Dovolenka a materská. Na čo mám nárok?

stonozka
14. nov 2006

babulky, potrebujem poradiť: v januári nastupujem na materskú dovolenku, a môj zamestnávateľ mi tvrdí že od 2.1.2007 až do môjho nástupu na dovolenku nemám nárok na novú dovolenku, že mi nevznikne predpoklad na to že budem mať odorbených 60 dní, podľa §113 zákonika práce a iných zákonov je čas na materskej dovolenke/28 týždnov/ považaný za odrobený čas... Teraz však neviem kde je pravda a nakoľko som není právnik, hľadám niekoho kto má podobné skúsenosti, u nás na osobnom su z toh úplne mimo 😠
Ďakujem za pomoc, ak sa podobná téma niekde vyskytla, prosím o link...

lila19
20. feb 2010

ahojte, prosim o radu.
od januara som na pn. na matersku nastupujem v maji.rozmyslam, ci si mam pred nastupom na matersku vycerpat dovolenku - ale neviem, ci sa mi to oplati. nepoznam presne vypocet, ale priemer za dovolenku sa vraj rata za predchadzajuci kvartal. tym, ze by som bola od januara do marca na pn a dovolenku by som cerpala od aprila - neviete, ako by sa tento priemer ratal?
dakujem za ochotu.

danu
5. mar 2010

misica24 • Dnes o 09:44
29.apríla mám termín odchodu zo zamestnania na md , keďže mám 25 dní dovolenky na celý tento rok aký mám nárok res. koľko dní si môžem vyčerpať pred md ? Viem , že je to podmienene odpracovaním 60dní ,ale ráta sa do toho aj pn ? Inak 30.11. 2010 mi končí pracovná zmluva. vopred ďakujem

andzi • 14tt • Dnes o 09:54
misica, môžeš si vyčerpať alikvotnú časť dovolenky do 30.11.2010, MD sa počíta za odpracovaný čas.

gapa • 2d • Dnes o 13:51
misica,
PN je neodpracovaná doba.
Ak ale dobre rátam, tak pri nástupe na MD 29.4.2010 a nároku na MD 28týždnov končí MD 10.11.2010.
Ak by si aj bola PN od 1.1.2010 do 28.4.2010 t.j. 84dní neodpracovaných (I.Q 2010 = 64dní + apríl 20dní) a potom čerpanie RD od 11.11.2010 do 30.11.2010 je to 14dní = splu 98dní, čo je menej ako 100

T.j. za obdobie čerpania MD budeš mať odpracovaných viac ako 60dní a počas trvania PP máš neodracovaných dní menej ako 100, t.j. máš nárok na pomernú časť dovolenky za 11mesiacov trvania PP, t.j. 25:12x11=23dní

Záleží však od zamestnávatela, či ti umožní vyčerpať celú túto dovolenku ešte pred vznikom nároku na nu (ak si bola PN, tak ešte nemáš odpracovaných 60dní). Môže ti ju umožniť vyčerpať, ale aj nemusí. Záleží od neho. vid Zákonník práce § 113 ods.1. Do ukončenia PP ti nárok na túto dovolenku vznikne. Ak ti ju neumožnia vyčerpať, tak ti ju pri ukončení PP musia preplatiť. Čo tiež nebude k zahodeniu 🙂

gapa • 2d • Dnes o 13:52
ale tie výpočty si radšej prekontroluj, či som sa v dnoch nekiksla.
tu máš kalendár
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php?hy=...

misica24
5. mar 2010

ďakujem vám pekne za info

eli26
6. mar 2010

Ahojte. Poprosila by som radu. Od oktobra 2009 som na PN nadalej. Chcela by som sa opytat, ci mam narok na dovolenku 25 dni v novom roku 2010. Mozem si tuto dovolenku vycerpat este pred MD, na ktoru nastupujem koncom maja alebo az po skonceni MD?

poki10
12. mar 2010

Baby, chcem sa spytat, viem, ze pocas tehotenstva ma nemoze zamestnavatel vyhodit. dovolenku by som si chcela cerpat v obdobi, ked budem prestupovat z MD na RD. vtedy ma moze zamestnavatel vyhodit alebo nie? som este v tomto obdobi v ochrannej lehote? alebo ako tu bolo pisane je lepsie si dovolenku vycerpat hned teraz, lebo je u mna predpoklad, ze mi narok na dovolenku vznikne?

gapa
12. mar 2010

poki,
počas čerpania riadnej dovolenky nie si v ochrannej dobe, t.j. neplatí na teba zákaz výpovede. Len ak by si bola osamelá starajúca sa o dieťa do 3-och rokov, tak by sa na teba OD pred výpovedou z nadbytočnosti vzťahovala.

poki10
12. mar 2010

gapa, to musim byt aj v SP nahlasena ako osamela matka a treba podpisat to cestne prehlasenie a poberat MD tych 37 tyzdnov? aka je sanca, ze mi to uznaju? vydata nie som a ani sa vydavat neplanujem, trvale bydlisko mam u rodicov, v podstate budem slobodna matka, budem moct poberat MD tych 37 tyzdnov? len za tychto podmienok sa vztahuje na mna aj ochranna lehota, cize ma zamestnavatel nebude moct vyhodit?
lebo ak by to tak nebolo, tak by bolo lepsie, aby som si vybrala dovolenku asi este pred nastupom na MD resp. na rizikove, vsak?

mamcaaa
12. mar 2010

Ahojte dievcata, mohla by niektorá aj mne poradiť??? Čakam druhe dieta a vychadza mi prechod z rodicovskej na matersku dovolenku. Pokial si dobre pamatem, pred nastupom na prvu matersku mi ostali nevycerpane nejake dni dovolenky. Moze mi to zamestnavatel pri nastupe na druhu matersku dovolenku preplatit, alebo sa mi to bude dalej prenasat, pokial na nevratim po dalsej rodicovskej dovolenke do prace???Ďakujem za odpoveď.

gapa
13. mar 2010

poki,
s ochrannou dobou podla Zákonníka práce nemá SP nič spoločné. (v SP je ochranná lehota podla zákona o soc.poistní ale to je o inom). Pozri Zákonník práce § 64 jods.1 psím.c) + § 40 ods.1+2

mirig
16. mar 2010

Ahojte,
viete mi prosim niektora poradit? Totiz momentalne som doma na rizikovom, cize PN, ale vypisal ma obvodak, nie gyndos. Musi sa ist z rizikoveho na MD 8 tyzdnov pred terminom porodu, alebo mozem ostat na rizikovom az do 6 tyzdnov od TP ? Nikde na nete som nenasla info k tomuto, iba ze spravidla sa chodi na skorsiu MD z rizikoveho tehu.
Dakujem za odpoved.

nibiru
16. mar 2010

ahojte teraz ked tu citam prispevky som stoho jelen ja ☹ asi 5.juna by som mala nastupit na matersku dovolenku ternim nan 5.augusta ale v maji by som si mala vycerpat celu dovolenku 20dni zatial nikto v praci ani nenamietal kolegina co sla na matersku tiez takto cerpala celu dovolenku za dany rok.tak ako to teda je ??mam na celu narok alebo nie?

alenk
17. mar 2010

mna by zaujimalo, ze ak si namiesto nastupu na matersku vycerpam dovolenku, teda ze nastupim na matersku naprikald o dva tyzdne neskor, tj. 4 tyzdne pred porodom, kolko tyzdnov po porode sa mi bude materska vyplacat? 24?

gapa
17. mar 2010

alenk, 22týž. od skutočného pôrodu.

alenk
17. mar 2010

aha, takze sa mi to neoplati takto osefovat ☹ jednoducho sa mi odrata 6 tyzdnov bez ohladu na to, kedy realne nastupim?
a ak si teda vycerpam tu dovolenku medzi MD a RD, to sa mi bude ratat priemer z poslednych odpracovanych mesiacov?

gapa
17. mar 2010

z pravdepodobnej mzdy vid Zákonník práce § 134 ods.3

tulip_an
22. mar 2010

Ahojte, vedel by mi niekto poradit? Termin porodu mam 3.7.2010. Chcela by som sa opytat, ci mam narok na celu dovolenku (20 dni)? Mne to vychadza, ze asi nie. Ak by som nastupila na mater.dovolenku v 34. tyzdni, a teda bola by som na nej 28 tyzdnov, to by vyslo do 3.12.2010. A do konca kalendarneho roka by zostali 4 tyzdne, ktore by som uz nebola akoze zamestnana a tym padom by som nebola v pracovnom pomere a nemala tak narok na celu dovolenku. Idem na to spravne? Dakujem vopred za reakcie.

gapa
22. mar 2010

tulip, tebe končí PP 3.12.2010?ä
Bežne PP trvá. A len v prípade, že by si v roku 2010 neodpracovala aspon 100dní (soboty a nedele sa nerátajú), tak sa dovolenka kráti.

tulip_an
22. mar 2010

Ja mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu. Ten termin 3.12.2010 je iba koniec 28 tyzdnovej materskej. A predpokladala som, ze zamestnavatel je povinny drzat mi prac. miesto iba po tuto dobu. Ale asi som to zle pochopila. Musi mi to miesto drzat asi aj pocas rodicovskej dovolenky.

tulip_an
22. mar 2010

...zle som to formulovala. Do 3.12.2010 budem na materskej dovolenke a do konca kalendarneho roka by zostali 4 tyzdne, ktore by som uz bola na rodicovskej dovolenke. A moja otazka znie, ci sa mi o tieto 4 tyzdne skrati dovolenka?

gapa
22. mar 2010

tulip,
ak si nebola pred nástupom na MD dlhodobo PN, teda v súčte s dnami RD to nie je ani 100neodpracovných dní, tak sa krátiť nebude.

tvoje prac.miesto je povinný ti držať len ak sa vrátiš po čerpaní MD. Ak požiadaš o čerpanie RD a nastúpiš na RD, tak už ti toto tvoje pôvodné miesto nie je povinný "držať".

tulip_an
22. mar 2010

OK. Gapa dakujem velmi pekne. 🙂

krtica11
1. júl 2010

Ahoj gapa vidim že sa rozumieš v tychto vecia tak sa chcem opýtať som od 21.1. PN a pred nastupom na matersku si chcem vybrať dovolenku nevieš mi poradiť mam narok na celych 20 dni alebo nie?Dakujem

gapa
1. júl 2010

@krtica11
pred čerpaním MD nemáš odpracovaných ani 21dní, takže k dátumu nástupu na MD ti za rok 2010 ešte nevznikol nárok na dovolenku. Ak ale tvoj PP potrvá do konca roku 2010 a budeš cca po prvom týždni augustovom čerpať MD, tak ti vznikne nárok na celoročnú dovolenku za rok 2010 krátenú podla počtu neodpracovaných dní v r.2010 t.j. dní PN od 21.2.2010 do dna pred ukončením PN (ak by si čerpala dovolenku, tak aj tieto dni sa považujú za odrpacované). Soboty a nedele nerátaj, inak každý pondelok až piatok.
Za prvých 100 neodprac.dní sa dovolenka kráti o 1/12tinu a za každých celých 21neodprac.dní o dalšiu 1ú12tinu.

Dovolenku za rok 2010 ti môže (ale nemusí) zamestnávatel umožniť vyčerpať aj pred vznikom nároku na nu, ak je predpoklad, že do konca roku 2010 ti nárok na dovolenku vznikne. Ak potrvá tvoj PP, tak takýto predpoklad je.

Vznikne ti aj nárok na dovolenku z r.2011, ak ti MD v r.2011 potrvá aspon 21dní (soboty a nedele nerátaj). Ale tú nemožno vyčerpať v r.2010, najskôr v r.2011, resp. po ukončení MD, RD.

krtica11
2. júl 2010

@gapa ja mam nastupiť na MD 6.8. takže ak dobre chapem mam narok na celych 20 dni.PP mi určite bude trvať až do konca roka u nas vo firme pokial su ženy na MD neprepušťaju.Naša firma trva na tom aby som si dovolenku vyčerpala inak by mi ju museli preplatiť.

gapa
12. júl 2010

@krtica11
nárok na 20dní máš v prípade, ak neodracovaných dní v r.2010 bude menej ako 100.
Ak by si nevyčepala dovolenku pred nástupom na MD, tak ti ju preplatiť nemôžu!!! prenáša sa ti vid Zákonník práce § 113 ods.2, posledná veta.

mandy55
14. sep 2010

@gapa, vidim, ze odpovedas len ty, mozem otazocku? Momentalne som na na RD, v roku 2008/10 som nastupila na MD, dovolenka je vysporiadana za ten rok a ak dobre chapem zakonnik za rok 2009 mi zvykol narok na dalsiu, v plnej vyske, lebo som na RD nastupila az v aprili, ale zaroven sa ma tyka aj podmienka kratenia, lebo som neodpracovala 100 dni a teraz otazka, bude sa mi kratit len v roku 2009 alebo aj za rok 2010? Alebo kedze mi za rok 2010 nevznikol narok, nie je co kratit? Zrusili mi totiz miesto a dostala som vypoved, tak by som chcela aby mi nieco preplatili, ale neviem kolko dni. Dakujem.

gapa
15. sep 2010

@mandy55
nárok na dovol. sa ráta za každý kalend.rok zvlášť. A r2009 sa kráti sa len za neodprac.dni v r.2009 (bez sobôt a nediel). Samozrejme to platí, ak trval PP celý kalend.rok 2009

zuzka6.6.
3. dec 2010

ahojte, prosím tiež o radu.. nástup na materskú mi vychádza na 28.2.2011.
aký mám nárok na dovolenku pre rok 2011?
z finančného hľadiska je jedno, kedy si novú dovolenku vyberiem (či pred materskou alebo rodičovskou) alebo je to výhodnejšie pred nástupom na materskú?
vopred veľmi pekne ďakujem za ochotu tých, ktoré sa vyznajú 🙂

andzi
4. dec 2010

@zuzka6.6. dovolenka sa ti bude krátiť, pretože v roku 2011 budeš mať odpracovaných menej ako 100 pracovných dní. Je jedno kedy si dovolenku vyčerpáš, ale napr. ak jej máš viac dní, nie napr. len 5-6 dní tak je lepšie si aspoň časť vyčerpať ešte pred nástupom na MD, pretože ak by si si viac dní čerpala medyi MD a RD tak môžeš napr. prísť o jeden resp. aj dva rodičovské príspevky. 🙂

dastyk
4. jan 2011

Ahoj mohla by si poradiť aj mne? Termin pôrodu mám 2.5.2011. Na materskú dovolenku by som mala nastúpiť v polovici marca čo je 6 týždňov pred pôrodom. Chcela by som vedieť či mam tento rok nárok na celú dovolenku 20 dni.Ďakujem 🙂