Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. Čo po RD, ak nemám prácu?

kisska
27. okt 2009

Ahojte, chcem sa poradit so skusenejsimi. V januari 2010 by som mala nastupit na novu MD a chcem pokracovat v rodičovskej dovolenke az do troch rokov dietata.
Na prvu MD som nastupovala v 01/2008 s tym, ze PP na dobu urcitu mi skoncil dva tyzdne po nastupe na MD. Cize momentalne som evidovana na UPSVaR, dostavam rodicovsky prispevok. Kedze som doteraz pracovala v BA (75km od miesta bydliska) a denne som cestovala 3 hodiny za pracou a spat, neviem si celkom dobre predstavit, ze by som tak mala pracovat aj s dvomi detmi. Ale v nasom okoli to je s ponukou prace velmi biedne. Niezeby som bola fajnova na robotu, ale viem aj to, ako sa pozeraju zamestnavatelia na matky s detmi. Takze co v pripade, ze sa mi nepodari najst si pracu hned po rodičovskej dovolenke? Viem, ze v momentalnej situacii by som nemala narok na podporu v nezamestnanosti a viem, ze poistne sa neda zaplatit spatne.
Na strankach soc. poist. som nasla info, ze na splnenie naroku, musim platit DPvN minimalne 3 roky (1095 dni) pocas 4 rokov pred zaradenim do evidencie uchadzacov. Maximalny VZ je momentalne 2895,12€ a poistne sa plati vo vyske 2% z VZ (max. 57,80€). Davka sa poskytuje pri splneni podmienok bud 6 alebo 4 mesiace (taka je aktualna situacia, ci prejde predlzenie doby na 8 mesiacov sa ukaze neskor) vo vyske 50% z VZ.
To boli zakladne info na stranke SP, viete mi prosim poradit, ci v tom je nejaky hacik, alebo dalsie podmienky, ktore treba splnit? Dakujem

andzi
27. okt 2009

kisska, myslím, že si si sama aj odpovedala a správne. Ak si budeš platiť dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti počas RD, t.j. 3 rokov, tak ti vznikne nárok na dávku. Otázne je, či sa radšej neoplatí peniažky šetriť ako dávať Sociálnej poisťovni. Treba prepočítať sumu, ktorú zaplatíš na príspevkoch a sumu, ktorá sa ti vráti v podobe dávok.

kisska
autor
27. okt 2009

aj to som uz spocitala - 36mesiacov x 57,80= 2080,8 a davka 50% z 2895,12 je 1447,56 (kokso tolko ani nezarobim) x 6 mesiacov = 8685,36€. To je maximum, co mi mozu dat, jedine, ze by som si nasla skor pracu 😉 Skor ma zaujima postoj UPSVaR , ako sa na to pozeraju tety, ci nerobia problemy... ake maju skusenosti maminy?

gapa
27. okt 2009

kisska,
treba si dať pozor na platenie poisteného v splatnosti, t.j. aby si nemala vôbec žiadny nedoplatok v soc.poistovni (ak si náhodou aj DNP, tak aj to treba platiť v splatnosti!!! lebo to ide pod rovnakým variabilným symbolom). Ak by si totiž nezaplatila za niektorý mesiac v splatnosti, ten mesiac sa ti neráta pre nárok na podporu.

Dalej je dobré vedieť to, že síce môžeš platiť z max. VZ t.č. 2892,12 éur (ja mám toto číslo, no písala som narýchlo, platí od 1.7.09 a je to 4-násobok priemernej mzdy z r.2008), ale maximálna dávka na den je t.č. maximálne "trojnásobok všeobecného vym.základu" (to je 12x priemerná mzda) deleno 365. T.j. platí sa s štvornásobku a dávky sa rátajú maximálne s trojnásobku. Takto to platí t.č.

Tiež si DPvN platim. Ak máš napr. DNP a z neho nárok na materské a si nezamestnaná, tak je rozumné sa prihlásiť na DPvN ešte pred nástupom na MD. V takom prípade počas poberania materského z DNP nemusíš platiť DPvN, ale dni sa ti rátajú.

gapa
27. okt 2009

takže dávka na den je t.č. maximálne 50% z 261384 Sk/30,126 = ... eur :365
o tri roky bude však všeobecný VZ vyšší.

celestina
27. okt 2009

Len doplním presný výpočet a výšku dávky pre rok 2009.

1. polrok 2009

DVZmax = 3 x VVZ / 365

DVZmax = 3 x 8 024,70/ 365

DVZmax = 65,9565 EUR

Denný vymeriavací základ v 1. polroku roku 2009 je najviac vo výške 65,9565 EUR. Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý má 31 dní je teda 1022,40 EUR a v mesiaci, ktorý má 30 dní je 989,40 EUR. Pri výpočte na 1. polrok 2009 sa použil všeobecný vymeriavací základ za rok 2007.

2. polrok 2009

DVZmax = 3 x VVZ / 365

DVZmax = 3 x 8 676,36/ 365

DVZmax = 71,3126 EUR

Denný vymeriavací základ v 2. polroku roku 2009 je najviac vo výške 71,3126 EUR. Maximálna suma dávky v mesiaci, ktorý má 31 dní je teda 1 105,40 EUR a v mesiaci, ktorý má 30 dní je 1 069,70 EUR. Pri výpočte na 2. polrok 2009 sa použil všeobecný vymeriavací základ za rok 2008.

gapa
27. okt 2009

celestine, pekné 🙂

prvý polrok sa používa VVZ z r. 2007 a druhý z r.2008
zaokrúhlovanie nikdy neovládam, tak díky 🙂

kisska
autor
27. okt 2009

gapa dakujem za tip, ten zaciatok pred MD ma nenapadol 😉 teda napadol, ale neuvedomila som si, ze v tom case nemusim platit.
A tie troj- a stvor- nasobky priemernej mzdy znamenaju, ze v praxi plati ako max. VZ ten trojnasobok? Teda, ze sa neoplati platit z vyssej sumy ako z cca 2210€(pre 2. polrok 2009)?

a celkom si ma vyplasila s tym datumom splatnosti. Hlavne, ked si platim DNP, ale kedze drahemu chodi vyplata niekedy az 10., tak niekedy posielam platbu az vtedy 😒 Nemam nedoplatky v zmysle, ze by som nejaku platbu neposlala vobec, ale castokrat tam pridu peniaze o par dni neskor. Viem si to niekde na SP overit, ci mi eviduju nejake nedoplatky?

mima595
28. okt 2009

Kissska - ja som tiež rozmyslala nad DPvN - a tiež ma nenapadlo, to s tou materskou - lebo ked som si tam ciatala, tak bolo uvedene, že doba PN,rodicaku sa nezaratava do doby - teda aspon ja som to tak pochopila.
Ale inak ja to planujem tak, že zo začiatku si budem platit z minima a až posledny rok by som si zvysila na maximum.

Potom sa vypocet spriemeruje, nie? alebo je to nieco podobne ako DNP, že sa davka pocita z RO, ktorym je posledny rok?

kisska
autor
28. okt 2009

gapa to bude urcite vediet presne - Ake je RO pre vypocet davky v nezamestnanosti? Hloadala som to, ale nejake konkretne info som zatial nenasla 😒 Idem este kuk poradu.

michalag
28. okt 2009

d
dhcfkftjdhddjds 🙂 🙂

gapa
29. okt 2009

dávka v nezamestnanosti, ak išlo o PP na dobu neurčitú sa ráta z obdobia troch rokov pred zaevidovaním na UP. Zrátajú sa vymeriavacie základy pre PvN v tomto období a vydelia sa počtom kalendárnych dní, za ktoré sa PvN platilo.

kisska
autor
29. okt 2009

Dakujem velmi pekne - cize najlepsie je prihlasit sa pred nastupom na MD z max. VZ, tych 6 mesiacov neplatim, ale pocitaju sa mi do doby, cize VZ pre vypocet davky je 0 a potom si zmenit VZ podla toho, aku chcem podporu a kolko si mozem dovolit platit.
Gapi si poklad 😉

gapa
29. okt 2009

skoro tak, len vzhladom na to, že počas poberania materského sa poistenie neplatí, tak dni sa rátajú ale pri výpočte sa tieto dni nezohladnujú, lebo vtedy nie je žiadny vymeriavací základ. Ak by sa bralo, že VZ je nula, tak by to znižovalo dávku, ale takto to neznižuje, lebo pri výpočte sa tieto dni vynímajú.

kisska
autor
29. okt 2009

este lepsie 😉

anib
31. okt 2009

Ahojte, tak potom je to ako v mojom pripade vlastne?
Na PvN som sa prihlasila este ako SZCO 1.2.2009, na MD som nastupila 13.3.2009,ale stale az doteraz som PvN platila z minima - tj.aj pocas MD a nic mi nepovedali na socke a bola som tam furt,ze platit nemusim-da sa to teraz ku koncu roku spatne vyziadat?
A ked uz nie som SZCO a platila som stale z minima,cize tych 5,9eur, ako by bolo naj si teraz zacat platit?
/mala sa narodila 28,4,2009/

mami.sk
1. nov 2009

ahojte 😉
viete mi poradit? manzel je od dnes na RD a chcel by si platit DPvN. Ked sa prihlasi zajtra , bude poisteny v nezamestnanosti bez prerusenia aj ked sa neprihlasi prvy den v mesiaci???
v pripade ze bude nezamestnany po RD scitaju sa mu vymeriace zaklady aj z obdobia ked bol este zamestnany pred RD kedze na RD bude 2 roky? na Slovensku bol zamestnany 4 roky, predtym robil v Cechach na prac. zmluvu - budu sa mu ratat vsetky roky a dostane podporu v nezamestnanosti 8x podla zakona od noveho roku???

kisska
autor
1. nov 2009

mami - do uvahy sa beru posledne 3 roky zo styroch. Ako pisala gapa vyssie, VZ z tychto 3 rokov sa mu spriemeruju a z nich sa mu bude vyplacat 50% zatial 6 mesiacov. Za akych podmienok budu ludia dostavat 8 mesiacov sa este uvidi (pocula som nieco o podmienkach mat odpracovanych 25 rokov a pod., takze to bude pravdepodobne len pre malu skupinku ludi).

mami.sk
1. nov 2009

kisska - dakujem velmi pekne 😉
ja som minule v spravach pocula ze vraj zvysili od noveho roku poberanie podpory na 8 mesiacov pre tych co pracovali viac ako 10 rokov 😕 tak asi som si to s niecim poplietla 😉

kisska
autor
1. nov 2009

moze by aj to, pokial to neschvalia tak je to stale "Jedna pani povedala"

mami.sk
1. nov 2009

jasne, az ked to bude schvalene tak zistime presne znenie zakona 😉

mima595
4. nov 2009

ahojte, tak ja som sa bola pytat na SP ohladne DvN - a bolo mi povedane, že si možem uzavrieť nove DvN, aj ked už som na materskej -a nemusim pocas materskej platit, ked mi priznaju matersku z DNP. Ak by mi neuznali, tak by som musela platit aj pocas materskej. No a že VZ sa da zmeniť po 6 mesiacoch - presne ako v DNP.
Tak som od 2.11. uzavrela DvN z maxima, a že po pol roku ho zmenim VZ, alebo prerusim a prihlasim sa z minima - to už podla platneho zakona.
Ale este ako to je s tym pol rokom - to budem moct zmenit už k 1.5 alebo dať zmenu k 2.5. a zmena bude platna od 1.6.2010?

gapa
4. nov 2009

mima, zmena (účinnosť zmeny) je možná až po uplynutí aspon 6mesiacov, t.j. nedá sa už od 1.5.10 ale až od 1.6.10 ak podáš zmenu do 31.5.10.

a ozaj si sa prihlásila z max.VZ? Ten je pre dobr.poistenie v nezam. myslím 2892,12eur. A inak je jedno, z akého VZ si prihlásená počas poberania materského, lebo pri výpočte materského sa toto obdobie vyníma, lebo sa neplatí poistné.

mima595
5. nov 2009

Hej, z toho maxima 🙂 - som sa nechala trosku zblbnut....najprv som chcela iba z minima, ale ako som isla vypisovat VZ, tak ma zrazu "oblyslo" -že sa neplatí pocas materskej, tak som tam fukla maximum 😒 .

No co už, ked, tak jeden mesiac zaplatim a potom znižim na minimum, alebo zrusim toto DvN k 30.4.2010 /vtedy by mi mala skoncit vyplata materskej/ a uzatvorim novu zmluvu bud hned na 2.den, alebo to prepocitam tak, aby mi tie 3 roky vysli k datumu, ked bude mat maly 3 roky.

Ono este 1 otazka - ja mam este stale trvajuci PP - nastupila som teraz 19.7.2009 /este pocas trvania rodicaku s dvojickami/, ale hned som cerpala staru dovolenku, 25.8.2009 som nastupila na PN, a 16.10. 2009 na matersku - ta by mi mala trvat do 29.4.2010. Mala by som mat narok na matersku aj z DNP aj zo zamestnania /este nemam rozhodnutie o priznaní materského/.
A teraz by som chcela vediet, ci sa mi doba tejto materskej, a PN /zo zamestnania/ zaratava do tej lehoty " byt poisteny za posledné 4 roky 3 roky/. Ono este mam na to cas, ale chcem si to v hlave vyriesit už teraz, kym je drobec v brusku 🙂

jankkam
29. jan 2010

Mám otázku. gapa
Do 2.2 2010 som na RD potom nastupujem do práce – pred narodením som pracovala dlho. Po nástupe do práce ma asi prepustia. Ak by som si začala platiť DPvN 1.2.2010 z najvyššieho vymeriavaného základu čo je 2 892.12eur. Kedy by som mohla začať poberať podporu v nezamestnanosti a to najvyššiu. Svoju hrubú mzdu mám odrátať od najvyššieho vymer. základu. Ako to mám urobiť keď sa pôjdem zaevidovať toho 1.2.2010 a vtedy budem ešte na RD.

jankkam
30. jan 2010

Mám otázku. gapa
Do 2.2 2010 som na RD potom nastupujem do práce – pred narodením som pracovala dlho. Po nástupe do práce ma asi prepustia. Ak by som si začala platiť DPvN 1.2.2010 z najvyššieho vymeriavaného základu čo je 2 892.12eur. Kedy by som mohla začať poberať podporu v nezamestnanosti a to najvyššiu. Svoju hrubú mzdu mám odrátať od najvyššieho vymer. základu. Ako to mám urobiť keď sa pôjdem zaevidovať toho 1.2.2010 a vtedy budem ešte na RD.

janazuza
30. jan 2010

Jankkam prečítaj si tu sa o tom píše:
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea..., podla mna , ak si stále v pracovnom pomere, tak nárok na podporu by si mala mať 😉

jankkam
30. jan 2010

ja by som to potrebovala vedieť presne lebo v pondelok by som chcela zájsť do SP

kisska
autor
30. jan 2010

jankkam - plati podmienka, ak si poistena v nezamestnanosti (pocas trvania PP si, podla noveho zakona aj vtedy ak si na MD/RD) najmenej 3 roky pocas 4 rokov pred uplatnovanim naroku na podporu v nezamestnanosti, tak mas narok na tuto podporu. Akurat ide o to, aby si po nastupe do prace po RD, odpracovala aspon par dni (neodisla hned, ale pracovala napr. pocas plynutia vypovednej lehoty), aby ti mali z coho tuto podporu vypocitat. Ak odides z prace hned ako ti skonci RD, bude sa ti podpora pocitat z minimalnej mzdy. Idealne je pracovat par dni za maximalnu mzdu (napr. pracovat tyzden za sumu aj s niekolkomesacnym odstupnym 😉 )... teda ak sa nemylim.
Urcite si precitaj blogy p. Mihala

jankkam
30. jan 2010

ďakujem čítala som p. Mihala
aký najvyšší príjem môžem mať udaný napr. za tri dni aby som dostala maximálnu podporu ak sa dohodnem so zamestnávateľom

kisska
autor
30. jan 2010

podla toho, co spominala gapa vyssie, staci nieco okolo 73€/den(2210,-/mesacne) je maximum, ktore beru do uvahy.