• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Má manžel nárok na odstupné po PN?

18. júla 2009 
Neviete mi prosím niekto poradiť, či má manžel právo na odstupné keď bol dlhodobo PN a počas toho sa v jeho práci zmenili podmienky a nemajú pre neho robotu keď ukončí PN a dostane výpoveď?
6. júl 2009 o 12:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
amadora,
má nárok na odstupné. Ak nemajú pre neho prácu, tak by mu mali dať výpoved z nadbytočnosti § 63 ods.1 písm.b) Zákonníka práce. Alebo sa môžu posnažiť dohodnúť sa na ukončení PP dohodou podla § 60 ZP. V takom prípade pozor, aby v dohode bol uvedený "organizačný dôvod ukončenia PP". Ak tam nebude uvedený napr. dovod podla § 63 ods.1 písm.b) alebo napr. nadbytočnosť z dôvodu ... (napr. zmeny organizač.podmienok, racionalizácie a pod.), tak nárok na odstupné mať nebude.
Pri dohode však možno žiadať aj dalšie zvýhodnenie, lebo je pre zamestnanca menej výhodné ako výpoved. Ak by ukončil PP až uplynutím výpovednej doby, tak by mu museli platiť ešte 3mesiace (ak odpracoval u tohto zametnávatela aspon 5rokov), vznikal by mu nárok na dovolenku, mal by nárok na stravné lístky. A toto všetko zamestnávatel ušetrí, ak sa dohodne na ukončení PP dohodou. Tak sa dá dohodnúť na 3mesačnom odstupnom + napr. 2mesačnom alebo záleží na jeho šikovnosti.
Ale hlavne pozor na uvedenie toho organizačného dôvodu v dohode!!! ak by ju podpisoval.

Ak ide o výpoved, tam stačí len napísať " prevzal dna xx.xx.xx + podpis. Tam nevyjadruje žiadny súhlas, len preberá papier.

Pri dohode potrebujú jeho súhlas.
6. júl 2009 o 19:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Gapa ďakujem veľmi pekne :slight_smile: Ešte otázka... keďže poznám povahu mužovho šéfa, som si istá že to bude chcieť spraviť tak aby mu odstupné vyplatiť nemusel. Môže mu dať výpoveď bez uvádzania týchto paragrafov alebo tak? Výpovednú lehotu mu určite nedá lebo sa vyjadril že odvody za neho platiť nebude kým znova bude mať dáku prácu pre neho. Aký iný paragraf alebo dôvod mu tam môže uviesť, na čo by si mal dať pozor?
6. júl 2009 o 19:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aby v skutočnosti nepodpísal súhlas s dohodou o ukončení PP bez uvedenia dôvodu alebo s uvedením dôvodu, ktorý nebude organizačný.

Inak zamestnávatelia sú schopný uviesť vo výpovedi čokolvek. Netuším čo. Bacha na absencie, opakované menšie porušenia prac.disciplíny, príp. hrubé porušenie prac.disciplíny (absencia, alkohol, ... ). To by sa ho mohol zbaviť aj bez odstupného.

Proste dobre si prečítať, čo podpisuje.
6. júl 2009 o 23:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
Ďakujem ti veľmi pekne za rady, si zlatá! Dáme si na to pozor. :slight_smile:
7. júl 2009 o 07:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Za chvíľku mi končí rodičovská dovolenka a tak som sa dnes bola u môjho zamestnávateľa informovať na možnosť nástupu. Keďže ale moje pracovné miesto je zrušené, predpokladala som výpoveď z nadbytočnosti alebo z organizačných dôvodov. A nesklamali. Môžete ma prosím trochu zasvätiť do tejto problematiky. Môj PP trvá od 19.4.2004, MD od 17.8.2006, RD od 1.3.2007 – 17.8.2009. Ráta sa doba MD a RD do trvania pracovného pomeru a mám teda nárok na 3 mesačné odstupné? Mám nárok na adekvátnu časť dovolenky za rok 2007? Aký je rozdiel medzi výpoveďou z nadbytočnosti a z organizačných dôvodov? Personálna spomínala jednu mamičku ktorá si vydobyla 2 mesačnú výpovednú dobu + odstupné, v akom prípade táto možnosť nastáva? Ďakujem.
14. júl 2009 o 15:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivaz: čas, po ktorý si bola na MD, resp. RD sa do trvania PP nezapočítava (to by bolo veľmi jednoduché, nie?)

Nadbytočnosť a organizačné dôvody je ten istý paragraf, je to § 63 ods. 1 písm. b/ Zákonníka práce.
14. júl 2009 o 15:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivaz,
čas na MD a RD sa do trvania PP ráta, t.j. nárok na 3mesačné odstupné máš.
čas RD sa však nezarátava do odpracovaného obdobia, t.j. máš nárok na 2-mesačnú výpovednú lehotu (nie 3mesačnú, lebo nemáš odpracovaných aspon 5rokov).
Nárok na dovolenku za odpracované dni za r.2007 máš, ak trvala MD do 28.2.07 (nerátala som, či to sedí), tak si mala v r.2007 odpracovaných 23+20dní= 43, t.j. nárok na 2/12-tiny celoročného nároku.

Ak ti dajú výpoved a nebudú mať pre teba žiadnu prácu, tak sa budú chcieť dohodnúť na dohode o ukončení PP. Ak budeš šikovná a v dohode bude uvedený organizačný dôvod ukončenia PP (napr. nadbytočnosť) a okrem odstupného podla ZP (3mesačného) môžeš získať aj tú 2mesačnú VD. Ak by ta totiž zamestnali, mala by si nárok ešte napr. aj na stravné lístky, vznikal by ti nárok na dalšiu dovolenku ...

s tým paragrafom, čo uviedla andzi, súhlasím.
15. júl 2009 o 10:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kočky, moc ďakujem.
15. júl 2009 o 13:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj, chcela by som sa spýtať niekoho, kto má lepší prehľad o preložení zamestnanca na pracovisko na inom mieste ako má v zmluve. Viem, že je to možné len so súhlasom zamestnanca, príp. aj bez jeho súhlasu ale len na dobu nevyhnutne potrebnú. Koľko to je?
A ešte ohľadom odstupného - kamoške chce dať šéf výpoved dohodou a ponúka jej 1-mesačné odstupné. Ona s tým nesúhlasila (už som ju poučila na základe vašich rád!). Tak jej tvrdil, že ju preloží na iné miesto, tam bude dochádzať za prácou počas výpovednej lehoty a dá jej len minim. mzdu a nakoniec jej aj tak dá len 1-mes. odstupné. Môže si to on svojvoľne krátiť?
15. júl 2009 o 19:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
martinaema,
nemôže. ZP je v tom jednoznačný. No v dohode musí byť uvedený organizačný dôvod ukončenia prac.pomeru, pozor na to! V ZP nie je žiadny prípad, kedy je nárok len na 1mesačné odstupné. Vždy aspon 2mesačný, ak netrval PP aspon 5rokov do ukončenia PP.

Na jej mieste sa asi informujem na inšpektoráte práce. Je možnosť cez mail, podla krajov sú rozdelený. Nenapíšem o akú firmu ide, zatial len dotaz. Každé preloženie môže byť len s jej súhlasom vid § 55+54 ZP, ak nejde o ohroznenie... (nechce sa mi hladať presné znenie). Pozor aj na tú min.mzdu! lebo ak by podpísala niečo také počas výpovednej doby, tak aj odstupné by sa jej mohlo znížiť, lebo sa ráta z posledného kalend. štvrťroku alebo ak nie je odpracovaných 22dní, tak z pravdepodobnej mzdy vid § 134 ZP + § 76 (odstupné).
15. júl 2009 o 20:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ja mám otázku, môže zamestnávateľ zamestnancovi len tak skrátiť pracovný čas zo 40 hodín na 30 hodín a tým pádom mu dať menšiu výplatu?
15. júl 2009 o 20:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aljona,
to súvisí s terajšou krízou a tieto zmeny neovládam. Myslím, že aj záleží, či máte odbory alebo nie. No ak nie, tak treba nejaký dodatok k PZ.
15. júl 2009 o 21:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dobry den, chcela by som poprosit o radu:
zamestnavatel sa so mnou chce dohodnut na vypovedi dohodou a dat mi 5 odstupnych platov - za 2 mesiace vypovednej + 3 platy odstupneho. zamestnana som u daneho zamestnavatela od 1.5.2003 ale vraj sa pri vypocte odstupneho podla nasej kolektivnej zmluvy do odpracovanej doby nepocita MD ani RD...cize nemam odpracovanych 5 rokov a spadam do nizsej kategorie odstupneho. je toto korektne?
vopred dakujem. nina
17. júl 2009 o 09:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nina: vyššie na túto otázku správne odpovedala gapa, čas RD sa nezapočítava do odpracovaných rokov.
17. júl 2009 o 14:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nina a andzi:
tak zase som našla niečo nové pre mna, čo som si celkom doteraz neuvedomila. Ale postupne.

nina,
pre nárok na odstupné "podla Zákonníka práce" nie je dôležité, či si "odpracovala" 5 rokov (to je dôležité pre výpovednú dobu, či 2 alebo 3mesačnú). Je dôležité, kolko "trval" prac.pomer. A ten trval aj počas RD,MD. V takom prípade máš podla zákonníka práce nárok na 3mesačné odstupné (a nie 2mesačné, ako by to bolo, ak by tvoj PP trval kratšie ako 5rokov).

Ak je v kolektívnej zmluve dohodnuté vyššie odstupné ako upravuje ZP, tak aj podmienky nad rámec ZP si môže stanoviť firma sama. Ak je v kolektívnej zmluve uvedené ozaj, že MD a RD sa nezohladnuje do odpracovanej doby, tak to treba akceptovať, lebo to nie je v rozpore so ZP.

NO a to, čo som si uvedomila, je, že § 144 ods.4 síce hovorí o tom, že MD sa považuje za výkon práce= odpracovanú dobu. Ale to už som nejako prehliadala, že sa to posudzuje NA účELY DOVOLENKY, t.j. nie na účely stanovenia výpovednej doby. Takže nemuselo by sa postupovať podla tohto. Ak by to bolo napísané ako v § 144 ods.3, kde je uvedené, že napr. aj čas dovolenky sa posudzuje za výkon práce, tak by to platilo aj pre posúdenie dlžky výpovednej doby. Ale v ods.4 je navyše napísané aj na aký účel sa posudzuje ako výkon práce. Takže sa zamestnávatel môže podla toho riadiť pri stanovení VD, ale vlastne nemusí (no neviem potom podla čoho by to posudzoval).
17. júl 2009 o 15:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, velmi pekne dakujem. este jedna vec: v pripade ukoncenia pracovneho pomeru dohodou neplati vypovedna doba? som tehotna, takze toto je jediny sposob ako mozu so mnou PP ukoncit...
17. júl 2009 o 21:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ninanina,
ak sa končí PP "dohodou o ukončení PP", tak PP končí dohodnutým dnom. T.j. žiadna VD neplynie.

Ak je oznámené tehotenstvo podla ZP, tak s tebou môžu ukončiť PP
- dohodou (ak s organiz dôvodov, tak s nárokom na odstupné)
- výpovedou zo strany zamestnanca
- ak by išlo o PP na dobu určitú, tak uplynutím dohodnutej doby by PP mohol skončiť,
- v skúšobnej dobe
- ak by si závažne porušila prac.disciplínu, tak by ti mohli dať výpoved podla § 63 ods.1 písm.e (nemôžu s tebou okamžite rozviazať PP)
- ak by si z vlastnej viny nesplnala predpoklady ustanovené právnymi/osobitnými predpismi na výkon dohodnutej práce, tak by ti tiež mohli dať výpoved podla § 63 ods.1 písm d) bod 1
18. júl 2009 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, skutocne dakujem, konecne si mi pomohla urobit v tom hokeji, co napachali nase personalistky jasno... . nina
18. júl 2009 o 16:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok