Daňový bonus na dieťa

iwulka23
22. okt 2011

V januári tohto roka sa nám narodila dcérka,manžel pracoval v tom čase aj do dnes pracuje u súkromníka na pracovnú zmluvu na domu neurčitú.Asi v polovici marca sme si boli dať u účtovníka manželovho šefa žiadosť na vyplácanie daňového bonusu-20€ mesačne k výplate.Ale...manžel samozrejeme "pracuje za min.mzdu" vo výplatnej páske ma minimálku ale zarobí o čosi viac,ale vo výplatnej páske má od MARCA 2011 napísané žo dostával 20€ mesačne ako daňový bonus..ibaže sme teraz zistili že jeho zamestnávatel o žiadnom daňovom bonuse nevedel takže on mu ho od mraca ani nevyplatil...stále sa len vykrúca,že on si to overuje na daňovom úrade atd..proste nám tie peniaze nechce vrátiť..pritom si sám priznal že on o nich nevedel takže ich ani nevyplácal..nieje to žiadna horibilná suma..ale aj to sú peniaze-140€ je dosť,myslím..už neviem ako mám argmentovať na ňho aby nám tie peniaze dal..stále dačo vymýšla...nejaké rady??

sisaha
22. okt 2011

@iwulka23 danovy bonus predsa vyplaca štát, nie? či to sa mýlim...?čiže požiadať ho opäť o vyrovnanie, alebo pohroziť kontrolou.

sisaha
22. okt 2011

@iwulka23 ešte ma napadlo, kedze mu to nevyplacal, tak o celu ciastku moze poziadat pri rocnom zuctovani dane vo februari 2012 a mal by to dostat ako vratku dane.

iwulka23
autor
23. okt 2011

@sisaha no daňový bonus vypláca štát,ak si podas danove prinanie priamo na danovom urade,teda si ho urobis sukromne a nie zamestnávatel..ale my sme si dali u ustovnika ziadost o vyplácanie danoveho binusu mesacne k vyplate..takze uctovnik to mal posunut danovemu uradu ze zamestnanec si ziada o vyplacanie danoveho bonusu mesacne a tak oni na danovom by to mali evidovat....ale zamestnávatel mojho muza to nevie pochopit,ze on nám bude platit mesacne 20€ ale stát mu to potom vráti v ulave na dani v roku 2012..no a k tomu vyplateniu pri rocnom zuctovani,hej je to tak..ale to by to nemohol mat napisane vo vyplatnej paske..lebo on to ma vo vyplatnej paske,cize on mu to akoze plati mesacne..cize uz nebudeme moct poziadat o to pri rocnom zuctovani..

minerwa
23. okt 2011

Daňový bonus vypláca štát a môže ti ho vyplácať zamestnávateľ ktorý si ho potom žiada od štátu. Alebo si ho uplatníš ty sama daňovom priznaní.

Ak máš nárok na daňový bonus o neho neprídeš.
Dcérka sa Vám narodila v januári tak má nárok na daňový bonus počas celého roka.
V ročnom zúčtovaní dane sa ti ten daňový bonus ktorý manželovi nedali v práci vyplatí po tomto zúčtovaní. Daňový úrad ti sumu vypočítanú v ročnom zúčtovaní dane pošle na účet.
Ak by si mala ešte nejaké otázky tak sa kľudne pýtaj. Peknú nedeľu.

mj30
14. nov 2011

@minerwa ahoj prepac ze otravujem ale nasla som tu tuto temu tak by som sa ta rada nieco opytala. V juli sa nam narodila dcerka a ay teray som sa dozvedela o tomto bonuse mozem on poziadat aj ja aj ked som na materskej moj manyel je zivnostnik a zaroven aj moj zamestnavatel vedela by si mi prosim ta poradit dakujem

titkovamiriam
14. nov 2011

@mj30 ked si na materskej tak ti ho nedaju,no manzel on poziada v danovom priznani na bonus ma narok len jeden z rodicov.

mj30
15. nov 2011

@titkovamiriam dakujem za odpoved 🙂

minerwa
15. nov 2011

@mj30 presne tak ako píše @titkovamiriam.
Pekný deň

mj30
15. nov 2011

@minerwa dakujem krasne aj vam pekny den 🙂

claudica
15. nov 2011

@mj30 Je to tak ako baby písali, len dajte pozor na manželovo daňové priznanie, lebo k tomu, aby mal nárok na daňový bonus, musí mať zo živnosti zdaniteľný príjem vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázať základ dane, to znamená že nemôže byť v strate 😉

mj30
15. nov 2011

@claudica dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

jaduska
15. nov 2011

@iwulka23 neviem, či je ešte tvoj problém aktuálny, ale možno pomôže niekomu inému. Čo s týka daňového bonusu, ktorý bol manželovi vyplatený iba papierovo, tak o ten bohužiaľ prídete. Nemáte žiaden dôkaz, že ho zamestnávateľ nevyplatil, keďže manžel pravdepodobne podpísal výplatnú pásku, alebo išla mzda na účet.... Poučenie pre vás do budúcna je asi také, že treba zrušiť vyplácanie DB u zamestnávateľa, nežiadať zamestnávateľ o ročné zúčtovanie dane, ale radšej podať daňové priznanie. Tak budete mať istotu, že tie peniaze dostanete. Síce nie priebežne, každý mesiac, ale všetky naraz. Budete to mať ako sporenie 😉

jaduska
15. nov 2011

Inak témy o daňových bonusoch tu sú, treba trošku pohľadať.... 😉

iwulka23
autor
15. nov 2011

@jaduska Ahoj..Ďakujem ti velmi pekne...presne si to vystihla..viem už presne všetko čo si napísala..ono sa to sním ešte stále vlečie..on tvrdí že pokial to zamestnávatel dal do vyplatnej pásky tak je to tam koli tomu aby sa pri rocnom zuctovani vedelo ze nám to má vyplatit danovy urad..co je samozrejme glupota..keby si to aspon ten debil nepriznal ze nám ho neplatil..ale ...ooch

jaduska
15. nov 2011

@iwulka23 no na Slovensku je to, bohužiaľ, často tak....podnikatelia nemajú ani šajnu o svojich povinnostiach... 🙄 Ja, kým som v bývalej robote šéfovi vysvetlila, že ten daňový bonus neplatí on, ale odpočítava sa od daňovej povinnosti, tak mi to trvalo riadne dlho 😝

iwulka23
autor
15. nov 2011

@jaduska no aj ja som mu to vysvetlovala..ale pochopiť?nehrozí..najlpešie bolo keď nám zahlásil že on musí odvádzať odvody a tie su hrozne veľa za mojho muža..tak on si to kompenzuje tým daňovým..proste sa chce z toho vykrútiť..ale tak nech sa vykrúca.muž tam dlhšie jak to marca robiť už nebude a len potom uvidí jak na ňho nakydáme..hajzel! wrrr zase mam nervy... 😠

jaduska
15. nov 2011

@iwulka23 vykrúcať sa poniektorí vedia teda pekne, zneužívajú to, že človek toho nemá veľa na výber....tak držím palce, nech si manžel nájde niečo lepšie...

iwulka23
autor
15. nov 2011

@jaduska ďakujem 😲

ktore
16. nov 2011

ahojte.ja by som chcela vediet ci moze brat miesto mna danove na moju dcerku moj terajsi manzel.z jej otcom som rozvedena a ja som ostala nezamestnana...neviete mi poradit?

titkovamiriam
16. nov 2011

@ktore tak to nejde jedine keby bola osvojena ,ked som bola na materskej tak som na starsich nedostavala a priatel nemal narok 😠 -neviem ci sa nieco zmenilo 😠

titkovamiriam
16. nov 2011

@ktore tak to nejde jedine keby bola osvojena ,ked som bola na materskej tak som na starsich nedostavala a priatel nemal narok 😠 no mozno sa uz nieco zmenilo...

eeffka
16. nov 2011

danovy bonus berie rodic ( otec matka) ziaden druh, druzka, 2.manzelka a pod, a k otazke povodnej zakladatelky, to ze mate pofiderneho zamestnavatela je jedna vec, ale tvoj muz nevidi aku sumu ma na paske a aka mu prisla na ucet??? alebo ma na paske 320 a vyplatia mu 300 a on podpise ze dostal 320? lebo to je trosku uz na zamyslenie sa aj nad manzelom.

darina77
18. nov 2011

@ktore tvoj manžel si može uplatnit bonus aj na tvoje staršie dieta, tam je podmienka že musíte byť manželia a bývat v spoločnej domácnosti.

ktore
18. nov 2011

@darina77 neni osvojena to je problem.

baby2310
18. nov 2011

Ja som vydatá a manžel v pohode poberá daňový na staršiu dcérku, ktorá nie je jeho ani ju nemá osvojenú, takže niektoré vyjadrenia tu...nechápem. Daňový bonus na dieťa je vyplácaný pracujúcemu rodičovi alebo novému manželovi či manželke rodiča dieťaťa, takže ak ste svoji, manžel tým pádom žije s vami v spoločnej domácnosti a tým pádom sa automaticky o to dieťa hoc nie je jeho stará, má nárok. Prvý rok po sobáši si ho manžel uplatnil v ročnom zúčtovaní a potom mu už normálne vyplácal zamestnávateľ daňový bonus. treba si ale na danovom úrade overiť, či náhodou biologický otecko nie je špekulant a nepoberá daňový on, lebo to je samozrejme trestné, ked s ním nežije v spoločnej domácnosti (výživné sa neráta, aj tak nemá nárok)

darina77
20. nov 2011

@baby2310 presne nemusí byť osvojená, stačí že ste manželia a bývate v spoločnej domácnosti.

@ktore určite má tvoj manžel nárok na bonus aj na tvoje staršie dieťa.

jewel2121
4. jan 2012

@minerwa ahoj ja mam otazku...dcerka sa nam narodila v maji....manzel si danovy bonus neuplatnuje...chceli sme to vo vyrovnavke 2012...kedze obaja pracujeme v jednej firme....urobia mi to oni alebo to musim dat osobitne na danovy urad...uz som z toho jelen...dakujem za odpoved

jaduska
7. jan 2012

@jewel2121 ak vám bude robiť ročné zúčtovanie preddavkov zamestnávateľ, tak si treba požiadať o daňový bonus uňho, ak si podávate daňové priznania sami, tak jeden z vás si ho tam uplatní.

buuba
9. jan 2012

@minerwa ahoj, minerwa, zaujala ma tato tema, chcela by som sa opytat - mala sa mi narodila v septembri 2010, v roku 2011 som nerobila, takze som neziadala o danovy bonus. Moze si ho uplatnit partner, ak nie sme manzelmi? Dakujem za odpoved.

baby2310
10. jan 2012

@buuba vsuniem sa vám do témy 🙂 áno, môže si ho teraz v roku 2012 dať spätne vyplatiť🙂 je potrebné, aby mal rovnaké bydlisko ako vy, alebo Tvoje čestné vyhlásenie, že žil s Vami a teda sa staral 🙂