Dala som výpoveď a zistila som, že som tehotná

prhlavka
18. aug 2016

Ahojte žienky, chcela by som sa s Vami poradiť, resp. Vás poprosiť o radu ohľadne zamestnania a tehotenstva. Pracovný pomer som žiadala ukončiť dohodou, momentálne čerpám dovolenku a ukončený pracovný pomer by mal byť od 01.09.2016. (v práci stres, zlý kolektív a za skoro minimálnu mzdu). zistila som týždeň do zadu, že som tehotná, čítala som niečo okolo ochrannej lehoty, ale neviem či som to správne pochopila. Týkala by sa ma len vtom prípade keby som výpoveď dostala, zistila, že som tehotná a že by ma nemohli vyhodiť a ja by som chodila i na ďalej do zamestnania? V mojom prípade asi z ochrannej lehoty nebudem mať nič však? No do práce sa vrátiť nechcem, šediviem už len z predstavy, že sa tam mám ešte na 5 dní vrátiť. Čo by ste mi poradili? 😉

liz_lemon
18. aug 2016

@prhlavka ochranna lehota sa ta tyka, lebo je to o tom, ze si otehotnela, este pred zanikom tvojho PP
to znamena, ze ak mas 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky, tak budes mat narok na materske

dada7701
18. aug 2016

a hod sa na pnku....az do materskej

andrejkaofina
18. aug 2016

aj ja som vo vypovednej lehote zistila ze som tehotna, ochranna lehota nastastie plati, pracovny pomer bude nadalej trvat, resp. datum vypovede za posuva o celu dobu materskej a rodicovskej

sonia33
18. aug 2016

Mne sa stalo presne to iste,dala som vypoved v praci a pocas poslednych dni som zistila ze som tehotna. Isla som na PN. Termin mam v novembri a na matersku by som mala nastupit zaciatkom oktobra,tak verim,ze s tym nebudu ziadne problemy kedze som bola v ochrannej dobe. Mala by si to mat takto podobne;)

prhlavka
autor
18. aug 2016

Zajtra idem na gyndu, tak snáď ma vypíše na PN a nezostanem bez peňazí, nikto by ma už tehotnú nezamestnal. Ďakujem Vám baby za ozrejmenie (aspoň viem načo všetko sa vzťahuje ochranná lehota) a ešte by ma zaujímalo či budem mať nárok na materskú ak som bola zamestnaná od 1.08.2015 pomer bude síce ukončený 1.9.2016 , ale!..bola som na pn 2 mesiace, či sa to bude vôbec rátať do tých 270 dní poistenia, alebo mi materská skrz tú PN- ku nevychádza?

liz_lemon
18. aug 2016

@prhlavka 270 dni je kalendarnych, takze urcite ich mat budes

prhlavka
autor
18. aug 2016

@liz_lemon, ďakujem pekne 🙂

adel222
18. aug 2016

@prhlavka takze ides stiahnut vypoved? myslis, ze budu suhlasit?

bonnie1
18. aug 2016

horsie to bude ked opat otehotnies a ako nezamestnana nebudes mat narok na matersku..

1radula1
18. aug 2016

@prhlavka vychádza to kalendárnych takže tam niet čo riešiť

liz_lemon
18. aug 2016

@adel222 ako si prisla na to, ze chce stiahnut vypoved?

adel222
18. aug 2016

@liz_lemon preto sa pytam. ked chce ist na pn. ci ma zmysel byt na pn a nezamestnana?

liz_lemon
18. aug 2016

@adel222 ved bude v ochrannej dobe, takze bude dostavat nemocenske davky
nezamestnana nebude, lebo jej skonci PP, bude na PN, a z PN prejde rovno na MD a potom na RD

aspinka
18. aug 2016

@prhlavka ano si v ochrannej lehote ak splnas hore spomínaných 270dni mas narok na matersku ktora sa bude vypocitavat z posledného zamestnania POZOR jedina podmienka je aby si nastupila na matersku riadne cize 6 tyzdnov do porodu nie zo zdravotných dovodov co je tusim 8 tyzdnov viem ze si to niektore maminy neustriehli a tym padom matersku nedostali... mozno budes potrebovat aj potvrdenie od gynekológa ze si bola tehotna este ako zamestnana 😉 ale to sa dozvies ked budes davat dokopy papiere na matersku...

dada7701
18. aug 2016

ja som dostala vvypoved, vo vypovednej lehote som otehu, sla som na pn,potom MD,RD tri rocky presli, znova som sla na pn v ochrannej lehote a teraz riesim co dalej po pnke..na urad by som nechcela ist,takze hladam pracu, moja obvodna uz vymysla, ze dokedy chcem pn....aj ked diagnozu mam ☹

lucique29
19. aug 2016

Babuľky ja mám takú situáciu. U zamestnávateľa som robila 4 roky a mala bude mať 19.sept 3 rocky. Od 5.sept.ide do súkromnej škôlky lenže ja som so zamestnávateľom uzavrela výpoveď dohodou po jej dovrseni 3rokov a potom mi ešte plynie dovolenka 11 dní a až nakoniec nadobudne ta platnosť výpovede. Lenže zistila som že som tehu babo by malo prísť v apríli. Čo je lepšie sa zaevidovať na úrade práce alebo sa dať na PN?

prhlavka
autor
19. aug 2016

Tak som dnes pochodila u gynekológa, situáciu chápe, nemá problém mi vypísať pn, a v práci som zatiaľ ešte nič nepodpisovala žiadnu výpoveď, kedže ešte do utorka čerpám dovolenku, tak už ani nič podpisovať nebudem. už len aby všetko bolo ok a snáď sa budeme v apríli tešiť 🙂.

lucique29
19. aug 2016

@liz_lemon a ty mi nevieš prosím poradiť?

lucique29
19. aug 2016

@prhlavka čiže máš aj nejaký zdravotný.problem keď si na PN predpokladám...a keď si na PN a čo ten čas čo sa narodí babo? Bude ti chodiť niečo na účet? Lebo vôbec neviem ako to funguje,, prvé tehu som mala v pohode bez rizika...

liz_lemon
19. aug 2016

@lucique29 no, to je na tebe, co ti vynesie viac, kolko by si mala PN, a ci mas narok na podporu, a kolko by to bolo

dada7701
20. aug 2016

baby, ked pojdem teraz na Oup, a potom nahodou otehotniem,tak uz nemam narok na nemocenske davky, urcite by som mala rizikove...a ani na materske ?!

liz_lemon
20. aug 2016

@dada7701 nie, uz by si nemala narok

nivea777
20. aug 2016

@lucique29 v case ked si zistila tehu malá uz mala 3 roky ci este nie?ak nie tak si este mala zmluvu,si v ochrannej lehote .takue ti vznika aj narok na MD a ty musis vediet ci ti je lepsia podpora alebo PN?

lucique29
20. aug 2016

@nivea777 nie to som len teraz zistila že som,, mala ešte nemá 3 roky skúsim si obvolat sociálku prípade. Úrad práce.... ďakujem

nivea777
20. aug 2016

@lucique29 no ved to,ze este ti trva PP,takze si v ochrannej lehote,ktora je 8 mesiacov..

kvieta
20. aug 2016

@prhlavka Choď do práce a stiahni výpoveď a hneď potom choď na PN.

lucique29
20. aug 2016

@nivea777 lenže keď som v ochrannej d. A stále som nepodpísala výpoveď ktorú sme sa dohodli že až na konci septembra podpíšem, ktoru stiahnem,, nemôžem byť súčasne aj zaevidovana na úrade a poberať dávky.

nivea777
20. aug 2016

@lucique29 viac vyhod mas z PP ako z uradu..Vyhodit ta nemoze led mu oznamis,ze si tehotna..mozes sa dat na PN do nastupu na MD..budes sice mat len 4 hodiny do dna vychadzky ale pojdu to peniaze a vyhody

lucique29
20. aug 2016

@nivea777 ďakujem ti za vysvetlenie 😉

nivea777
20. aug 2016

@lucique29 za malo..alebo mozes normalne chodit do prace a 6tyzdnov pred TP pojdes na MD