Končí mi RD a som znovu tehotná. Ako ostať na MD?

monni
16. mar 2009

ahojte kocky, prosim poradte mi.
momentalne som na rodicovskej dovolenke s prvym dietatkom, ktora mi konci 9.6.2009, takze do prace by som mala nastupit 10.6.2009. Do prace sa ale vratit nemozem nakolko dietatko mi beru do skolky az od septembra.
Teraz som tehotna, druhe dietatko by sa malo narodit zaciatkom novembra. Potrebovala by som od vas radu, ako sa da vyriesit to aby som nemusela nastupit do prace. Nerada by som nastupovala do prace na tie tri a pol mesiaca co mi vychadza do nastupu na druhu matersku. Akymi vsetkymi sposobmi sa da riesit takato situacia, co by bolo najvhodnejsie riesenie pre mna? Keby som musela ukoncit pracovny pomer, nedostala by som ani ziadne peniaze.
dakujem za vsetky rady

alexandra
17. mar 2009

Mas rozne moznosti:
- poziadat zamestnavatela o cerpanie dovolenky (ak nejaku mas)
- poziadat ho o neplatene volno
- PN

mimi
22. mar 2009

ahojte, mna by tiez zaujimalo, teda, ak mi vie niekto poradit. Rodicovsky prispevok mi konci august 2009, maly nastupuje do MS v septembri. Matersku som nepoberala,nakolko som bola zamestnana na dobu urcitu a to nesplnalo 270 dni. Planujeme druhe babo a zaujimalo by ma, ci budem mat narok na nejake davky do druheho porodu, v pripade,ze by sa mi nepodarilo zamestnat na par mesiacov. Dakujem!

gapa
22. mar 2009

mimi, podla mna nie, ak si si napr. neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti. Ale či nemáš nárok na sociálne dávky, tak to záleží od vašej finančnej situácie v domácnosti.

monni
autor
24. mar 2009

ahoj gapa, prosim ta porad mi ak vies.
dnes mi bolo povedane na socialke ze ak mamicka poziada o predlzenu neplatenu rodicovsku dovolenku, zevraj pri druhom dietatku straca narok na materske a rodicovsky prispevok. je to pravda, niak sa mi to nezda?

a kazdy tyzden mi povedia na socialke (vzdy ta ista pani) nieco ine ohladom tych 270 dni na DNP. pise sa ze obdobie rodicovskej dovolenky sa zapocitava do 270 dni na DNP. raz mi povedali ze sa zapocita len ak v praci neukoncim pomer a dnes mi povedali ze aj ked ukoncim pracovny pomer aj tak sa mi dni zaratavaju a dostanem pri dalsom dietatku vyssiu matersku. vies mi poradit ako to teda je naozaj?

a nevies nahodou ze ak by mi aj poskytli v praci neplatene volno pred dalsou materskou alebo keby som riesila v juni ukoncenie pracovneho pomeru, ci tu musim byt toho 10.6. ked mam akoze nastupit do prace? mala by som byt totiz dlhsie odcestovana a neviem ci to mozem riesit aj skor alebo tu musim byt? keby som riesila PN, to viem ze tu byt musim.
dakujem velmi pekne, viem ze si tu uz pomohla vela kockam vyriesit problem

gapa
25. mar 2009

monni,
nie som doma a tak aspon čiastočne.

Obdobie čerpania rodič.dovolenky sa zarátava do dní nem.poistenia pre nárok na materské len v prípade, ak prac.pomer trvá. A ak je dieťa zdravé, tak zamestnávatel ti môže umožniť čerpať RD len do jeho 3-och rokov. Ak ide o dieťa s dlhodobo nepriazn.zdr.stavom (potvrdeným lekármi z UPSVaR), tak môže poskytnúť RD až do 6-tich rokov dieťaťa.

No nerozumem, čo hovoríš raz o prac.pomere a raz o DNP pri tých 270tich dnoch. Pri DNP nemá vôbec význam, či si na RD alebo nie, lebo platiť musíš. No ak máš nejaké ukončené poistenie napr. zamestnanie, tak aj dni čerpania RD počas trvania PP sa ti môžu ku dnom z DNP prirátať. No počas RD zo zamestnania musíš DNP platiť. Preto je možn aj počas RD zo zamestnania čerpať napr. ošetrovné z DNP ale nie zo zamestnania.

čo sa týka toho, že môžeš byť dôchodkovo poistená štátom aj po dobe 3-och rokov počas "riadnej starostlivosti o dieťa do 6 rokov" (výraz predlžená RD je len taký ludový, no nie podla zákona, tj. nejde o RODIč.DOVOLENKU!!! ) Ak ti zamestnávatel poskytne nepl.volno, tak sa ti prerušuje nem.poistenie, tj. nie si nemoc.poistená.

Potom by bolo dôležité podla mna nastúpiť do práce a podla konkrétnych okolností predpokladám najlepšie k 1-ému v mesiaci (z dôvodu pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD, aby materské nebolo nízke)

mimi
23. apr 2009

gapa, velmi pekne dakujem za odpoved. Mam este jednu otazocku. Praca sa mi rysuje od septembra, ale asi to bude na dohodu. Nikdy pred tym som tak nepracovala, tak by ma zaujimalo, ze ked otehotniem, ci budem mat potom narok na MD? Ako to funguje, ked by som ju chcela dostavat? MAm si dobrovolne odvadzat do social. poistovne nejaky davky? Dalej, ked pocas prace ochoriem, ako to je vlastne s nemocenskou?Dakujem Ti velmi pekne za odpoved!

gapa
23. apr 2009

mimi,
z dohody sa odvádza len preddavok dane, resp. zrážková dan podla okolností (aj ked je vzdy 19% záleží, či si podpíšeš vyhlásenia a od výšky príjmu). Žiadne poistné sa neodvádza, t.j. nie si vôbec dôch., nemoc. poistená ani poist.v nezamestnanosti a dokonca ani ZDRAVotne ak pracuješ na dohodu!!!!! V prípade ak nie si evidovaná na UP, tak si musíš patiť ZP sama!!!

Ak budeš chorá, tak proste nedostaneš peniaze za dohodu a ani žiadne iné. Ani nárok na dovolenku nemáš. T.j. bud pracuješ a dostaneš peniaze alebo nepracuješ a peniaze nedostávaš. Ak sa neplatia odvody, tak ani čerpať nemôžeš.

Ak by si napr. robila len pár hodín v týždni a zároven sa starala o dieťa aj po dosiahnutí jeho 3-och rokov (t.j. nechodilo do škôlky a počas tvojej práce sa on starala napr. babka alebo manžel, ak robí na smeny), tak môžeš byť nadalej poistnecom štátu zdravotne a aj dôchodkovo, ak si si podala prihlášku na soc.poistovnu.

S tým nárokom na materské by to bolo zložitejšie. Pozri v téme o dobrovolnom nemocenskom poistení. Bez toho alebo nového PP nárok na materské mať nebudeš.

otrivinkajanka
23. apr 2009

Ahojte chcem sa opytat mne konci rodicovsky prispevok v maji este v juni dostanem rodicovsky a potom v auguste budem rodit a dcerku davam do skolky.Chcem sa opytat,ze bola som na UPSVAR sa opytat ako to je ohladom dalsieho rodic.prispevku a nevedeli mi povedat ked som cakala prvu dcerku dali mi v praci vypoved tym padom som nezamestnana a povedali,ze mam ist na socialku preto sa chcem opytat,ze kam si mam vlastne ist vybavit vsetky tie papiere,aby som dostavala rodicovsky a prispevok pri narodeni?Dakujem moc lebo som z toho jelen 😒

gapa
23. apr 2009

na UPSVaR odbor soc.vecí sa spýžaj, čo budú od teba chcieť, ak si po pôrode budeš vybavovať rodič.príspevok, ak vieš, že na materské nemáš nárok...

pozri si môj príspevok v inej teme...

gapa
23. apr 2009
jahodka11
28. apr 2009

ahojte,
mozno mi budete vediet poradit.....bud rok v oktobri mi konci rodicovska......nakolko chceme velky vekovy rozdiel medzi detmi, planovala by som v tom case byt tehotna len par tyzdnov...do prace sa nechcem vratit, ale PN-ku mi asi nikto nevypise, ziadne znamosti nemam.....neviete, co robit? je mi jasne, ze tehotenstvo sa naplanovat takto detailne neda....ale ak by nam to vyslo.....budem v to case nezamestnana alebo ako?

pampam
4. máj 2009

ahojte kocky,
vidim, ze "v tom" nie som sama a je velmi pravdepodobne, ze sa budem pytat na to, co tu uz bolo zodpovedane, tak prepacte a len ma spravne nasmerujte, prosim.
27.5.2009 mi konci rodicovsky prispevok (mala sa narodila 27.5.2006) a pocas MD (30.6.2007) mi v praci skoncila zmluva na dobu urcitu, takze som na socialke a este pocas tehotenstva som bola PN od 3.11.2005, myslim, az do porodu. Teraz som v jedenastom tyzdni tehotenstva, takze rodit by som mala koncom novembra. Do prace ma nikto nevezme, tak sa bojim, ze budem pol roka bez prijmu. Manzel sice pracuje, ale mame pozicky asi ako kazdy. Mala pojde od septembra do skolky a ja sa snazim najst aspon nejake riesenie- v prvom rade ako neprist o roky do dochodku a ziskat nejake peniazky. Mam sa dat vypisat? Prihlasit na urad prace? Neplatila som si nic dobrovolne popri MD, pretoze som o tom akosi nevedela.. Da sa to aj spatne doplatit?
Vopred velmi pekne dakujem za radu!!!

gapa
5. máj 2009
gapa
5. máj 2009

Ešte teraz pozerám, ten prac.pomer by bolo lepšie aspon 2dní. Jeden den by stačil, ak by si nastúpila na PN hned ten druhý den. Ak by vznikla PN po ukončení PP, tak sú lepšie 2dni (z dôvodu zákonov)

pampam
5. máj 2009

veeelmi pekne ti dakujem gapka za vycerpavajucu odpoved, pomohla si mi, idem si rychlo najst pracu a opatrovatelku 😉

pampam
6. máj 2009

Ešte sa vratim k tej moznosti, ze by som zostala doma a mala by isla do skolky az po narodeni druheho dietatka - miesto materskej mam narok na rodicovsky prispevok uz po narodeni druheho dietata? dakujem ti velmi pekne a krasny den!

gapa
6. máj 2009

pampam,
ak by sa druhé dieťa narodilo napr. 10 nov., tak na RP máš nárok v plnej výške už za 11/09. Ak by sa narodilo napr. 31.10.09, tak nárok by si mala už za 10/09 v plnej výške.

No a samozrejme v tej práci treba čo najvyššiu mzdu na 1kalend.den trvania PP. 😉 Prípadne sa treba pre istotu poradiť, ak by napr. PP začal ku koncu mesiaca.

kittyna
6. máj 2009

ahojte,
chcem sa spítať niekde som počula že výška rodičovského príspevku pri druhom dietati je o niečo menší ako pri prvom? Nakoľko som bola na rodičovskej dovolenke do 3.4.2009 a nástup pri druhom dieťati som mala 26.4.2009. Som nezamestnaná a nemám nárok na materskú dovolenku. Malú mi do škôlky zobrať nechcú, pretože som tehotná a majú veľa detičiek, tak dávajú prednosť deťom, ktorým matka nastupuje do zamestnania.

Ako je to teda s tou výškou?

pampam
6. máj 2009

gapa,
ešte raz ti dakujem a pytam sa, dufam, posledny-krat. V pripade, ze by som dala malu do skolky len na 4 hod denne, mohla by tam od sept. do porodu chodit a ja by som bola zostala poistencom statu pre dochodok? Odporucas mi teraz si zacat platit to DNP?
Skoda, ze sa ti nemam ako odvdacit, si super!!!

gapa
6. máj 2009

pampam,
ak dáš dieťa do škôlky čo i len na 4hod, tak nemôžeš byť poistencom štátu na dôch.poistenie. Ale na zdrav. môžeš (tam sú iné podmienky).
Na tvojom mieste by som si asi DNP neplatila, lebo nevieš, čo teraz nové vymyslia. To zamestnanie by ti ale pomohlo.

pampam
7. máj 2009

gapa,
dakujem este raz, uz mi je vsetko jasne. drzkaj sa.

emihanuliakova
16. jún 2009

Ahojte,
potrebujem pomôcť. Som na predĺženej materskej dovolenke do 12. 8. 2009. Zistila som, že som v 7 týždni tehotenstva.Od roku 2001 som bola v pracovnom pomere až do roku 2009. Počas materskej som dostala zo zamestnania výpoveď. Potrebovala by som vedieť z čoho sa mi bude počítať materská pri druhom dieťati? Oplatí sa mi platiť si nemocenské poistenie aby som mala nárok na vyššiu materskú? Ďakujem

ywonnee
16. jún 2009

ahoj gapa, ja som sa Ta uz raz pytala ako to amm teraz zariadit ked som na rodicovskej dovolenke ktora sa v oktobry bude na rok predlzovat a vo februari sa nam narodi 2 dietatko ale nejako to stale nechapem ako a co mam vybavit a na co mam vlastne narok.... ja som v tehotenstve nastupila na marodku a zamestnavatel mi dal vypoved (bola som v skusobnej dobe) marodka mi trvala az do porodu kedze som nemala odpracovanych dostatok dni na uznanie materskej.... prosim Ta porad mi ako to teraz vlastne bude a kedy mam ist na socialku alebo na urad prace nahlasit 2 dieta... dakujem

ywonnee
16. jún 2009

gapa a este sa Ta spytam ako je to s tym DNP??? vobec nemam ani sajnu o tom ako sa to plati a ani kolko sa to plati....

gapa
16. jún 2009

ywonne,
podla toho, čo si napísala a vzhladom na to, že tvoje dieťa má 2roky a 9mes (t.j. už cca takú dobu nie si nemocensky poistená), tak nárok na materské mať nebudeš ani teraz.

Podla mna zajdi na UPSVaR a spýtaj sa, čo bude treba vybaviť po narodení druhého dieťaťa. Asi budeš podávať žiadosť o RP na mladšie dieťa??? A tiež sa spýtaj, či budeš musieť si podávať žiadosť o materské a tiež dávať im potvrdenie o tom, že nemáš nárok na materské na ich tlačive z UPSVaR.

pajadea
22. apr 2014

Ahojte mamičky prosím o pomoc kedže tieto príspevky sú staršieho dáta tak neviem čo platí teraz.Pracovala som na dobu určitú do 30.6.2011 platila som si dobrovolne nemocenskú a čerpala som aj PN a materskú teraz som na rodičáku do 24.11.2014 lebo so synom by som mohla mať predlženú rodičovsku ale asi som tehotná budem mať nárok na nejaku dávku ak ano akú.