Dve materské za sebou. Je zamestnávateľ povinný držať miesto?

jetokuko
25. okt 2012

ahojte chcela by som sa opýtať ak by mal niekto skúsenosť prípadne mi vedel poradiť v auguste 2013 mi bude končiť 3ročná materská dovolenka,chceli by sme druhé bábo len neviem či ísť radšej do práce a potom na materskú alebo môžem mať dve materské za sebou v trvaní 6rokov a zamestnávateľ by mi mal držať miesto?alebo nemusí a môže ma prepustiť?vopred ďakujem za vaše odpovede 🙂

kubkopatko
25. okt 2012

Ahoj mozete ist kludne z materskej na matersku ,ja som zacala druhu matersku ked mal prvy maly 2 roky tak som prechadzala z materskej na matersku a nie nieje zamestnavatel povinny vam platit matersku (6 mes.)a po novom nie nieje vam povinny drzat miesto kludne vam uz moze dat vypoved aj pocas materskej .

liz_lemon
25. okt 2012

v prvom rade si na rodicovskej dovolenke, to len tak na okraj 🙂
zamestnavatel je povinny drzat miesto zamestnankyni a to pocas celej MD aj RD, a to aj v pripade, ze ide o dalsiu MD a RD, kludne aj 20 rokov 🙂 § 157 odsek 1 ZP
kubkopatko pise nezmysly, jednak MD trva 8 mesiacov (34 tyzdnov), a takisto ani vypoved ti nemoze dat len tak, je to mozne len ak sa zamestnavatel zrusuje alebo premiestnuje § 64 ZP odsek 1 a 3, a materske plati socialna poistovna, nie zamestnavatel

hamca
25. okt 2012

ahoj, pokial viem, kludne mozes mat dve materske za sebou. Ale neni problem nastupit do prace a potom ist spat na matersku. napr moja kolegyna bola na materskej, otehotnela, nastupila na 4 mesiace spat do prace a potom isla opat na matersku.
Zamestnavatel ta nemoze prepustit, ked si v ochrannej lehote(tehotenstvo, materska a rodicovska dovolenka). Iba ak by sa prevadzka zrusila. Ale nie je povinny ti drzat to iste miesto.

nikolik88
25. okt 2012

@jatokuko presne ako píše @liz_lemon 🙂 😉

olifcek
25. okt 2012

@hamca je povinny drzat to iste miesto.. v septembri bolo par zmien v zakonniku a toto je jedna z nich... ale zakonnik pripusta, ze ak nie je mozne zaradit na povodne, ktore je povinny drzat zamestnancovi po RD, tak musi ponuknut adekvatne miesto...

citaj §157 ods. 1 a 2

milka1978
26. okt 2012

súhlasím s tým, že ťa nemôže prepustiť a miesto Ti držať môže, ak to okolnosti dovoľujú, teda myslím to ukončenie firmy .... ja som tiež mala byť do decembra 2012 na RD ale od 29.9.2012 som znova na MD keďže sa mi čochvíľa narodí druhé bábo ... materskú beriem normálne z práce a mám ju na 8 mesiacov .... a miesto mi normálne držia .... takže ak by som sa chcela vrátiť či už po pol roku alebo po celých 3 rokoch tak miesto tam mám isté .... samozrejme, že po nástupe budem znova akoby v skúšobnej lehote myslím nejaké 2 mesiace a ak za vrátim do starých koľají tak nebude problém aby si ma tam nechali ... takže žiaden strach 🙂

lujza123
26. okt 2012

no teoreticky musi. Prakticky to ale byva inak. Miesto moze zaniknut, a adekvatne miesto napriklad nemusi ani existovat (alebo take co by vyhovovalo tebe) Zalezi asi od toho co a kde robis. Mam znameho ktory prepustil svoju sekretarku ked sa vratila z druhej materskej. Je to podla mna krute ale on to odovodnil tym ze ked odchadzala bola to mlada pekna a sikovna zena. Vratila sa mu po 6 tich rokoch doma obtlstla teta ktora nic nevedela. Samozrejme oficialny dovod bol iny.