju nechala v stichu...

claudinka
11. mar 2008

baby, a som pocula, ze moze ist aj drahy na matersku a popritom moze robit? zevraj sa to normalne da?

gapa
13. mar 2008

Robiť na pracovnú zmluvu môžeš len počas rodičovskej dovolenky (počas poberania rodičovského príspevku), nie počas poberania materskej zo soc.poistovne(to platí aj u chlapov). Ale vraj aj počas materskej môžeš robiť na dohodu.

mihanka
13. mar 2008

tak patrim asi medzi stastlivky s tym malinkym percentom vyborneho sefa...
som v skusobnej dobe a do konca aprila este budem a povedala som to minuly tyzden v 10tt, pretoze robim v auditorskej firme a vela cestujeme a hlavne teraz mame zatvu 🙂 tak je to dost narocne...
bala som sa reakcie a ratala som aj s tym ze ma mozu vyhodit (este stale mozu), ale reagovala uplne super, gratulovala mi a bola stastna, ze ci sa dobre citim a ako mi je a ze v lete uz budem vegetit len na firme, ziadne cestovanie mi nehrozi... je to 50tnicka, hned mi ukazovala fotky vnucat a ze dietatko je prvorade... sa mi ulavilo a dufam, ze tam teda do materskej vydrzim... 🙂
bodaj by bolo takychto zamestnavatelov viac... 😉

duja
23. jan 2010

Ahojte baby, ja som si vazne myslela, ze som jedina co nema pravo byt tehotna 🙂 Ale ako to tak citak tak nas tu je viec.Je to vazne smutne vsak?? Ked mate ako zamestnanec povinnosti, ktore si plnite tak vam sefovia pomaly ani dakujem nepovedia ani za hodinu nadcasu!! A ked nahodou vyrukujete s pravom byt matkou tak sa vsetko otoci a z najlepsieho zamestnanca sa stane nepotrebny kus..
Ja som to mala presne tak isto..
Moj sef je nervovo chory a ma zaroven brata ako konatela firmy. Mobuje nas uz asi cca rok. Nik nevie preco mu tak preplo no stalo sa..Ked sme mali pred tyzdnom v piatok firemnu oslavu tak sa ma pytal, ci pridem, povedala som mu, ze nie lebos a necitim dobre a som unavena, tak vyrukoval na mna s vecou, ze sa tam aspon mozme ozrat...A zadarmo..Odpovedala som mu ze nemozem pit alkohol, tak sa ma spytal ci som tehotna a ja som mu iba odpovedala ANO, a nakoniec si to zasa choro zvrtol, ze ja som si z neho robila srandu..
Ked sme v pondelok prisli do prace bol nazlosteny, ze som na firmemnej oslave nebola tak hladal zamienku, ako sa zasa ako vzdy pohadat.. tak sme sa pohadali a bol kludny.. Ked sa situacia v utorok opakovala to bol presne koniec 1 trimestra, rozhodla som sa vedeniu firmy a zaroven aj sefovmu bratovi napisat, ze som tehotna. ten cisto chory mi najprv zacal blahozelat a ponukat pomoc a neviem co este vsetko9 oznamila som to iba preto, aby si uvedomil, ze na mna bliacat nemoze a nech si svoje hlupe hadacie chutky pouziva niekde inde!). A v stredu to zacalo.. to uz bol v praci i jeho brat. poobede o jednej sa do mna obaja pustili ako do posledneho chudaka (pre upresnenie situacie zijem v nemecku a skoro 3 roky pracujem pre tuto firmu).Kvalitne na mna nabliacali, ze co vsetko pre mna spravili a ja toto a potom, ze oni potrebuju moju tehotensku knizku inak mi neveria(V nemecku ak tehu nechce ukazat tehu knizku tak nemusi..A nik ju k tomu nemoze dokopat..)
Tak som sa zbalila a isla k lekarovi a nechala sa vystresovana vypisat na choru.. Toto je moje 2 tehotenstvo.. Prve som potratila prave koli stresu.. A oni mna rizikovu tehulu idu este viac vystresovat??
Mala som a mam stale pocit, ze zijem v diktature..Ved to nie je mozne aby kazda zena mala v praci pravo na to byt tehotna iba ja nie..
Ziadala som termin na personalnom oddeleni a u Majitela nasej firmy, chcem sa stazovat na pristup riadiacich pracovnikov za mobbing na tehotnu zamestnankynu.Odpoved som aztial od vedenia firmy nedostala.. Tak som zvedava ako to ide pokracovat.

bambulka333
26. jan 2010

duja, tak to je brutal ☹ clovek by si povedal, ze v Nemecku to bude ine atd...ale nie je...ja pracujem v Rakusku, v banke...do 3.mesiaca som to tajila...ale islo o to, ze sef brutalne fajci v kancelarii a vsetko prechadza do mojho kanclu hned vedla ☹ kedze som nevedela ako mu to povedat a co robit, jednoducho som sa dala vypisat a basta...bola som mesiac doma...ked som sa po novom roku vratila, zistila som ze mal kolaps, lebo hulil asi 60 denne a prestal fajcit v kancelarii...tak som sa potesila a oznam,ila mu to...zareagoval dobre, nemozem sa stazovat...ale neviem, ako by to dopadlo, keby nemal ten kolaps a fajcil dalej...jeho neodradilo nic, ani staznosti ludi, ani nic, je velke zviera v banke, tak mu dokonca odmontovali aj pozirne hlasice v kancli aby mohol hulit nonstop a aby sa nespustilo poplasne ☹ tak mi povedz, co uz je toto! clovek si povie, ze na "zapade" je to urcite ine atd...ale nie je, niekedy mam pocit, ze este horsie ako na Slovensku, tam to proste asi fakt bolo nejake lepsie 😀

tak drzim palce a odporucam vziat PNku tak dlho ako sa da...vyhodit ta nemozu, takze bud kludna aodpocivaj...na mna dnes rano sef naziapal (asi mal nervy ze som dosla az o 9.00, ale proste sa mi nedalo vsat, som unavena a dochadzam do viedne a este sa mi robi aj herpes prave ☹ ☹ , takze som si povedala, ze mozem ich okaslat, do konca tyzdna ma neuvidia! berem si volno, poviem, ze je mi zle!

mijacek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majloo
22. okt 2010

@mijacek ahoj, myslim, ze mozes, iba nocne nie. Inak ja pracujem tiez na smeny osemhodinove a niektore z tych poobednych koncia az o 23:00, proste hroza, a to ja odpadavam uz o osmej vecer. 🙂 Este ze to nie je kazdy den.

aniicka24
5. nov 2010

ahoj ja sa chcem opýtať ako alebo kedy mam oznamit mojmu zamestnavatelovi tehotenstvo???som v 5tt ale ide o to ze moje pracovisko nie je prave najzdravsie a najcistejsie 🙄 a robime na smeny ranne a poobedne ale tie poobedne u nas trvaju od 14-15 az do 23-15 co je dost ako mam postupovat???

zivika
5. nov 2010

@aniicka24 pokial si si ista, ze tvoj zamestnavatel ma aspon trosku charakteru, povedz mu to kludne aj hned a pokuste sa najst nejake rozumne riesenie...ak chces mat istotu, popros tvojho gynekologa, aby ti dal do prace potvrdenie, ze si tehotna, lebo ked to odovzdas pisomne, si chranena zakonom a nemoze ta prepustit a musi ta preradit na vyhovujucu poziciu, alebo ti upravit pracovnu dobu...len neviem akeho mas doktora, ta moja ma zacala brat ako tehotnu az v 12tt 😒 ale nastastie v robote to bolo ok, aj ked som pracovala od 10 do 24, tri az styri krat do tyzdna...vsetci mi pomahali a dost som aj oddychovala...zvladla som to do konca 5teho mesiaca 🙂 drzim palce...

aniicka24
5. nov 2010

@zivika no ja somm otehotnela tak trochu necakane podla vypoctu som cca 5tt no a mala som doktorku ktoru som akurat menila idem k novemu doktorovy teraz 10.11.tak vlastne este neviem aky je ten novy doktor ale podla toho co som sa o nom docitala tak je dobry.

zivika
5. nov 2010

@aniicka24 tak chod za nim co najskor a porozpravaj sa s nim o tom...urcite poradi 🙂