Doba určitá - zastupovanie počas materskej dovolenky

siouxsie
25. mar 2009

Ahojte, rada by som sa obrátila na Vás, kto sa trochu vyznáte v personalistike, s prosbou o radu. Problém sa týka pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú - zastupovanie počas RD a MD. Moja kamarátka ZDENKA nastúpila u zamestnávateľa do pracovného pomeru v 11/2006 s tým, že ju zobrali na dobu určitú, na zastupovanie RD a MD zamestnankyne (nazvem ju XY). Pani XY sa rozhodla svoju MD v septembri 2008 ukončiť a vrátiť sa späť do pracovného pomeru. Tak sa aj stalo. Avšak ZDENKIN pracovný pomer ukončený nebol a pokračovala ďalej vo výkone pridelenej práce, s vedomím svojho zamestnávateľa. Podľa môjho názoru sa týmto automaticky jej pracovný pomer preklasifikoval na pracovný pomer na dobu neurčitú. Pani XY však po troch, či štyroch odrobených mesiacoch uznala, že predsa jej len bolo lepšie na materskej, ako sa stresovať v práci a tak sa opäť vrátila po týchto odrobených mesiacoch na MD s tým, že do zamestnania nastúpi, až keď jej dieťa dovŕši vek 3 roky a riadne vyčerpá celý nárok na MD, t.j. v 11/2009. V súvislosti s týmto jej rozhodnutím zamestnávateľ napísal Zdenke písomné oznámenie, vraj v súvislosti s tým, že pani XY v mesiaci 11/2009 končí MD a nastúpi do zamestnania, dôvod uzatvorenia pracovného pomeru so Zdenkou tým pádom zaniká a bude musieť končiť k tomuto termínu pracovný pomer. Vraj jej túto skutočnosť oznamujú s dostatočným časovým predstihom a bla, bla, bla.
Podľa môjho skromného názoru zamestnávateľ nepostupoval správne a pracovný pomer Zdenky sa stal už v tom inkriminovanom mesiaci september 2008 pracovným pomerom na dobu neurčitú. Prosím, poraďte mi. Ďakujem. 🙂

gapa
25. mar 2009

Tiež by som to predpokladala, že jej PP je už na dobu neurčitú. No dôležité je aj presné znenie PZ. Má tam doslovne " zastupovanie zdenky počas MD a RD? Ani slovo naviac? A pracovala XY tie 3mesiace na tú istú prac.zmluvu? nie napr. na dohodu? to by tiež menilo situáciu.

alexandra
26. mar 2009

Pracovna zmluva uzavreta na dobu urcitu konci dnom, ktory je uvedeny v zmluve. T.j. ak je tam na dobu urcitu od 11/2006 do 11/2009, potom konci v 11/2009. Ale presne ako pise gapa, zalezi, co je presne napisane v zmluve.

vevoncek
27. mar 2009

a keď to nie je na dobu určitú ale je to na zastupovanie MD a nie je tam vôbec žiadny dátum ukončenia čo si myslím že pri MD vedia kedy je dátum ukončenia ??? Ale v podstate keby tam dali dátum a MD by bola ukončená skôr ako to bude potom?

a keby aj XY pracovala na dohodu počas tých troch mesiacov tak ZDENKA čo ju zastupuje počas MD by už nebola potrebná keď sa XY vrátila na svoju pozíciu alebo ak XY by mala iné pracovné zameranie počas dohody tak ZDENKE by mali dať potom novú zmluvu nie?

alexandra
27. mar 2009

V pracovnej zmluve musi byt EXAKTNE napisane, ci je na dobu urcitu - od-do, inak je na dobu neurcitu..

vevoncek
27. mar 2009

je tam písané na zastupovanie materskej dovolenky (čiže to je na dobu určitú) ale nie je tam dátum do kedy iba od kedy

alexandra
27. mar 2009

zial, to nie je dostatocny udaj.. nie je totiz exaktny.. nech skoci na inspektorat prace, co s tym..

gapa
27. mar 2009

podla toho, čo som čítala na porada.sk, tak v prac.zmluve môže byť doba trvania prac.pomeru = PP na dobu určitú, vymedzená buď dátumami alebo aj inak, napr. do odovzdania zákazky xy, zastupovanie počas PN, MD, RD zamestnankyne xy. Aj ked osobne som sa s tým nestretla, v Zákonníku práce § 48 ods.1 hovorí o "dobe trvania", ktorá sa nemusí vždy vymedziť dátumovo, aj ked je to potom dosť komplikované, hlavne ak mamička na RD a ktorá je zastupovaná, nemá žiadnu lehotu, do kedy musí požiadať o nástup do práce, ak chce nastúpiť do práce skôr. ☹

Ide o to, že ak by XY pracovala na dohodu, tak stále bez prerušenia čerpala RD. T.j. počas práce na dohodu mala s firmou dva pracovnoprávne vzťahy, jeden PP, z ktorého čerpe RD a druhý dohodu. T.j. v tom prípade má ZDENKA určite PP na dobu určitú.
Ak však už ukončila/prerušila? čerpanie RD, tak je to ozaj otázne.

monika91168
20. dec 2012

Ahojte,prosím o radu.
Zamestnala som sa k 7.1.2010 so znením pracovnej zmluvy počas zastupovania MD a RD,menovanej XY,najdlhsie do 31.1.2014,kedy jej končí rodičovská dovolenka. Dňa 30.8.2012 som ostala PN. Pani, ktorú som zastupovala počas rodičovskej dovolenky sa rozhodla vrátiť do práce, a to od 1.9. 2012. a ja som ukončila PN 21.12.2012. Keď som išla zaniesť ukončenie PN na mzdové,bolo mi povedané, že somnou ukončili pracovný pomer k 31.8.2012 a že si mám ísť zaniesť ukončenie PN na sociálne a následne sa ísť zaevidovať na UPSVaR. Ostala som omrazená, pretože mi to neoznámil nikto a dodnes /20.12.2012/ som nedostala ani písomné vyrozumenie,ani dohodou ukončený pracovný pomer, ani oznámenie, nič som nepodpisovala, ani od pošty neprevzala. A to ešte neviem, či ma neodhlásili aj zo zdravotnej poisťovne, ešte som tam nezašla sa opýtať,ale ak to tak je, tak v tom vidím poriadný podraz, pretože som nič netušila, takto sa mi narobia dlhy na odvodoch a ešte nebudem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, kedže mi budú chýbať úbohé 2 týždne /do 7.1.2013/,aby mi ten nárok vznikol,lebo vtedy by som mala odrobené 2 z posledných 3 rokov.Neviem, čo mám robiť,som zúfalá.
Tak by som chcela vedieť,či mi mohli dať ukončenie PP bez písomného oznámenia, ktoré vraj somnou ukončili k 31.8.2012 ,čo som sa dozvedela pomaly po 4 mesiacoch /ako som písala bola som PN/.pritom kedže nemám v rukách žiaden doklad o ukončení,nemôžem ísť ani na Úrad práce,ani do zdravotnej,lebo to všade vyžadujú a neviem,ak by mi teraz dali niečo podpísať, čo mám robiť.Viem, že počas zastupovania a príchodu danej pracovníčky ja končím,ale ja som nemala stanovený dátum k 31.8.2012 v zmluve,ale ako som citovala na začiatku a Pn som nastúpila skôr ako sa ona vrátila.
Prosím,ak mi viete poradiť-pomôžte,vopred ďakujem a všetkým prajem prekrásne Vianoce.

berylia
10. jan 2014

Ahoj monika, bohuzial mali na to narok, lebo pocas zastupovania MD/RD sa na teba nevztahuje zakonna ochranna lehota, ktora hovori o zakaze prepustenia pocas PN alebo MD/RD. To znamena, ze hoci si bola v tom case PN, ked sa vratila, ukoncila sa ti tym doba urcita, na ktoru si bola prijata, kedze si mala v zmluve jasne napisane, zastupovanie pocas MD/RD zamestnankyne XY.
Ja som teraz v podobnej situacii, zastupujem, ale odchadzam na MD. Teda ak sa ta, ktoru zastupujem vrati pocas mojej MD, automaticky mi konci zmluva a nie som viac zamestnana :(
Asi ti tato rada uz je nanic, kedze ubehol viac ako rok, ale kedze som toto presne riesila aj ja, nedalo mi neodpisat. Ako si nakoniec dopadla?

bubutko
22. apr 2014

Ahojte, mna sa to tykalo tiez. Zmluva na dobu urcitu - datumovo nevymedzena, ale iba vymedzene ze na zastupovanie pocas MD cize ked sa ta baba vrati z MD mne konci zmluva. No lenze ja som sla medzitym na MD tiez a pocas mojej MD sa ta baba vratila. Mne vtedy mala automaticky skoncit zmluva okamzite, ale zamestnavatel urobil chybu, a neoznamil mi to. Zistila som to az nahodne. Aby som nemala problemy na UP ze prihlasovat sa spatne a tak, tak mi zamestnavatel (kedze aj sam pochybil) vysiel v ustrety a zmluva mi presla na dobu neurcitu az pokym sa nevratim z MD a potom mi skonci (resp nebudu mi drzat nijake miesto). Snad som niekomu pomohla.

vladka2112
19. jún 2014

Dobrý deň, mala by som na Vás prosbičku. Potrebujem poradiť v jednej veci. Som zamestnaná na dobu určitú najdlhhšie do 30.6.2014 počas materskej dovolenky. Zmluvu mi na další rok predlžovať nebudú - XY sa vracia z materskej dovolenky ale až od septembra. Mne ostala, ale skoro celá dovolenka. Zamestnávateľ chce aby som si ju vyčerpala. Môžem si ju čerpať aj keď mám takto formulovanú zmluvu ? " najdlhšie do 30.6.2014" Je to čisto na zamestnávateľovi ?

owelia
31. júl 2014

Dobrý večer, chcela by som sa poradiť. Som zamestnaná na zastupovanie počas MD, kde v zmluve mám uvedené zastupovanie konkrétnej osoby. Lenže teraz sa má vrátiť do zamestnania z MD úplne druhá osoba. Môže zamestnávateľ ukončiť môj pracovný pomer, keď som na zastupovanie inej osoby, ktorá si ešte čerpá MD?