Kedy povedať zamestnávateľovi, že som tehotná?

ahoj3737
6. aug 2014

Ahojte.i ked to este nemam 100% potvrdene ze som tehu ale na tehu teste mi ukazalo // ciarky do konca na dvoch a meska mi mrcha uz niekolko dni,tak by ma zaujimalo kedy by som mala novemu zamestnavatelovi povedat ze som tehu ked ze len teraz som nastupila, bojim sa ze ked mu to teraz poviem ze ma v momente vyhodi ked ze je 3mesacna skusobna a som tu len prvy den :( a velmi sa bojim ze by som bola nezamstnana.dakujem za hoc aku radu🙂 a ospravedlnujem sa ta gramatiku 🙂 🙂 🙂

simca06022011
6. aug 2014

@mircalla skus si zalozit firmu a zamestnaj si niekoho, kto ti povie popar mesicoch ze ide na MD a potom si rychlo hladaj nahradu, znovu ju zauc.. nebodaj prides na to, ze je ta nahrada spolahliva a sikovna... tak potom vezmi spat, tu co je na MD a zastupujucej daj vypoved 🙂) Je lahke niekoho sudit, ale malokto si uvedomuje ake tazke je byt zamestnavatelom a rozhodovat o ludoch, s ktorymi je cely den v kontakte... (jasne v tescu s tym problem nemaju, ved "zamestnavatel" sa s clovekom nestretne, ale mensie firmy ano...)

simca06022011
6. aug 2014

@bejbinka ani z nadbytocnosti sa nemoze dat tehotnej vypoved, iba v priapade zmeny sidla napr.

bejbinka
6. aug 2014

@simca06022011 Tak to aby zeny zamestnankyne rovno radsej nemali deti. Ked raz beries niekoho ako nahradu za matersku, tak ten clovek by to tak mal brat, ze je na zastup. Tvoje osobne vacsie sympatie k nahradnemu zamestnancovi sa daju pochopit, aj zamestnavatel je len clovek 😉 a niekto je mu sympaticky viac a niekto menej, ale zena ma snad pravo mat dieta aj bez toho, aby sa o tom vopred dohodla so sefom ci vobec moze a kedy moze. Niekto sa snazi x rokov a zrazu to vyjde, hoci nastupi do novej prace a co ma akoze teraz urobit - ist na potrat, aby nesposobila zamestnavatelovi komplikacie??

bejbinka
6. aug 2014

@simca06022011 robi sa to...pockaju si kym zene skonci materska, pripadne rodicovska a potom den na to jej daju vypoved...pripad mojej kolegyne.

lolissima
6. aug 2014

@ahoj3737 zatlkanie tehotenstva urcite nie je trestne, bud pokojna. Naopak, keby sa ta zamestnavatel pri prijimani do zamestnania pytal na to, ci si tehotna, nie si povinna odpovedat, lebo je to diskriminacna otazka. Kedy oznamis tehotenstvo zavisi len a len od teba, po jeho oznameni sa na teba vztahuju osobitne podmienky na pracu podla zakonnika prace (napr. zamestanavatel je povinny ta preradit na iny druh prace, ak by ta ktoru aktualne vykonavas, nebola s ohladom na tehotentvo vhodna a ine)

mircalla
6. aug 2014

@simca06022011 Len ta uvediem do obrazu - robim v tejto firme 8 rokov - firma ma 600 ludi len na slovensku. Za tu dobu som dostala niekolko oceneni za vysledky a to aj Presidential Award, je to medzinarodna IT firma. Vratila som sa a musela som zobrat horsi flek, nakolko sa v celej firme nenasiel v tom case fleku veduceho zamestnanca. Tiez som mala znizenu platovu triedu, i ked plat mi ostal.
Toto co pises mozno beriem v nejakych slovenskych mini firmickach. Som zvedada, ktora firma sa vie vzit do situacie zeny, co si odmaka za svoj zivot dokopy 15 rokov a pride po materskej.....a takmer dostane vypoved.
Firma si tieto veci musi vediet osetrit - a nie tak, ze ak je x ludi na materskej zobrat x ludi miesto nich na dobu neurcitu a potom maju velky problem, ked sa tie zeny chcu vratit...Teraz to uz riesie inak

mircalla
6. aug 2014

@simca06022011 To co opisujes, ze mozno vlastna skusenosti ci skusenost niekoho z rodiny z pozicie zamestnavatela, ja ti opisujem konkretnu situaciu z pozicie zamestnanca.
nebavim sa o firme, co ma 5 ludi a niekto sa zauci za 2 tyzdne, ale o dost sofistikovanu pracu - bez urazky...

simca06022011
6. aug 2014

@bejbinka tak potom konaju protipravne a zena takuto vypoved nemusi akceptovat.
@mircalla nie nemusi riesit hned vsetko radikalne ale sledujem to tu dost dlho na to, ze tu nikto nemysli ani za mak na zamestnavatela... ani zena co doma sedi 3 roky (pripadne aj 6-9 rokov + preplatena dovolenka za obdobia co ani nebola v praci, co zaplati prave ten zamestnavatel)... preto ak ludia ocakavaju transparentnost od zamestnavatelov, mali by sa rovnako ferovo spravat aj oni (nie len zeny). Ja tiez nemam odpracovany pol rok ale nemyslim si, ze som nenahraditelna a teda rovnako sa musim aj spravat, ciez sa nehodim pri rannej nevolnosti na PNku na dva tyzdne a potom si pridem ako frajerka do prace a takto dookola, pripadne ani nedam vediet ci sa mi vobec raci raz prist.. ci po materskej ,alebo rodicovskej, aby to zamestnavatel vedel dopredu a mohol planovat.
A k "sofistikovanej praci", chcela by som vidiet toho zamestnanca co sa nieco nauci robit zodpovedne za dva tyzdne.. mozno tak pokladnicka alebo predavacka.. inde nikto. U nas absolutne. Neviem ci mate pocit, ze za to, ze niekto pride po 3 rokoch do prace, tak sa mu maju vsetci klanat, alebo co...
O tom, ze si vo velkej firme to presne hovorim, tam sa nad tym casto nikto ani nezamysli a proste cloveka odpalkuju a ma smolu.. ale v malych firmach (ano pre teba @mircalla viditelne menejcennych, lebo asi nerobime ako ty "sofistikovanu" praaacu, iba casto jeden clovek robi to co vo velkej firme urobia 10ti...) je to trochu inak a podnikatelia musia velmi pocitat a premyslat a ver ci never, neraz maju velke dilemy a po tom co im zamestnankyna nieco zatajuje, dobreze nie az do porodu, alebo posledneho dna sa necudujte, ze sa rozhodne zenu vobec neprijat spat. A nemam to prave z JEDNEHO konkretneho pripadu, ale kedze podnikatelov mam okolo seba viac nez dost tak z veeeela pripadov (a nemusi ist zasadne iba o matersku, deju sa uzasne veci medzi zamestnancami :P ) Pri normalnom pristupe dokonca poznam viac takych co zenu nechaju pracovat aj z domu ak ma zaujem a normalny pristup (ale nie vzdy to ide ;) ) .. dalej treba brat do uvahy to, ze pocas 3 rokov velka vacsina spi na vavrinoch po pracovnej stranke 🙂

mircalla
6. aug 2014

@simca06022011 ja len aby si mala aj ten druhy pohlad. nemam rada spekulacie - ze zamestnam sa, otehotniem hned, nic sa mi nemoze stat. ale podla mna je ovela viac nechutnych podrazov od zamestnavatelov ako tychto spekulacii.....mam x kamosiek na materskej, vela som si precitala aj tu.....ono ked sa zena po 6 mesiacoch nevrati do zamestnania, ma casto problem.
ja som si odkrutila po vyske v praci celych 15 rokov, kym som sla na matersku - a mam byt potrestana, ze som si dovolila luxus byt 2,5 roka s malym doma? vidim, ze tvoj nazor je taky, ze co si to dovoluje byt niekto tak dlho doma.....ok, nik ti ho neberie....ja chapem aj tvoj pohlad, ale skus sa na to pozriet aj z pohladu normalnej zeny, ktora sa chce vratit po case do prace....nespekuluje, chce byt akurat isty cas doma s dietatom - mysli si, ze ved je chranena zakonom, ale s tym sa snazi prave vela zamestnavatelov vy......t

proklea
6. aug 2014

Ja som to povedala v 6tom mesiaci a pohodka. Povedala by somaj nezkor ale bolo mi bl e ze chodim furt po doktoroch. Mala som to stastie ze to na mne nebolo vidiet ;)

ammellia
6. aug 2014

@mircalla podla mna simca hovori o transparentnosti. Nech zena narovinu povie, ze je tehotna, aby sa mohol v predstihu riesit zastup. Rovnako nech prezradi svoje plany, ci chce byt doma 6m alebo 6rokov. Podla mna normalne veci.

mircalla
7. aug 2014

@ammellia to by som brala, kebt tam neboli poznamky typu ci si mysli, ze ak nieco pride po 3 rokoch sa mu budu klanat...nie to si nemysli, len ocakava ferovy pristup

ivuska6
7. aug 2014

staci ked budes mat knizku potom oznamis ale zalezi aj od toho aku pracu vykonavas ci je vhodna pre tehotne a ak ti bude rano byvat strasne zle zistia aj sami ze si v tom a zase myslim ze v skusobnej ta moze vyhodit ked sa to dozvie .

ahoj3737
autor
19. aug 2014

@ivuska6
@mircalla
@ammellia
@proklea
@mircalla
@simca06022011
@mircalla
@simca06022011 tak ze moja robota je celkom na ... ale to som zistila az pri nastupe ked ze pohovor bol cez telefon :/ stojim 12hod bez sadnutia nadrapujem sa s bednickami a ani na prestavku poriadne sa neda