Kedy oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

berinka42
16. okt 2013

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, ako to je s tehotenskou knizkou a nasledne oznamenim zamestnavatelovi, ze som tehotna? Problem je v tom, ze akurat koncom novembra mi konci zmluva a maju mi ju predlzit, ci to mozem riesit az po decembri/januari, teda po 1. trimestri, alebo hned ako budem mat knizku,

dakujem

sissy27
16. okt 2013

@berinka42 je to na tebe kedy to oznámiš, zákon to myslím nijak nešpecifikuje... ja som to "oznámila" v 7. mesiaci, resp. si to nariadená všimla... ale nepožadovala som žiadne úľavy ani výhody v práci, a vedela som, že nebude ani problém čo sa týka zastupovania počas materskej...

berinka42
autor
16. okt 2013

aha, presne o to sa mi jedna, či nie je nejaká zákonná povinnosť.aj tak mi predlžujú iba opäť na rok, ale peniažky sa zídu. ďakujem pekne teda 🙂

alexandra1104
16. okt 2013

ahoj..no ja som robila v kii kolegini som len tka povedala ze tajomstvo ze som tehotna a uz mi dosla vypoved

havana_frost
16. okt 2013

@berinka42 Veru zákonná povinnosť neexistuje, ale potom nemôžeš ani očakávať "tehotenské" výhody, ako je napríklad zákaz výpovede z dôvodu tehotenstva (ale keď ti nepredĺžia zmluvu na dobu určitú tak nikdy nepriznajú, že to bolo kvôli tehotenstvu), žiadna práca v noci a podobne.
Čo sa týka formy oznámenia, nestačí ústne prehodiť, ani prefotiť alebo ukázať tehotenský preukaz. Možno tak neformálne. Ale oficiálne treba dokument orazený a podpísaný lekárom, že ohlasuješ a on potvrdzuje tvoje tehotenstvo. Potom mesiac pred nástupom na MD sa oznamuje nástup (odovzdáš v práci žiadosť o MD vystavenú tvojim gyn.) a zároveň oznamuješ, kedy pravdepodobne sa vrátiš. Až do tohto momentu teda teoreticky nič hovoriť nemusíš.

sisaha
16. okt 2013

@berinka42 samozrejme,ze to mozes riesit az potom.., ziaden lekarom potvrdeny dokument nemusis dokladovat.. Staci napisat na A4, kde im oznamujes tehotenstvo a predpokladany termin nastupu na MD a ze v prilohe prikladas tehu knizku. Tam predsa peciatka lekara je. Tuto A4 si daj potvrdit na kopii cez podatelnu -ze to prevzali a potom si zavolaj veducu a oznam jej to.
Na tvojom mieste to riesim az po tom prvom trimestri. Nielen kvoli praci..

liz_lemon
16. okt 2013

@berinka42 zakonna povinnost, ktora vyplyva zo ZP je najneskor 1 mesiac pred predpokladanym nastupom na MD
samozrejme, to treba oznamit pisomne, a mat o tom doklad

liz_lemon
16. okt 2013
monulka82
16. okt 2013

ja som napisala oznamenie na a4, dala som to veducemu na podpis - na vedomie a odniesla na personalne, ziadnu knizku som neprefocovala... Oznamovala som to az po 4.mesiaci. Prvy trimester je dost skory a radsej nech ti najskor predlzia zmluvu 😉 ved niektore zeny sa dozvedia, ze su tehotne a uz su v 3.mesiaci 🙂

havana_frost
16. okt 2013

@liz_lemon no veď to som tam tiež napísala 🙂

berinka42
autor
16. okt 2013

diky baby, o to mi ide. Nikde to ani neplanujem rozprávať, nemám to este ani od lekára potvrdené, len dnes ráno som si robila test 🙂 a ja som len myslela, že ked bude tehu knižka, tak že som povinná. nepotrebujem žiadne výhody, nemám nejakú ťažkú prácu, len sedím na stoličke v kancli, len mi ide o to, aby mi tu zmluvu predĺžili aspoň na rok.

liz_lemon
16. okt 2013

@havana_frost len ty si napisala, ze zakonna povinnost na oznamenie neexistuje

havana_frost
16. okt 2013

@liz_lemon ano, neexistuje povinnosť ohlásiť tehotenstvo. Oznamuje sa nástup na materskú. To je rozdiel, pretože nie každý chce a ide na materskú. V tom prípade zamestnávateľa po tehotenstve nič.

zara13
17. okt 2013

@berinka42 suhlasim s havana, povinnost neexistuje, avsak podla ZP, ako tehotna zamestnankyna mas narok na navstevy lekara nad ramec 56 hodin (7dni) v roku. ak vsak svoj stav neohlasis, budes musiet cerpat neplatene volno, alebo dovolenku na vysetrenia. takze to je asi jeden prakticky dovod preco je dobre to oznamit, kedze tych vysetreni byva pocas tehu viac, ale ale do 4 mesiaca by si mohla vystacit aj s tymi 7 dnami 🙂
Nastup na matersku, nie vzdy musi suvisiet s tehotenstvom zamestnankyne - moze sa to tykat aj otca ktory by nastupoval na MD alebo pri adopcii dietata.

Najlepsie je asi sa spytat mzdarky alebo personalistu - akou formou pozaduju oznamenia, lebo v kazdej firme je to trochu ine a opat na to nie je ziaden stanoveny sposob 😉