Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je toto normálny postup zamestnávateľa?

zuzik16
22. apr 2014

Ahojte, chcem Vás poprosiť o názory. Týka sa to mojej švagrinej, dnes bola prvý krát v práci, má pracovať v nemenovanom obchode na pokladni + dokladať tovar a starať sa o predajňu. To len tak na ozrejmenie situácie 🙂 Ide však o to, že už niekoľko krát predtým tam bola kvôli rôznym somarinám, dnes jej kázali prísť prvý raz, avšak zmluva nikde. dnes normalne odpracovala celý deň na kase, podotýkam bez zmluvy!!! a bez akéhokoľvek podpisu hmotnej zodpovednosti, avšak na konci zmeny sa v kase zistilo manko, nič hrozné len nejaké euro a pár centov a ona ich musela hned na počkanie do tej kasy dať z vlastnej penaženky. je mladá, zatiaľ ešte poriadne ani nepracovala, nemá žiadne skúsenosti, veľmi sa tešila, že má konečne zamestnanie a teraz je veľmi sklamaná, povedala by som že až otrávená. predtým jej povedali že dnes bude mať zmluvu hotovú, dnes vsak žiadna zmluva nebola, tak vraj zajtra...ale ktovie...

viem, že si možno poviete, že je to smiešne ale myslíte že je naozaj normálne nechať pracovať s kasou človeka, ktorý nemá žiadne skúsenosti a ani podpísanú zmluvu?

dakujem Vám za Vaše názory

sednaja
22. apr 2014

Tak, a teraz ti poviem svoju skúsenosť. Zaúčala som sa na benzínke (tiež išlo viacmenej o prácu pri pokladni) 2 týždne (a to som tam taká nebola sama), počas nich som nemala žiadnu zmluvu, nikde žiaden podpis a dokonca mi za to majiteľka ani NEzaplatila.........(už by som to viac nespravila a zavolala by som asi SOI-ku, ale vtedy som veľmi potrebovala prácu - dnes už viem, že robiť pre tú mrchu, to radšej pôjdem po žobraní)...............ale nech neodbehujem od veci......tak to, čo urobila majiteľka mne a to, čo urobili tvojej sestre je protizákonné....... ty bez zmluvy nesmieš nič, veď aj keby sa jej niečo stalo, tak nie je krytá......inak, s tým mankom - to je tak bežné na väčšine prevádzkach......diško si necháš, ale manko platíš......dokonca som brigádovala aj raz v českom tescu a tam sme si ani diška nemohli nechať, ale manká sme platiť museli .... Hlavne nech ten deň tvojej sestre aspoň zaplatia

zuzik16
autor
22. apr 2014

@sednaja ahoj dakujem za reakciu...no to bola riadna mrcha ta majiteľka..ale takych poznam viac...

povedali jej ževraj zmluva je na podniku, že jej ju donesú...ale ja neviem teda...ved tak isto je to aj tam...diško si tiež nechať nemôžu...

sednaja
22. apr 2014

@zuzik16 To sú svine, tak diško ti nechá zákazník, lebo je s TEBOU spokojný a majiteľ,ktorý má viac než dosť ti vezme aj to........to už fakt nie je normálne......Hmm, ktovie, možno tvojej sestre napokon dajú zmluvu už s dnešným dátumom 😉

zuzik16
autor
22. apr 2014

@sednaja inač je to moja švagriná, ale to nič 😀

ved aj to je možné, že bude mať zmluvu s dnesnym datumom..ved uvidime...

len ma zarazilo to, že čo by sa pre Boha stalo, keby spravila manko (podotýkam prvý krat pracovala takto vo veľkom s peniazmi) , ktoré by už bolo vyššie, napríklad 20-30 eur, alebo aj viac? 😠

tajka1986
22. apr 2014

@sednaja no rozhodne pokiaľ nie je zmluva podpísaná, odmietla by som zaplatiť aj manko, a prečo aj??? ale asi by som týmto krokom prišla o prácu 🙂 robia si s ľudí dobrý deň a aj im to vychádza...

zuzik16
autor
22. apr 2014

@tajka1986 presne tak, ti zamestnavatelia môžu asi naozaj všetko

monicm
22. apr 2014

@zuzik16 odpoved na tvoju otázku,je to nezákonný postup ale hold,zamestnávatelia vedia,že ľudia chcú prácu a tak väčšinou nebudú frflať.

hradnapani
22. apr 2014

@zuzik16 normalne to nie je, ale normalne sa to deje 😠
dnes je uplne bezne, ze najma sukromni zamestnavatelia zoberu cloveka napriklad na tyzden na skusku. Zmluva nikde, nepodpisana ziadna hmotna zodpovednost, placa ziadna. Az ked sa "osvedci" po par dnoch, potom riesia papiere.
moj nazor je taky: ziadna zmluva = ziadna zodpovednost.

zuzik16
autor
22. apr 2014

@monicm no presne..len ma to normalne vytočilo ked mi povedala, čo vsetko tam dnes zažila, nehovoriac o kolegyniach, pričom ona nie je typ čo sa zbytočne sťažuje alebo preháňa...

a ked som jej povedala, že ak nechce, zajtra tam ani ísť nemusí, ked nema ani zmluvu ani nič, majú len jej meno, čislo a celkovo celý životopis...len zase nechce vyzerať pred vsetkymi v rodine a znamymi ako padavka 😒

zuzik16
autor
22. apr 2014

@hradnapani tak by to aj podla mna malo byť...viem, že sa to takto bežne robí v malých predajničkách u sukromníkov..to nie je nič zriedkave bohužial...ale toto je normálny velky reťazec potravín, ktorých na slovensku nájdeme možno aj 50

monicm
22. apr 2014

@zuzik16 zaujímalo by ma,o ktorý reťazec ide,pracovala som v dvoch,resp. v jednom ešte pracujem,tiež som v kase,ale nemám hmotnú zodpovednosť,inak by som na kasu nešla,v druhom kočky na kase zodpovednosť mali,ale zas tie robili len a len na kase........................dnes je to ťažké,resp. s prácou je to stále ťažké,ak nenájdeš niečo,čo ti vyhovuje,tak sa bude človek stále trápiť a práca ho bude ničiť,na druhej strane,aj bez roboty bude človek zničený a teraz nech si vyberie.................

doty1
22. apr 2014

Žiadne manko by som neplatila, pokiaľ nemám podpísanú hmotnú zodpovednosť. Ak by sa obhajovali tým, že je to v zmluve, ktorá je na podniku, potom chcem hneď zajtra podpísanú zmluvu a manko môžem doplatiť.
A netreba sa báť povedať si. Môjmu otcovi som minulý rok "zakázala" podpísať 3-mesačné zníženie platu o 15% - bolo to už po x krát, výplaty im meškali aj 2-3 mesiace, nadčasy nepreplatené, buzerácia, majitelia utrácali na nové autá, domy len taký fukot. Bol sám, ktorý to nepodpísal (cca 30 zamestnancov) a žiadne prepúšťanie sa nekonalo (a pritom nemal žiadnu významnú pozíciu, ktorá by sa nedala z fleku nahradiť), ostatní so zníženými platmi fungujú dodnes 😝. A bola by som taký kretén, že by som sa išla zajtra informovať do SocPoist, či som evidovaná ako ich zamestnanec.

zuzik16
autor
22. apr 2014

@monicm v spráce ti napíšem o aký reťazec ide,...nechcem to tu rozširovať, aby si nás niekto náhodou nedal do súvislosti, vies ako...

ved to, nech si človek vyberie, či bude v strese kvôli robote, alebo v strese kvôli tomu že prácu nemá 😖

kadri
22. apr 2014

@zuzik16 praveze to je bezna prax vo velkych firmach, kde sa personalne veci riesia centralne. zmluvy sa podpisuju spetne ap. male firmy maju skor obavy z kontrol, tak si davaju pozor, vacsie sa tvaria niekedy ako pupok sveta, zamestnanec ma prava velakrat iba formalne. je to smutne a zial takto zneuzivaju niektore organizacie velku nezamestnanost, mas drzat hubu a krok. ale k tvojej otazke - nie je to normalne. a uz vobec manko do kasy z penazenky, na to su zrazky z platu, vsetko dolozene pisomnymi podkladmi ap. ak sa rozhodne prekonat to a pokracovat, trvala by som na pisomnej zmluve a vyjasneni si podmienok. drzim palce

zuzik16
autor
22. apr 2014

@doty1 s tou socialkou si to zabila 😀 ...ale sranda bokom....poznam aj potraviny tu u nas, ktore patria sukromnikovi a takmer žiadnych zakaznikov nemaju a tie ženy maju VRAJ stale manko...večne im niečo sťahuje z platu...pričom si všetky myslia že tie peniaze nejako bere on...ale su ticho lebo mu to nemaju ako dokazať a su rady že maju pracu

zuzik16
autor
22. apr 2014

@kadri ja osm sa ešte tiež nestretla s tym že by niekto platil manko hned v ten den a priamo z penaženky...len ide o to že je mlada a možno si myslia že preto môžu na nej orať

hradnapani
22. apr 2014

@zuzik16 robia to aj vacsie renomovane firmy, kde tiez nejde o fazulky. Toto je u nas tiez velmi aktualna tema a moje znechutenie je uz znacne...

zuzik16
autor
22. apr 2014

@hradnapani aj ty mas taketo nemile skusenosti?

hradnapani
22. apr 2014

@zuzik16 inak, presne som ti este isla napisat ohladom socialky, ze ak budu od nej zajtra pytat manko, nech sa ich opyta, ci ju uz nahlasili 😉 Alebo ich ma nahlasit ona 😀

hradnapani
22. apr 2014

@zuzik16 ano, manzel hlada robotu a presne sa stretava s tymto pristupom aj tam, kde by to normalne clovek necakal. Ale jedno poucenie z toho mame: takyto zamestnavatelia nestoja za nic. Casom sa z nich vykluju dost neseriozni ludia a toto je len zaciatok. Takze na mieste tej dievciny by som hladala dalej.

stastenka42
22. apr 2014

@zuzik16 tak ako pisu ostatne,nemala platit nic ked nemala zmluvu a urcite jej nezaplati ani ten odrobeny den,lebo ukazala svoju slabost...toto je chyba vacsiny naroda,povie si ved zaplatim aby ma zobral aby som neprisla o robotu...a to je chyba,potom si robia zamestnavatelia co chcu...a my ohneme chrbat nech nas kopu do zadku a este sme radi..ak chce aby pracovala nech jej da zmluvu,praca na cierno je trestna,nech na tom trva...inac takychto ako je ona moze vystriedat niekolko a ma pracovnu silu zadarmo...

zuzik16
autor
22. apr 2014

@hradnapani aj ja si myslim, že pokial je takyto pristup už na začiatku, tak to bude čim dalej tym len horsie

zuzik16
autor
22. apr 2014

@stastenka42 dakujem za nazor, len dnes je to s tou pracou naozaj zle..človek si nenavybera

mima4
22. apr 2014

@zuzik16 no v prvom rade je to chyba zamestnancov, ze su ochotni za takych podmienok robit. Keby mu to kazdy odmietol, bol by nuteny najprv dat zmluvu a spravat sa ferovo.

gromkaver
22. apr 2014

@zuzik16 zajtra, ked tam pride, nech povie, ze chce zmluvu a to s dnesnym datumom!!! toto je des, ze pride clovek, stastny ako blcha a oni ani zmluvu nemaju pripravenu! ja by som ani manko neplatila!!!

zuzik16
autor
22. apr 2014

@mima4 no ja viem, ale často ludia nemaju ani velmi na vyber...ale je to podla mna svinstvo vsetko

zuzik16
autor
22. apr 2014

@gromkaver som rada, že to chapes..keby si ju videla, aka bola stastna že si nasla pracu....ved prave..už tyzden vedeli, že dnes nastupuje a za ten tyzden neboli schopni tu zmluvu z centralneho podniku doniesť 😠

mima4
22. apr 2014

@zuzik16 no len keby nikto nesiel za tych podmienok robit, tak na vyber by nemal zamestnavatel... proste bol by nuteny jednat inak. Ale to by museli byt ludia v tomto jednotni... čo neviem či pri slovenskej mentalite je možné 🙂

zuzik16
autor
22. apr 2014

@mima4 ja viem, že je pravda čo pises, ale musis uznať že často su ludia ochotni spraviť čokolvek, ale aby si tu pracu udržali

lyzzy
22. apr 2014

@zuzik16 ...ja chapem tvoju svagrinu....tesila sa.No teraz s tym uz nic nespravi.
1.....kym nema podpisanu hmotnu zodpovednost tak nemusi nic platit.
2.....nech trva na zmluve stoj co stoj....hmotna zodpovednost sa vacsinou podpisuje so zmluvou.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli