Kedy oznámiť v práci tehotenstvo?

rakahaka
9. dec 2016

Ahojte,

Kedy mam oznamit v praci ze som tehotna?
Koncim treti mesiac pomaly, sefa vidim cca raz rocne, kolegynu asi 2xdo roka.
Zmluvu mam na urcito do juna s tym ze sa mi ju chysta sefe predlzit.
Som tam zamestnana od skoly, najskor dohoda a potom cely jeden rok bude teraz na zmluvu. Mam narok na vyssiu matersku? Kolko mesiacov, rokov musim odrobit pred tehotenstvom?

sissy27
9. dec 2016

@rakahaka ak máš zmluvu na dobu určitú a oznámiš tehotenstvo, tak nerátaj s tým, že ti ju predĺžia... Ak budeš čakať na predĺženie zmluvy a potom oznámiš tehotenstvo, tak to zas nebude fér voči zamestnávateľovi... Ale samozrejme, treba myslieť v prvom rade na seba 🙂
Tehotenstvo môžeš oznámiť kedy chceš, ja som to urobila až v 7.mesiaci... Ale samozrejme kým to písomne neoznámiš, tak nie si považovaná za tehotnú aj keby sa ti brucho nezmestilo cez dvere a nemáš nárok na žiadne úľavy v práci...
Aby si mala nárok na materskú - tá sa vypočíta z platu a dostávaš ju cca pol roka (neviem presne, 34 týždňov, ak si osamelý rodič tak 37 alebo tak nejako), musíš byť nemocensky poistená 270 dní za posledné dva roky (buď to odvádza zamestnávateľ alebo si ti platíš sama). Ak to nespĺňaš, tak máš nárok len na rodičovský príspevok, čo je cca 200€

bluka2
9. dec 2016

@sissy27 mne ju predlzili aj po tom, co som sefovi oznamila, ze som tehotna. Dokonca mi dal aj nejake vyhody, na oplatku som slubila, ze pridem po 7 mesiacoch spät. Bola som v tej praci asi 3 mesiace ako som oznamila, ze som tehotna.... Tak ako sme sa dohodli aj bolo a stale som tam. Takze podla mna to dost zalazi, ako to tam maju. Mne sa vyplatilo vylozit karty rovno na stol...

sissy27
9. dec 2016

@bluka2 to je super 👌 len žiaľ takých zamestnávateľov je málo... A tiež málo žien ochotných vrátiť sa skôr ako po troch rokoch...

bluka2
9. dec 2016

@sissy27 vsak to... Zeny si hovoria, ze zamestnavatelia najskor nepredlzia a zamestnavatelia, ze zeny pojdu najskor na 3 rocnu md/rd, pripadne retazovu - obojo pochopitelne, trochu zacarovany kruh.

zltadanka
9. dec 2016

zena sa povazuje za tehotnu az ked to pisomne oznami, takze je to na tebeo... potom mas narok chodit na poradne, upravu prac. casu a nemoze ta vyhodit a ine... v case nastupu na md musis mat aktivne poistenie a to co ti uz pisali splnene 270 dni za 2 roky...

liduska12
9. dec 2016

@rakahaka ja som oznamila tehotenstvo pisomne az ked som dostala tehotensku knizku, lebo to musis dolozit lekarskym potvrdenim. A materska sa ti bude vypocitavat z platu za rok 2016, ty uz mozno budes mat 75% z hrubej mzdy kedze ju budes cerpat v roku 2017. A aby si mala narok na matersku musis byt nemocensky poistena aspon 270dni za uplynule 2 roky 🙂 to ci ti predlzia prac.pomer alebo nie je otazne, ja osobne by som si nevedela predstavit odist od mojej 6 mesacnej dcerky do prace teraz a ani ju nemam komu nechat, je to individualne kazdopadne 🙂 myslim to tak ze ak by si slubila, ze sa po materskej namiesto rodicovskej vratis do prace 🙂

rakahaka
autor
10. dec 2016

@liduska12 kedze si so sefom len mailujeme, takmu to mam prescanovat? :D

rakahaka
autor
10. dec 2016

@zltadanka takze je jedno asi ci mu to oznamim hned akebo o polroka? Beztak na matersku pojdem skor ako uplynie zmluva a vyhodit ma nemoze aj tak, co by si bezomna pocal, ked nema nahradu...ktoru by som sj tak musela zaskolit ja.
Ake plynu vyhody z tehotenstva v praci? Na co mam narok? Ja inak makam 8h, ked idem k lekarovi tak si rano nadrobim, alebo poobede. Paragraf nevyuzivam vobec, doposial len na darovanie krvi.

mon895
10. dec 2016

@rakahaka ked oznamis tehotenstvo tak na poradne mas platene volno zo zakona - nerata sa to k paragrafom ale je to navyse zaroven nemusis robit nadcasy pripadne nocne smeny a fyzicky narocnejsiu pracu. Tehotenstvo vsak musi byt oznamene pisomne ja som oznamovala v 8tt ale kvoli tomu ze mam nevhodne zamestnanie

zltadanka
10. dec 2016

@rakahaka no podľa toho či ťa neuvidí tehotnú, je to na tebe neviem kde pracuješ a aké máte vzťahy, ja som to oznámila hneď písomne a dala som si kopiu potvrdiť aby som mala doklad o tom... a stačí si do google dať tehotná a zamestnávateľ a nájdeš na čo máš právo: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi... hadam ti to pomôže 🙂

vetus19
12. dec 2016

Ahojte, som v 8 tyzdni a chcela by som sa spytať, či máte niektorá skusenosti s tým, ked vam zamestnanec nenasiel vhodnu pracovnu poziciu. Momentalne pracujem v kancelarii ale ta je umiestnena priamo vo vyrobe cize je tu hluk a vypary. Myslim ze podla §55 ZP mu musi zamestnavatel najst vhodnu prac. poziciu. Ak tak nespravi, musi ma nechat doma a platit mi nadalej mzdu. Viete mi poradit cez koho sa to riesi? Dakujem 🙂

mon895
12. dec 2016

@vetus19 ano malo by to tak byt no v praxi to takmer nikto takto neriesi ja riesim akurat podobny problem nemaju ma kam preradit a nutia ma ist na pn :(

sash37
12. dec 2016

Prepacte sice nie moc k teme ale ked idem na md este v decembri daju mi matersku za rok 2016? Pracujem od januara ale v roku 2015 som nepracovala...

mon895
12. dec 2016

@sash37 mali by brst do uvahy 270 dni pred odchodom na matersku kedze nemas odrobeny rok 2015

sash37
12. dec 2016

@mon895 ja som tam teraz pre istotu aj volala a bolo mi to potvrdene cize fajn, nebola som si ista,potom by som sla na md az od januara kedze mam dva terminy a vypisala ma skor 🙂

vetus19
12. dec 2016

@mon895 ved prave, na PN nechcem ist pokial nemusim. myslela som si ze to bude lepsie pretoze mi bolo aj dost zle, ale uz sa to zlepsuje, takze si myslim, ze by som kludne mohla potiahnut este par mesiacov.

mon895
12. dec 2016

@vetus19 ja tiez nechcem ist pretoze mi nic nie je no len ja mam nocne a nechcu mi skratit prac dobu bud budem robit vsetky smeny alebo budem doma... no uvidim co este pozistujem za tyzden :/

vetus19
12. dec 2016

@mon895 to ti nemozu spravit...tym ze si priniesla papier ze si tehotna, automaticky si "chranena" a musia ti najst vhodne prac. miesto. ak nie tak ta musia nechat doma a platit ti mzdu. keby si nieco zistila prosim ta ozvy sa, a ked nieco zistim ja, tak sa ozvem...

nivea777
12. dec 2016

@vetus19 no neviem ci by si s tymto obisla..si v kancelarii.. zvuk je tlmeny.. nestojis priamo pri stroji,z ktoreho idu vypary.. ten zakon sa vztahuje nato keby si robila za strojom,s chemikaliami.. v extra prasnom prostredi,priamo v hluku,namahala sa, robila nocne atd atd..ja som bola v kancelarii do ktorej som sa dostala len cez vonok a prach a ani mi nenapadlo ziadat preradenie pretoze moje miesto vykonu bolo v kancelarii,sedava robota bez namahania

mon895
12. dec 2016

@vetus19 firmy si vzdy najdu skulinku ako to objist este som nepocula ze by niekomu dali to platene volno :/ co som zistovala skor isli a tie pn pretoze ak odmietli dali im neznesitelnu robotu a radsej teda ostali doma ako bojovat proti prudu no ak nieco zistim urcite dam vediet

nivea777
12. dec 2016

@mon895 nemozes robit nocne.. nemozes robit nadcasy,nemozu ta proste donutit.. proste im posli doporuceny list kde ziadas o upravenie pracovnej doby podla zakona xyz a hotovo..

mon895
12. dec 2016

@nivea777 pracujem cez agenturu a to je najvacsi kamen urazu ked odmietnem pn tak ma s najvacsou pravdepodobnostou vyhodia oni si tu skulinku najdu.... ma sa mi jeden pravnik pozriet na zmluvu ci si mozem vyskakovat alrbo mam ustupit no od noveho roka nocne robit nebudem to radsej ostanem doma ak nebudem mat na vyber :(

vetus19
12. dec 2016

@nivea777 praveze pracujem priamo v hluku. to mi povedali aj na personalnom ze tu pracovat nemozem. sedim za stolom a citim otrasy. hluk je tiez velky. nemam izolovanu kancelariu a vstup je cez halu.