Čo pre zamestnávateľa znamená mať tehotnú pracovníčku?

nikaz
2. mar 2008

poradte mi, kedy a ako oznamit zamestnavatelovi radostnu novinu. bude pre neho tiez radostna? co pre zamestnavatela znamena mat tehotnu zamestnankinu a co potom po porode ked pojdem na matersku... mam sa obavat negativnych reakcii? ma na ne zamestnavatel dovod?poradte 😒 vdaka

regi02
15. apr 2013

Caute kocky....chcela by som sa spýtať...ja pracujem vo viedni..mám odrobene viac ako rok a pol a som v 14.tyzdni.Môj šéf vie že som tehotná,ale chcela by som sa spýtať či mi vie niekdo poradiť,ked.som viackrát na pn-ke,či ma môj šéf môže vyhodiť.Ďakujem

jaja018
15. apr 2013

Ked si na pn ta nemôže vyhodiť az po ukončení pn. Môže ta vyhodiť aj ked si tehotná ale z iného dôvodu. Ako dôvod výpovede nemôže uviesť tehotenstvo a veci s ním spojené ale napríklad z porušenia pracovnej disciplíny ta môže vyhodiť. @regi02

anjelicek26
15. apr 2013

@regi02 - nemoze ta vyhodit, v rakusku, nemecku su tie zakony prisnejsie, dokonca ani keby si este v skusobnej lehote ta vyhodit nesmu - ten pripad som bola ja 😀 Vyhodit ta mozu len pri zaniku firmy (to dostanes odstupne), alebo pri hrubom poruseni pracovnej discipliny (teda po prvom varovani porusit teda 2x)... ale to sa v normale nestane... neboj nic a uzivaj tehu...

mimajo
15. apr 2013

@regi02 ak si mu pisomne oznamila, ze si tehotna, kde to potvrdila zenska lekarka a napisala datum narodenia, tak ta nemoze/nesmie vyhodit

regi02
16. apr 2013

Dievcence ďakujem🙂už som trošku kludnejsia,ale ja som ukázala šéfovi len matersk
ú knižku a to bolo všetko,pracujem ako predavačka vo vitríne v jednom heurige a je to pre mňa namáhavé,lebo musím aj 10hod.stat na nohách,a lekárovi som to hovorila a on mi povedal že ked mám bolesti mám si zobrat tabletku,a ja už neviem čo mám povedať môjmu lekárovi...vy ste s akym dôvodom sa dali vypísať na pn?ďakujem

majloo
17. apr 2013

@regi02 ja napriklad preto, lebo mi tvrdlo brucho, aj 40 krat za den, musela som byt doma, v klude, polihavat. Najviac mi tvrdlo cestou do prace, nechapem 😀 , to tak asi od 7.mesiaca ale.

noorzade
18. feb 2015

Presne tohoto sa obavam aj ja. Planujem mat v buducnosti mozno o rok tiez babatko s manzelom, no pracujem v gastronomii ako casnicka vo velkej restauracii. Desat hodin zvycajne stojim vkuse na nohach, niekedy sa nestihnem ani najest pocas tych desiatich hodin ked mame vela prace nehovoriac o tom, ze musim velakrat behat hore a dolu do skladu po tazke bedne s napojmi a tazke kose so spinavym nadobym davat do umyvacky. Velakrat si necitim chrbat. Nas sef je cholerik, co nie je ziadna slava. Som si ista, ze ak by som otehotnela, uz by som to vsetko viac nemohla vykonavat. Ale bez prace takisto nemozem byt. Bojim sa vsak, ze by ma vyhodil alebo prinajmensom na mna poriadne nakrical. Co mam robit? Uz teraz mam z toho stres. Mam strach byt matkou.Azda je to v dnesnej dobe uz hriech?