Dovolenka pri prechode z materskej na rodičovskú

timea27
7. feb 2012

Ahojte, potrebovala by som poradit, kamaratka personalistka mi tvrdi, ze dovolenku som si mala vycerpat pri prechode z materskej dovolenky na rodicovsku, pretoze sa mi po uplynuti 100 dni rodicovskej dovolenky krati za kazdych dalsich 22 dni narok na dovolenku o 1/12. je to pravda? na MD som nastupila 8.12.2009 z prac.pomeru na dobu neurcitu (uzatvoreneho 1.11.2007) a na RD planujem zostat do 3 rokov maleho. problem je aj v tom, ze pocas MD sme sa prestahovali a neplanujem sa vratit do povodneho zamestnania. kedze mi drzia miesto, budem musiet podat vypoved (na inej forme ukoncenia PP sa mi zrejme nepodari dohodnut) no neviem ci sa mi podari najst si hned pracu alebo sa budem musiet hlasit na UP. mala by som narok na podporu aj v pripade, ak podam vypoved ja? z coho by sa mi vypocitala? vopred vam dakujem za pomoc...

elise
7. feb 2012

@timea27 dovolenku máš právo vyčerpať po nástupe z rodičovskej to je druhý den ked dieťa dovrši 3 roky. počas poberania materskeho ti vznikol nárok na riadnu dovolenku ak si bola viacako100 dni na PN alebo na rodičovskom tak sa ti kráti.ja by som po skončeni rodičvoskej možno riešila predlženu a druhe bábo výpoved by som nedávala aspon zatial nie🙂

gapa
7. feb 2012

@timea27
ak si nevyčerpala dovolenku za rok 2009, tak tá sa ti už krátiť nemôže. Dovolenka za rok 2010 ti vznikla len za obdobie čerpania md, tj. celoročný nárok sa kráti ako píšeš, za prvých 100neodpr. dní za 1/12tinu a za každých dalších 21dní (nie 22) o dalšiu 1/12tinu.
doba md a doba čerpania riadnej dovolenky sa považuje za dobu odpracovanú
doba čerpania RD alebo napr. pn za dobu neodpracovnú,
tj. ak by si čerpala riadnu dovolenku, tak máš možno o nejakú 1/12tinu, možno 2/12 menej krátené (to záleží od konkrétnych údajov), ale také podstatné to nie je.

Dovolenku pri ukončdní pp si môžeš vyčerpať alebo ti ju preplatia.
kedy bude mať 3roky? (je podstatné či v dec. alebo v januári) a máš fixný plat alebo aj nejaké odmeny, či inúvariabilnú časť.

timea27
autor
7. feb 2012

@gapa dakujem za rychlu odpoved. za rok 2009 som si vycerpala co sa dalo 😀 takze mi zostal narok len za december (8.12.-31.12.2009). maly ma tri roky 10.1.2013. mam fixny plat (tabulkovy, statna sprava 😝 ) teda ak nepocitam polrocne odmeny...

timea27
autor
7. feb 2012

@elise dakujem za odpoved i radu no druhe babo do 10.1.2013 nestihneme 😀 a popravde teraz ani neplanujem (ci sa to oplati clebo nie 😉 )

pralinkaaa
7. feb 2012

ahojte toto som nevedela to ked som nastupila na MD - mam narok na dovo a počas RD sa mi krati? či ako? ja som šla na MD 10/2009 zo zamestnania kde som si už všetku dovolenku vyčerpala...bola som na nej 28tt a teraz som od cca 05/2010 na rodičovskej...vysvetlite mi to?

gapa
7. feb 2012

@timea27
za rok 2009 predpokladám si si vyčerpala teda úplne celú dovolenku vrátane za december (bud 20dni alebo 25)
10.1.2013 vychádza na štvrtok. Ak ozaj chceš ukončiť pracovný pomer, tak by som požiadala o ukončenie prac.pomeru dnom 11.1.2013 dohodou (ak teda nehorzí, že by dali výpoved oni a by si mohla získať odstupné), teda aby ešte 11.1. trval prac.pomer. V piatok by som ešte čerpala riadnu dovolenku a by preplatili zostatok zvyšnej dovolenky. Podpora by sa ti mala rátať z vym.základu za ten jeden den a vdaka tej preplatenej dovolenke by to malo byť dostatočne vysoké číslo.

Ak by si skončila prac.pomer posledným dnom čerpania rodič.dovolenky (tj. nevzniklo by ti už poisenie po ukončení rodič.dovolenky), tak by sa podproa rátala podla terajších zákonov z obdobia dva roky pred nástupom na rodič.dovolenku (nie materskú).

Samozrejme ale záleží, aký zákon bude platiť v danom čase, môže sa niečo aj zmeniť.

gapa
7. feb 2012

inak určite podobná tema už exituje, kde je výpočet dovolenky ut uvedený

timea27
autor
8. feb 2012

@gapa dakujem ti velmi pekne, sice sa mi to teraz zda este ako hudba buducnosti no ono sa to "akosi suchne" 😀 este raz dakujem

timea27
autor
8. feb 2012

@elise teda niezeby sme druhe babo nestihli casovo (aj ked som na "dovolenke" uz dva roky este par mesiacov vypocitat viem 😀 ) no zdravotne dovody to teraz nedovolia....

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

stanka77777
10. feb 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

janula_b
14. feb 2012

@gapa v prvom rade chcem povedať, že sa hlboko skláňam nad Vašimi znalosťami a vedomosťami, klobúk dolu, úprimne.... ak môžem, dovolím si tiež požiadať o radu. Na materskú dovolenku som nastúpila 26.7.2011. Koniec MD by som teda mala mať 20.3.2012. Pretože mám ešte nevyčerpaných 31 dní dovolenky (6 dní za rok 2010 a 25 dní za rok 2011) so zamestnávateľom sme sa dohodli, že dovolenku vyčerpám po skončení MD a ešte pred nástupom na RD. Naša mzdárka mi však poradila jednu fintu... aby som 20.3. začala čerpať RD a na RD zotrvala do 31.3.2012 a dovolenku začala čerpať až od 02.04.2012 (pondelok). Ževraj preto, aby som mala nárok na rodičovský príspevok za marec...Kedže ona je taká popletená, neviem, či má pravdu, alebo to je len jej výmysel... Prosím, môžete mi poradiť? ďakujem 🙂 🙂 🙂

cicimon
14. feb 2012

@janula_b dobre ti radi, ale 1.4. budes cerpat co?

janula_b
14. feb 2012

@cicimon no veď to, že ja neviem... ja v týchto veciach neviem chodiť, preto som prosila o radu.... Dá sa tak, že by som začala dovolenku čerpať od 1.4.2012 aj keď to je nedeľa????

cicimon
14. feb 2012

@janula_b jasne, nemozes mat dieru, tak ale lepsie by bolo mat RD do 1.4. a potom tu dovolenku, zas neviem ci ta nedela by bola dobry napad

janula_b
14. feb 2012

@cicimon ďakujem za radu 🙂, má táto "finta" ešte nejaké zádrhely? Nerada by som sa namočila do nejakých problémov...to mi za to nestojí.

cicimon
14. feb 2012

@janula_b no v principe je to ok, len musis mat pokryte vsetky datumy. ak budes na RD aj 1.4. dostanes rodicak aj za april... takze podla mna nastup na dovolenku od 2.4.

gapa
14. feb 2012

@janula_b
mzdárka nemá pravdu. To, že pracuješ, nemá teraz na nárok na rodič.príspebok žiadny vplyv. Teraz ho poberá každá mamička bez ohladu na to, či čerpe rodič.dovolenku alebo pracuje.
Vklude si riadnu dovolenku začni čerpať od 21.3.2012 (ak RD končí 20.3.). Za rok 2012 ti tiež vznikne nárok na dovolenku a čerpaním tej dovolenky si to o nejaký den vylepšíš. A tá dovolenka za rok 2012 sa ti zíde pri nástupe do zamestnania, kvôli príp. očr-kám dieťaťa, ak už si teraz čerpáš tú starú.

ale dobre sa dohodnite so mzdárkou aby si vedela odkedy si máš dať v soc.poistovni prihlášku na dôch.poistenie štátom. Počas trvania dôch.poistenia zamestnanca nemôžeš byť totiž dôch.positená štátom. A počas trvania md a počas čerpania riadnej dovolenky ti trvá dôch.poistenie zaemstnanca. Na SP treba zájsť hned den po ukončení čerpania riadnej dovolenky, tj najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky, lebo sa nedá prihlásiť spätne.

O rodič.príspevok požiadaj odo dna po ukončení poberania materského bez ohladu na to, odkedy budeš čerpať raidnu dovolenku.

janula_b
14. feb 2012

@gapa - ĎAKUJEM veľmi pekne za cenné rady, odpoveď na 1*, ako vždy 🙂 🙂 🙂 ... Inak nie je to divné, že vlastne dostanem od štátu rod.príspevok a ešte mi aj firma vyplatí peniaze za dovolenku??? Tak takúto kombináciu mi tá naša mzdárka vôbec nespomínala ☹(((. No je vidieť "ako sa vyzná"....tušila som, že bude niečo za tým...
Ešte jedna prosba... Píšeš, že "Za rok 2012 ti tiež vznikne nárok na dovolenku a čerpaním tej dovolenky si to o nejaký den vylepšíš. A tá dovolenka za rok 2012 sa ti zíde pri nástupe do zamestnania, kvôli príp. očr-kám dieťaťa, ak už si teraz čerpáš tú starú." Moja otázka: Do práce budem s najväčšou pravdepodobnosťou nastupovať 1.1.2013... ako si vypočítam na koľko dní dovolenky mám nárok za rok 2012???? Ako som už spomínala, tá naša mzdárka je totálna popleta a nedôverujem jej - rada by som v tom mala jasno a nespoliehala sa na jej číslo☹.

gapa
14. feb 2012

@janula_b
za rok 2012 si vyrátaj počet odpracovaných dní (či ich je aspon 60) a neodpracovaných dní.
odpracované= dni MD a dnič erpania riadnej dovoelny
neodpracované= dni rodičovskej dovolenky.
(rátajú sa dni od pondelka do piatka, bez sobôt a nediel)

za rok 2012 ti vznikne nárok na celoročnú dovolenku(lebo budeš mať odpracovaných viac ako 60dní vdaka MD a riadnej dovolenke). Za prvých 100 neodprac.dní budeš mať krátenú dovolenku o 1/12tinu a za každých dalších celých 21 neodprac. dní o dalšiu 1/12tinu.

janula_b
14. feb 2012

@gapa Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem 🙂

govinda
2. jún 2012

@gapa
@stanka77777
kočky, mám v tom chaos 😀 Viete mi poradiť?
Dočítala som sa, že sa predlžuje dĺžka materskej dovolenky na 40 týždňov od 1.1.2013. Je to síce ďaleko, ale predpokladaný termín nástupu na materskú mám 15.11.2012. Aj v takom prípade by pre mňa platila dĺžka po novom, teda 40 týždňov.
A ešte jedna otázka, výška materského príspevku je 65% vym. základu. Čo sa ráta ako výška vymeriavacieho základu? Pri pohľade do výplatnej pásky mám v tom bordel.

liz_lemon
2. jún 2012

@govinda VZ je tvoj hruby prijem

baklik
2. jún 2012

@govinda to, ci sa predlzi MD na 40 tyzdnov nie je iste. to boli predpoklady Mihala a vsetko teraz zavisi od sucasnej vlady, ktora praveze avizuje setrenie a kritizovali Mihala za predlzenie a zvysenie MD, takze jej dalsie predlzenie na teraz nepredpokladam, aj ked...
65% vymeriavacieho zakladu, t.j. z tvojho hrubeho platu za predchadzajuci kalendarny rok (v tvojom pripade za rok 2011), max. z 1116 eur.

liz_lemon
2. jún 2012

@baklik je to 1153,50 EUR

baklik
2. jún 2012

@liz_lemon ano, na tento rok. ale pre minuly to bolo este 1116 eur. ci nie? myslim tak, ze soc. odvody sa v min. roku platili z maxima 1116 eur a teda z toho sa aj pocita materska. alebo sa uz minuly rok platili z 1153 eur??

liz_lemon
2. jún 2012

@baklik je to mozne, ta suma sa ale kazdy rok zvysuje

baklik
2. jún 2012

@liz_lemon to viem, ze sa zvysuje. len ide o to, z akeho maxima platil ten clovek predchadzajuci kalendarny rok.

liz_lemon
2. jún 2012

@baklik ano, mas pravdu

govinda
2. jún 2012

@liz_lemon
@baklik
kočky, ďakujem za vysvetlenie 🙂 Ja mám každý mesiac iný plat, takže chápem to tak, že spočítam dokopy VZ za minulý rok, predelím 12 mesiacmi a dostávam priemerný VZ za minulý rok a z toho sa to počíta, tak? 😀