Dieťa nemá ešte ani rok a ja musím nastúpiť do práce

oxy
17. feb 2008

Chcela by som sa mamičiek opýtať ako riešili situáciu, ak museli odísť do práce a nechať drobca či už s babkou, opatrovateľkou alebo v jasliach. Môj drobec má 11 mesiacov a ja musím nastúpiť. ´Tažko sa vyrovnávam s novou situáciou. Ak sa nejaká mamička nájde, ktorá bola v podobnej situácii, prosím napíšte ako ste to vyriešili, resp. sa z toho dostali.Mnohokrát ďakujem za slová podpory.

molnitko
14. mar 2008

tinusi, ja poznám zasa matky, ktoré sú síce na materskej ceké 3 roky, ( niektoré aj dlhšie) ale dieťaťu , alebo deťom sa vôbec nevenujú. A tiež nie su nejako finančne nezávislé, skôr by som povedala, že postrádajú, ako by mali prebytok. Ale svoju MD pokladajú za dovolenku v pravom slova zmysle: poznajú osudy všetkých postáv s telenoviel, deti nechávajú na starších súrodencov a pod. Domácnosť je vždy typ-top uprataná, ale ísť s deťmi von? že kedy sa to dá stíhať, ( veď doobeda upratujú a varia a poobede idú telenovely).... Je takáto matka lepšia???? ty hovoríš o jednom exstéme, ja popisujem druhý, ale neviem, ktorá možnosť je tá lepšia ... mám pocit, že tá, ktorú popisuješ ty, lebo deti majú aspoň opatrovateľku, ktorá sa im venuje,ale deti matiek ktoré popisujem a poznám ja majú smolu v tom, že nikdy nespoznajú čo je to, keď sa im niekto naplno venuje ( či už hodinu, alebo celý deň)..
Preto si mslím, že radšej matka v práci ( hovorím o prípadoch, ktoré popisuje tinusi) a profesionálna opatrovateľka, ako dieťa ponechané samo na seba, prípadne na staršieho súrodenca. takéto dieťa určite nevie, čo je to rozprávka na dobrú noc, nevie žiadne pesničky a riekanky ....potom stagnuje a jeho vstup do kolektívu je pomalší, jeho slovná zásoba je slabá a .t. ď... 😠

Vrony, súhlasím , že vo veku 3 roky je najvyšší čas na vstup do kolektívu. Idfeálne je, ak sa dieťa adaptuje postupne od roka napr. v materských centrách a postupne prechádza do zariadenia. Žiaden hurá systém nie je pre dieťa vhodný, ale pomalá a postupná adaptácia 😉

yasminelle
22. sep 2008

Ahojte, vytiahla som túto tému, lebo už dlhšie mi vrtá v hlave, aké je to začleniť sa do práce po dieťati. Hlavne ako to berú v práci? Nie sú mamičky s malým dieťaťom brané ako horší zamestnanci, nie sú diskriminované? Nedostanú tým pádom horšie miesto na aké by mali? A hlavne, keď ste 3 roky doma, za tú dobu sa v práci strašne veľa zmení a keď zistia, že sa nechytáte, nechcú sa vás potom zbaviť? Dnes sa od človeka vyžaduje strašná flexibilita, veľké vedomosti, mladosť, dravosť...
A poznáte takú firmu, kde majú tie programy pre matky, ako je škôlka priamo vo firme a rôzne výhody, dlhšie dovolenky a tak?

janulka7
22. sep 2008

no tak to ti nezavidim. veis ja som vratila do prace 10 dni po porode a to s malou pod pazuchou. lebo sme potrebovali penizae, nedalo sa vyzit s jedneho platu a okrem toho sme v zahranici bez rodiny , a tak si musim pomoct akos a da. je to dost tazke ale da sa. no keby som mala moznost ostat na materskej takk by som asi ostala a keby to bolo financne nezvladnutelne tak by som si nasla nieco cim si privyrobit popri matereskej. je to tazke, ale ak nemas inu moznost ako sa vratit do prace radim ti aby si to nebrala tak tragicky lebo sa ti to bude tazko zvladat. no a ak mas k dispozicii babku tak si myslim ze kym budes v praci tak mozes byt aspon kludna ze je so spolahlivou osobou.drzim palce.

yasminelle
22. sep 2008

No jani toto si asi písala k tomu pôvodnému príspevku však? Neviem či to je ešte aktuálne, lebo tá otázka padla pol roka dozadu...
Ja ešte deti nemám, len sa tak niekedy zamyslím ako sa veci majú.... Tak ak má niekto chuť mi odpovedať na otázky, budem rada...

janulka7
22. sep 2008

jemine domine. to som zas slahla halsku do eteru na otazku pol roka staru? 😀 😀 😀
to tehotenstvo my fakt vymyva mozog a to som este len na zaciatku.ked dorazim domov kuknem tie tvoje otazky a co bucdem vediet odpoviem.papa

miriamka
29. jan 2009

Oprasujem troska temu....
Tiez mam teraz otazku nastupu do prace na polovicny uvazok,maly by bol s maminkou,pracu aj maminu mam v meste bydliska...takze zvazujem ci ano alebo nie.

skalnicka
18. máj 2009

aj ja mam podobny problem, o to vacsi, ze moj maly je este fakticky krpatucky a zlatucky a...ved kazda mamka vie o com hovorim..srdiecko ma boli pri predstave...ale...nemame inu moznost, byvame so svokrovcami v trojizbovom byte a skratka nam to prerasta cez hlavu. asi nemusim hovorit, co to znamena si brat hypoteku ☹ navrat ma caka az po lete ale pripravit sa na to da len tazko...

livi
18. máj 2009

ahojte. ja v podstate ešte túto vec nemusím riešiť, ale tiež nad tým dosť často uvažujem. vždy som tvrdila, že ja nebudem určite 3 roky na materskej, že doma zakrpatiem alebo čo a môj príjem nám bude asi chýbať..ale teraz keď sa blíži materská a o chvíľu bude bábo tu, tak som zmenila názor a chcela by som s ním ostať čo najdlhšie doma. keď sa bude dať, budem pracovať z domu, uvidím. ak nie, tak sa asi do tej práce budem musieť vrátiť skôr ako o 3 roky. bohužiaľ manžel nezarába tak, aby sme si mohli bezstarostne žiť len z jeho platu ☹
ak sa ale bude dať, tak sa budem malému venovať, pretože pracovať môžem ešte celý život, ale tie najkrajšie roky s dieťaťom doma sa už nikdy nevrátia 😔 navyše bývam v inom meste ako moji rodičia, ktorí aj tak ešte pracujú a svokru mám 1000 km ďaleko.

skalnicka
18. máj 2009

livi, neda sa na to pripravit..ja som si myslela, ze...ajaaaaj, ja mam casu...a prt...inde je pravda...

pancake
18. máj 2009

ja som mala naplanovane, ze ked raz porodim, tak budem doma 3 roky. ale zivot vsetko meni, ja zijem v zahranici, a mala som matersku iba 9 mes.
takze som sa dobrovolne nasilu musela vratit do prace.pracujem uz tyzden a pri malom sa striedame s muzom.pracujem 40 hod. tyzdenne, tak ze plny uvazok a myslela som ze to nezvladnem, ale stiham v pohode. varim malemu kazdy druhy den, aj nam, a kazdy prvy periem. raz za tyzden stihnem upratat a to mi staci. keby som nesla do prace, nemala by som ani na zaplatenie najmu. takze musela som . zivot to tak zariadil a nenarobim s tym nic. aj som si tyzden pred nastupom do prace poplakala, a teraz uz som v pohode.
ale stale v kutiku duse by som chcela byt radsej s malym doma. 😉

alica147
18. máj 2009

ahojte,
tak ja viem presne ako sa cítite že musíte odísť od detičiek do roboty. ja som nastupovala do roboty v januári, to mal Mirko pol roka 😢 prvý mesiac bol pre mna uplne hrozný,každý den som revala a potom som si povedala že to nemá zmysel, aj tak som do roboty chodiť musela kedže tiež platíme hypotéku ktorá sa z rp platiť nedá.Našťastie som malého nemusela dávať do jaslí, chodí k nám každe rano moja maminka ktorej som nekonečne vdačná že je ochotná sa o malého starať a viem že je o neho dobre postarané.

alica147
18. máj 2009

ale smutno za ním mi je stále 😖

miriamka
18. máj 2009

Kedy do prace?Povodne som chcela od septembra...to by mal maly 1 a pol rocka,ale necakane prisla ponuka navratu skorej,tak som isla ked maly ukoncil 10 mesiac.
O maleho sa mi stara maminka,takze je to v pohode.
Nebanujem navrat do prace,ale pri dalsom by som bola rozumnejsia a vratila by som sa az vtedy,keby mi dietatko spavalo pekne v noci,lebo my mame stale dost divoke noci a potom som hrozne unavena v praci 😒
A nikdy som nerozmyslala nad tym ze som zla matka ze som uz v praci...myslim,ze dokonca teraz stiham toho ovela viac nez ked som bola doma,mam na maleho viac energie a chuti sa mu venovat 😵

alica147
18. máj 2009

no a ešte by som chcela povzbudiť mamičky ktoré idu do práce že ja ešte stále aj kojím a dá sa to v pohode zvládnuť

majcik
18. máj 2009

Alica - ako to zvladas? Ci kojis uz iba vecer, prip. rano?

miriamka
21. máj 2009

Myslim,ze ak zena pracuje v mieste bydliska,kojenie sa zvladnut da...aj ked myslim,ze Alica koji uz len rano a vecer,alebo?

eimiky
21. máj 2009

Tak to máte fajn, keď sa Vám maminka postará, aj ja by som bola rada keby sa mi to tak dalo, ale moja mamina ešte pracuje a býva 150 km odomňa takže sa to nedá, malý pôjde do jasličiek keď bude mať rok a ja do prácé.Už teraz mám z toho hrôzu...

norik1
21. máj 2009

eimiky mna to co pises caka o dva tyzdne....maly ma rok o tyzden a do prace idem od juna 😉 v lete bude babka, od septembra jaslicky 😕

lenka2304
5. okt 2010

pridávam sa so skúsenosťou.Malá má 15 mesiacov ,som pár dní v práci...Nikdy som nepredpokladala,že by mi návrat do práce mohol robiť problémy,svoju prácu milujem,ale pravda je taká,že myšlienky mám kadejaké.Chce sa mi plakať,keď prídem domov a malá už spí.Mám nevýhodu oproti iným mamám,že pracujem na smeny a dosť často chodím domov veľmi neskoro.Práca je dobre platená,mám super opatrovateľku,manžel sa vzorne stará o Ninku,keď je s ňou sám,ale ja mám i napriek tomu výčitky svedomia a nutkanie sa na všetko vykašlať a byť sňou zase doma.
Pravda je však taká,že fakt hypotéku za nás nik nezaplatí a zlé obdobia vždy vystrieda lepšie.Takže doležité je vydržať a venovať sa tomu dieťatu naplno,keď s ním sme.držím palce všetkým/aj sebe 😉 /