Kamarátka vypomáha u svojho kamaráta a nemá zmluvu. Je to práca na čierno?

vinea15
1. aug 2013

A keďže je na RP čo by jej hrozilo keby jej na to prišli ak sa jedná o prácu na čierno?

harper
1. aug 2013

ak je RP rodicovsky prispevok, tak nevidim dovod preco by on mala prist, ked pracovat sa popri rodicovskom moze. a ano pokial to nerobi pre jeho modre oci a dostava za to nejake peniaze je to praca na cierno.

simca06022011
1. aug 2013

Je to praca na cierno, co im hrozi? "Pokuta za nelegálnu prácu pre pracujúceho môže dosiahnuť 331 EUR, pre zamestnávateľa je pokuta oveľa vyššia". Inspekcia prace nebude posudzovat ci niekto dostava plat alebo nie, mozu sa vyhovorit ze tam nepracuje len prisla niekoho pozriet, ale to nik nemusi brat do uvahy... u nas teda inspekcia nikdy nebola za 10 rokov ale to clovek nikdy nevie... výnimka je: "Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie však nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov"

luci78p
1. aug 2013

ja som mala kontrolu po asi 2 týždňoch,dokonca hned po novom roku - 3.1. - našťastie boli velmi milé a dalo sa to vybaviť,o 2 dni som už mala zmluvu 😵

barbs24
1. aug 2013

nic sa jej nemoze stat, ked pride nejaka kontrola, povie ze pomaha kamaratovi z dobrej vole, nikto im nic nedokaze a tam to konci.

anos18
1. aug 2013

@vinea15 V tomto pripade ide o nelegálnu prácu. Co nie je nelegalna praca, som skopirovala zo stranky migracneho informacneho centra:
"Nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie však nie je, ak pre fyzickú osobu - podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade (dieťa, rodič, starý rodič, vnúča), súrodenec alebo manžel/-ka, ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi/študentmi do 26 rokov."

barcelona94901
1. aug 2013

možno s nou má zmluvu ,na dohodu ,to sa bežne praktizuje