• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Dovolenka a materská. Na čo mám nárok?

26. novembra 2015 
@zuble aha chapem,jejda,no som zvedava ci ma neodrbu v robote :frowning2: da sa to nejako dokazat?My to mame take divne,ze nas odrbu kde sa da :frowning2:
23. máj 2012 o 14:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mravvcek no to sa v robote stava, lebo nie na každom personalnom si uvedomuju, že materska je vykon prace. Takže si treba dať na to pozor a na to upozorniť. X krat som sa stretla s tym, že pri nastupe po MD a RD sa zrazu zahadne stratil narok na dovolenku za predchadzajuce roky. Hovori o tom zakonnik prace ustanovenia o dovolenke..myslim, že je to okolo § 100. Najlepsie je si aj odložiť poslednu vyplatnu pasku kde je ten zostatok dovolenky...
23. máj 2012 o 14:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zuble dakujem velmi velmi pekne,ja som do tychto veci uplne debilko :frowning2: fakt absolutne,ale vdaka,ze si reagovala na moju otazku.Si zlata :slight_smile: aspon cca viem kolko dni budem mat :slight_smile:
23. máj 2012 o 14:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mravvcek
nemaš za čo ja som rada, ked aj ja mozem trochu niekomu poradit ... :grinning:
23. máj 2012 o 14:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Prosim vas potrebujem poradit od januara som PN,mam este 37 dni dovolenky,to uz je po krateni,a v auguste nastupujem na matersku konkretne 16.8.Co je lepsie vycerpat tie dni dovolenky pred nastupom na matersku a byt stale PN alebo cerpat ju az po sonceni materskej?Da sa to?Da sa cerpat dovolenka pomaterskej,ked budem poberat rodicovsky sucasne?
Co je vyhodnejsie pre mna?
15. jún 2012 o 11:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mravvcek
podla terajších zákonov by som povedala, že čerpať po ukočení MD a súbežne poberať RP (ak sa to nezmení). A aj záleží, či máš iný priemer na výplatu teraz ako bude potom (či máš odmeny ... čo teraz ti zvyšuje priem. mzdu a potom nemusí)
16. jún 2012 o 14:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa mam odmeny a osobne priplatky,ktore potom uz nebudu :( takze co mam urobit,normalne sa neviem rozhodnut :frowning2:
16. jún 2012 o 14:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mravvcek
berie sa vždy priemer za predchádzajúci štvrťrok, teda do konca júna za obd.1-3/2012, v júli až sept. za obd. 4-6/2012, tak neviem, kedy budeš čerpať a či si mala odmeny a teda vyšši preimer v predch kvartáli. Ako stanovujú mzdárky priemer ak by si celý štvrťrok bola na pn napr. alebo rd neviem presne povedať. No a rozhodnúť sa musíš sama, príp. sa poradiť s vašou mzdárkou.
16. jún 2012 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ak by si si to vedela vyrátať, tak či je tvoja pn vyššia ako rozdiel medzi mzdou s vyšším priemerom a nižším (čo predpokladám že bude). Ale len ty vieš sumy mzdy.
16. jún 2012 o 15:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ja by vas chcela poprosit, vedeli by ste mi pomoct ohladom toho ci budem mat narok na matersku?

Teraz mám predpokladaný termín pôrodu cca od 6 jula do 14 jula 2012, ak sa rataju dva roky dozadu, tak za rok 2010 som uz bola na MD s prvou dcerou,
bola som zamestnana do septembra 2010, potom mi dali vypoved, takze som dalej poberala len rodičovský, v roku 2011 som pracovala od 18/7/2011 do 14/10/2011,
potom som dala vypoved a poberala som zase len rodič.prispevok. V roku 2012 som pracovala od 2.januara a pracovny pomer stale trva.

dakujem velmi pekne za odpoved
25. jún 2012 o 15:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisece
ak ti trvalo nem.poistenie zamestnanca v období 18.7.11-14.10.2011 a potom 2.1.2012 a bude trvať minimállne do pôrodu a tiež do septembra 2010, tak ti nárok na materské vznikne. Chcela som napísať, že, ak porodíš najskôr 1.7.2012, tak nárok na materské ti vznikne ale aj ten pp do 9/2010 (nepíšeš či do 30.9.2010 či ako) spadá ešte do obdobia dva roky späť, tj. nárok vznikne určite, aj keby porodíš teraz.
25. jún 2012 o 17:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa ten pp trval do 30/9/2010 takze aj kebyze porodim skor tak mi narok vznikne? a kebyze ma zamestnavatel prepusti pred porodom tak mi narok nevznikne? ci este som v tej ochrannej lehote? dakujem
25. jún 2012 o 18:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa este som sa chcela spytat sef chce namiesto mna zamestnsy inu babu kym budem md a odhlasit ma ku koncu aprila nemusi prac.pomer trvat az do porodu sef to ma v pazidakujem pekne
27. jún 2012 o 19:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisece
ak ti trvali prac.pomery a aj nemoc.poistenie (teda nemala si napr. neplatené volno, či očr nad 10dní) v spomínaných dvoch rokoch pred pôrodom, tak podmienku splnaš. No vyrátaj napr, ak by si porodila 1.7.2012, či máš v období 1.7.2010 až 30.6.2012 aspon 270dní a potom príp. ak by 10.7.2012 zase v obd. 10.7.2010-9.7.2012. Možno by stálo zájsť na sociálku, či máš aj tam tie nem.poistenia, čo si písala (lebo neviem, či je to za šefa, ked len tak ťa chce ohdlásiť k aprílu???? to nerozumiem, je jún.) aby si to mala aj overené, bo nemusí byť vždy v SP zahlásené všetko tak ako má byť.
Ty už si na materskú nastúpila počas trvania pp, tj. nebude tam už žiadna ochranná lehota, tá sa sleduje len v den nástupu na md. Možno myslíš, ak by ti počas poberania materského skončil pp, tak to už nie je ochr. lehota, len poberáš dalej nemocneské,lebo v čase nástupu si podmienky splnila. Len ti už nebudú trvať poistenia od ukočnenia pp.
28. jún 2012 o 10:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vsade je pisane ze mam pravo na matersku ak som po dobu 2 rokov bola minimalne 270 dni nemocensky poistena... mozem sa opytat co je to nemocensky poistena? ..je to zdravotka? alebo socialka? ...
29. jún 2012 o 18:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maribell nema to nic spolocne so zdravotnym poistenim, je to socialne poistenie, ktore za teba plati zamestnavatel, ak mas TPP, alebo si ho platis sama ako dobrovolne nemocensky poistena osoba
29. jún 2012 o 19:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
cize ja ako studentka nebudem mat narok na matersku...aa ake pridavky teda mozem ziadat? dufam ze na rodicovskz prispevok uz pravo mam ... uhm chcem sa opytat keby dam matersku na manzela tak on musi s babatkom zostat doma?
29. jún 2012 o 19:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maribell nie, na materske nebudes mat narok, ale po porode budes mat narok na rodicovsky prispevok (194,70 E) a pridavok na dieta (22,54 E) a na prispevok a priplatok pri narodeni dietata (830,86 E)
manzel moze byt na MD, ale oplati sa to? bude dostavat 65% z priemerneho zarobku za minuly rok
29. jún 2012 o 19:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak to sa neoplati to nech radsej pracuje ...uhm...takze o matersku si nemusim ani ziadat? ...
29. jún 2012 o 19:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maribell mam taky pocit, ze musis, aby ti dali zamietnutie a na zaklade toho, potom poziadas o rodicovsky prispevok
29. jún 2012 o 19:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
..ale do ziadosti mam napisat ze so nebola nemocensky poistena...dobre vediet..dakujem :slight_smile: ...ale aj tak je to trochu nefer ...cely tento system...poslanci si z nasich dani beru obrovske padaky ked odidu zo zamestnania a mamickam nepoozu ked si neplatila nemocenske.ach jaj ..hlavne ze chcu zvysit porodnost na slovensku..
30. jún 2012 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte dievcata, vedeli by ste mi poradit? v oktobri nastupujem na MD, no v lete, ked mi MD skonci by som chcela ist spat do prace. budem potom dostavat RP?Ja okrem TPP mam aj sprostredkovatelsku zmluvu, teda si podavam danove priznanie typ B kazdy rok. ma toto vplyv na MD, resp. nie je problem s vyplatou MD, pokial budem mat aj tuto zmluvu, alebo je lepsie ju este pred nastupom na MD ukoncit? ale DP si aj tak v marci este budem musiet podat, len prijem tam uz v case poberania MD z tejto zmluvy nebude mozny. aby mi potom niekto nepovedal, ze som popri MD mohla aj poberat prijem a teda nemam zas na nieco narok :frowning2: dakujem veeeeelmi pekne za radu
30. jún 2012 o 10:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dobrý večer, neviete mi poradiť ako je to s druhým tehotenstvom počas materskej dovolenky. Je potrebné druhé tehotenstvo oznámiť zamestnávateľovi, keďže sa mi automaticky predlžuje MD. Ďakujem za info.
10. dec 2012 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@z.ema jasne, ze to musis oznamit, ved ti budu potvrdzovat prijem pre vyratanie materskeho prispevku
10. dec 2012 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem
10. dec 2012 o 22:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, aj ja sa chcem opytat, tiez sa nevraciam do povodnej prace, tak mi povedali, ze mi dovolenku preplatia, len ide o to, ze mi naratali nejak malo dni, bola som na materskej 5 rokov (2 deti po sebe), a naratali mi iba 62 dni ... tak ma napadlo, ci to nerataju iba za matersku, a nie aj za rodicovsku? inak neviem, dakujem za rady:slight_smile:)
17. jan 2014 o 14:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dobrý mám jednu otázku.viem ze to tu bolo preberane ale moj zamestnavatel mi tvrdi ze nemam narok na plnu dovolenku ale len na 7 dni pred nastupom na matersku. nastup na matersku mam 26.7.2014.on to odovodnuje ze budem pracovat iba necelych sedem mesiacov a z toho dovodu mam narok len na sedem dni. tvrdi mi ze sa mi krati dovolenka.viete mi poradit co s tym?
20. máj 2014 o 17:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anna2615 mas narok na celu vymeru dovolenky, lebo aj MD sa berie, ako keby si pracovala
nech si tvoj zamestnavatel precita § 109 odsek 2 Zakonnika prace
21. máj 2014 o 20:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Prosila by som o radu ak mi vie niekto poradiť. Som učiteľka a normálne mám nárok na 44 dní dovolenky. Lenže od 4.2 som na PN a počas januára som čerpala 3 dni dovolenky. Termín pôrodu mám 8. 10. Koľko mám ešte zostatok dovolenky a od kedy je ju najlepšie vyčerpať?
5. jún 2014 o 14:14  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ako dokážem zamestnávateľovi, že nemá pravdu?
Zamestnávateľovi som poslala žiadosť o skončenie pracovného pomeru dohodou. Žiadala som aj o preplatenie zvyšnej dovolenky. Zamestnávateľ mi chce preplatiť iba 24 dní dovolenky, čo sa mi príde málo. Tvrdí, že za 2.MD mi nárok na dovolenku nevzniká, lebo MD. nieje výkon práce . Má pravdu?
Doplňujúce údaje:
TPP od 1.1.2006
Nárok na dovolenku podľa kolektívnej zmluvy: 9 týždňov
Ukončenie pracovnej zmluvy 2.2.2015
Pred nástupom na MD 2010 bola vyčerpaná adekvátna časť dovolenky za r.2010

Materská dovolenka 4.3.2010 – 15.9.2010
Rodičovská dovolenka 16.9.2010 – 22.12.2011
Materská dovolenka 23.12.2011 – 16.8.2012
Rodičovská dovolenka 17.8.2012 – 3.2.2014
Chcela by som vedieť, na koľko dní dovolenky mám nárok (na preplatenie) .
(neviem, či som postupovala správne, ale vyšlo mi, že 1.MD mám nárok na 45 dní dovolenky mínus to , čo som si vyčerpala pred MD.
a za 2.MD by sa mi dovolenka krátiť nemala, teda mi vyšlo, že mam nárok na celých 45dní dovolenky).
Ako postupovať, zamestnávateľ sa dožaduje dokazovania,§...? Ďakujem Adriana
24. jan 2015 o 00:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok