Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

zalka
13. nov 2013

@cistko teraz máš viac ako 33 rokov tak máš nárok na 1/12tinu z 25 dnového ročného nároku ..

cistko
13. nov 2013

@zalka cize 11,5+11,5+2+2 - 27 pracovnych dni uf a ako to je s tym cerpanim? mozem si prenasat staru dovolenku do roku 2014 alebo len tu z roku 2013?

zalka
13. nov 2013

@cistko no neviem čo rátaš ... ale ja som rátala 2010 - 11,5+2011- 11,5 + 2013 - 2 = 25 dní dovolenky ... a ak nevyčerpeš kvôli nedostatku času tak ju môžeš čerpať aj v novom roku.

cistko
13. nov 2013

ano ja mam este dva dni narok na pracovne volno co spada na rok 2013 - to nam vyplyva z kolektivnej zmluvy - nova veduca mi povedala, ze si mozem preniest maximalne 10 dovolenky do noveho roka, len si nebola ista ci to moze byt aj stara dovolenka alebo len dovolenka na ktoru mam narok v roku 2013 - oni chcu aby som dovolenku cerpala skor ako nastupim do prace, este raz ti velmi pekne dakujem 😅

zalka
13. nov 2013

@cistko vieš ak ti skončí RD napr. 1.12. tak do konca roka nestihneš vyčerpať starú dovolenku takže môžeš potom aj v novom roku čerpať starú, nemá dôvod ti prepadnúť ...

cistko
13. nov 2013

@zalka No hej, mne ale konci RD 16/11 cize mozem to vsetko vycerpat do konca roka ale uvazujem, ci si nieco nenechat aj do buduceho roka, ale nie som si ista ci bude tym nadseny moj zamestnavatel - no kto ma uz len bude zaucat na novu poziciu den pred vianocami alebo medzi vianocami alebo medzi vianocami a silvestrom 😀 ale ak na to mam narok, mohla by som na tom trvat ze si chcem napriklad tych 10 dni preniest do noveho roka?

zalka
13. nov 2013

@cistko to si už dohodni zo zamestnávateľom .. je to na dohode si myslím.

eeffka
13. nov 2013

@cistko

ako pise @zalka je to viacmenej na dohode, u nas tiez nemozes prenasat staru dovolenku len 5d ( ak mas narok na 25) lebo zo zakona je ti zamestnavatel povinny nariadit 4t = 20dni ale!!!! zeny po MD a RD maju tolko dovolenky ze aj keby sa poskladali nevycerpu ( teda treba robit samozrejme) takze toto je zdovoditelne pred insp.prace cize mozes preniest aj staru, tu nejde o staru/novu ale o napocitanu pocas nepritomnosti

cistko
13. nov 2013

dakujem vam dievcata 😵 😵 😵

terina25
3. dec 2013

@zalka ahoj.chcem sa ťa opýtať na radu.8.7.2013 som nastúpila do zamestnania po rodičovskej dovolenke.nastúpila som k tomu zamestnávateľovi, u kt.som bola zamestnaná pred materskou dovolenkou.ten mi vypočítal,že mám nárok na dovolenku 21 dní - krátil mi z dovolenky 3/12.Počas roka mám nárok na 25 dní dovolenky.

Bolo mi povedané,že tých 21 dní dovolenky budem mať len vtedy,ak do konca roka odpracujem 60 dní.Ja som túto podmienku splnila 27 septembra.A aj od tohto dátumu som to mala písané na výplatnej páske,že mám nárok na dovolenku 21 dní.

Ale od 28.10.do 31.10.som bola na OČR s deťmi - 4 dni a teraz od 2.12.som tiež PN zo sebou.Predpokladám,že 9.12.nastúpim do práce.čiže budem PN 5 dní.

No moja vedúca už čosi špekuluje,že mi budú krátiť znova dovolenku,lebo som bola OČR a teraz som PN.
Z tých 21 dní mi ostalo ešte 7 dní,ktoré mi chcú krátiť.

preto sa ťa chcem opýtať.Možu mi znovu krátiť dovolenku,ak som splnila už dávno podmienku odpracovania tých 60 dní do konca roka,len kvoli tým 4 dňom očr a 5 dňom PN?v zákone sa o tom nikde nepíše.

Ja viem tak,že sa kráti len pri dlhodobej PN tj.100 dní.

Nikde v zákone sa nespomína,že sa kvoli tomu kráti dovolenka.A ešte by ma zaujímalo,či sa do tých 60 dní ráta napr. aj paragraf ako za odprac.deň.Lebo som mala v tých 60 dňoch 2 paragrafy,lebo som bola s dcérou v nemocnici.alebo sa tých 60 dní potom posúva o tie 2 dni paragrafu ,čiže by som nemala 60 dní 27.9.ale až 1.10.ale aj tak som tú podmienku splnila.

ak mi možu zase krátiť dovolenku,tak potom o koľko dní?
mne to pripadá zo strany zamestnávateľa ako vypočítavosť.nakoľko mám ešte 7 dní dovolenky a boja sa,že ich do konca roka nevyčerpám.veď aj teraz mi bolo povedané,že nech beriem dovolenku a nie pn-ku.

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

zalka
3. dec 2013

@terina25 to je hlúposť ... ešte som o takom čomsi nepočula. Mimochodom za pár dní na PN a OCR ti nemôže zobrať toľko volna, lebo tie dni PN a OCR sa pripočítajú k RD a podla toho sa celkovo upraví nárok na dovolenku .
A pochopila som to tak, že máš z MD 21 dní dovolenky , či to je už tohoročný nárok na dovolenku? A paragraf sa ráta do odpracovaných dní, a tiež aj čerpanie dovolenky.

terina25
3. dec 2013

@zalka nie z materskej dovolenky už nemám dovolenku-tú som si vyčerpala.tých 21 dní mi vypočítali za tento rok,ak odrobím do konca roka 60 dní.krátili mi dovolenku o 4 dni.

zalka
3. dec 2013

@terina25 tak to môžu ešte krátiť ... lebo k RD sa pripočíta PN a OCR ... ale určite nemôžu krátiť o 7 dní .. a aj tak asi zle vypočítali .. lebo 25 - 3/12 tiny = 19 dní dovolenky a nie 21 dní ... oni ti ju krátili o 2/12tiny, bola si na RD cca 134 pracovných dní od začiatku roka .. čiže ak by sa pripočítalo tých 9 dní PN a OCR ... dokopy by to bolo 143 dní .. a tým pádom sa má krátiť o 1/12tinu .. čiže na 19 dní ...
môžu ti ju krátiť o 2 dni ... ale v žiadnom prípade nie o 7 dní ...
a OCR si bola 4 pracovné dni ... PN vyzerá že 5 pracovných dní ...

terina25
3. dec 2013

@zalka tak to si ma nepotešila,že mi ju možu aj tak krátiť.kvoli tým 9 dňom?to je dobrá somarina.ale tak dúfam,že mi aspoň ostane tých 5 dní.len to tiež celkom nerozumiem,že ak som splnila tú podmienku tých 60 odprac.dní už v septembri,tak som myslela,že sa dovolenka krátiť už nemože.ja to trochu celé na hlavu.

zalka
3. dec 2013

@terina25 nie je to na hlavu, tak hovorí zákon... ved PN nemusí byť súvisle 100 dní .. môže byť aj prerušovane .. a preto sa dovolenka prepočítava, a ked skončí PP skôr tak tiež to treba prepočítať ...

terina25
3. dec 2013

@zalka len to nie je spravodlivé.mám napr. kolegyňu, ktorá bola PN celý máj a teraz bola zase Pn celý oktober a jej sa nič nekráti.a mne kvoli 9 dňom sa bude krátiť 2 dni?

zalka
3. dec 2013

@terina25 ale kolegyna nebola na RD a tebe sa PN pripočítava k RD ... preto sa ti kráti. Ak by si pracovala celý rok tak môžeš byť aj 4 mesiace na PN a nič by sa ti nekrátilo.

terina25
3. dec 2013

@zalka tak to mám potom zase mylné informácie.lebo aj ja keď som bola na PN pred nástupom na materskú,tak mi bolo povedané,že mi budú krátiť dovolenku,keď som dlhodobo pn.

Takže ak odpracujem celý rok a počas toho roka budem na PN dajme tomu 4 mesiace,tak mi nebudú nič krátiť?a kedy sa potom kráti dovolenka.pýtam sa,aby som už bola informovaná na bud.rok 😉

zalka
3. dec 2013

@terina25 pozri ak si na PN 4 mesiace ... to je .. cca 21 pracovných dní za mesiac ... za 4 mesiace je to 84 pracovných dní ... a dovolenka sa kráti ak PN trvá viac ako 100 pracovných dní ( pozor nie kalendárnych )...

bartam
4. dec 2013

@zalka ahoj, chcela by som ta poprosit o radu. 1.12.2007 som nastupila na prvu matersku dovolenku, ktora trvala do 13.6.2008, potom som bola na rodicovskej a 16.6.2010 mi zacala druha materska, ktora trvala do 28.12.2010. Momentalne som na predlzenej rodicovskej, avsak 7.1.2014 mi tato konci. No a tu je moj problem, sefka s ekonomkou mi tvrdia, ze mam 9 dni starej dovolenky, ktora mi ostala pred prvou materskou a na viac nemam narok. Mne sa to nezda, ved ak som spravne pochopila, tak za matersku mam narok na dovolenku, alebo nie?
dakujem velmi pekne za odpoved

zalka
4. dec 2013

@bartam áno aj za druhú materskú máš nárok na dovolenku ... treba porátať počet dní na RD v roku 2010 od 1.1.10-15.6.10 a tiež od 29.12.-31.12.2010 .. porátať treba pracovné dni a sviatky pripadajúce na pracovné dni. Ak mi napíšeš číslo tak ti poviem na koľko dovolenky máš nárok za rok 2010, lebo MD sa berie ako výkon práce.
A pozerám, že na MD si bola aj v roku 2008 tak aj za ten rok vznikla dovolenka. Porátaj pracovné dni a sviatky pripadajúce na pracovné dni od 14.6.08 - 31.12.08 .. a tiež mi napíš číslo .

zalka
4. dec 2013

@bartam ak som dobre rátala tak v roku 2008 si bola 143 dní pracovných so sviatkami na RD ... takže krátiť sa bude ročný n árok dovolenky za 100 dní o 1/12tinu a za každých 21 dní o dalšiu 1/12tinu .. takže za rok 2008 sa ti kráti dovolenka o 3/12tiny ... vzniká ti nárok na 9/12tin dovolenky.
Za rok 2010 si bola na RD 121 dní pracovných so sviatkami... takže krátiť sa ti bude dovolenka o 2/12tiny .. vzniká ti nárok na 10/12tin dovolenky ..

Nepíšeš či máš nárok na 20 alebo 25 dní dovolenky ročne. Takže si vypočítaj na koľko dní máš nárok. Dokopy na 19/12tin .

bartam
4. dec 2013

@zalka dakujem za rychlu odpoved.... pracujem v skolstve, takze mam narok na 45 dni dovolenky rocne, cize ak dobre pocitam mam narok na 71 dni dovolenky... porad mi, prosim ta ako mam teraz sefku o tom presvedcit, da sa to zistit nejak u pravnika, alebo kde by mi to vyratali tak, aby mi to uznala

zalka
4. dec 2013

@bartam idem pohladať správu čo som jednej kočke v školstve posielala pošlem ti to do správy .. uprav tam svoje dátumy ....

brnka
5. dec 2013

@zalka prosim Ta, ak by som Ta chcela poprosit o vypocitanie naroku na dovolenku, mam si spocitat tie pracovne dni a sviatky pocas trvania RD (teda MD nie?) ? Dakujem.

zalka
5. dec 2013

@brnka ale len v tom roku kedy si mala MD ...
ten rok kedy si bola celý na RD tak ten nepočítaš ... resp. niekedy treba rátať dni na MD, niekedy dni na RD ... napíš od kedy do kedy si bola na MD ... a poviem ti čo máš porátať.

brnka
5. dec 2013

@zalka 1.MD 3.7.08-14.1.09, RD 15.1.09-24.4.11 2.MD 25.4.11-18.12.11, RD 19.11.11- 6.6.14 (teda maly ma 3 roky 7.6., takze RD trva do 6.6.? ). Ty si mzdova alebo personalna?

zalka
5. dec 2013

@brnka v roku 2008 si bola pred MD na PN? alebo tam si pracovala a ostala ti nepreplatená dovolenka?
za rok 2009,2010 nemáš nárok na dovolenku,
za rok 2011 ani nerátaj .. máš nárok na celu dovolenku za rok 2011 , za roky 2012 a 2013 nárok na dovolenku nemáš ...

brnka
5. dec 2013

nie, normalne som pracovala, vycerpala som si celu dovolenku a nastupila na MD

zalka
5. dec 2013

@brnka tak potom máš nárok na ročnú dovolenku za rok 2011 ...