Končí mi zmluva na dobu určitú a som tehotná

severanka7
20. sep 2012

Ahojte, chcela by som Vás poprosiť, či máte niektorá z Vás takúto skúsenosť.Som v 11. týždni a koncom mesiaca mi končí zmluva na dobu určitú. Neviem, či mám zamestnávateľovi povedať, či som tehotná, alebo sa dať na PN, len neviem, či to pomôže. Síce ma už môj doktor chcel vypísať, lebo moja práca je riziková, ale neviem, čo robiť, som už zúfalá...

lenja123
20. sep 2012

@severanka7 na tvojom mieste zatiaľ vydržím v práci bez PN - neviem nakoľko je riziková, ale do konca mesiaca je už len pár dní. A zamestnávateľovi oznámim tehotenstvo až ked budem mať zmluvu na neurčitú dobu. Asi to voči nemu nebude veľmi fér, ale ak mu to povieš teraz, tak rátaj s tým, že ti zmluvu nepredlži.

severanka7
autor
20. sep 2012

Ja som si myslela, že tiež to vydržím ešte nejaký čas, ale naposledy mi doniesol zmluvu podpísať až o tri mesiace neskôr, vraj nemal skôr čas....A čo sa týka mojej práce, ťaháme aj nočné 12-stky.

lenja123
20. sep 2012

@severanka7 a nemáš ešte dovolenku? Lebo ak ťa gynekolog vypíše na PN, tak to zamestnávateľovi asi dopne 😅 že si tehu. A zmluvu ti dá na dobu neurčitú, alebo ti len predlži o rok? Ak si si istá, že už dostaneš na neurčitú dobu, tak choď za ním už teraz, ja neviem, vymysli si, že potrebuješ zmluvu, lebo si beriete pôžičku a potrebuješ dokladovať že máš stabilné zamestnanie, alebo niečo podobné.

linddi
20. sep 2012

Ak máš zmluvu na dobu určitú, tak tá Ti skončí dňom uvedeným v zmluve, čiže ak Ti nepredĺži zmluvu, tak pracovný pomer končí. A ak si tehotná, tak to musíš oznámiť zamestnávateľovi.

jardu
20. sep 2012

Ak sa skonci doba urcita a zamestnanec, tehotny, netehotny pracuje dalej....automaticky sa pracovny pomer meni na dobu neurcitu! To ze on ti donesie podpisat dohodu o zmene pracovnej zmluvy na dobu neurcitu o tydne, dva....na veci nic nemeni.

linddi
20. sep 2012

@jardu áno, ale musí pracovať so súhlasom zamestnávateľa. Máš pravdu vtedy sa zmení na dobu neurčitú a nemusí sa robiť ani nová zmluva.....

zonjushe
20. sep 2012

ja som zamestnavatelovi nic neoznamila, pracovala som do 24 tt..12 stky a nocne smeny..oplatilo sa, zmluvu mi predlzili..

jardu
20. sep 2012

ked ju dopredu nevyzvu aby odovzdala vsetky kluce,agendu a podobne,nadriadeny bude pridelovat pracu nadalej je to so suhlasom.ibaze ma v tom bordel alebo kasle na formality typu predlzit zmluvu a podobne.takych je vela a myslia si ze netreba...jasne ze ked tam zamestnanec nasilu pride na druhy den po uplynuti doby urcite i ked ju vopred upozornili,ze jej konci doba urcita, tak tam je proti voli zamestnavatela 🙂 a konci tak ci tak.
Co sa tyka tej Pn,ja by som navrhla dopredu zistit u sefa,ci ma zaujem o predlzenie ved chces vediet dopredu ako sa mas zariadit,na tom nie je nic zle. Nevymyslala by som si ze preco,lebo ak ti chce predlzit zmluvu, to ci chces napr.pozicku, na tom nic nezmeni.ak by ti ale napriek vsetkemu nepredlzil zmluvu hned na druhy den by som sa isla vypisat na Pn.tu budes mat platenu este v ochrannej dobe,nasledne matersku a rodicovsku z titulu posledneho zamestnania.len si na narok materskej ustriehni min 270 dni prace pred nastupom na Md.kuk na www.socpoist.sk.
Ale napriek vsetkemu nech je pre teba prvorade tehotenstvo,lebo jed si lekar mysli ze Pn je nutna, pocuvni ho.Pracu si najdes vzdy! Moj nazor.

pink_lady
20. sep 2012

nic neoznamuj, ak by ti zmluvu nepredlzil, potom pojdes na PN - budes v ochrannej dobe. Ked ti predlzi zmluvu, povies mu to ked to budes citit ze treba povedat. Ja som otehotnela v skusobnej dobe a v pohode 😉

danulicek
20. sep 2012

ja som napríklad ani novú zmluvu nepodpisovala, zamestnávateľ mi povedal, že akonáhle prídem do práce na druhý deň po skončení doby určitej, pracujem automaticky na dobu neurčitú. potom som si podpísala už len úpravu mzdy (ale v tom čase som nebola tehotná).

inak, k tejto téme: moja kolegyňa bola v situácii, že jej končila doba určitá v máji a ona niekedy v apríli končila akurát prvý trimester. O tom, že je tehotná, povedala až v prvý deň doby neurčitej a nebol absolútne žiadny problém. a myslím, že potom išla aj na PN, ale nie do konca tehotenstva - len pár týždňov, potom chodila normálne do práce. A ďalšia kolegyňa pracovala na dobu určitú asi len 5 mesiacov, keď otehotnela a normálne jej po dohode so zamestnávateľom predĺžili zmluvu na dobu neurčitú, aj keď bola tehuľka (prejavila záujem po materskej sa vrátiť a výsledky v práci mala fakt dobré, takže tam tiež nebol problém). celé to však asi závisí od prístupu zamestnávateľa 🙂

sabina1975
20. sep 2012

neoznamuj nic ja ta nechcem plasit ale bola som na tom tak isto ako ty zmluvu som dostala od 1.9 a bohuzial 7.9 som potratila v 11tt keby som to povedala v praci zmluvu by mi nedali a teraz by som nemala ani babo ani pracu

severanka7
autor
20. sep 2012

Ďakujem baby za rady, musím si to fakt riadne premyslieť, čo spravím, mám z toho poriadny strach a stres, ale uvidím, čo mi povie aj lekár, idem v pondelok na kontrolu....

wercsi83
20. sep 2012

Ak máš zmluvu na dobu určitú a má ti doba určitá uplynúť počas PN, tak sa končí. Ja by som ti poradila, že počkaj do 30.09. Ak ta nevyhlási zo soc poist a budeš aj po tom pracovať tak sa ti tá zmluva predĺži. A uvidiš ako to budeš vládať.
Ak ta vyhlási zo soc poist a ukončí ti zmluvu stále sa budeš môcť dať vypísať aj keď sa si ukončí zmluva preto že, je tam tá ochranná lehota.

koniarova
20. sep 2012

@severanka7 Kedy presne ti končí zmluva?

zuzanockamt
20. sep 2012

@severanka7 nepomoze ti ani PN a ani to, ze mu to povies, proste skonci ti zmluva a bud ti ju predlzi alebo nie, tehotenstvo nezohrava ulohu ... tiez som koncila takto v praci, bola som dokonca PN

severanka7
autor
20. sep 2012

@koniarova Zmluva mi končí koncom mesiaca, tak preto mám z toho strach...Sa mi zdá, že je to jedno, či odídem teraz, alebo neskôr, lebo náš zamestnávateľ je vychcaný...Podľa mňa aj keby som tam ostala celý október a nedonesie mi zmluvu, tak ma odtiaľ vyhodí....

koniarova
20. sep 2012

@severanka7 Keď ti zmluvu nedonesie do konca toho októbra, hneď deň po skončení doby určitej, ti už platí doba na neurčito. Určite to využi a nič nehovor. Ak by ťa vyhodil potom, máš aspoň nárok na odstupné. 😉

severanka7
autor
20. sep 2012

@koniarova No uvidím, hádam to ešte dajako zvládnem, lebo keď prídem večer z roboty, tak nemám silu na nič 🙂 Ešte mu nič nepoviem, dúfam, že niektorá chytrá kolegyňa, ktorá sa to dozvedela mu to nepovie skôr než ja, lebo ma stále nútia, aby som mu to už povedala....Musím to vydržať, aj keď trpí zato moja kolegyňa, ktorá niektorú robotu robí za mňa.

koniarova
20. sep 2012

@severanka7 Tak sa drž. 😉 😉 😉 Škoda, že to vedia kolegyne, to sa k nemu asi dostane skôr. 😒 😒 😒

severanka7
autor
20. sep 2012

@koniarova Ďakujem, tak vieš ako, povedala som to jednej a ta druhej a niektoré staršie, že si to na mne všimli....Dúfam, že všetko dobre dopadne, treba myslieť len pozitívne 🙂

sabina1975
20. sep 2012

aj ked ti zmluvu nepredlzia ak sa das vypisat do 8 dni budes v ochrannej lehote a po dobu 8 mesiacov mas narok na PN zo socialnej poistovne ako keby si bola riadne zamestnana ja som volala do SP koncom augusta lebo tiez som myslela ze mi nepredlzia zmluvu a teraz mam zmluvu a babo je prec

severanka7
autor
21. sep 2012

@sabina1975 Ďakujem veľmi pekne za radu, to ma nenapadlo tam zavolať a takto rovno k veci sa spýtať 🙂 A veľmi mi je ľúto, že si prišla o bábo ☹

sabina1975
21. sep 2012

ano ja som z toho tiez smutna ale na druhej strane som rada ze mam aspon pracu kde aspon na chvilu zabudam na to co sa mi stalo a verim ze tebe to vide a budes mat krasne zdrave babo 😅

barcaaa92
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
veronikaszabova
15. apr 2021

@barcaaa92 v case trvania PP, aby si sla na MD z ochrannej lehoty