Kedy musím ohlásiť tehotenstvo v práci?

pietra
28. nov 2006

Ahojte!
19. septembra som nastúpila do novej práce. Teda som až do 19. decembra v skúšobnej dobe. Včera mi gynekológ potvrdil tehotenstvo, 6. týždeň. Kedy musím tehotenstvo oznámiť v práci? Hneď po vydaní tehotenskej knižky? Gynekológ mi ju chce dať o dva týždne, ale to budem ešte v tej skúšobnej dobe a bojím sa, že keď to oznámim už teraz, že ma prepustia. Spomína sa v Zákonníku práce (alebo v inom zákone) termín, kedy to musím oznámiť?

jj2202
28. nov 2006

musis az ked ty chces..podla mna na to zakon nie je.

zuzulik
28. nov 2006

tehotenstvo oznamovat nemusis 🙂neboj .... oznamis to kedy uznas za vhodne,alebo si to vsimnu sami 😉 a gratulujem!!!!

iva72
28. nov 2006

Som 12 rokov na personálnom a mzdovom oddelení. Na 100% oznamovať nič nemusíš. Je to tak trochu na tebe. Neviem, aký je charakter tvojej práce, ja by som to oznámila, ale len z toho dôvodu, aby si našli namiesto mňa niekoho iného a aby so ho stihla zaučiť do svojej práce.

jj2202
28. nov 2006

iva chcem sa ta opytat, mozno mi budes vediet poradit.
ak pojdem v marci na matersku mam narok na celych 20 dni dovolenky alebo len cast? dakujem.

pietra, no ono je to na tebe aj v tom smere, ze ak to povies je mozne ze ti zmluvu nepredlzi a tym padom aj materska bude ina...a ak predlzi zmluvu, tak mas 60% z hrubej mzdy prvy pol rok ak sa nemylim.
😉

kosicanka1
28. nov 2006

oznamit nemusis, ale potom sa na teba nevztahuje pravna ochrana ako na tehotnu zamestnankynu vyplyvajuca zo zakonnika prace. podla zakonnika prace sa za tehotnu zamestnankynu povazuje iba ta, ktora to pisomne oznami svojmu zamestnavatelovi. ak to neohlasis, hoci budes mat 8mesacne brusko, za tehotnu ta nepovazuju a nemozes cerpat vyhody vyplyvajuce zo zakonnika prace (praca nadcas, preventivky u lekara 100% platene, nesmu ta prepustit...)
u nas to funguje tak, ze tehotne zamestnankyne to oznamia cca v 3 mesiaci listom: V sulade s §xz zakonnika prace vam oznamujem, ze som tehotna...
trapas, ale istota je gulomet
a od toho okamihu ich nemozu prepustit a chodia si k lekarovi kedy chcu 🙂

dorotka
28. nov 2006

iva budem ti odporoovat
pietra pre tvoje dobro je ked to oznamis cas vhodny na to necham na tebe do 12tt je to rizikovejsie lebo stat sa moze hocico ale ak to bude vidiet skor mozes aj skor oznamit 😉
lebo len po pisomnom oznameni sa vztahuju na teba zakony ohladom vyhod tehotenej zeny (aj to akym sposom ta mozu prepustit) a taktiez mas narok na nebomedzene navstevy lekara suvisiace s tehotenstvom (inac mas iba sedem dni do roka)

katulilinka
28. nov 2006

jj2202
podla mna len adekvatnu cast k tomu, co odpracujes. tz. len dovolenku za 3mesiace. potom si uz na materskej dovolenke 🙂

pietra
autor
28. nov 2006

Dakujem vam vsetkym za odpovede. Pracujem ako ucitelka a zmluvu mam na dobu urcitu, do 30.6.2007. Oznamit to v praci chcem, ale az po skonceni skusobnej doby, takze im to oznamim az po Vianociach.

jj2202
28. nov 2006

pietra, aj ja by som to tak robila.

katulilinka, moja uctovnicka mi povedala celych 20dni...

katulilinka
28. nov 2006

vazne? tak to je potom super.

pietra
ja som tiez na dobu urcitu. a na MD odchadzam asi o 2mesiace skor. nakoniec sme u nas dospeli k tomu so sefom, ze nema zmysel nieco oficialne oznamovat. hlavne kvoli dobe urcitej.vyhodit ma nechcu a sediet do noci ma tu i tak nenecha, kedze vie,ze som tehu.

iva72
28. nov 2006

jj2202:
Ak do marca odpracuješ 60 dní, tak máš nárok na 20 dní v roku, avšak dovolenka sa ti bude krátiť za prvých 100 zmeškaných prac. dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu. T.z., že 1/12 z 20-tich je 1,67 a od apríla do decembra mi to vychádza na 196 vymeškaných dní (neviem presne kedy ideš na materskú). Vychádza mi to na krátenie o 6 dní.
Materská je inak 55% z hrubej mzdy za prvý polrok.
pietra:
Napadlo ma, že nárok na materské (od sociálnej poisťovne - 6 mesiacov) máš len vtedy, ak máš za posledné 2 roky 270 kalendárnych dní nemocenského poistenia - t.j. 270 dní zamestnania.

pietra
autor
28. nov 2006

iva 72
to o tych 270 dnoch viem. Musia byt ale v kuse? Pracovala som od 8.9.2005 do 31.8.2006 a teraz od 19.9.

iva72
28. nov 2006

Nemusí to byť v kuse, len aby to bolo v posledných 2 rokoch pred pôrodom.

tammara
11. dec 2006

Viete mi niektora poradit, v ktorom § zakonnika praca sa pise, ze za tehotnu sa povazuje len osoba, ktora to pisomne oznámi?

emjee
11. dec 2006

zakon 433/2003 paragraf 40 (vyklad pojmov):
(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

lucia123
15. mar 2007

Spytam sa, prosim Vas, vie niekto, kedy musi v praci oznamit otec dietata, ze chce ist na matersku dovolenku?
Ja som SZCO a priatel chce zostat na materskej dovolenke, lebo ma vyssi prijem ako ja, a neviem nikde zistit ci je vobec povinny zamestanvatel pustit muza na takuto dovolenku. mate s tym niake skusenosti?

Dakujem za akukolvek odpoved, pomoze 🙂

Lucia.

lucia_lucia@post.sk

emjee
15. mar 2007

lucia ak sa nemylim otec moze ist len na rodicovsku dovolenku, este som nepocula o tom, ze smie ist aj na matersku

kacenqa
20. aug 2007

baby prosim, nemate niekto vzor, ako sa pise oznamenie zamestnavatelovi, ze som tehotna??? alebo aspon odporucanie???

neviem, co tam napisat, neoficialne to uz asi vedia (bola som 3 tyzdne PN a nevedelo sa dokedy, tak za mna uz hladali brigadnicku, tak predpokladam, ze povedali aj kvoli comu), ale asi za hodinku pojdem k sefovi a rada by som mu to polozila na stol, nehrozi mi samozrejme ziadna vypoved ani nic take, ale rada by som to spravila.

emjee
20. aug 2007

kacenqa zuz11 to mala v albume, ale uz to stiahla

v skratke:
v sulade so zakonom (cislo zakonnika prace, odstavec kde sa o tom hovori) vam oznamujem, ze som tehotna, predpokladany nastup na matersku dovolenku je 10.1.2008
priloha: kopia tehotenskej knizky

penelope10
25. aug 2007

myslim si ze kopiu tehu knizky netreba (su to navyse info o tvojom zdrav. stave, preco byť zamestnávateľ o tom informovaný??? 😖 ).
Nornalne staci iba strucne ounamenie, prip. listok, ktory sluzi ako potvrdenie od gynekologa, ze is tehu. 😉

elenita
17. dec 2007

Baby, ked spominate, ze tehotnu nemozu prepustit...vztahuje sa to aj na tehotne v skusobnej dobe?
Mne sa mala koncit skusobna doba k 31.10., ale 28.10.som zostala na PN az doteraz a mozno budem az do porodu...viem, ze skusobna doba sa po novom predlzuje o cas straveny na PN.
Chcem sa teda spytat, ked oznamim, ze som tehotna, mozu ma prepustit?

emjee
17. dec 2007

elenita bohuzial ano - v skusobnej dobe ta mozu prepustit aj ked si tehotna

ludik
17. dec 2007

Ahojte kocky 🙂
myslim si ze je to svinstvo ak to tak funguje(prepacte za vyraz)nemalo by to tak byt ☹ 😠 😠

maca793
24. dec 2007

ja som zamestnávateľovi hneď oznámila, že som tehotná. zmenil mi pracovnú dobu, a nenamáhala som sa toľko. len som priniesla potvrdenie od gynekologa.

angua27
28. dec 2007

viem, že budem reagovať trošku mimo, ale predsa.
k oznámeniu o tehotenstve je potrebné priložiť fotokópiu prvej strany tehu knižky. je to vlastne potvrdenie od gynekológa, že je žena tehotná. vnútrajšok, kde sú uvedené záznamy o zdravotnom stave fotiť netreba. iba to, kde sú iniciály tehotnej, čo je väčšinou na prvej strane.
a je naozaj dobré tehotenstvo oznámiť v práci, pretože ak sa to neoznámi písomne na tehotnú sa nevzťahuje ochrana, čiže ju môžu vyhodiť, môže pracovať nadčas, v noci, namáhavú prácu a to aj v prípade, že sa už ledva kotúľa. baby, ak budete oznamovať tehotenstvo, vždy to predložte písomné a na jednu kópiu nech vám podpíšu prebratie. ak máte so šéfom dobrý vzťah pochopí to a ak zlý, tak nie je čo pokaziť. a takto budete aj vy chránené, že ste to naozaj písomne oznámili. 😉

daykaaa
2. sep 2009

chcela by som sa spytat ci mam pravo nepracovat nocne..a ci ma moze vyhodit ked som zamestnana na dobu urcitu..dakujem

didiana9381
17. apr 2010

Potrebovala by som poradit, som na zaciatku tehotenstva, 6tt, zatial nemam tehotensku knizku, robim na 12 zmeny, aj nocne. Nie je to fyzicky narocna praca /ide o pracu pri pc/, ale som strasne unavena uz aj na dennych. 😖 /Aj dnes trcim v robote a rano som mala hnedokrvavy hlien, k tomu vsetkemu mi zistili aj cystu a pre vysledky si pojdem az v stredu./ ☹
Rozmyslam, ci mam zamestnavatelovi oznamit ustne, ze som tehotna?, aby som uz nemusela pracovat aj v noci /kedze este nemam tehotensku knizku/ na druhej strane sa bojim, ze ak to nevyjde, tak je to asi tazsie oznamovat. Lenze aj voci zamestnavatelovi by to bolo fer, aby sa vedel pripravit a najst na nocnu nahradu...
Prosim baby poradte mi.
Didiana 🙂

dajna11
17. apr 2010

no mala by si mu to oznámiť...aspon bude vedieť o čo ide a lekár ti može dať ešte pred tým ako dostaneš tehotenskú knižku potrvdenie že si tehotná.mne napísal že mi nedoporučuje pracovať na tom mieste kde som robila...nakolko som v prvom trimestri a tak. aj pri prvom bábätku a aj teraz som dostala takýto paier pred tým ako som mala knižku. aby sa zamestnavatel vedel zariadit.

deniskateniska
17. apr 2010

didiana ja si tiez myslim, ze by si mu to mala oznamit.. pokial ta to nijako neohrozuje, ze nie si v skusobnej lehote, ze by ta mohol vyhodit... a to s tym potvrdením, netusim ako to je, ale tak oznam mu to ustne a je normalny, tak ti povie ok a budes robit len tak ako mozes.. a ak nie, tak ti povie ze no a .. a ty doktorke povedz, ze si unavena a ze nevladzes robit nocne alebo tak a ona ti da potvrdenie, ze nemozes robit nocne alebo namahave prace... pretoze, co ja viem, tak u mojich znamych vzdy potrebovali potvrdenie od lekara, ze mozu vykonavat pracu v nocnych zmenach...
u mna to bolo tak, ze ja som na obed zaspavala v praci.. nevladala som pracovat pri pc 8 hodin vkuse... tak som sla na pn,...