Je lepšie popri rodičovskej pracovať na dohodu alebo na zmluvu?

kaaaty
20. jún 2014

Ahojte, prosim poradte. Som zamestnana na TPP v istej spoločnosti, momentalne som tam vedena na rodicovskej dovolenke. Syn sa narodil 1.3. 2012. Rada by som sa zamestnala ale v inej firme. Neviem ci mam iste miesto v spolocnosti kde som pracovala, vela sa tam prepustalo. Zistila som ze mozem mat viac TPP subezne. Cize by som riesila skoncenie pracovneho pomeru u sucasneho zamestnavatela az po ukonceni rodicovskej dovolenky 28.2:2015. Je pre mna vyhodnejsie uzavriet s novym zamestnavatelom dohodu, zmluvu alebo zmluvu na skratený uväzok? Co je najvýhodnejesie pre mna i zamestnavatela z hladiska odvodov a dani? Budem môcť poberat nadalej rodicovský príspevok, dieťa pôjde do sukromnej skôlky. Ďakujem vám všetkým za rady.

jul11
20. jún 2014

@kaaaty rodicovsky prispevok dostanes bez ohladu na pracovny pomer aky mas. stale ho dostanes. ked das dieta do sukromnej skolky, dostanes vyssi prispevok 230euro. co sa tyka zmluvy,co je najvyhodnejsie tpre teba,tak je zmluva na dobu neurcitu. dohoda je casovo obemdzena a nemas narok na odstupne a podobne.co sa tyka odvodov,tak uz su skoro rovnake aj pri dohode aj pri zmluve,niesom mzdarka,tak presne ti nepoviem.

luslus
20. jún 2014

@kaaaty hlavne ak by si nahodou v blizkej dobe otehotnela a budes pracovat napr na dohodu za nejaku nizsiu sumu tak z tejto sumy sa ti vypocita nova materska. tak si zvaz aj toto

kaaaty
autor
20. jún 2014

@luslus no toto je pre mna velka nevyhoda. tiez ak by som zostala nezamestnana sa mi to bude ratat z nizkeho zakladu. A co ak by to bolo formou nejakeho ciastocneho uvazku? V takom pripade su odvody nizsie?

luslus
20. jún 2014

@kaaaty ja si mysli, ze su odvody rovnake . ale to ti neviem povedat. ale tiez pri tom ciastocnom uvazku asi mudes mat nizsii plat ako si mala pri TPP, teda predpokladam

liz_lemon
20. jún 2014

@kaaaty ja len k tym datumom
pises, ze syn sa narodil 01.03., takze RD ti konci tymto dnom, a PP mozes ukoncit az 02.03.

matik1
20. jún 2014

@kaaaty jednoznačne sa Ti oplatí pracovať na TPP, čiže pracovná zmluva. Keď budeš pracovať na plný úväzok, zarobíš viac, odvody sú vyššie, ale treba počítať s tým, že z toho vymeriavacieho základu sa Ti bude rátať napr. PN, príp. dôchodok, samozrejme po splnení ostatných podmienok daných zákonom. Keď pôjdeš pracovať na TPP na polovičný úväzok, samozrejme nižší plat, nižšie odvody, ale aj nižšie dávky z týchto poistení. Ak Ti dá niekto dnes pracovnú zmluvu, si šťastný človek. Vo veľa prípadoch dávajú zamestnancom podpisovať dohody o vykonaní práce /môžeš pracovať 350 hodín do roka/, príp. dohody o pracovnej činnosti, kde je nižší úväzok...opäť hovorím, nižší úväzok, nižší plat, nižšie dávky. Momentálne popri rodičovskom príspevku pracovať môžeš, aj dieťa môže navštevovať MŠ. Snáď som to napísala zrozumitelne 😉

kaaaty
autor
20. jún 2014

@matik1 dakujem rozumiem, ja by som najradsej pracovala na Tpp, len ten zamestnavatel chce platit co najmensie odvody. Tak hladam nieco co by vyhovovalo mne i nemu. A pritom musim mysliet i dopredu ak by som musela poberat podporu, nemocenske, druha materska.

kaaaty
autor
20. jún 2014

@liz_lemon dakujem toto som tiez nevedela.

rainee
20. jún 2014

Ja si tiez hladam pracu popri rodicovskej, len je otazne ci to bude (ak vobec nieco normalne zozeniem) na dohodu alebo skrateny pp. Myslim ze vyhodnejsi je skrateny pp, kvoli firemnym benefitom, dovolenke, pn a ocr. Je jasne ze to bude ovela nizsi plat a nahrady ako pri tpp, ale zas tam nebudem trcat do vecera. Lebo tpp nie je 8h, s cestou aj nadcasmi v lepsej firme ratam min. 10-12hodin, co je u mna pri malom dietati nerealne. Skoda ze je tak malo miest na vpp v ponuke ☹

matik1
20. jún 2014

@kaaaty ty nepozeraj a neber ohľad na zamestnávateľa, ale na seba...Vo väčšine prípadoch to býva tak, že zamestnávatelia vyžadujú výkon a nadčasy ako pri klasických pracovných úväzkoch, ale platili by najradšej ako pri dohodách...Sú samozrejme aj výnimky...V Tvojom prípade by si sa nemala o to starať ty, ako je najlepšie jemu, on predsa musí vedieť, na akú pracovnú činnosť, koho a na koľko potrebuje. A podľa toho so zamestnancom uzatvoriť právny vzťah... Ty rob tak, aby to bolo výhodné pre Teba...je fajn, ak Ti dá na výpl. páske toľko a "keš" na ruku toľko, ale nezabúdaj, že ak bude PN, materstvo, dôchodok, tak len z toho, z čoho za Teba bude platiť aj štátu odvody na sociálne poistenie. Držím palce... 😉

kaaaty
autor
20. jún 2014

@matik1 dik mas pravdu. Nepustim zo zakladu na papieri, a ked chce platit menej nech hlada dalej. A ja budem hladat tiez. Mam dieta a musim mysliet na roznezivotne situacie, ktore mozu nastat. Dakujem za radu. 🙂