Je zamestnávateľ povinný oznámiť, že končí prevádzka?

adelsa
28. feb 2015

dobry den, som na rodicovskej a konci mi az 1.10. 2016. len pred nedavnom som sa dozvedela od byvalej kolegine ze prevadzku zrusili. pracovala som ako predavacka, ale ze vraj by mali otvoit este jednu, ale nie je to iste. teraz ma zaujima, ci je zamestnavatel povinny mi pisomne oznamit ze prevadzka sa zrusila, lebo mam u nich zmluvu.

alietam
28. feb 2015

neviem ci je povinny ale asi ano ale zatial by som to neriseila kedze ste este na RD.Riesit by som zacala az ked budete chciet nastupit do prace mesiac pred tym nastupenim je vasa povinoost oznamit zamestnavatelovi ci nastupujete alebo nie a tam sa dozviete co dalej.Ja som mala tak ze tiez mi zrusili pocas RD miesto ale ponukli mi nieco ine zatial som to zobrala kym si nenajdem nieco ine isla som na skrateny uvazok tak zatial stiham aj pracu aj deti ale hladam nieco na plny uvazok.Brala som to len kvoli tomu aby som nemusela ist na urad prace tak to mam aspon ako taky prijem a este si aj privyrabam inde a + som aj s detmi.Uvidite co vam ponukne ked sa budete vracta naspet alebo mu zavolajte a spytajte sa ze co bude s vami dalej .Pokial viem tak vypoved vam nemoze dat kym ste na RD ste chranena ak by aj dal tak mate naro na odstupne a potom narok na podporu

adelsa
autor
28. feb 2015

@alietam ja viem ze mam este cas, ale chcela by som nastupit skor do prace ako povodne mi konci RD ale to mam este rok cas. takze ako hovorite staci mesiac pred nástupom oznamit? nie je to neskoro?

saurian
28. feb 2015

@adelsa
je povinny ti oznamit, ak bude rusit pracovne miesto z nejakeho dovodu (organizacne, pokles klientov a znizenie poctu zamestnancov a pod) - ale teda v pripade, ze ma v umysle prepustit zamestnancov, je tam aj nejaka lehota kolko dopredu to treba zamestnancom oznamit pred prepustenim. v pripade ak ide o vacsi pocet (neviem vsak presne lehoty ci pocty) zamestnancov, tak to musi oznamit aj na UPSVaR.
je dolezite aj to, co mas na pracovnej zmluve. vacsie spolocnosti (take ktore maju viac pobociek ci prevadzok v jednom ci viacerych mestach), bezne urobia tak, ze do pracovnej zmluvy daju miesto vykonu prace napr. "Bratislava", nie konkretna ulica ci pracovisko. a potom ta mozu v podstate pridelit ci poslat kamkolvek.

alietam
28. feb 2015

@adelsa ked som prechadza z MD a RD a ziadala som o nu vo firme tak v liste co mi poslali ze mi poskytuju RD tak tam mi aj napisali ze mesiac pred mojim nastupom mam napisat list o oznameni ci sa vraciam naspet do prace takze staci mesiac pred nastupom aj ked pojdete skor tak napisat ze od toho datmu by ste sa chceli vratit a co vam uz odpisu je na nich.U mna bolo tak ze mi volali s tym ze moju pobocku zrusili ale ze jedna odchadza z inej pobocky ze mozem nastupit tam ale to som odmietla lebo mi dali robit kratky dlhy tyzden a to rovno 12 stky a to mne nevyhovovalo kvoli detom lebo by som ich videla len keby isli spat.Tak som sa nimi vyse mesiaca natahovala o vymene ze ja tam nepojdem robit ze jchcem ist na ten skrateny 6 hodinovy uvazok mame jednu v meste taku pobocku co sa striedaju na doobeda 6 hodin a poobede 6 hodin ze ked tma chcu naspet tak nech ma daju tam no neboli nadseny uz som mala ja vypoved napisanu lebo odstupne mi nechceli dat lebo miesto mi akoze ponukli aj ked nie to povodne co som mala tam som mala inu pracovnu dobu ale navela som to riesila cez personalne tak ma tam nakoniec dali ale s tym ze hladam adco normalnejsie na 8 a normalny plat ale brala som to fakt len ako mensie zlo aby sme neostali uplne bez penazi lebo keby som to nezobrala tak by som bola bez roboty a bez prijmu tak aspon nech daco kvapne a mne vobec neoznamili ze pobocka sa zrusila keby mi to kloehyna nepovedala tak oni mi to nepovedia povedali mi to az ked som im pisala ten list tak potom mi volali ze co s o mnou