Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy končí dohoda o vykonaní práce?

siouxsie
18. sep 2013

Mám uzatvorenú dohodu o vykonaní práce, s vymedzenou prac. úlohou, stanovenou hodinovou odmenou, na obdobie od 12.8.2013 do 31.10.2013. Na základe toho, že moja odmena presiahla zákonom stanovený limit pre zotvanie v evidencii uchádzačov o zamestnanie, bola som vyradená z evidencie ÚP.
Vzhľadom na reálny predpoklad , že stanovený rozsah práce naplním ešte pred uplynutím času dohodnutého v dohode, teda skôr ako toho 31.10.2013, sa chcem spýtať nasledovné. Čo je rozhodujúce pre ukončenie dohody? Naplnenie 350-tich odpracovaných hodín, resp. dátum 31.10.2013?
Zamestnávateľ mi totiž tvrdí, že dohoda končí 31.10.2013 a nie je podstatné, že prac. fond naplním skôr. Ide mi o to, že ak stanovený limit 350 hod. naplním trebárs 10.10.2013, od 11.10.2013 si budem musieť sama začať platiť odvody do zdravotného poistenia, až do 31.10.2013 a následne 01.11.2013 sa ísť opätovne prihlásiť do evidencie ÚP.
Príde mi nefér, že za obdobie, počas ktorého už nebudem mať nárok na odmenu, musím si ako samoplatiteť platiť zdravotné odvody.
Predpokladala som, že dohoda sa skončí fyzicky odpracovanou 350-tou hodinou a stanovený čas v dohode, bol len časom orientačným, v rámci ktorého sa daná prac. úloha musí naplniť.
Prosím, rozumie tu niekto danej problematike? Rada by som mala vo veciach jasno. Ďakujem za Vaše reakcie.

havana_frost
18. sep 2013

Dohoda o vykonaní práce upravuje prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (úlohou), nie časom. Doba trvania tam musí byť uvedená, pretože do tejto doby musí byť výsledok vykonaný. Pracovná úloha alebo výsledok sa musí vykonať v dohodnutej dobe. Nie je to síce v Zákonníku práce explicitne napísané, ale vyplýva mi z toho, že táto dohoda sa naplní vykonaním určenej úlohy, už len z názvu a z účelu dohody to vyplýva - uzatvára sa na vykonanie určitej práce.
§ 226 ZP

zara13
18. sep 2013

podla sucasnej legislativy by mal zamestnavatel socialnej poistovni podat presny rozpis, ktory den zamestnanec pracoval a kolko hodin, tyka sa to vsetkych dohodarov. je to hlavne kvoli odvodom, pretoze za dni kedy nepracujes pre zamestnavatela by mal odvody platit stat.
na druhej strane - ak si bola vyradena kvoli tomu ze tvoj prijem presiahne stanovenu hranicu, tak budu na urade asi argumentovat tym a zaradia asi az k 1.11.
neda sa so zamestnavatelom dohodnut, ze tvoj PP skonsil uz skor a podpisat nejaku dohodu o skonceni dohody o vykonani prace?
to mi pride asi ako jedine mozne riesenie.