Kedy oznámiť tehotenstvo v práci?

eva2774
1. júl 2006

Caute
Chcela by som vediet, kedy som povinna oznámit zamestnavatelovi ze som tehotna. A mozem mat nejaky postih ak to neoznamim. Dakujem

lara1znk
8. aug 2006

Denik, tak vy uz cakate. No to je super. Blahozelam a drzim silno palceky aby vsetko islo ako ma. 😵

expertka8
8. aug 2006

...deník...opäť nastupuješ na dobu určitú???/myslím 3 mes. a potom sa uvidí/...alebo???
...zamestnávateľ by Ti v žiadnom prípade nemal položiť otázku *či si tehotná?*...to je diskriminácia!...ako keby si zisťoval akého si vierovyznania 😔

denik
8. aug 2006

lara, expertka - IP?

stonozka
16. aug 2006

ahojte maminky, chcela by som sa spýtať, ako reagovali kolegovia a kolegyne, ked vyšlo na svetlo božie že sa chystáte na materskú?! Dosť sa obávam reakcii okolia, tu u nás sú dosť klebetné baby a nerada by som bola predmetom každodenného riešenia... ďakujem

yesno22
16. aug 2006

stonozka, ja som to musela oznamit relativne skoro pretoze mi byvalo dost zle a nedalo sa to zatlkat 🙂 no nemala som z toho nejake obavy, pretoze mam fajn kolegyne a nie sme az taky velky kolektiv 😉 zavisi to len od teba a podla mna, kasli co budu hovorit, len zavidia 😀

stonozka
16. aug 2006

ďakujem yesno22, určite mi to bude jedno, ale je dosť nepríjemné ked ideš po chodbe a ako ťa zbadajú tak ticho a všetci na teba pozerajú, to je dosť nepríjemné

svetluska.p
16. aug 2006

Stonozka - dakujem za odpoved v IP. Vsetko dobre prajem 😵 .

stonozka
16. aug 2006

svetluska aj tebe-teda Vám 😉

yesno22
16. aug 2006

Stonozka, mas pravdu, nas s manzelom takto ohovarali este pred svadbou, pretoze sme byvali spolu.Pamatam si tie pohlady a krutenie hlavou.Odporucam pozbierat v sebe trochu "drzosti" a pozerat sa im do oci s usmevom na perach 😉

stonozka
16. aug 2006

ďakujem, snaď to dokážem 😉

samuelko
16. aug 2006

ahojte ženičky
ja som to v práci oznámila iba koncom druhého mesiaca a dobre bolo 😝

cucuska
22. máj 2007

kedy to oznámiť keď už viem že vo Štvrtok idem na PNku????

kacenqa
20. aug 2007

kocky, ja nemam problem, kedy ale skor AKO. akou formou ste to oznamili pisomne? co tam mam napisat?

Vazeny pan riaditel,

touto cestou Vam oznamujem, ze som tehotna? Prikladam kopiu tehotenskej knizky?

Prosiim aspon pre inspiraciu...

svantica
20. aug 2007

ahojte, ako to oznamit?u nas v praci na to mali aj tlacivo, ktore mi musel potvrdit moj gynekolog.v kazdej praci to je individualne. niekde staci tehotensky preukaz inde tlacivo. kacenqa skus sa opytat u vas na personalnom.
ja som to najprv oznamila mojmu veducemu a az potom som potvrdila to tlacivo.

kacenqa
20. aug 2007

no lenze moj veduci je rovno generalny riaditel 😀 a urcite tlacivo nemame

svantica
20. aug 2007

aha, tak to pojdes rovno ku zdroju.ja som to tiez najprv oznamila a potom som doniesla tlacivo.neboj vyhodit ta nemoze. skus pozriet v zakonniku prace, tam som myslim ze citala, ze tehotna zamesnankyna je ta, ktora o tom pisomne informovala svojho zamestnavatela.skus to pozriet.

mirka21
20. aug 2007

kacenga mne gynekológ vypísal papierik do roboty hneď ako zistil,že som tehotná a ten som odovzdala svojej majsterke a ona to posunula ďalej bolo v nom zahrnuté to,že som tehotná v korom týždni a že memám robiť nočné,ani namáhavú prácu a že mám dvíhať veci do 5kg

kacenqa
20. aug 2007

no, vyhodenia sa nebojim. 😀 pracujem ako jeho asistentka uz 3roky a myslim, ze nema vyhrady 😉 dokonca som presvedcena o tom, ze 'neoficialne' (od kolegyne) to uz vie, pretoze som bola teraz 3 tyzdne na PN a tak pomaly za mna zacinali zhanat brigadnicku, lebo dalsie 2 kolegyne idu sucasne na dovcu a tretia tu sama chod nasho officu nezvladne, musime tu byt vzdy aspon dve...

ziadny papier od dr. som nedostala, akurat tak matersku knizku mam....

atevi
21. aug 2007

Ja som to oznamovala pisomne uz v 6tt, aby som bola ako zamestnanec chranena. Zaroven som informovala aj najblizsich kolegov, aby vedeli reagovat v pripade, ze by som mala tazkosti.

tribitka
21. aug 2007

prečo to hned oznamovať v práci? ja som to v prvom tehu urobila v 6tt, o dva týždne neskôr som potratila.....to bolo pohľadov, ľútosti a otázok a vysvetľovania....
teraz to v robote nevedia, nikoho do toho nič nie je....ak potrebujem marodovať tak marodujem, ak musím ísť k lekárovi, tak idem. Na to má zo Zákonníka práce nárok každá z nás... Aj keby ste to šéfovi nepovedali a on sa rozhodol vyhodiť vás....nemôže to urobiť, ak ste raz v 20tt a šéf vie o tom len 1 minútu, je to jedno, lebo v ochrannej lehote ste už 20 týždnov, bez ohľadu na to či je alebo nie je informovaný, nemôže urobiť nič.....tak sa to dozvie dodatočne v najhoršom prípade...dôležitá je info od lekára v ktorom tt ste....

lenoc
24. aug 2007

Baby, ja som to pri prvom tehotenstve oznamila sefke asi v 7tt aj preto, keby mi nahodou bolo zle alebo tak, aby vedeli... Aj vdaka nej vsak coskoro o mojom tehotenstve vedela asi polovica dediny a ked som v 12tt o babo prisla, bolo to velmi "prijemne", ked o tehotenstve kopu ludi vedelo.... Takze najblizsie to v praci nemienim oznamit skor, ako zacnem 2. trimester, pokial teda nebudem mat nejake zdravotne problemy.
Neviem, ci mame nejake tlacivo, stacilo, ze som povedala...

burina111
25. aug 2007

ahojte kočky, no ja mám s tehotenstvom a postojom v práci hrozne zlé skúsenosti. samozrejme, som to nemienila povedať skôr ako budem v 3 mesiaci a už bude ako tak zažehnané riziko potratu. no ale čo čert nechcel, hospitalizovali ma v nemocnici, kôli problémom, čo sa mi vyskytli zo dňa na deň. najskôr som sa vyhovárala a zatlkala,no ale ked som prišla z nemocnice, dr. ma nechala na PN, tak to som už musela z pravdov von, no a môj milý šef, presne sa zachoval, ako som čakala, že mám si dať výpoveď. samozrejme že som sa nedala a zostala na PN do konca tehu, no a teraz som už na materskej. ale nevyhla som sa kopám vyhrážania, hrozbám a nepríjemností od šefa, ako keby tehu bola choroba. tak baby, radšej to nehovorte kým fakt nemusíte, aby ste neprišli o prácu ako skoro ja. okrem toho, oznámenie o tehu som poslala na firmu doporučene v liste, to už Vás nesmú vyhodiť, ak ale nie ste v skušobnej dobe. keď to urobíte iba ustene, je to vaše slovo proti slovu šefa. a koho myslíte, že má vačšiu váhu? 😠

sue
25. aug 2007

Tribitka, s tým oznamovaním sa mýliš - pokiaľ si to zamestnávateľovi písomne neoznámila, môžeš byť aj v 30tt a nie si v žiadnej ochrannej lehote kvôli tehotenstvu...

katka3081
13. nov 2013

Ahojte, no ja mam zasa ten problem ze som v 7tt a moja starka sa uz o to postarala aby to vedela skoro cela dedina 😠 Nakolko pracujem v dedine, tak to uz vie aj zamestnavatel, ktoremu som to este neoznamila. Momentalne som pn a vyzera to tak ze asi budem minimalne dalsi mesiac. Asi by bolo lepsie, aby som im to isla povedat, aby si vedeli za mna najst nejaku brigadnicku,ci? dakujem za odp.

havana_frost
13. nov 2013

@katka3081 Ak chceš čerpať výhody patriace tehotnej zamestnankyni (napríklad zákaz výpovede), tak to zamestnávateľovi oznám. Inak povinnosť nemáš, až mesiac pred nástupom na MD máš oznámiť plánovaný nástup a plánovanú dobu, ktorú na MD/RD chceš pobudnúť.
Prefotená tehotenská knižka nie je relevantným dokladom tehotnosti pre zamestnávateľa. Zákonník práce hovorí, že tehotná zamestnankyňa je zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.