Kedy musím ohlásiť tehotenstvo v práci?

pietra
28. nov 2006

Ahojte!
19. septembra som nastúpila do novej práce. Teda som až do 19. decembra v skúšobnej dobe. Včera mi gynekológ potvrdil tehotenstvo, 6. týždeň. Kedy musím tehotenstvo oznámiť v práci? Hneď po vydaní tehotenskej knižky? Gynekológ mi ju chce dať o dva týždne, ale to budem ešte v tej skúšobnej dobe a bojím sa, že keď to oznámim už teraz, že ma prepustia. Spomína sa v Zákonníku práce (alebo v inom zákone) termín, kedy to musím oznámiť?

dajna11
17. apr 2010

no ja som musela priniesť to potvrdenie lebo ho pýtala šéfka,takže je to na šefovi.....ku mne sa zachovali takto. a kedže aj ked som ten papier doniesla tak ho nerešpektovali,tak som nakoniec šla na PN🙂))takže tak som skončila ja. nieje povinne oznámiť tehotenstvo..ako zo zákona,ale myslím ked si na dobu neurčitu,tak v rámci dobrých vzťahova by si to mala urobit.

deniskateniska
17. apr 2010

no ja som musela cakat, tri mesiace, lebo som otehotnela 2 tyzdne po nastupe na zmluvu.. najprv som pracovala na dohodu, to ma sef natahoval a potom ked som nastupila na zmluvu konecne sa nam podarilo otehotniet...tak som cakala 3 mesiace, aby ma nevyhodil.. a potom takisto nerespektoval ze som tehotna, musela som sanony nosit a vsetko robit to co predtym a ked som si chcela pred vianocami zobrat dovolenku aby som si oddychla, nechcel mi ju dat, tak som sla na PN... no a aj koli tomu, ze mi nekuril... absolutne nerespektoval, ze som tehu.. ale co uz.. teraz mi je dobre, nerozculujem sa v praci 😝

dajna11
17. apr 2010

no aj ja som to mala zlé. vraj nebudem musieť robiť moju prácu,nakolko to neiej vhodne...robila som s chemikáliami a tak. ale kedže kolegyna študuje a mala vela volna,štúdium a tak...tak som musela makať a k tomu na všetko sama....moje nervy,k tomu problémy zuby,tlak. ale nik nebral na mna ohlady tak som to aj ja vyriešila PN,síce malo penazí ale ten klud doma....

deniskateniska
17. apr 2010

dajna to je najlepsie... ta PN... proste sa nestresujes, nenamahas a mas klud co potrebujes aj pre seba aj pre babo... a mas pravdu malo penazi, ale nie az tak, ze by sa nedalo vyzit... a ked si spocitas ze neprejes, neprecestujes.. (aspon ja 😝 ) ale ti poviem nie je to az take hrozne, som domka oddychujem, mam cas sa venovat sebe a muzovi a domacnosti a popri tom mam nejake tie peniaze 😝 mne to vyhovuje 😀 😀 😀

dajna11
17. apr 2010

je to fajn. i ked je človek obmedzený tzmi vychádzkami,ale v práci ma tak stresovali že som mala tlak no hroza!!!! tá netolerancia ma privádzala do zúflastva,roky im tam makáš,vychádzaš max.v ústrety,aj kolegyni ked študuje a ked niečo potrebujem ja,tak nula bodov!! zrazu som veký problém. toto mi vadilo....doma je klud,venujem sa dcérke,aj sme sa sťahovali takže som mala na to čas a nestresovala som sa.

deniskateniska
17. apr 2010

presne tak, v dnesnej dobe si myslis ako super, ze ty vydes vustrety, ze pomozes a pod.. a ze sa ti to raz vrati.. a nic.. ale co uz dnesna doba je taka.,... tak zbytocne sa stresovat koli blbocom za to nestoji a teraz ako vravis mas cas na dcerku, domacnost, rodinu... a je to fajn... 😉 oddych je velmi dolezity..... 😉 a tie vychadzky, aspon ja mam v take hodiny, ze mi to vyhovuje akurat ked idem do obchodu alebo nieco podobne 😉

dajna11
18. apr 2010

ale ved vlastne aj mne to celkom vyhovuje.tie dve hodinky do obeda a poobede ujdú.

deniskateniska
18. apr 2010

😉

aknomis
28. apr 2010

ahojte. som v 14 tt tehotenstva. ešte som svoje tehu neoznámila v práci. nemám namáhavú prácu, pracujem 8hod. denne pri PC. ale ako "netehotná" mám nárok na 56 hodín na priepustky a už som vyčerpala polovicu. neviete ako to je ked oznámim svoje tehu v práci? budem mat nárok na viac hodín na návštevu lekára?

gapa
28. apr 2010

áno, na všetky nevyhnutné vyšetrenia a ošetrenia súvisiace z tehotenstvom, ak sa nedajú vybaviť mimo prac.čas.

skoricaxx
23. máj 2013

Ahojte som na rodičovskej s ročnou dcérou, ale som opat tehotná v 6TT, chcela by som ísť medzi časom do práce, neviete ako je to právne musí mi zamestnávateľ umožniť nastúpiť na tú dobu kým by som šla opäť na materskú???

katnor
21. sep 2014

Ahojte. Nasla som vyborny priamy link na zakonnik prace. Ziadne preklikavanie, vzdy aktualny http://zakonnikprace.psbs.sk/