Mám ísť po 2 rokoch rodičovskej dovolenky do práce?

susik77
2. nov 2010

Ahojte, som na RD 3. rok v kuse, uz s 2.detmi. Teraz som dostala ponuku, ze sa mozem kedykolvek vratit do prace aj by mi vysli dost v ustrety-ciastocny uvazok, casom praca z domu...Mam zaujimavu ale dost stresovu pracu...Povodne som chcela s mladsou dcerou zostat doma az do 3 rokov, ale zacinam uvaz., ci by sa mi predsa neoplatilo ist skor do prace...Ze by om uplne nevypadla z praxe a velika vyhoda je este v tom, ze by mi starsiu dceru-3 roky vzali do skolky od septembra. Ona sa doma uz strasne nudi...Mladsia bude mat vtedy 2 roky.
Nevyhody su, ze manzel ma tiez dost stresovu pracu-od rana do vecera v kancli, obcas aj sluzobky. Casom budem na sluzobky jazdit aj ja. Dalsi problem je, ze tu nemame babicky...Takze uvazujem najst nejaku pani k detom, ked budu mierne chore, prip. na doliecenie...A vyzdvyhovanie zo skolky.

Chcela som si mladsiu dceru este uzit, mam vycitky, ci to nie je skoro ist uz do prace. Ale tym, ze mam starsiu doma a este k tomu je introvertka, sa aj tak nikde nedostaneme...
Co by ste robili? Prip. boli ste v podobnej situacii?

marianka79
2. nov 2010

ja som šla robit ked mal pato 1a pol roka a banujem bolo to moc skoro ale to len na pol roka a potom som sa vrátila spet na matersku a ked mal 2 a pol som šla robit znovu lebo mi to už liezlo na nervy že som furt doma zariad sa ty podla svojich možností donekonečna doma i tak nebudeš a ak máš možnost dat do školky i od dvoch rokov tak ja by som na tvojom mieste neváhala peniažky sú potrebné 😉

monic22
4. nov 2010

Ja si myslím, že každej žene na MD to po čase doma"lezie" na nervy, a prachy sú najväčší problém ( viem o čom hovorím - pri 1.MD som peňazí mala dosť, teraz ledva prežívame ), ale práve medzi 2-3r. sa intenzívne rozvíja osobnosť dieťaťa a veľký vplyv má práve výchova ( rozvíja sa reč, komunikácia s okolím, atď ), myslím, že máme my mami najlepšiu možnosť to práve v tomto veku ovplyvniť. Ak Ti budú ešte držať miesto, tak by som si to najkrajšie obdobie dieťaťa vychutnala. Veď staršie dieťa môžeš dať do MŠ-pomôže jej kolektív, keď je introvert. A do práce sa dostaneš rýchlo. Ja som bola so synom doma 3apol.r. a v pohode som sa do pracovného procesu zaradila. Veď aj práca aj ľudia sa časom menia, aj tak nebude všetko identické, ako keď si išla na MD. To je len môj názor. Ja by som asi tiež utekala do práce, keby mi zamestnávateľ nedal na výber, ale ak je možnosť sa rozhodnúť....

dadis
4. nov 2010

ja by som nesla, materska medzi 2. a 3. rokom je najuzasnejsia...dietatko si zacina uzivat vylety: nove miesta, zazitky, uz to nie je babatko a predsa ta tak potrebuje...moj nazor je, ze v 3 rokoch do skolky je tak akurat, ale nie na "od nevidim do nevidim", ja planujem na prvy rok, dva, podla potreby i na dlhsie, nastupit iba na 6h uvazok...si neviem predstavit nechat 3r dieta od rana do 6tej bez rodicov, u nas v praci o 15.30 nemozem len tak vypruzit...si myslim, ze tie peniaze pre dobru vec ozelieme...nemusime mat vsetko
ine je, ked rodina tie peniaze potrebuje k prezitiu ☹

albireo
4. nov 2010

je skvele, ze mas zamestnavatela, ktory ti ponuka podobne podmienky. Vychadzam z toho,ze si pred odchodom na matersku mala vo firme dobru poziciu a sef by ta rad videl naspat, lebo mas cim prispiet.
Nebudem tii hovorit, ci mas ist do prace alebo zostat doma- je to tvoje rozhodnutie. Prispejem vlastnou skusenostou.
Do prace som dobrovolne isla ked mala nasa mala 13 mesiacov. Zijeme v Dansku, matky su s detmi doma v priemere rok. V tom obdobi funguju materske skupiny, spolocne kocikovanie, babatkovske plavanie, masaze,babykino a pod. Po roku doma utekaju zeny do prace a deti do statnych jasiel. Neexistuje tu pieskoviskova kultura, ani materske centra ako v CZ/SVK. Dopoludnia su rezidencne stvrti takmer vymrete. Byt doma znamena socialnu izolaciu.
Ja osobne som sa od dcerkinych ca 10mes do prace vyslovene tesila. Medzi dospelych ludi, robit to,co som vystudovala a v com som dobra. Uz ma nebavila rutina spocivajuca v prebalovani, krmeni, prechadzkach. Bola som nervozna, ze popri malej si poriadne neporobim doma, nic neprecitam,ze moja polovicka pride vecer domov, zje veceru, pohra sa s malou a usalasi sa pred compom.
V praci som zacala hned na plny uvazok, navyse v 2.smennej prevadzke. Na upratovanie som si zohnala slecnu. Mala je v jasliach, v odovzdavani a vyzdvihovani sa s manzelom striedame. Ak ide na dlhsiu sluzobnu cestu, napr. tyzden v USA, zavolame jednu alebo druhu babku zo Slovenska alebo sa v praci dohodnem ,ze v danom tyzdni beriem len denne sluzby.
Ze som isla na svk pomery skoro do prace nelutujem. Robim pracu,co ma naplna, dcerka sa ma s kym hrat, stava sa z nej bilingvalne dieta, je velmi samostatna a v neposlednom rade nie sme zavisli od jedneho prijmu. tzn. zostava dost penazi na sporenie a cestovanie.

kkkatarinkaaa
6. jan 2011

tuto dilemu prave riesim aj ja...a rozhodla som sa tak,aj s manzelom,ze najlepsie bude,ked do prace nastupim..malicka bude mat 20 mesiacov v aprili a od maja by som chcela nastupit..o malicku sa bude starat svokra,potom od troch rockov by som dala vikinku do skolky,medzi deticky..
keby nepresiel zakon ,ze je mozne poberat RP popri zamestnani...tak o praci ani nepremyslam...ale kedze prerabame,peniaze potrebujeme..to jedine ma prinutilo k tomuto mojmu rozhodnutiu..a vberim,ze to nebudem v buducnosti lutovat.asi tolko z mojej strany...

katecameron
7. jan 2011

ako v tvojom prípade by som nad pracou ani neuvazovala ked nemate babicky poruke a manzel ma taku narocnu pracu ak dokazete vyzit s jeho príjmu urcite sa neponahlaj lebo to nieje len take lahke ze dieta do skolky uvedom si ze mas deti dve ktore ked ochoreju tak vascsinou nikdy nie naodrazu a najprv budes doma tyzden s jednou potom tyzdnen s druhou a hned su to 2tyzdne popripade tri no neviem ja byt na tvojom mieste nesla by som do prace kym to mladsie nebude mat minimalne 30mesiacov