Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Čo po RD, ak nemám prácu?

kisska
27. okt 2009

Ahojte, chcem sa poradit so skusenejsimi. V januari 2010 by som mala nastupit na novu MD a chcem pokracovat v rodičovskej dovolenke az do troch rokov dietata.
Na prvu MD som nastupovala v 01/2008 s tym, ze PP na dobu urcitu mi skoncil dva tyzdne po nastupe na MD. Cize momentalne som evidovana na UPSVaR, dostavam rodicovsky prispevok. Kedze som doteraz pracovala v BA (75km od miesta bydliska) a denne som cestovala 3 hodiny za pracou a spat, neviem si celkom dobre predstavit, ze by som tak mala pracovat aj s dvomi detmi. Ale v nasom okoli to je s ponukou prace velmi biedne. Niezeby som bola fajnova na robotu, ale viem aj to, ako sa pozeraju zamestnavatelia na matky s detmi. Takze co v pripade, ze sa mi nepodari najst si pracu hned po rodičovskej dovolenke? Viem, ze v momentalnej situacii by som nemala narok na podporu v nezamestnanosti a viem, ze poistne sa neda zaplatit spatne.
Na strankach soc. poist. som nasla info, ze na splnenie naroku, musim platit DPvN minimalne 3 roky (1095 dni) pocas 4 rokov pred zaradenim do evidencie uchadzacov. Maximalny VZ je momentalne 2895,12€ a poistne sa plati vo vyske 2% z VZ (max. 57,80€). Davka sa poskytuje pri splneni podmienok bud 6 alebo 4 mesiace (taka je aktualna situacia, ci prejde predlzenie doby na 8 mesiacov sa ukaze neskor) vo vyske 50% z VZ.
To boli zakladne info na stranke SP, viete mi prosim poradit, ci v tom je nejaky hacik, alebo dalsie podmienky, ktore treba splnit? Dakujem

jankkam
3. feb 2010

Ahoj
Som zamestnaná na dobu určitú do 30.6.2011 dieťa sa mi narodí október 2010, keď mi skončí RD v roku 2013 ostanem bez práce počula som že ak by som si dala DPvN tak by som ho nemusela platiť počas MD a RD. Kedy si to mám dať až po narodení dieťaťa, aby so ho nemusela platiť. Ako dlho ho musím mať aby som dostala podporu v nezamestnanosti a to najvyššiu.

gapa
3. feb 2010

DPvN neplatíš určite v prípade, ak poberáš materské z DNP a len počas poberania materského. Ak však trvá prac.pomer, tak aj tak ti PvN trvá počas poberania materského zo zametnania. Akékolvek ostatné varianty neviem zaručit a tiež predpokladám nejakú zmenu v zákone dovtedy.

jankkam
7. feb 2010

Ahoj gapa
1.2.2010 mi skončila MD od 2.2.2010 som nastúpila opäť do svojho zamestnania, ale k 5.2.2010.so dostala výpoveď pričom som sa so zamestnávateľom dohodla na plate a to za tie 4 dni 288 eur.
Mala by z som dostať podporu a to vypočítanú z platu za tie 4 dni?
A pokiaľ by som šla na PN tiaž by mi to počítali z tých 288eur?
Ak by som PN šla na podporu nijak by mi ju maródka neovplyvnila?

gapa
7. feb 2010

jankkam,
takže poistenie zamestnanca ti trvalo od 2.2.-5.2.2010 vrátane?
vyzerá, že áno z tých 4-och dní, HM:4dni x 50% na den, ak neprekračuje max, čo sa mi rátať nechce.

Nárok na nem.dávky ti neviem iste povedať, no podla mna, ak trvalo nem.poistenie len 4dni (2-5.2), tak nárok s istotou budeš mať, ak vznikne do 9.2.2010, či aj v prípade, ak ti vznikne PN, očr neskôr, tak to ti neviem zaručiť. LEbo ak trvá nem.poistnie menej ako 42dní, tak tzv. ochranná lehota je len tolko kalend.dní, kolko trvalo nem.poistenie. A ja neviem, či sa rátajú aj dni pred prerušením NP z dôvodu RD.

do evidencie nezam. ta nezaevidujú pokial si PN, až po jej ukončení. Ak sa napr.8.2. zájdeš na UPSVaR, ťa zaevidujú spätne od 6.2.2010 a ak vznikne PN 9.2., tak máš na nu nárok. Počas poberania nemocenského zo SP ti pozastavia vyplácanie podpory. Vzhladom na to, že v r.2009 si nemala predpokladám žiadny vym.základ, tak nemocenské sa vyráta z pravdepodobného VZ, ktorý by si dosiahla v mesiaci ukončenia PP, t.j. neviem, či ti uvedie mzdárka len tých 288eur??? (v hrubom) alebo celomesačnú mzdu. Lebo sumu čo ti uvedie bude deliť SP číslom 30!!!!! a z toho sa bude rátať nemocenské 25% za prvé 3dni a potom 55%

jankkam
7. feb 2010

ale ako mi môže počítať celomesačnú mzdu poklaľ som celý mesiac nepracovala nemala by mi prerátať 288:4 a to vynásobiť 30

jankkam
7. feb 2010

neovplyvni mi PN-ka poberanie podpory nebudem ju mať nižšiu nebude sa mi počítať iba z PN

gapa
7. feb 2010

janka nie, v zákone je jasne že pravdepodobný VZ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci .... sa delí číslom 30. § 57 ods.2 zákon o sociálnom poistení

ale ak ti vznikne PN nie v ochrannej lehote, ale počas trvania PP, tak je to iné.

Toto je dosť komplikované, lebo dokonca ani zákon nerieši prípad, ako to je, ak v ochrannej lehote po ukončení NP vzniká nárok na nem.dávku a nie je v rozhodujúcom období žiadny vym.základ. Vraj berú vZ za posledné obdobie, čo je u teba taká nížka suma. ☹ ☹ Toto sú tie medzery v zákone, čo bývajú pre niekoho šialene nevýhodné a už aj tu je o tom popísané na koníku 😠 😠

takže postup ti neviem zaručiť, lebo vela záleží od pracvníčky, čo by ti nemocenské vyplácala, ako usmerní mzdárku, lebo tá chúda bude mať s tým vyplnaním určite problém (aj by som tiež mala!)

z nemocenského sa podpora neráta, to nie je vymeriavací základ pre poistenie v nezam, ale nemocenská dávka.

lul
11. feb 2010

ahojte,

Mam otazocku. Od 1.10.09 som na MD. 17.10.09 som ukoncila pracu ako sprostredkovatel (szco bez zivnosti). Momentalne som tak bez roboty, ale som na materskej. Uz teraz sa hrozim toho co bude, ked skoncim rodicovsky, lebo u nas je to s robotou velmi tazke... Poradte mi, ak by som si nieco priplacala, oplatilo by sa mi to? Matersku z dnp poberam. Vdaka 🙂

gapa
11. feb 2010

lul,
bola si poistená v nezamestnanosti v období cca rok pred pôrodom? Ak nie, tak jedine v prípade, že sa hned prihlásiš na dobrov.poistenie v nezamestnanosti a až po uplynutí 3-och rokov trvania tohto poistnia sa odhlásiš a požiadaš o podporu, tak nárok mať budeš. T.j. ak sa prihlásiš ked bude mať malý 3roky 2mesiace a cca 3týždne, t.j. nie hned po dosiahnutí 3-och rokov. Alebo je možnosť sa prihlasiť na DPvN aby trvalo aspon 2roky, ale v tom prípade sa musíš zamestnať na prac.pomer na dobu určitú (môže trvať napr. len pár dní, t.j. uknčiť ho v skúsobnej dobe, no musí byť uzatvorený na dobu určitú), tak ti stačí byť poistená v poseldných štyroch rokoch len 2roky (2x365dní a netreba až 3x365dní).

Samozrejme toto platí podla teraz platných zákonov a bohviečo bude platiť v čase tvojho požiadania o podporu. Ja si tiež platím a sa toho trochu desím, či sa to vyplatí, ale čo už 😒 😉

anib
13. feb 2010

ahojte, a poculi ste,co davali vcera v spravach,ze parlament myslim schvalil, ze od septembra tohto roku bude tym,ktorí budu nezamestní stacit spatne nie zo 4 rokov platene 3, ale z 3 len 2 roky. Doteraz sa vraj obavali,ci budu na to prostriedky v soc.poistovni,ale vraj to preslo. Tiez uvidim,co ako a hlavne dokedy si to platit, ja si platim DPvN od 1.2.2009 tj.este pred porodom v case trvania zivnosti, mala sa narodila v aprili 2009 a zivnost som pozastavila v 9/2009.Gapa,budes si aj menit vysku VZ?

ikuska2002
10. mar 2010

ahojte, chcem sa poradiť. Som na RD do 23.9.2010. V auguste 2009 som ukončila dlhoročný pracovný pomer (na dobu neurčitú). V decembri 2009 som si začala platiť DPvN z najnižšieho vymeriavacieho základu, ktoré som zrušila koncom januára. Čo môžem urobiť aby som dostala čo najvyššiu podporu? Mám sa teraz poistiť z najvyššieho vymeriavacieho základu? A ako dlho si ho mám platiť? Mám sa prihlásiť na UP hneď po skončení RD (t.j. 24.9.2010)?

sofinka2009
2. máj 2010

ahojte.takze ak spravne chapem ked som nezamestnana a chcem si platit DPVN treba si ho platit 4roky pred poberanim podpory?plati to ze pocas poberania materskej zo soc poistovne sa postne neplati az po tych 9mesiacoch?chcela som sa nahlasit od nastupu na MD co je 18.5, z max .Vz a platitt to do skoncenia RD.je to tak spravne?dakuejm

medyna
24. júl 2010

ahojte, chodievate tu este niekto? 😉
Chcem sa opytat, ako je to s tym platenim dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti. O par dni idem na matersku, potom chcem cerpat RD. Som zamestnana na dobu neurcitu, ale v nasej firme to vyzera dost biede a predpokladam, ze o tri roky , ked sa vratim, tak mi zrusia prac. miesto (uz ho chceli zrusit tento rok, ale kedze som bola v ochrannej dobe, tak nemohli 😀 )
Je potrebne zacat si platit DPv N uz cez matersku, alebo po zacati RD aby som mala po zruseni mojho prac. miesta narok na podporu v nezamestanosti?

gapa
24. júl 2010

@medyna
na tvojom mieste si zatial nič neplatím. Zákony sa pravdepodobne budú od 1.1.2011 meniť a stačí byť poistený v posledných troch rokoch aspon dva roky podla zákona, čo začne platiť od tuším 1.9.2010. Takže obdobie pred narodením dieťaťa sa tam aj tak nezaráta, ak beriem, že sa zaeviduješ den po troch rokoch dieťaťa. Treba sledovať potom zmeny zákona o sociálnom poistení cca § 104-109

medyna
26. júl 2010

@gapa dakujem za info 😉

pudlik
20. jún 2011

Ahojte, vie mi niekto poradiť? Začala som si platiť poistenie v nezamestnanosti, do 27.6.2011 som na materskej dávke a od 28.6.2011 začnem poberať RP. Syn bude mať tri roky v decembri 2013. Počas tejto doby si budem platiť spomínané poistenie, aby som mala nárok na podporu v nezamestnanosti, ak si nenájdem hneď prácu, pretože ako všetci vieme nie vždy to je jednoduché sa zamestnať.
Chcela by som vedieť, či teda budem mať nárok na podporu a v akej výške, plôatím si z VZ 900, to činí 18€ mesačne. Neviem, či som to dobre počítala, ale vyelo mi, že by som mala dostávať 450€ mesačne najviac po dobu 3, alebo 6 mesiacov? Ako to je? Viem, že zákony sa menia a kým ja skončím RP sa ešte isto zmení novela zákona, ale chcem vedieť ako to je teraz a teda či som to dobre spočítala. Ďakujem za odpoveď.

bobocka
15. aug 2011

@gapa ahoj dnes osm objavila toto dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a celkom dobre to vyzera 🙂 len neviem ci to dobre chapem.
dajme tomu,ze nastupim na matersku k 1.7 2011.platim si dnp a teda z toho mi materska vyjde.mesiac pred nastupom na matersku(k 1.6.2012) by som si zacala platiti aj dpvn z maximalneho vymeriavacieho zakladu co je teraz okolo 2978 euri myslim.platila by som si tri roky dokym by som bola na materskej a nasledne na rodicovskej so svojim dietatkom.po jeho dovrseni 3 rokov by som mala nastupit do prace,ale ak by sa nepostastilo,tak by mi teda vysla podpora vdaka tomuto dpvn? v akej vyske? kolko percent z vymeriavacieho zakladu to je?mam info,ze pocas materskej sa to neplati,no dni sa pocitaju,je to tak?
toto su cisto hypoteticke otazky,este ani tehu nie som,ale chcela by som mat o tom info,aby som sa potom ked to bude aktualne vedela rozhodnut,ci si to mam platit alebo nie. a este sa chcem opytat-teraz pokial niekto pobera podporu(ma na nu narok 6 mesiacov) a dajme tomu po 2 mesiacoch poberania si robotu najde,tak ma pravo poziadat si o vyplatenie 50%z nevyplatenej sumy,no tym padom mu zanika narok na podporu pocas dalsich 3 rokov.je to tak aj tomto pripade platenia si dnvp? teda ak by som si to platila a podarilo by sa mi hned po mesiaci zamestnat,tak budem mat pravo poziadat o vyplatenie 50% z nevyplatenej sumy,ci nie?
dakuje za kazdu jednu info o tom 🙂

gapa
15. aug 2011

@bobocka
tak to by bolo na dlho, máš tam viacero nepresností a treba si dôkladne preštudovať § 104- tuším cca § 108 Zákona o soc.poistení.
POčas mojej RD sa zákony menili 3x a to dosť zásadne, tj. čo bola dobrá rada v prvom roku, bola nie dobrá na konci. Preto ak ešte ani nie si tehotná, toto je predčasné, lebo zákony sa možno zásadnejšie zmenia od r.2012, ale ani potom ti to nikto nezaručí, čo bude o 2 či 3roky.

bobocka
15. aug 2011

@gapa no dokelu. skoda.takze najlepsie je sa o danu problematiku zaujimat ked to bude aktualne a riadit sa podla tych zakonov vtedy platiacich,hm? aj tak dakujem za odpoved 🙂

skajkaze
8. sep 2011

Ahoj gapa,mám otázku-kamoška si platí poistenie v nezamestnanosti dva a pol roka z minima.Za pol roka jej konci rodičovská dovolenka,chcem sa spýtať,či má u nej ešte niejaký význam zvýšiť si sumu,aby mala potom vyššiu dávku v nezamestnanosti,alebo je to už zbytočné?ďakujem

alenka6
27. sep 2011

Ahojte , vedel by aj mne niekto poradiť ohľadom poistenia v nezamestnanosti? Dcéra už má rok, poberám rodičovský a potom budem nezamestnaná takže úrad práce./dúfam že nie/ Oplatí sa mi vybavovať a platiť toto poistenie?Predtým som bola zamestnaná na dobu určitú, 1 rok, ktorá mi skončila počas tehotenstva. Do materskej som bola Pn. Ďakujem. Mám skúsenosť s neochotou našich úradníčok niečo mi poradiť alebo vysvetliť, teda s niektorými.

gabi305
7. okt 2011

Ahojte potrebovala by som poradit ohladom poistenia v nezamestnanosti.Bola som zaradena do evidencie uchadzacov o zamestnanie.a predtim som chodila do skoly a predcastne som ukoncila studium.dala som si ziadost ci mam narok na davku v nezamestnanosti a tam mi pise ze:ze na narok v nezamestnanosti ma narok iba ten ak v poslednich 3 rokoch pred zaradenim do evidencie uchadzacov o zamestnanie bol poisteny v nezamestnanosti najmenej 2 roky.takze to znamena ze mam byt na urade prace 2 roky a az potom mi daco daju???ci ako?poradte ja sa do toho moc neviznam ...