Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kto porušil zákon ? Ja alebo zamestnávateľ?

mirip
11. okt 2008

Ahojte chcem vás poprosiť o radu: som zamestnaná v školstve čiže moj priamy nadriadený je riaditeľ a nad ním je už len starosta.
Stalo sa mi toto, bola som tehotná v 11t, mali sme problémy tak som nikomu nič ešte nepovedala, lebo ani tehotenskú knižku som nemala, mala som ísť na kontorlný ultrazvuk 29.9./pondelok na moje narodeniny/ a mala som dostať už aj tehotenskú knižku, namiesto toho mi bol zistený missed v 11t a namiesto teh.knižky som dostala výmenný lístok na čistenie na 30ho /bol to pre mna šok a riadna rana lebo sa nám podarilo po troch rokoch/ po rozhovore s lekárom som šla do práce oznámiť čo sa deje, že idem v uturok na deň do nemocnice a tri dni budem PN, čiže celý týždeň. Ako zamestnanec som nešla na obecný úrad za starostom ale som to oznámila svojmu priamemu nadriadenému teda riaditeľke s tým že ona má informovať starostku a šla domov lebo PN som mala od 29ho........
Keď manžel šiel na druhý deň odniesť moju kladenku na obecný úrad tam už všetci vedeli čo sa mi stalo aj rodičia detí to vedeli.............čo ma dosť prekvapilo, nemilo 😠

Keď som sa vrátila po týždni do práce som sa dozvedela že o mojom zdravotnom stave vie celá dedina v ktorej pracujem a tiež sa mi dostalo do uší že som porušila zákonník práce lebo som neinformovala zametnávateľa že som tehotná......

Kto teda porušil zákony?

1. / podla toho čo ja viem ja som ich neporušila lebo podla zákonníka práce ja nemusím informovať o tom že som tehotná vobec len potom neskor že kedy odchádzam na materskú dovoleku alebo ked skor tak vtedy ked mám tehotenskú knižku , ale tej som sa žiaľ nedačkala 😔

2./alebo to bol zametnávateľ? čo si myslím že hej, a ani nie zametnávateľ ale moj nadriadený teda riaditeľka, lebo nepovedala čo sa mi stalo a že na čo idem do nemocnice len starostke, ale hneď to povedala.....všetkému personálu v MŠ teda kuchárke, upratovačke, školníčke a aj vedúcej jedálne a tie to samozrejme potom roztrúbili ďalej..........?

Kto má teda pravdu? Moj zamestnávateľ alebo ja lebo myslím že práve tým že to roaditeľka roztrúbila celému kolektívu v MŠ a tie to šírili ďalej ako jóbovú správu a senzáciu porušila ona zákon ale ak hej ak ho neviem nájsť či to je o ochrane zamestnanca alebo o ochrane osobných informácií o zamestnancovi alebo aký poraďte ak viete, neviem , no myslím si že zamestávateľ by mal byť do určitej miery diskrétny a neinformovať okolie a všetko personál okolo o zdravotnom stave zamestnanca, myslím že takto mi až velmi zasiahli do súkromia.........alebo som to mohla dať rovno vyhlásiť do obecného rozhlasu lebo to vie celá dedina kde pracujem...

Ak bol v mojom prípade porušený zákon prosím dajte vedieť aký ja som bezradná a každý na mna útočí a to som len 11deň po čistení čo je pre mna velmi bolestivá skúsenosť a ešte sú tu aj útoky od vedena na mna..............ďakujem

emjee
11. okt 2008

ahoj mirip

je mi luto, co sa ti stalo, ale kazdy mate tak trochu svoju pravdu

konkretne:
podla zakonnika prace za tehotnu sa povazuje len zena, ktora o tom pisomne informovala svojho zamestnavatela - toto pisomne informovanie chrani zenu pred vypovedou v case ked je tehotna (vynimka - skusobna doba)
ALE ty mas trosku iny, s tymto nie az tak velmi suvisiaci problem - proste mas zdravotny problem (teraz odhliadnuc od toho, ze to bol missed, kludne si si mohla zlomit nohu alebo si mohla mat infarkt alebo co ja viem aky zdravotny problem) o ktorom si vramci nastupu na pn informovala svojho priameho nadriadeneho, co si postupovala spravne - ale ten nemal co dalej rozsirovat reci o dovode tvojej pn - takze podla mna by si sa mohla branit, ze porusili tvoje prava na ochranu sukromia - konkretny paragraf ti bohuzial neporadim

libka1
11. okt 2008

Nechutné, čo ktosi dokáže... ☹ Je mi to ľúto čo sa ti stalo... Nič si neporušila... informuješ len kvôli tomu aby ťa nemohli prepustiť, nie je to tvoja povinnosť. Zato povinnosťou tvojej nadriadenej bolo držať hubu!!!

gapa
11. okt 2008

mirip,
je mi lúto, čo sa ti stalo. Poznám to, lebo som to zažíla 2x. Raz dokonca v 26tt. Je to velmi citlivá otázka a často ani kolegovia nevedia, ako sa majú voči takejto kolegyni správať. No v tvojom prípade bolo konanie riaditelky velmi neprofesionálne a necitlivé z hladiska ludského. Jej pozícia si vyžaduje ozaj diskrétny prístup. A ako tvoj nadriadený rozširovať informácie, ktoré získala iba z titulu svojej funkcie, ani nemala právo (aj kde to neviem podložiť paragrafmi, z hladiska morálky je to dúfam jednoznačné). No a také podrobné informácie si jej v konečnom dôsledku ani nemusela podať. Môj šéf bol tiež niekedy dosť nediskrétny a teda "pre istotu" (ho poznám) som ho požiadala, nech to nerozširuje (samozrejme sa ohradzoval, že on taký nie je). Ale kolegovia to vedeli odomna. No nebol to čiste ženský kolektív a ani dedina – tie majú svoje osobitosti. Mala som jednu „kolegynu“, ktorá si zlosť vedela vybiť na druhých a tá mi po návrate z PN-ky povedala veci, ktoré mi velmi zaťali do živého. Vedela, ako ublížiť. No takí proste niektorí ludia sú a to nikto nezmení. No a vlastne stačí jeden nediskrétny človek a všetci vedia všetko. Ľudia majú radi emocionálne príbehy, a ak nemajú informácie, radi uveria tomu, kto ich poskytne a vo verzii, v akej ich poskytne.

Podla mna v tvojom prípade ide skôr o morálny/etický problém a emócie v súvislosti so zaužívanými postupmi vo firme, než o nejaké zákony. Podla mojich postrehov a skúseností ide o vzťahy a komunikáciu. Ak by išlo o dodržiavanie ZP, tak myslíš, že niektorá s tvojich kolegýn predkladala zamestnávatelovi lekárske potvrdenie o jej tehotenstve? Už to by som bola prekvapená, ak by to niektorá oznámila písomne, ako to vyžaduje ZP! V tomto smere sa eticky (či už ludsky alebo profesionálne) nezachovala riaditelka. O porušení zákona hovoriť nemôžem, lebo ich neovládam. Či už má niečo voči tebe alebo sa tak správa všeobecne, či mala slabú chvílku, či si potrebovala dokázať dôležitosť tým, že ona vie novotu a tiež ako niekto nedodržiava zákony, ktoré ona ovláda. Ty ju poznáš lepšie a vieš, čo je za človeka. Možno si to ani neuvedomuje, čo ti tým spôsobila. Len proste podala bližšiu informáciu ostatným, prečo nebudeš v práci. No a ešte ma napadlo, nemohol to rozšíriť niekto iný, kto o tom vedel alebo to začul?

A teraz k tým zákonom.
V zákone o ochrane osobných údajov, či o súkromí, sa ozaj nevyznám. V zákonníku práce som hladala niečo o mlčanlivosti, zachovaní informácií, no zatial som nenašla, no až tak sa v nom nevyznám. Predpokadám, že nejaká všeobecná úprava o tom, tam je.

Čo sa týka oznámenia tehotenstva. Tak napr. pri nástupe do zamestnania nemôže zamestnávatel vyžadovať info o tehotenstve (ZP § 41 ods.6 písm.a)). Takže ak by si aj nastupovala do zamestnania v 11tt, tak túto info od teba nemôže nikto vyžadovať.

O tom, že si povinná oznámiť tehotenstvo sa nikde v ZP nehovorí. Je to podla mna zase len otázka dobrých vzťahov. Aby sa o tehotenstve zamestnávatel dozvedel od teba, nie od druhých a dozvedel sa o tom v dostatočnom predstihu, aby si stihol nájsť zodpovedajúcu náhradu za teba, na dobu od nástupu na MD. Každý môže mať v tomto iný názor, kedy je vhodné to oznámiť. Môj názor: pokial nemám tehotenskú knižku, nikomu by som to neoznamovala. Prípadný nástup na PN z dôvodu rizikového tehotenstva sa zväčša dopredu neplánuje a ak nastane, tak túto situáciu musí zamestnávatel riešiť tak ako každú inú dlhodobú PN-ku. Zamestnávatelovi zamestnanci iste neoznamujú napr. že ich pobolieva žlčník. A prípadnú neplánovanú PN-ku z dôvodu akútneho zápalu alebo nutnej operácie musí riešiť operatívne. Zamestnávatel ani nemá nárok na informácie o diagnoze, t.j. presnom zdravotnom stave zamestnanca. Jemu musí stačiť PN-ka a informácia o jej predpokladanej dlžke.
Či oznámiť tehotenstvo je dosť otázne z hladiska serioznosti hlavne v čase skúšobnej doby alebo prac.pomeru na dobu určitú. Vtedy je to ozaj dosť ošemetná otázka, čo spraviť. Lebo v tomto prípade nie je záruka, či sa zase zamestnávatel zachová fér, t.j. že pri rozhodovaní sa o pokračovaní PP nebude vôbec zohladnovať tehotenstvo. Aj ked v takýchto prípadoch dôvodom na ukončenie PP v skúšobnej dobe zo strany zamestnávatela alebo nepredlženie prac.zmluvy, by "nemohlo" byť práve tehotenstvo, dôvod sa vždy nájde. No na ukončenie PP vo vyššie uvedených prípadoch ani nemusí byť uvedený žiadny dôvod... No toto nie je tvoj prípad.

A znovu k zákonu:
Za tehotnú sa považuje zamestnankyna, ktorá oznámi tehotenstvo v súlade so ZP § 40 ods.6, citujem: Tehotná zamestnankyna na účely tohto zákona je zamestnankyna, ktorá svojho zamestnávatela písomne informovala o svojom stave a "predložila o tom lekárske potvrdenie."

Ak tehotenstvo v zmysle ZP neoznámi, tak za tehotnú nie je v zmysle ZP považovaná a ak s ňou zamestnávael nepostupuje ako s tehotnou (aj keby chodila s velkým bruchom), neporušil by ZP (nehovorím o morálke ale ZP). Nemusí zohladnovať voči nej tie ustanovenia ZP, ktoré sa týkajú tehotných (napr. môže dostať výpoved z nadbytočnosti; má nárok len na 7dní na vyšetrenie za kal.rok; vykonáva aj práce, ktoré sú tehotným zakázané; ak požiada o preradenie na dennú prácu, zamestnávatel jej nemusí vyhovieť ...).
Tu sú niektoré so spomínaných paragrafov ZP týkajúcich sa tehotných:
- § 64 ods.1 písm c)
- § 141 ods.2 písm. a) bod 3.
- § 161, 162, 164
- § 55 ods.2 písm b, f).
Prax je však zväčša iná v závislosti od zvyklostí/vnútorných predpisov vo firme, jej veľkosti, organizačnej štruktúry, vzťahov s nadriadeným príp. mzdárkou/personalistkou.

V tvojom prípade však nie je čo riešiť z hladiska ZP. Postupovala si podla neho.
1. Oznámiť tehotenstvo si "v zmysle ZP § 40 ods.6 " nemusela a v tvojom prípade ani "nemohla", lebo si ešte tehotenstvo lekárom "písomne" nemala potvrdené.
2. V súlade so ZP § 144 ods.1 si bez zbytočného odkladu zamestnávatela informovala o prekážke v práci (PN-ke) a o jej predpokladanom trvaní.

Neviem sice všetky súvislosti, no ani morálny problém nevidím. Tvoje tehotenstvo bolo v začiatkoch, nemala si ani tehotenskú knižku a mala si problémy. Predpokladám nie si v skúšobnej dobe, nekončí ti prac.pomer na dobu určitú, t.j. nehrozilo ti ukončenie PP. Na hladanie náhrady z dôvodu nástupu na MD by mal zamestnávatel ešte dostatok času. Otázne by možno bolo, ak by ti lekár hovoril o prípadnom rizikovom tehotenstve, tj dlhodobej PN-ke. Ale aj to by som chcela vidieť, ktorý zo zamestnancov takéto niečo povie zamestnávatelovi dopredu, ak to nie je isté a ak nemá zrovna so zamestnávatelom nadštandardné vzťahy.

No a k chovaniu riaditelky. Asi by som jej povedala svoj názor, keď to trochu prebolí a cítila som, že sa nerozplačem alebo nerozkričím. Niečo v takom zmysle, že som také niečo od nej ako riaditelky=nadriadenej a ani ako človeka nečakala. A že to je pre teba velmi citlivé a jej postup po tvojom oznámení, ti vôbec nepomohol toto citlivé obdobie prekonať, práve naopak. No a tiež, že podla tvojich poznatkov si zákonník práce a ani iný zákon neporušila. Ak má ona o tom iný poznatok, nech ti ten zákon ukáže, aby si pre budúcnosť vedela. No a že podla teba práve ona prekročila určitú hranicu, keď s dôvernými informáciami o tebe, ktoré získala len z titulu, že je tvoja nadriadená, oboznamovala celý kolektív. Že si proste od nej ako od riaditelky, človeka a snád aj ženy očakávala profesionálnejší, citlivejší a diskrétnejší prístup.

Prajem ti nech sa to s vedením vyrieši a uznajú, že si v ničom nepochybila. Lebo pracovať v dusnej atmosfére je velmi nepríjemné a určite ti neprospeje v tomto období. Nech ta táto skúsenosť nezlomí ale posilní, lebo potrebuješ byť silná a vyrovnaná.
No a nech sa potom vydarí aj to bábätko. 🙂

lienocka235
12. okt 2008

mirip je mi luto co sa stalo..

k riaditelke.. to ze je to ..... je nesporne..
ale..
ty si jej oznamila co sa deje.. a to ze to ona rozsirila svedci o jej moralnych kvalitach.. ona sa to dozvedela z titulu svojej funkcie.. ale nemusela si jej to v podstate povedat.. z PN by sa to nedozvedela.. je mozne podat podnet na urad na ochranu osobnych udajov.. a namietat ze doslo k uniku inof o zdravotnom stave.. pri spracovani podlkladov na vyplatu nemocenskeho.. prip. to mozes poslat na obecny urad ak na zriadovatela.. hoci chapem ze asi nemas teraz silu take cosi riesit...

co sa tyka toho oznamenia tehotnosti.. tak by som si normalene vypytala potvrdenie od lekara ze nebola vydana tehu knizka.. co je relevanty doklad o tehu.. a teda nebolo mozne tehotenstvo oznamit.. tak ako pisala gapa je to na tebe kedy tehu oznamis.. ale urcite skor ako mas knizku sa to nerobi.. /myslim oficialne.. nie kolegzni v kancili/ co budes sefke ukazovat ocikane tehu testy.. ??
a ten doklad o nevzdani knizky ked ta budu hnevat im daj s oficialnym vyjadrenim..

aj ja som robila kedysi v dedinskej skole.. a chystali sme sa na umele op. musela som predtym chodit na krv na UTZ a tak sak to poznate.. a riaditelovi som to oznamila.. ze teda je to tak a tak.. a musim tam chodit.. vsetky hodiny som si nahradzala.. no co mlada blba.. a ked sa to nepodarilo tak som sa dozvedela ze cela dedina to vie.. no des.. potom so aj odtial odisla..
drzim palce nech to zvladnes..

Tu začni písať odpoveď...

Odošli