Je možné pracovať na polovičný úväzok počas RD?

melody
4. feb 2009

Ahojte, chcela by som vediet, ci je mozne byt na rodicovskej dovolenke a pritom nastupit spat k zamestnavatelovi na polovicny uvazok? Respektivne, pocula som, ze vela zien na rodicovskej pracuje na dohodu, aj ked su zo zamestnavatelom v trvalom prac. pomere. Aku to ma vyhodu? Aky by z toho pre mna vyplynul rozdiel, keby som nastupila spat do "normalnej" prace , alebo na dohodu? Viete niekto? Vdaka.

anib
5. feb 2009

melody, pokial si rodicovsku dovolenku s dietatom zacala poberat v r.2008, pre teba to plati po starom, ze mozes aj poberat rodic.prispevok plnu sumu aj pracovat na zmluvu/ak nedas dieta do skolky/.
len tie mamicky, ktorym rodicovsky prispevok schvalia uz v tomto r2009, nemozu robit na prac.zmluvu, ale len na dohodu, pokial nechcu prist o rodic.prispevok

jaduska
5. feb 2009

Melody, podľa nového zákona, ak nastúpiš do práce "normálne", tak ti budú krátiť rodičovský príspevok na 25%, čo je cca 1200Sk. Ak budeš pracovať iba na dohodu, tak rodičovský by mal byť v plnej výške...ak som to dobre pochopila.

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaduska
6. feb 2009

dmonikad na tvojom mieste by som si to overila, lebo niekedy ani úradníčky na úradoch nevedia, čo je správne. Niekde tu je téma o rodičovskom v r.2009 a tam baby písali, že na dohodu sa pracovať môže, tak fakt neviem...

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzana2706
7. feb 2009

ale plati iba pre deti narodne v tomto roku. moj syn sa narodil v 2006 a pracujem na TPP, syn chodi do jasiel a poberam RP v plnej vyske

anjelik85
7. feb 2009

dmonikad, treba si to overovať, ale treba tej pani aj povedať detaily. lebo je to rozdiel. deti, ktoré sa narodili tak, že ich mamičky ešte začali rodičovský poberať v r.2008, tak tam platí starý zákon. čiže môže mamička pracovať a poberať RD, ale dieťa nesmie ísť do štátneho zariadenia. iba do súkromného. to s tými percentami, to platí pre mamičky, ktoré nastúpili RD od tohto roku. čiže ja mám dieťatko narodené v septembri 2006 a tak platí starý zákon a moja dcérka môže byť doma so starkou alebo v súkromnom zariadení. a ja môžem chodiť do práce. riadne, nie len na skrátený úväzok. a RP mi ostáva. presne tak to píše anib. 😉

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina78
7. feb 2009

Baby ja mam dieta v jasliach, v minulom roku som robila na dohodu a od februara pracujem na 6 hodin. Bola som sa informovat na urade, rodicovsky mi bude chodit v plnej vyske, pretoze sa na mna vztahuje prechodne ustanovenie toho noveho zakona. A pozrite v teme rodicovsky prispevok 2008(tak nejako sa to vola), tam sa o tom pise.

melody
autor
9. feb 2009

dakujem vsetkym za odpovede. ak som teda spravne pochopila, ak som na rodicovsku nastupila este v 2008 a dieta bude napr. doma s babkou, tak popri vyplate z prace dostanem aj rodicovsky v rovnakej vyske ako doteraz. (?)
moja povodna otazka bola ale myslena trochu inak - konkretne by som chcela vediet dve veci:
a) je mozne nastupit do prace a pritom stale "zostat" na rodicovskej? cize ak by to s dietatom nefungovalo, napr. cely den by preplakalo, alebo bolo stale chore, atd., proste bolo by mozne sa zase spat vratit domov na rodicovsku? (cize normalne dokocit tie 3 roky rodicovskej)
b) aky je rozdiel v tom, ci nastupim spat do prace "normalne", naproti tomu ked nastupim na "dohodu"? budem platit inak odvody? moze ma zamestnatel skor prepustit? atd.
jednoducho, chcela by som vediet, preco tak vela zien nastupuje skor na dohodu ako na ciastocny uvazok, urcite k tomu maju nejaky dovod...
vopred vsetkym dakujem 😉

gapa
9. feb 2009

melody,
a)
ak by si pracovala na PP, tak zároven čerpať RD nemôžeš (môžeš ale samozrejme zároven poberať RP). Teda ak sa vrátiš do práce, tak ukočíš čerpanie RD. Ak však zistíš, že chodiť do práce asi nebolo rozumné, lebo dieťa stále plače, tak zase požiadaš zamestnávatela o čerpanie RD a ten ti je povinný ju poskytnúť (do 3-och rokov) v rozsahu o aký požiadaš.

b) ak nastúpiš do práce na PP, tak ukončíš čerpanie RD, preto môžeš dostať výpoved napr. z nadbytočnosti, lebo nie si v ochrannej dobe, to si len počas čerpania RD. Počas práce na dohodu nadalej čerpeš z PP rodič.dovolenku, takže výpoved z PP počas práce na dohodu dostať nemôžeš.

Z dohody v hrubom sa ti strháva/odvádza len preddavková alebo zrážková dan 19%. Zamestnávatel ešte odvádza úrazové poistenie cca 0,8% a do garanč.fondu 0,25%, takže je to pre zamestnávatela lacnejšie. T.j. ak by si dostala rovakú hodinovú mzdu na dohodu ako na PP, tak pri práci na dohodu v čistom dostaneš samozrejme viac. Nemáš však nárok na dovolenku, PN, očr, nejde ti to do dôchodku ani nie si poistená v nezamestnanosti a tiež ak to nemáte v kolektívnej zmluve nemáš nárok ani na stravné lístky.

jaduska
9. feb 2009

melody - k odseku a) - do tých troch rokov dieťatka môžeš požiadať o rodičovskú kedykoľvek. Takže ak začneš pracovať a uvidíš, že to dieťatku neprospieva, tak požiadaš znova o rodičovskú dovolenku a zamestnávateľ ti ju musí dať. Akurát s tým bude viac papierovačiek 🙂

k odseku b) - pri dohode platia trošku iné podmienky ako pri "normálnom" pracovnom úväzku, je tam kratšia výpovedná lehota, je tam obmedzený počet hodín, koľko môžeš pracovať a aj odvody sa neplatia všetky

martina78
9. feb 2009

Ako som uz pisala, robila som na dohodu, a neplatila som ziadne odvody, co som zarobila to som mala. Ziadne dane. Aspon moja sefova mi to tak davala, a mala som urobenu riadnu zmluvu-dohoda o vykonani prace. Tyzdenne mozes odrobit max 10hodin, za mesiac 40. Na tychto 40 hodin som mala stanovenu sumu a od nej a poctu odrobenych hodin sa odvijal moj plat .Vyhoda je aj v tom, ze prides ked mozes a neprides ked nemozes. Ked mi maly ochorel, neriesila som ocr, dovolenku, len som zavolala, ze nepridem a bolo vybavene. Ale toto zavisi mozno aj od zamestnavatela. Neviem, ci som ti nejako pomohla. 😉

jaduska
9. feb 2009

martina, zamestnanec odvody neplatí, ale zamestnávateľ áno - garančné poistenie určite a tuším ešte aj úrazové, ale sú to malé sumy. Čo sa týka daní - záleží od spôsobu zdaňovania a od výšky príjmu. Ak presiahne výšku odpočítateľnej položky, tak daň platí. Čo sa týka tej dochádzky - určite záleží na dohode so zamestnávateľom a hlavne od typu práce...

gapa
9. feb 2009

jaduska, martina,
určite záleží od typu práce a zamestnávatela, ako píšeš jaduska,
no a to čo píseš martina, tých max.10hod.týždenne, to platí pre dohodu o prac.činnosti a nie pre dohodu o vyk.práce - tá má iné časové obmedzenia t.č. 350hodín na kalend.rok.

keilka
11. feb 2009

Ahojte, mohli by ste mi prosim poradit?

Pracujem 2 roky v jednej spolocnosti, ktora zatvara prevadzku a tak nas hromadne prepustaju, ja som tehotna, v 4 mesiaci, ked prevadzka zavrie budem cca v 6. mesiaci, takze to znamena, ze by som este mala pracovat a nie byt doma.
Mam ist na urad prace, kde im oznamim moju situaciu a zaevidujem sa ako nezamestnana, mam ist na pn-ku,alebo jednoducho doma sediet kym nebudem mat narok na odchod na matersku dovolenku.
Ide mi tam o to, aby som dostala hlavne potom tych 55 percent z toho vymeriavaceho zakladu ako matersku.

Kedze spolocnost konci, potrebujem si nieco od nej vyziadat na to aby mi potom bola aj skutocne ta materska vyplacana,alebo ide to vsetko automaticky?

Dakujem

pepies
4. nov 2010

@gapa
@anib
ahojte, neviete mi prosim poradiť, či môžem popri rodičovskom príspevku pracovať aspoň na dohodu o pracovnej činnosti? do augusta 2010 som poberala zvyseny RP, od septembra poberam znizeny a crta sa mi brigada, tak chcem poprosit o radu ....
Ak by bolo mozne pracovat aspon na dohodu o pracovnej cinnosti, ktora je v rozsahu 10 hodin tyzdenne, ako je to s odvodmi? Zamestnavatel bude za mna nieco odvadzat? Kde to potrebujem oznamit?
Dakujem za odpoved. 🙂

gapa
4. nov 2010

@pepies
ak popri práci na dohodu nemáš dieťa pri sebe a sa on nestaráš, tak podla vyjadrenia soc.poistovne nemôžeš byť poistená dôchodkovo štátom. Bol okolo toho dosť šum, ale neviem, ako to nakoniec dopadlo, či sa ich názor zmenil, čo som nezachytila.

ak budeš zárobkovo činná celý mesiac= tvoja dohoda bude trvať celý mesiac= zamestnávatel ta zo soc.poistovne neodhlási, ale napr. bude trvať dohoda od 4.11.2010 do 31.12.2010 a zamestnávatel ťa prihlási od 4.11.2010 a odhlási dnom 31.12.2010, tak za 11/2010 máš nárok na RP a za 12/2010 nemáš nárok na rodič.príspevok, lebo si považovaná za zárobkovo činnú celý kalend. mesiac. Ak by sa ale dohoda skončila 30.12.2010, tak nárk na rodič.príspevok máš, lebo 31.12.2010 splnaš všetky podmienky na nárok na RP (nie si zárobkovo činná a staráš sa riadne=osobne o dieťa do 3rokov)

z dohody sa odvádza podla teraz účinného zákona len preddavok dane alebo zrážková dan. Nič iné.

dohodu treba oznámiť na UPSVaR, kde berieš rodič.prípevok.

pepies
4. nov 2010

@gapa dakujem pekne za odpoved,no som z toho jelen ..... mne sa v podstate jedna o brigadu na mesiac november, tak ak by som trebars so zamestnavatelom uzavrela dohodu o pracovnej cinnosti, platnu od 08.-30.11.2010, pochopila som to spravne, ze o rodicovsky prispevok nepridem? 😉

gapa
4. nov 2010

@pepies
ak ide len o rodičovský, tak ak bude na dohode, že začína od 8.11. a končí 30.11. (no najneskôr 30.12.), tak budeš mať nárok aj na RP za november a aj za december.

dôch. poistenie štátom opomeniem.

pepies
4. nov 2010

@gapa dakujem Ti velmi pekne ... 🙂 precitala som si Tvoj prispevok viackrat a uz som to pochopila - huraaa 😀
a teda na to dochodkove sa mam este niekde opytat? 😉