Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Firemna lekárka - má právo vyžadovať, aby k nej zamestnanec nosil celú zdravotnú dokumentáciu?

blondyblond
5. jún 2019

Nemá niekto znalosť zákona čo si môže dovoliť a čo nie firemna lekárka? Má právo vyžadovať aby k nej zamestnanec nosil celú zdravotnú dokumentáciu od svojho obvodného lekára? Príde mi to na hlavu postavené mám právo vybrat si svojho lekára a zrazu je tu niekto kto sa chce hrabat v karte aj keď ja s tým nesúhlasím. Kde je nejaké lekárske tajomstvo. Poprosím bez komentárov ak sa ti nepáči odíď !!!!!

daisy_mon
5. jún 2019

minimálne v určitých štátnych inštitúciách (nebudem menovať) je podmienkou prenesenia celej zdr. dokumentácie k ich lekárovi.

pribinak
5. jún 2019

je slobodna volba lekara, ty mozes odmietnut chodit k firemnej lekarke. firemni lekari su skor bonus pre zamestnacov, ale nie nevyhnutnost.

17juraj17
5. jún 2019

@pribinak Nie nemas pravdu.
@blondyblond Ak chapeme firemného lekara ako pracovno zdravotnu sluzbu tak si povinna bud to priniest kartu ( ako sa ludovo hovori ) alebo priniest vypis z karty ktory ti vystavy tvoj lekar. Samozrejme aj odpovedat o rodinnej anamneze ako otec, matka, surodenci. Aby som to zjednodusil. Robi sa to preto aby lekar mohol zhodnotit ci mas zdravotny stav vhodny na tu pracu

midka
5. jún 2019

mali sme niekolko firemnych lekarok / 3/ na vyber, tykalo sa to hlavne preventivnych prehliadok, vzdy bola podmienka priniest zdravotny kompletny zaznam od obvodneho lekara,,, pozrel priebeh ochoreni a vysetreni od poslednej PP, spravil zapis,, pri vstupnej prehliadke rovnako,,, mal mat moznost si pozriet doterajsi zdravotny stav,,,,,,,..u nas sa kladol doraz na zvysenu PN v poslednom obdobi a tiez s moznym vznikom choroby z povolania,,, kvoli tomuto ten zdravotny zaznam potrebuje,,,samozerjme ostatne veci sa nadalej riesia s obv
odnym lekarom...

viera77
5. jún 2019

Vstupna lekarska prehliadka a vystupna lekarska prehliadka, bez nutnosti nosit komplet zdravotnu dokumentaciu alebo vypis z karty k firemnemu lekarovi. Kedze svojho obvodaka mam a u neho pravidelne absolvujem preventivne prehliadky, tak tieto prehliadky (vyplnenie dotaznika, moč, tlak a kratky pokec) v podnikoch, v ktorych som pracovala, boli absolvovane len pre pokoj na oboch stranach.

nika3136
5. jún 2019

Ty ako pacient nemáš čo (a ani nemôžeš) nosiť zdravotnú dokumentáciu. Ak ju nejaký lekár potrebuje, má si ju vyžiadať od tvojho, pošlú si to medzi sebou, alebo urobia výpis (máš právo k nahliadnutiu aj ty alebo si môžeš urobiť výpisky).
Túto chybu nikdy nerob, ak by sa ti karta nebodaj stratila, je to zbytočný problém na tvoju hlavu.

mogaa
5. jún 2019

@nika3136 nemáš tak uplne pravdu, to čo píšeš ty sa týka ak prechádzaš k novému lekárovi(všeobecnému). Ak ideš na vyšetrenie k špecialistovi - napr.internista, neurológ,nefrológ..- títo vyžadujú priniesť aj zdravotnú kartu. Bez karty ťa ani nezoberú, lebo si pozerajú spätne priebeh liečby daného ochorenia, prípadne pri novej diagnóze výsledky ostatných vyšetrení...
@blondyblond lekár ktorý má zhodnotiť tvoj zdravotný stav potrebuje vedieť tvoje predchádzajúce ochorenia....takže napr.keď chceš odísť zo zamestnania zo zdrav.dôvodov s prislúchajúcim odstupným, firma môže vyžadovať aby to že je to zo zdrav.dôvodov potvrdil ich lekár - keďže ti platí odstupné(napr. v automobilkách). Alebo ak má firemný lekár potvrdiť že si schopná vykonávať danú prácu musí vedieť tvoje predch.diagnózy a tvoj zdrav.stav - nestačí čo mu povieš, potrebuje si pozrieť lekárske správy.

nika3136
5. jún 2019

@mogaa
Poskytovanie údajov zo zdravotnej dokumentácie
Údaje zo zdravotnej dokumentácie sa poskytujú formou výpisu zo zdravotnej dokumentácie. Všeobecný lekár je povinný bezodkladne poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie inému ošetrujúcemu zdravotníckemu pracovníkovi v rozsahu jeho vyžiadania.

Ošetrujúci zdravotnícky pracovník je na vyžiadanie povinný poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie v rozsahu ním poskytnutej zdravotnej starostlivosti všeobecnému lekárovi alebo lekárovi, ktorý odporučil osobu na ďalšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ďalším subjektom, ktorým je poskytovateľ povinný poskytnúť výpis upravuje § 24 ods. 4 zákona o zdravotnej starostlivosti - napr. lekárovi pracovnej zdravotnej služby na účel posúdenia zdravotnej spôsobilosti na prácu

Lekár nemá čo obťažovať pacienta s takýmito vecami. Áno, je to pohodlnejšie a rýchlejšie, ale za odovzdanie neúplnej dokumentácie je zodpovedný dotyčný človek a ja by som si toto v žiadnom prípade nevzala na zodpovednosť. Stať sa môže hocičo.
Je o tom aj viacero informácií, ďalšie sa mi nechce momentálne hľadať.

mogaa
5. jún 2019

@nika3136 no tak keď pôjdeš niektorému špecialistovi tak mu to môžeš ukázať a doťahovať sa s ním, ale bez karty ťa nevezme a nevyšetrí - u nás ani internista, ani neurológ ani nefrológ.....čo sa týka firemného lekára - teoreticky mu musí stačiť výpis kde mu všeobecný lekár vypíše všetky diagnózy a lieky čo pacient berie....ale ak sa jedná o vyplatenie odstupného zo zdrav.dôvodov tam automobilky trvajú na posúdení zdrav.stavu firemným lekárom, čiže ten musí vidieť minimálne správa od ortopéda, či z chirurgie...

lubik87
5. jún 2019

@nika3136 ja mám.svoju kartu doma.kedze rez.do.mesiaca.idem.k špecialistovi kde.kartu potrebujú...všetko nefunguje len tak ako si to prečítaš...dokonca som brala.aj synovu kartu pre cšpp

nika3136
5. jún 2019

@lubik87 tu nejde o "prečítanie", tu ide o zákony. Ľudia sa nechránia a vidia doktorov ako posvätné osobu, ktorým nemožno ani oponovať.
Predstav si, že príde situácia a tebe sa karta zničí alebo ju zabudneš na autobusovej zastávke (starší ľudia ani nemusia vedieť, kam ju odložili). Iba ten človek je potom na vine a darmo sa potom ľudia rozčuľujú a bedákajú, plačú, keď je niečo zle.
Lekár je za to platený a človek má na to právo. Takže ja určite nemienim robiť lekárovi kuriéra a áno, boli sme na neurológii, slušne som to pani Dr odmietla, urobila mi kópiu asi dvoch papierov, ktoré boli potrebné a išli sme spokojne preč.

lubik87
5. jún 2019

Čo si odmietla u neurológa ? Môj neurológ čítal a vypisoval si z mojej karty tak 20 minút aj viac kým mi išla infuzia na ďalšie vyšetrovanie už bol potrebný len jeden list ale na prvé ak nejdeš s banalitou chcú vidieť ako prebiehal tvoj zdr.stav ..alebo teda ak doktor chce liečiť do hĺbky a nie len aktuálne...no ale.toto je už dosť mimo diskusiu....inak v mužovej bývalej práci tiež museli doniesť zdravotný záznam ale až po incidentoch keď sa zistilo že pár ľudí zatajili svoj zdravotný stav a tým ohrozili seba a kolegov...

nika3136
5. jún 2019

@lubik87
My sa tu nebavíme kto čo mal doniesť, je tu reč o tom, čo ti prikazuje zákon a na čo máš právo. A ani v jednom z nich nie je písané, že máš vziať zdravotný záznam pod pazuchu a behať s ním po lekároch. To, že ty si ochotná vystaviť si ho na poličku je len tvoj problém.

17juraj17
5. jún 2019

@lubik87 @nika3136 Zbytocne sa dohadujete. Je jasne ze zdrav zaznam patri do ruk iba zdrav personálu. Clovek sa k nema co dostat a aj karta sa nesmie prenasat ale ma sa posielat lekarom. Vysvetlenie je jednoduche. Kvôli strate zaznamu alebo manipulacii zo strany pacienta. Uz aby poriadne fungovalo E-zdravie nech sa nemusi nic nosit a nedalo nic menit . Taktiez je logicke ze pracovny lekar potrebuje vediet historiu a lieky ake berie clovek co nastupuje do prace. Pre nemej chapavych - Napríklad pri epilepsii by sa nemali robit nocne, vyskove prace ako aj tazkej cukrovke no a tak podobne...

nika3136
5. jún 2019

@17juraj17
S tým súhlasím ale zhodneme sa určite aj na tom, že pri takejto "príležitosti" stačí výpis zo zdrav.dokumentácie a ak nestačí, nech si kartu medzi sebou presunú trebárs kuriérom

eliska13
5. jún 2019

@blondyblond má na to právo, ak potrebuje tvoje údaje ohľadne prace

mogaa
5. jún 2019

@nika3136 no pokiaľ tvojej neurologičke stačil výpis z karty, tak je určite odborníčka....k našej neurologičke čo pravidelne chodíme na kontrolu, pri každej návšteve pozerá v karte posledné záznamy. Keď zistila vo výsledkoch krvi anémiu, hneď riešila prečo mama na ňu nič neberie. Internistka aj nefrolog to neriešili že veď ide len o miernu anémiu, ona hneď že ale pri maminej diagnoze (po mozg.príhode) lebo u nej aj mierne nedokrvenie čo je bežné pri anémii môže robiť galibu - napr. problémy so spánkom....Takže hneď nasadila železo a B12. Detto keď sme prišli k novej internistke, boli sme u nej 50min.a z toho 40min.študovala celú kartu asi 10rokov do zadu.

nika3136
5. jún 2019

@mogaa
Poprosím ťa, komentovanie odbornosti našej neurologičky nie je v tvojej kompetencii a takisto si opätovane prečítaj, o čom je táto diskusia.
To, ako ty nakladáš so zdravotnou dokumentáciou je iba tvoja voľba (a voľba tvojho lekára) čo ale neznamená, že neexistujú zákony. Tak pozor na to.

kittykat22
5. jún 2019

@blondyblond ja si myslim, ze je to preto, lebo v zdrav. dokumentacii mas zaznacenu historiu diagnoz, liekov a neziaducich ucinkov. To nie je preto, lebo lekar nema co robit a chce si pozerat diagnozy, ale aby v pripade ze prides ze mas problem - napriklad liecene koleno - videl kde a kto ta liecil a mohol ta tym padom poslat na spravne pracovisko alebo odbornikovi. Ak k firemnej lekarke chodit nebudes, tak nie je dovod jej dokumentaciu nosit.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli