Dá sa vrátiť zo zamestnania na rodičovskú?

biancarv
9. sep 2013

Ahojte, maličký má 9 mesiacov, teraz od septembra som sa vrátila do roboty. Dali ma na iné oddelenie, kde sa mi vôbec nepáči 😒 tak som ich žiadala či by ma vedeli vrátiť na pôvodné oddelenie. Povedali , že tam miesto nemajú, že keď ma aj dajú tak len na polovičný úväzok, alebo môžem dať výpoveď. Teraz ľutujem, že som sa chcela vrátiť. Neexistuje také niečo, že by som požiadala opäť o rodičovskú dovolenku, nakoľko malý má len 9 mesiacov? Keď som sa ich na to pýtala, tak boli ku mne nepríjemní, že čo si o sebe myslím, že sa vrátim a potom chcem byť opäť doma. Som z toho nešťastná. ☹ Musela som sa vrátiť kvôli finančnej situácií, ale teraz to ľutujem, radšej budeme mať kľud a žiť z výplaty do výplaty. Poraďte mi prosím, aké sú moje možnosti. Ďakujem za každú radu....

mima4
9. sep 2013

@biancarv ale ty si na rodicovskej, tebe rodicovska dovolenka neskoncila, stale mas narok na peniazky od statu az do troch rokov veku zivota. Mozes v pohode pokracovat v rodicaku a oni ta nesmu pocas rodicaku prepustit.

biancarv
autor
9. sep 2013

@mima4 ja rodičovský príspevok poberám, len neviem ako je to v robote, strašne sú na mňa nahnnevaný a chceli mi dať bud výpoveď alebo dohodu o skončení a keď nie tak polovičný úväzok a ja teraz nneviem či by som ich mohla znova požiadať o to aby som bola doma.....

olifcek
9. sep 2013

@biancarv jasne, ze mozes. napis A4 s tym, ze sa vracias na rodicovsku dovolenku od xy dna a je to 🙂

biancarv
autor
9. sep 2013

@olifcek určite? lebo mne tvrdili , že sa to nedá....nevieš nejaký paragraf, alebo zákon na to?

mima4
9. sep 2013

@biancarv neviem ti povedat ja presny paragraf, nie som zdatna v zakonoch, ale urcite sa to da tak, ako pise
@olifcek

sissy27
9. sep 2013

@biancarv samozrejme, že sa to dá, máš na to nárok do 3 rokov veku dieťaťa, v prípade nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa až do 6 rokov... a keď sa im nepáči, no žiaľ asi sa budeš musieť zmieriť s tým, že po návrate si nájdu dôvod na výpoveď ☹ a nemusíš ich o to žiadať, stačí im to oznámiť 😉

biancarv
autor
9. sep 2013

@sissy27 bojím sa, po tom ako ma vyhrešili, že sa mi nepáči na inom oddelení, tak nemám ani chuť do života, ja som im povedala, že či ma nemôžu znovu dať na rodičovskú a oni že v žiadnom prípade, chcú aby som pristúpila buď na výpoveď alebo polovičný úväzok a neviem ako sa brániť :/

monika2712
9. sep 2013

@biancarv na rodicovsku mas zo zakona narok do 3 rokov, a ako pisu vyssie, iba im to oznamis listom. nic viac.. ak ta chcu vyhodit, tak mozu ale az ked sa vratis z rodicovskej..

sisaha
9. sep 2013

@biancarv kludne im povedz, ze nie ste v materskej skole, aby ta hresili.. Tak ako ti radia baby predtym, listom A4 im oznam, ze sa od nasledujuceho dna vracias spat na rodicovsku dovolenku do 3 rokov veku dietata. a daj si to potvrdit v podatelni, aby si mala o tom doklad. Nie, ze ti daju absenciu za svojvolne nenastupenie do prace. Ale pocitaj s tym, ze ta zrejme po tych 3 rokoch prepustia

sisaha
9. sep 2013

@biancarv je to sice zo stareho zak.prace, ale podstata je rovnaka http://poradna.hnonline.sk/otazka/je-mozne-prer...

zuzka38
9. sep 2013

@biancarv ako bolo hore pisane mas na to zo zakona narok, oznamit by si im to vsak mala mesaic pred nastupom na RD
pozri si zakonnik prace paragraf 166

tykat
9. sep 2013

Jasne ze sa da. Pozri sem http://zakonnik-prace.sk/socialna-politika-zame... paragraf 166
Zamestnavatel je dokonca povinny ti to poskytnut. Pisomne poziadaj min 1 mesiac vopred.

A co sa tyka toho ze ta dali na ine oddelenie k tomu si pozri paragraf 157, zamestnavatel je povinny zaradit ta na povodne miesto a pracovisko. Ak to nie je mozne musi ta zaradit na pracovne miesto zodpovedajuce tvojej pracovnej zmluve.

lulu_lu
9. sep 2013

a aby si bola uplne pokojna, chod do socialnej positovne a tam ti tiez povedia, ze mas na to narok. Drzim palce 🙂

sissy27
9. sep 2013

@biancarv nemáš sa prečo báť 😉 baby ti sem hodili už presný §, a ja doplním - ak oni tvrdia, že existuje zákon, ktorý zakazuje vrátiť sa na rodičovskú, nech ti ho ukážu 😎
hlavne sa ich neboj, ja viem, že je to nepríjemné, ale aspoň vieš na čom si, že tak či tak asi dostaneš výpoveď po návrate z RD za túto "rebéliu", ale za 2 roky sa môže všeličo zmeniť, aj vedenie firmy 😉

biancarv
autor
9. sep 2013

@monika2712
@sisaha
@zuzka38
@tykat
@lulu_lu ďakujem za rady, takže keď zajtra je 10tého, mohla by som sa na rodičovskú vrátiť od 1.10? nerozumiem prečo mi povedali ,že sa to nedá :/

adkasmolka
9. sep 2013

@biancarv Teba nema co zaujimat, ci sa budu alebo nebudu hnevat a ako budu reagovat! V prvom rade si matka dietata, a robis vsetko pre jeho blaho. Ak mas prist nervozna domov z prace, prenas nervozitu aj na dieta. V praci niesi spokojna, mas male bejby, tak kde je problem? Zo zakona mas narok kedykolvek sa vratit naspat na rodicak. Nemusis ani ceknut, len im odovzdas popisany a podpisany papier. A do troch rokov sa mozes venovat len a len svojmu dietatku 🙂

alecka
9. sep 2013

@biancarv moja mala mala nieco cez rok, ked som sa vratila na mesiac do prace. po mesiaci naspat na rodicovsku dovolenku. myslim si ze by si mohla nastupit uz od zajtra, ze to nemusi byt len od 1, ale to si radsej pozri, lebo tymto nie som si 100% ista. mas pred sebou este 2 roky, dost casu na hladanie ineho zamestnania, a mozno ako kocky pisali, moze sa v praci nieco zmenit a prijmu ta naspat po skonceni rodicovskej bez problemov. drzim palce 😉

biancarv
autor
9. sep 2013

@adkasmolka
@alecka kde môžem zistiť ako je to presne, lebo najradšej by som bola naspäť na rodičovskej dovolenke hneď od zajtra alebo napozajtra :/ inak ma bubú chcieť donútiť podpísať skrátenie úväzku na polovicu

tykat
9. sep 2013

Podla zakonnika prace treba podat ziadost mesiac vopred (aj vsetky zmeny ohladom rodicovskej dovolenky treba komunikovat mesiac vopred). Cize ked zajtra das ziadost od 10.10. mozes ist naspat na rodicovsku. Ale bacha daj si to bud potvrdit na personalnom alebo ak by sa vykrucali taK posli mailom a notifikaciu si odloz, pripadne doporucene postou. to oreto aby si mala doklad a nedali ti napr absenciu a hrube porusenie prac discipliny. Medzitym mozes ist na ocrku alebo pnku ak su k tebe takí hrubí ako píšeš.

adkasmolka
9. sep 2013

@biancarv preboha a to sa das donutit?? Nemozu Ta na nic donutit, si slobodna osoba!!! Ak to chces mat vsetko naporiadku, dohodni sa so svojou Dr. aby ti dala peciatku, ze sa musis vratit naspat k dietatu skrz niakej choroby alebo dieta zle znasa jasle, takze sa vracias opat ma rodicovsku. Nato Ti nemaju co povedat. Dievcata Ti uz pisali, akym paragrafom sa mas ohanat. Napis si to takto: Hore hlavicka kto to adresuje, pod to komu je to adresovane a do stredu: Vec: ukoncenie pracovneho pomeru - navrat spat na rodicovsku dovolenku a pod to napises, ze preto a preto sa dnom xy vracias spat na rodicovsku. Podpises, dat si to opeciatkovat ak treba u Vas vo firme, zanesies svojmu nadriadenemu a dovidenia.

tykat
9. sep 2013

@adkasmolka jemine ukoncenie pracovneho pomeru nech tam nepise ani omylom!!! Ak tak ziadost o poskytnutie rodicovskej dovolenky od 10.10. alebo oznamenie o navrate na rodicovsku dovolenku.

adkasmolka
9. sep 2013

@tykat ja som to teraz riesila so znamou, po spravnosti by to tak malo byt. Ale mas pravdu, aby to zle nepochopili. Ziadost o poskytnutie by som tam nedala, skor by som to potom dala, ako navrat na rodicovsku dovolenku z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu mojho dietata. A dolozila by papier od lekara. Co myslis?

tykat
9. sep 2013

@adkasmolka ak by to mala potvrdene od dr. tak mozno ano ale v jej situacii by som neriskovala ze to na nu nasiju ze nieco nesplnila a vyhodia ju z prace. Radsej by som sla na ocr, bud na striedacku alebo po 10 dnoch na neplatenu. Pri ocrke ani nemsi byt doma, moze ist na nakup, vonku a pod.

adkasmolka
9. sep 2013

@tykat ale ona chce byt uz stale doma. Alebo nech sa da na OCR a pocas nej poslat do prace papier. No, uvidime co nam da vediet, ako sa rozhodla.

tykat
9. sep 2013

@adkasmolka presne tak to myslim, dat papier a potom na ocrku, platia sa aj vikendy, potom prerusit ist na pnku a potom znovu na ocrku a nejako prezit do 10.10.

adkasmolka
9. sep 2013

@tykat tak tak. Drzim je palce 😵

alecka
9. sep 2013

@biancarv skus omrknut tie linky co ti napisali baby. inak ja by som skusila kontaktovat UPSVaR, skus prezret aj ich stranku, ale ja by som urcite zavolala aj tam, mali by ti vediet poradit. urcite by som isla na ocr a popri riesila tieto veci. je potrebne vyjadrenie dpediatra ze sa musi vratit na rodicovsku? podla mna je to pravo kazdej matky a netreba to dokladovat a zdovodnovat zamestnavatelvi- ale to je moj nazor. ja som bola v inej situacii, moj zamestnavatel mal zaujem na preruseni mojej rodicovskej dovolenky, takze mi vysiel v ustrety. nemusela som pisat ani ziadnu ziadost. uz uvidim ako to bude ked sa budem chciet vratit naspat....je vrchol ako teraz zamestnavatelia zaobchadzaju so zamestnancami a obchadzaju, pripadne ignoruju zakony. povedia cloveku, ked sa ti nepaci, nepodpis a chod- prekrasna doba 😠 . drzim palce a pevne nervy 😉

biancarv
autor
10. sep 2013

@mima4
@olifcek
@sissy27
@monika2712
@zuzka38
@tykat
@lulu_lu
@alecka
@adkasmolka ďakujem vám za rady, bola som dnes v robote a keď som spomenula paragraf 166 zrazu nebol problém ma dať späť na rodičovskú dovolenku dokonca hneď so včerajším dátumom 🙂 takže nakoniec to dobre dopadlo a mne spadol kameň zo srdca, že môžem byť s mojími deťmi, hlavne s maličkým, ktorý ma teraz potrebuje. ahojte 🙂

adkasmolka
10. sep 2013

suuper, gratulujem 🙂

sissy27
10. sep 2013

@biancarv super, vidíš, ani to nebolelo 😉 uži si drobca 😉