Dala som výpoveď počas rodičovskej. Čo musím vybaviť?

tilly
3. apr 2008

dala som výpoveď v práci k 1.4.2008, do 30.8.2008 som oficiálne na rodičovskej dovolenke, musím ísť na UP, alebo kam všade musím ísť? kam to treba hlásiť?

mám ešte dohodu o pracovnej činnosti s inou firmou...

juuuj, v týchto veciach sa vôbec nevyznám, čo treba všetko urobiť, som v tom ako v španielskej dedine... 😒

pomôže mi niekto? díííík

elise
3. apr 2008

tilly počas rodičovskej nemôžeš dostať výpoved iba ked sa ruší zamestnávateľ je to protizákonné🙂

elise
3. apr 2008

rozhodne na súd pre neplatnosť výpovede

tilly
autor
3. apr 2008

😲 a teraz čo?

tilly
autor
3. apr 2008

nechápem, prečo nemôžem dať výpoveď? a keď chcem nastúpiť inde?

elise
3. apr 2008

tilly na súd ja by som išla ale napíš zamestnávateľovi že výpoved je neplatná a trváš na tom že si nadalej zamestnaná nakoľko sa staráš o dieťa mladšie ako 3 roky . chcem sa ťa spýtať napíš obsah čo tam je napísané do ip a ako si ju dostala. aký si mala uzatvorený pracovný pomer. (hlavný? doba neurčitá?....)

zuzu13
3. apr 2008

tilly, môžeš dať výpoveď...a nahlásiť sa treba na soc. poisť. určite 😉

ukana
3. apr 2008

podla mna dat vypoved mozes, ale nemoze ti ju dat zamestnavatel. Neviem, to je ako keby si ju dala pocas PN/ky. 😒

elise
3. apr 2008

tilly môžeš dať výpoved prepáč zle som si to prečítala ty môžeš dať kedykoľvek ale ak skončíš dohodoou 31.3 ak výpeved s 2 mesačnou dobou je to ok prepáč🙂

elise
3. apr 2008

tili nahlásiť iba na sociálku a na zdravotnú poisťovňu. ešte raz prepáč ja som si to prečítala tak že si dostala výpove´d😉

tilly
autor
3. apr 2008

jeeej, už som sa vyplašila a na úrad práce netreba?

elise
3. apr 2008

z uradu práce by ti povedali že si na rodičovskej že ťa evidovať nemôžu lebo poberáš dávku rodičovský príspevok ale ísť by si tam mohla sa spýtať prípadne zavolaj tam🙂

tilly
autor
3. apr 2008

uf, ďakujem, nechce sa mi tam chodiť 😉

sue13
3. apr 2008

Baby ahojte, aj ja potrebujem jednu radu.... Prosim Vas. 🙂
V máji idem na IVF a pevne verím že sa nám to konečne podarí. Prac. zmluvu mam na dobu určitu do 8.7.08. Teda sa chcem opýtať.... Ak sa mi podarí otehotnieť tak toho 8.7. mi možu dať výpoveď???????
Ďakujéééééééém za pomoc 😉 Pekný dník

sue13
3. apr 2008

Nikto mi neviete poradit????? 😕 😕 😕

elise
3. apr 2008

sue podľa zákonníka práce musíš o tom že si tehotná zamestnávateľa písomne informovať, ale ked máš domu určitu bohužial môžu s tebou skončiť aj keby si bola tehotná

sue
3. apr 2008

Sue13, do 8.7. im to nemusíš oznámiť ak nechceš a v tom prípade ti pohode predĺžia zmluvu ak nemajú iný dôvod na nepredĺženie..

elise
3. apr 2008

sue 13 ešte jedna vec ak by si normálne odpracovala na druhý den aspon pol dňa čiže by si 9.7. prišla do práce automaticky ti vzniká doba neurčitá a doba neurčitá ti vzniká aj vtedy ak ti zamestnávateľ písomne neoznámil aspon 3 pracovné dni dopredu že ti konči pracovný pomer na dobu určitu 08.07. ja by som na tvojom mieste počkala s oznámením tehotenstva až ked ti predlžia zmluvu prípadne ked sa ti preklopí automaticky doba neurčitá🙂

lucka0122
3. apr 2008

sue nevrav to nikomu lebo ti zmluvu nepredlzia....ja som tiez tak urobila..

dadka212
3. apr 2008

Ja som dala výpoveď v januári a nikam som sa nenahlasovala 😕 asi som urobila chybu, a keď sa teraz nahlásim tak to nebudem mať problémy s úradmi, lebo ešte to by mi chýbalo....

vavka33
3. apr 2008

Takze sa mam nahlasit len do socilanej poistovne po podani vypovede?
A vypoved na RD urcite mozete dat,lebo na to som sa zamestnavatela pytala.

sue13
3. apr 2008

Dakujem Vam velmi pekne. A nie je povinne to nahlasit??? 😕
Elise prosim Ta znamena to ze ak mi do 6.7 nedaju vediet ze mi ukoncuju prac. pomer tak 9.7 ma uz zo zakona nemozu prepustit???? Dakujem pekne este raz, super ze mame modreho konika 😵

sue13
3. apr 2008

A este nieco. Moja lekarka mi povedala ze ak sa to podari budem min. prve 3 mesiace urcite PN. Vtedy tiez ma mozu vyhodit???? 😠 😵

elise
3. apr 2008

sue 13 ano ak ti to do 06.07. nedajú vedieť a ty 9.07. nastúpiš do práce máš dobu neurčitú počas pn sa neprepúšťa večer môžem popísať aj cez ip robím stouto vecou🙂

tilly
autor
3. apr 2008

do sociálnej aj zdravotnej by to mal hlásiť zamestnávateľ, nie? teda mne je to jedno, lebo aj tak si to musím urobiť sama...

gapa
3. apr 2008

tilly,
nerozumiem, ako sim mohla dať "výpoved k 1.4.08". Asi to bude bud:
-dohoda o ukončení PP dnom predpokladám 31.3.08
- alebo si doručila ešte v januárii výpoved zamestnávatelovi a posledným marcovým dnom ti uplynie dvojmesačná výpovedná lehota.
Skoda, že si neukončila PP až posledným dnom RD.

Teraz myslím, že musíš na zdravotnej poistovni sa preukázať dokladom o ukončením PP a tuším zápočtovým listom (tak mi bolo povedané vo VšZP v r.2007). Neviem však, či som na niečo nezabudla.

Na úrad práce sa zaeviduj až po 30.8., skôr to asi nepôjde?! ako písala aj elise. Najlepšie by bolo 31.8., to je však nedela a 1.9. je sviatok, teda prac.den je asi až 2.9., takže asi 1 (možno 2dni) si budeš musieť doplatiť ZP (neviem iste, či to robia podla poberania rod.prispevku, ktorý budeš poberať predpokladám do 31.8.08 alebo podla dovršenia 3-och rokov, čo je predpokladám 30.8.). To tiež najepšie si zistiť na UP.

Predpokladám, tebe posielal prihlášku na SP (ako osobu, ktorá sa stará o dieťa do ... rokov a za ktorú platí štát dôchodkové poistenie) zamestnávatel. Ked ti už nebude trvať PP, tak predpokladám, že odhlášku budeš musieť poslať sama??, to by bolo najlepšie zistiť na SP. a to - podla toho kedy nastúpiš do práce alebo kedy dáš dieťa do škôlky alebo kedy sa zaeviduješ na UP.

gapa
3. apr 2008

Sue 13
(už som ti raz odpísala, no sa mi to všeeetko vymazalo 😠 , tak píšem odznovu)

Ak máš PP na dobu určitú (do 8.7.08) a chcela by si v nom pokračovať, bohužial je na zamestnávatelovi, či ho predlži. Ak by ho nepredlžil, nedostaneš "výpoved" ale ti "PP skončí uplynutím dohodnutej doby" (§71 ZP) - to je velký rozdiel. Uplynutím dohodnutej doby môže skončiť PP počas tehotenstva, MD, RD alebo počas PN, očr 🤐 . Neplatí tu zákaz výpovede, lebo o výpoved nejde.

Ako písala elise, ak by si pokračovala s vedomím zamestnávatela vo výkone práce aj 9.7.08, tak sa zmení tvoj PP na PP na dobu neurčitú, ak sa nedohodnete inak. Neviem však nič o tom, že by zamestnávatel "musel" najneskôr 3dni pred ukončením PP na dobu určitú niečo oznamovať. Je však dobré, ak zamestnávatel takéto oznámenie pošle, kvôli tomu, aby to bolo jednoznačné a aj zamestnanec vedel, že jeho PP končí tak, ako je to uvedené v jeho prac.zmluve. Nie je to však nevyhnutné.

Tehotenstvo by som asi zamestnávatelovi hned neoznamovala, ak by to nebolo nevyhnutné, kvôli druhu práce, zdravotným problémom. Snád ti predsa PZ predlžia. 😒 Nemáš povinnosť to zamestnávatelovi oznamovať, no dokial mu to písomne neoznámiš aj s priložením lekárskeho potvrdenia (stačí predpokladám kopia teh.knižky), nepovažuje ta zamestnávatel za tehotnú podla ZP (teda mohol by ti napr. dať výpoved a kedže si mu tehotenstvo neoznámila, výpoved by bola platná , no o to v tvojom prípade nejde).

Ak by si však otehotnela, bola na PN a tá by trvala napr. až do nástupu na MD, tak by si dostávala nemocenskú zo SP aj v prípade, že by sa počas PN skončil tvoj PP. Počas PN ta nezaevidujú na UP, ale zdravotne poistená si. Či by si mala nárok na materskú z ukončeného PP záleží od viac okolností a dátumov, ale ako rátam, skôr by ti nevznikol. No ak by ti išlo iba o získanie materskej, tak máš viac možností, ako ju získať (predpokladám, že tvoj terajší PP bude trvať do ukončenia aspon 9 mesiacov, čo je potrebných 270dní na nárok na materskú):

1. ak by si bola na dlhodobej PN a máš slušnú hrubú mzdu, skúsiť sa dohodnúť s terajším zamestnávatelom, nech ti predlži PZ podla potreby s tým, že mu podpíšeš dohodu o ukončení PP (záleží od vašich vzťahov a dôvery, no ak by si bola na dlhodobej PN, tak by to zamestnávatela vlastne nič nestálo, len mzdárku trochu viac papierov a myslím, že ak sú rozumní, tiež rodičia a povieš im o IVF a 6-mesačnej ochrannej lehote a nároku na materskú, tak snád ta podržia), Totiž, ak ti PP skončí v období tehotenstva, tak ti plynie 6 mesačná ochranná lehota (ale len v prípade, že nemáš iné nem.poistenie, teda ani DNP!!!), počas ktorej ked nastúpiš na MD, budeš mat nárok na materské. Takže aby to vyšlo, PP by nemal skončiť (ak dobre a s rezervou rátam) skôr ako v cca 10týždni tehotenstva, lebo v 34tt. sa ide obvykle na MD.

2. ak by ti skončil PP 8.7.08 a bola by si tehotná napr. v 7tt, tak by stačilo, aby si sa zamestnala:
- bud pár dní pred nástupom na MD a nárok na materskú uplatnovala z tohoto trvajúceho nem.poistenia
- alebo sa zamestnať aj skôr, napr. hned v septembri, stačí len napr. na 5dní so slušnou mzdou. Potom by ti aj z tohto 5dnového PP plynula 6-mesačná ochranná lehota, počas ktorej môžeš začať čerpať PN alebo aj materskú. Samozrejme by si musela pred začiatkom tohto nového PP ukončiť pôvodnú PN-ku.

3. ak nestihneš 6mesačnú OL a nepredpokladáš, že budeš mať možnosť sa ešte zamestnať, tak môžeš si sama platiť DNP (aj počas PN-ky z pôvodného zamestnania). OL z predchádzajúceho zamestnania v tom prípade neplynie. Aby bola materská z DNP finančne zaujímavá, treba v tvojom prípade sa poistiť najneskôr v 8tt., ale radšej aj skôr (treba stihnúť 26týždnov do nástupu na MD!!!, lebo do 26 týždnov od posledného prihlásenia sa na DNP sa všetky nemocenské dávky vyplácajú len z minima) a s čo najvyšším VZ. Výška závisí od existujúcich iných NP.

Takže nemaj strach. Stále je nejaká možnosť. Aj ked dôchodkovo poistená by si počas doby, ked netrvá PP nebola, materská by sa dala zabezpečiť.
Bola a som v podobnej situácii, takže to mám dosť naštudované. Ja som mala hroznú paniku z toho, že budem ako tehotná nezamestnaná na UP a bez dôchodkového poistenia. Na PN som nechcela byť. No potom som si uvedomila, že dieťa je prvoradé, kašlať na dôchodkové poistenie, ostatné: ZP a nemocenské poist.(kvoli materskej) sa zabezpečiť dá (aj ked DNP v dostatočnom predstihu). No nakoniec sa náhoda obrátila v môj prospech a aj zamestnávatel bol ústretový, takže môj PP ešte trvá a dúfam, všetko dobre dopadne.

Tak, nech ti je "osud" (každý to volá inak) naklonený 🙂

tilly
autor
3. apr 2008

ide o to, že chceme "zmraziť" firmu, takže tam nechceme mať ani zamestnancov a jediný zamestnanec som tam ja 😀

bibione
22. jan 2011

@gapa Ahoj 🙂 potrebujem poradit,,,asi ako kazda z nas...no tak,som na RD,maly ma vyse roka a chcem ist do prace,nie vsak do povodnej,ked som doteraz evidovana ako zamestnanec...chcem ist inde robit a tu je ta otazka...je v praxi reakne,aby som nastupila do novej prace a v starej dala vypoved az po ukonceni skus.doby?? niekde toto som sa docitala 😕 ako to vlastne funguje,ked dam vypoved asi dohodou,kedze mi to bude surit a co treba kam nahlasit?? pleaseee 🙄

gapa
22. jan 2011

@bibione
na tvojom mieste, ked ešte nevieš, ako to bude fungovať v novom prac.pomere, by som zatial výpoved nedávala. Počkala by som minimálne do skončenia skúšobnej lehoty v novom zamestnaní. Aby sa nestalo, že sa ti nebude páčiť v novej fieme, alebo oni to s tebou skončia a potom nebudeš mať ani starú prácu, ak by si dala výpoved. Potom samozrejme dostatočný čas pred skončením RD (neviem dokedy si o RD požiadala), treba doriešiť ukončenie jedného prac.pomeru, ak nebudeš robiť v oboch súčasne (aj to je možné, ale samozrejme nie všade 🙂 ). Takže sa treba cca do 3mesiacov pred ukončením PP skúsiť dohodnúť na konkrétnom termíne ukončenia PP alebo podať výpoved s dvojmesačnou výp. dobou, ktorá začína plynúť od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci doručenie výpovede.
príp. si pozri § 83 Zákonníka práce, či treba súhlas zamestnávatela.

bibione
23. jan 2011

@gapa dakujem 🙂 no ako ze dokedy som o RD poziadala 😅 sak normalne 3 roky,nie? no ten zakon znie takto
§ 83
Výkon inej zárobkovej činnosti

(1) Zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

(2) Zamestnávateľ môže udelený súhlas podľa odseku 1 písomne odvolať. V písomnom odvolaní súhlasu je zamestnávateľ povinný uviesť dôvody zmeny svojho rozhodnutia. Zamestnanec je potom povinný bez zbytočného odkladu zárobkovú činnosť skončiť spôsobom vyplývajúcim z príslušných právnych predpisov.

(3) Obmedzenia ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa nevzťahujú na výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.
co znamena pre mna co? ze mam smolu? ze sa mam pytat na povolenie u povodneho zamestnavatela?? tak to je pruser potom 😒