Dá se pracovat při miminku?

charlinka
5. feb 2008

Ahoj, možná že už tady takováto téma byla či je, ale nenašla jsem ji. Mám 17ti měsíční dceru a přemýšlím o tom, že začnu pracovat, aspon na poloviční uvazek. Nejsem si ale jistá, jak to všechno zvládnout. K tomu ještě studuji na VS ale to nikdy neovlivnilo muj čas strávený s dcerkou. Je velmi společenská, ale nevím zda je moc brzo ji dát do soukromé školky i když by to bylo jen na dvě tři hodinky denně. Máte někdo zkušenosti? Finančně to zvládáme zatím ok, ale spíš jde o seberealizování a myslím si, že i malá potřebuje trošku změnu, ale bojím se toho. Prosím poradtě nebo napište svoje názory.

susik77
5. feb 2008

ahoj charlinka, ja tiez chcem ist do prace ked bude mat mala 2 roky.financ. sa mi to moc nevyplati, skor pre seberealizaciu.manzel ma dobry prijem, takze budeme v pohode. tiez chcem dat malu do sukrom. skolky.
zalozila som temu v paragrafoch: vyuzijete niekto zrychleny rodic. prispevok-2 roky...

charlinka
autor
5. feb 2008

No já bych ho hned využila, jen na něj bohužel nemám nárok. Jinak si myslím, že ten zrychlený rodičovský příspěvek je super. Já ještě nevím co budu dělat, ale to u mě není problém. Máme tu v NZ taky jednu mateřskou soukromnou školku pro děti s "plínkami" tak mě to tak napadlo. Nebo už možná v tu dobu bude bez plínek to je jedno. Jak se na to cítiš co se týká malé? Myslíš že to zvládne??? Já si myslím, že ty děti to zvládájí tisíckrát líp než my maminy 🙂

llucinka
5. feb 2008

Ahojky charlinko: Můj malý má skoro 5 měsíců a já pracuju od doby, co jsem se zotavila po SC. Některý měsíc více, některý méně. pracuju když malý spí nebo v noci. A zatím se to dá 😉 Takže jdi do toho!!!

susik77
5. feb 2008

ona je tiez dost spolocenska, u cudzich ludi ma lepsiu naladu ako pri mne 😎
ja chcem prac.3 dni po 8 hodin a 2 cele dni byt s nou-a robit aktivitky-vylety a pod... myslim, ze to prospeje jej-bude v kolektive aj mne...uz mi strasne chybaju ludia...

etuska
5. feb 2008

Charlinka,Susik-je to individualne 🙂 Dcérka mala 14.mesiacov,ked som/z financ.dovodov/ nastupila do prace. Malú som dala do jaslí. Ani raz za celý čas neplakala,ona je ale dost spolocenska a snazila som sa aj predtym travit viac casu v spolocnosti iných ludi,aby nebola naviazanaiba na "maminu suknu" 🙂

Prve 4 mesiace bola sice dost chorlava,no potom ako keby utal.Postupne si vybudovala imunitu a cca 1 rok sme nebrali ziadne antibiotika,cize super 🙂
Ozaj je to individualne,lebgo ked Vam babo bude dlhsie chorlaviet,tak to potom nema cenu 😒

S 2.+3 babom chcem urcite ostat na materskej do 3-och rokov,lebo by sme ich chceli hned po sebe. Sebarealizácia je fajn vec,no nie za kazdu cenu. U nas to bola skor otazka "prezitia",kedze sme zili z 1 platu.

llucinka
5. feb 2008

etusko: Souhlasím, kdybych pracovat nemusela, nepracovala bych. 😉

elise
5. feb 2008

ja už pracujem od januára naplno a minulý rok som na 3 dni v týždni pracovala už od apríla a malý niako neutrpel, venujem sa mu dosť, stále ho kojím, ale manžel robí na smeny a občas ho varuje kamoška tej platím z rodičovského

elise
5. feb 2008

my máme hypotéku a v práci ma potrebovali

susik77
5. feb 2008

etuska: my malu dost otuzujeme-zaspava pozakryvana pri otvorenom okne a chodime aj na koj.plavanie zatial vo vani, kde sa aj otuzuje. zatial mala len nadchu, nic vazne.este kojim, chcem to vydrzat teraz cez zimu a niek. na jar skoncim...

etuska
5. feb 2008

Druhá strana mince: Ak vám je už na materskej "pridlho" a ste z toho deprimovaná,je urcite lepsie pracovat aspon na pol. uvazok a trosku sa odreagovat od "plienok".Nie je nič horšie ako depresívna mama 😒

janina0909
5. feb 2008

elise: dnes sme si uz pisali, momentalne sa aj tymto zaoberam, manzel pracuje na smeny z fin.dovodov by sa hodilo,keby sompracovala aj ja, takze maly musi do skolky. Je to velky huncut a ocividne potrebuje kolektiv, sice neviem co ma vezmu do prace uz teraz ale obavy mam. Mam pocit ako keby som sa ho mala zbavyt. Inac aj ta praca pre mna by mala byt na smeny, tak neviem, ci by som ju brala, keby mali o mna zaujem. No dufam,ze to dopadne dobre.

janina0909
5. feb 2008

Sice kladnym dovodom pre pracu je aj ta "depresivna mama" co si niekedy aj takpripadam, no uvidime ☹

elise
5. feb 2008

janina ja som ten pocit mala tiež teraz som prešla fázou že mi aj slzička vypadla ale vidím že je šťastný a spokojný, ja som sa už prispôpsobila tak uvidíme čo bude dalej.keby ste obaja robili na smeny tak by ste sa pri malom mohi striedať. tak by malý nemusel do škôlky

bramburka
6. feb 2008

já bych chtěl a cca od jejího 6. m,ěsíce na čtvrt uvatek - cca 1 den v týdnu + částečně práci doma...

poupe
6. feb 2008

to by me zajimalo jaka slusna prace se da sehnat na MD,ja o tom stale premyslim,ale vubec nevim co bych delala,jakou praci delate doma?To vam nabidne zamestnavatel?

kacka.va
6. feb 2008

poupe: já budu normálně pracovat pro svého zaměstnavatele z domova.

poupe
6. feb 2008

tak to zavidim,potrebovala bych takovou praci,ale u me to neni mozne

simousek
6. feb 2008

Poupe, tak to já taky závidím, pracuju ve státní správě a to si jednou těžko něco vezmu domů 😅

mikca
6. feb 2008

tak taky bych šla do práce hned, ale nemám hlídací babičku a ni nikoho jiného takže mám smůlu ☹ , ale kdybych měla naváhala bych..práci si taky bohužel nemůžu vzít domů 🙂 ..dětičky jsou přizpůsobivě, tekže odloučení zmáknou...horší je to z maminkama 🙂

charlinka
autor
6. feb 2008

Ahoj,
mikca ani mi nemáme hlídací babičku, svokrovci jsou dost zaneprázdnění, ale přemýšlela jsem o jasličkách. Tam berou děti i s plínkami.
Nebo jsem přemýšlela i o práci z domova, ale to se mi nezdá, myslím, že prckovi by prospělo být v kolektivu a jak bylo vzpomenuto, i přes pár onemocnění si tím získá větší imunitu a potom ve školce, až bych nastoupila na celý uvazek budeme mít tento problém za sebou.

mem
6. feb 2008

ahoj holky, tak ja pracuju. Pred odchodem na materskou jsem praci orezala, nechala si to, co zvladnu doma a jde to. Mela jsem prestavku 3 tydny po porodu a po zotaveni a zabehnuti doma, jsem zase zacala. Sice jsem mela v lednu chvili krizi kvuli dodelavkam, ale zvladla jsem to a ted je ta bezna agenda dobra. Pracuju tak 2-3 hodiny denne v prumeru, spis v noci, kdyz mala usne. Pres den kouknu na maily a promyslim si veci a odpovedi pri vareni a prochazce, jinak se venuju male. Praci jsem si nechala kvuli "nezblbnuti", karieru po 13ti lete v praci uz neresim, mam ji dost. Taky verim tomu, ze je tahle moje prace takova rezerva na druhe dite. Kdyz zvladnu ukombinovat 1 dite a praci, tak dokazu sama 2 deti, popr. 3 taky. Ve stejnem dome bydli manzelova mama a jeji pomoc spociva ve vozeni kocarku na 2 hodky 2-3x tydne, coz bodne. Financne to bodne, ale neni to to prvni. Ovsem meli jsme doma dohodu, ze kdyz to pujde tak ok, ale kdybych nestihala nebo to neslo, tak prace ihned zanecham. Ema je ovsem zlate dite 🙂))

char: doporucuju: zkus to, za to nic nedas !!!

kacka.va
6. feb 2008

mem: tak to já si budu užívat bez práce celý půl rok a pak si ty nejdůležitější věci stáhnu zpátky do mojí zodpovědnosti a doufám, že to budu moct praktikovat stejně jako ty 😉. kariéru taky neřeším, ale nechci doma zblbnout ze stereotypu plenky, kojení, uspávání.

poupe
6. feb 2008

a co je to za praci,kterou vykonavate?

andilek
6. feb 2008

holky dám vám jeden extrémní příklad ju: šéfová makala každý den, den před porodem byla ještě v práci, porodila v pátek a ve středu následující týden byla ráno v půl sedmé opět v práci, nekojila, má hlídací babičku a občas hlídá tchýně, její miminko s náma bylo i v kanceláři (dobré zpestření v období daní 😝 ), maminka si občas vyrazí na zahraniční dovolené bez pracka a bez M, když se vrací z práce, tak jí prcek říká jménem a neoslovuje jí mami, tatínka má určitě víc rád, dneska prcek chodí do školky a maminka lituje, že s ním netrávila více času ....

co se týká mě, vždycky jsem hrozně chtěla pracovat a stíhat obojí, jak výchovu syna, tak práci, abych z ní nevypadla, protože na 3 roky se odmlčet v mé práci je dost dlouhá doba 😒 , když jsem byla na rizikovém, tak jsem si brala práci domu, pak jsem chodila občas vypomáhat, po porodu jsem měla nedávno nějaké papíry doma a vím, že se to v mém případě zatím zvládnout dá, syn je hodný a zatím neběhá, tak ho nemusím tak hlídat.... nemám hlídací babičky, takže bych musela vše zvládnout sama, ale říkám všeho s mírou a pokud to nepůjde tak rozhodně práci domů nechci a ani do ní nepůjdu... a hlavně nechci přijít o ty nejkrásnější zážitky 😉

aponchie
6. feb 2008

moc chci pracovat ale nemuzu zatim pac babicky nejsou skolka jen dopoledne prace na pul uvazku nemuzu najit manza nepravidelne smeny jako kuchar 😢 tak rada bych z domu neco delala aspon nebo chodila na 6do 11.30aspon je to hnus moje tchyne nas nenavidi nechodi za nama nezna skoro malou jen svagrove hlida ale ta to nepotrebuje pac uz nikdy pracovat nebude ale nam by nikdy takhle nehlidala je to smutne co nekdo chce pracovat a nemuze a nekdo nechce a ma moznosti

kacka.va
6. feb 2008

poupe: v podstatě kancelářina.
andilku: tak to je drsnýýýýý. Já jsem taky domluvená se šéfem, že se uvidí podle toho, jak to bude schůdné 😉

makelka
6. feb 2008

ahoj, já do práce chodím dle možností, něco dělám doma, něco bohužel doma nelze, Tobiášek je hodný dítko, takže se to zvládnout dá. Nevidím v tom problém a pokud je to na 3hod denně tak už vůbec ne, i dítě se potřebuje dostat mezi jiné děti a v žádném případě si nemyslím, že bys jej o něco ochudila 😉 😉 😉 Toť můj názor 😉

digysa
6. feb 2008

andilek: ten extremny priklad, co si popisala bol aj moj. Ja som rodila v nedelu a vo stvrtok som musela ist do prace (s malym) lebo nikto nevedel prebrat par mojich pracovnych zodpovednosti. A kedze robim s peniazmi a ludia sa nestaraju, ci som rodila...oni chcu svoje peniaze, tak som musela naklusat. Ale iba 3x tyzdenne na 2 hodiny....presne kedy moj syn spaval....

Moj vztah so synom je ale uplne opacny....ja som do jeho druheho roku nemala ziadnu opatrovatelku, lebo nastastie moj manzel ma pracu, ze si odide kedy chce a robi aj z domu, takze sme sa striedali....
Az od 2-heho roku zacal syn chodit na 4 hodiny do skolky....moze chodit aj na cely den, ale ja s nim rada travim cas a tiez robim iba 4 hodiny, kedy je on v skolke...

Uprimne, ja moju pracu beriem ako relax a oddych od dietata 😎 a aby som uplne nestratila kontakt s ludmi.

Teraz ale budem s malou doma pol roka, ziadna praca...bojim sa, ze to s 2-mi detmi uz nebude take lahke 😨

digysa
6. feb 2008

Ale ak mam vseobecne vyjadrit svoj nazor, tak je velmi dobre, ked matky mozu zostat doma s detmi aspon 2roky, podla mna to je dost vidiet na dietati, ze sa mu rodicia venuju...

monatko
6. feb 2008

jeeeeee super tema, ja by som to chcela vyskusat, aj ked by ta praca nebola v takej intenzivnej forme, ako teraz, v podstate by som tak na hodku parkrat denne odfrkla do firmy, to by hadam malo byt v pohode.... len sama som zvedava, ci aj za take 4 mesiace, kratko pred porodom budem mat rovnaky nazor 😝 😀