Koľko dní dovolenky si môžem vybrať?

navan
22. apr 2014

Ahojte baby, som si ista ze niektore z vas mi budu vediet poradit. Kedze mam uz 33 rokov mam narok na 25 dni dovolenky tento rok. Od 12.2. 2014 som vsak na PN (rizikove tehotenstvo) a uz sa pravdepodobne az do nastupu na matersku do prace nevratim. Neodpracovala som teda 60 dni v tomto roku. Nastup na matersku bude 12.6. Mam narok na nejaku tohtorocnu dovolenku? Pokial ano, rada by som si ju vybrala pred nastupom na MD, neviem vsak ci si ju vobec mozem narokovat. Dakujem.

84verca84
22. apr 2014

@navan Ja som minulý rok mala nástup na MD 2.2, od Januára mi dali čerpať dovolenku, starú a aj celú novú. Máš podľa zákona nárok na celú dovolenku. Ale na tých 25dní sa musíš opýtať u vás na účtarni, či majú všetko ohľadom zápočtového listu, ak nie tak choď rovno na sociálnu poisťovňu, na počkanie ti to vytlačí a zanes do práce. Bez toho ti to neuznajú. MM to tak musel vybaviť. Sami od seba mu 25dní dovolenky nedali, chceli ten zápočtový list.

evakva
22. apr 2014

@navan Ja som bola dlhodobo PN a mne kratili dovolenku. Mali by ti vediet povedat v praci, na kolko dni mas narok

navan
autor
22. apr 2014

@84verca84 s tymi 25 dnami som si ista lebo podla noveho ZP mas narok na 25 dni pokial dosiahnes 33 rokov. Predtym to bolo podla odrobenych rokov. @evakva dala som si to zistit aj v praci, mzdova mi ma dat vediet, len sa bojim aby ma neodzubali....

milota164
22. apr 2014

ahoj, uz to nie je podla odrobenych rokov ale podla veku, takze mas narok na 25. Pocas MD mas narok na dovolenku,kratit sa ti bude kvoli dlhej pnke.
Dopredu ti to asi nedovolia cerpat ale mala by ti nejaka zostat a vycerpas ju medzi materskou a rodicvskou .

navan
autor
23. apr 2014

Baby tak z prace mi dala uctovnicka vediet ze narok mam len na alikvotnu cast, kedze som tento rok neodpracovala 60 dni. Mam teda narok len alikvotne na 3 dni. cize ziadnych 25.

majusqa77
23. apr 2014

@navan materska sa rata ako odpracovany cas. skus povedat mzdarke, nech si pozrie zakon. mas narok na viac dni (aj ked pravdepodobne nie na 25)

dobromila1111
23. apr 2014

presne tak,mas narok na viac ako 3 dni,mzdarka ti neratala matersku...

navan
autor
23. apr 2014

@majusqa77 @dobromila1111 cize tych 25 mi neprepadne ak to dobre chapem ale si to mozem vycerpat po nastupe do prace? Cize cisto teoreticky ked nastupim do prace po 3 rokoch tak budem mat narok na starych 25 dni+novych 25 dni?

majusqa77
23. apr 2014

@navan nebudes mat narok na celych 25 dni, ale alikvotnu cast za matersku (iba za matersku, nie za rodicak). tazko napisat kolko dni, zalezi tam presne od datumov..a ano, prenasa sa cez x rokov, aj keby si bola doma na retazovej materska-rodicovska-dalsia materska-rodicovska. a zase ked nastupis, zalezi od datumov - bude sa zase kratit o cas straveny na rodicovskej

navan
autor
23. apr 2014

@majusqa77 no ked som sa pytala nasej uctovnicky tak mi povedala ze ten narok na tohtorocnu dovolenku mi vlastne nevznikne kedze tych 60 dni neodpracujem, teraz chapem ze MD sa mi bude ratat ako odpracovane dni. diky moc za radu, ak nastupim naspat tak sa mi urcite vela dni dovolenky zide.

majusqa77
23. apr 2014

@navan ale skus ju nejakym sposobom upozornit na to, ze ti ju ma vyratat. aby si to nemusela riesit potom dodatocne

navan
autor
23. apr 2014

este ma napadlo, ja by som si to mohla vybrat aj medzi MD a RD?

navan
autor
23. apr 2014

@majusqa77 jasne este sa tam aj tak chystam takze sa s nou porozpravam, aj tak ma zaraza ze mi povedala toto....

majusqa77
23. apr 2014

@navan ano, da sa aj tak. je to o dohode so zamestnavatelom

navan
autor
23. apr 2014

@majusqa77 dakujeeeem!

dobromila1111
23. apr 2014

celych 25 dni to nebude,ale ta cast za md ano.Ak ti presiahne do dalsieho roku,tiez dostanes alikvotnu cast dovolenky za ten dalsi rok.
Ja som si ju cerpala pred nastupom na matersku,tiez som bola až od 4.mesiaca pn. Over si info,ci zamestnavatel umoznuje cerpat si dovcu medzi MD a RD,lebo napr.moj to neumoznuje.🙂