Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

daji
11. nov 2009

Ahojte.

Ja mam PP do 31.12.2009. Pred nastupom na MD som nebola PN. Mam narok na 20 dni dovolenky ale nechcu mi ju preplatit. Poradili mi aby som nastupila napr. 05.12. do prace a vycerpala dovolenky a dostala by som aj rodicovsku dovolenkju. neviem co mam robit lebo mi ju nechcu zaplatit. DAKUJEM

daji
11. nov 2009

Zabudla som napisat ze na MD som bola od 12.01.2009 - 27.09.2009. A mozu mi ju preplatit aj po skonceni rodicovskej dovolenky aj ked PP trva len do konca roka. Neprepadne mi dovolenka? Dakujem

ali03
2. jan 2010

Potrebovala by som poradiť: najprv sa mi narodila dcéra s ktorou som bola na MD, potom som si čerpala riadnu dovolenku a následne RD. Pred jej skončením mi začala MD so synom, potom RD a tá mi bude končiť teraz v januári. Mňa by zaujímalo, či mám nárok na dovolenku za obdobie, keď som bola na materskej so synom, t.j. od 11.12.2006 do 24.6.2007.
Môj zamestnávateľ ma totiž presviedča, že nemám nárok, ale keď tak čítam tieto príspevky, tak si tým nie som celkom istá. Prosím veľmi pekne o radu, dosť mi to súri. A ak mám nárok, tak na koľko dní? Ďakujem

ianitka
2. jan 2010

ali, mne to vychadza tak, ze mas pravdu, ze Ti dovolenka patri...a skratený o 2/12
neviem ak mas rocnu dovolenku 20 dni, tak ti patri 16,5 dna, ak 25 dni tak Ti patri 21 😀
dufam, ze sa nemylim

tin007
2. jan 2010

ali podla mna narok mas, je to za ten cas MD, ale neviem presne ako sa to pocita, len pozor, treba si ju vycerpat do 3 rokov od vzniku a ak by ti chceli preplatit, tak podla zak.prace max 5 dni. skus napisat do temy dakujeme gapa, ona bude vediet hned a presne aj citovat par. 😉

ali03
3. jan 2010

ianitka a tin007, ďakujem Vám za rady. Napísala som aj gape, tak dúfam, že mi odpíše. Pekný deň

gapa
3. jan 2010

ali,
ak si v r.2006 čerpala do nástupu na MD len RD, tak za r.2007 nárok nevznikol, lebo nemáš odpracovaných (čerpaných MD) ani 22dní (do r.2006 platilo ešte 22dní, od r.2007 už 21dní).

Za r.2007 más odrpacovaných 125dní a neodpracovaných 136dní, t.j. máš nárok na celoročnú dovolenku krátenú od 2/12-tiny za prvých 100neodprac.dní o 1/12-tinu a za každých celých 21dní o dalšiu 1/12tinu. T.j. podla toho či rátajú dovolnku na celé dni sa to aj zaokrúhluje.

Pozri Zákonník práce § 144 ods.4 (MD je doba odpracovaná = výkon práce) + § 101 + 109

gapa
3. jan 2010

a tu je pracovný kalendár, z ktorého som rátala dni bez sobôt a nediel
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php?hy=...

dankadina
14. feb 2011

Chcela by som poradiť nastúpila som do práce po vyčerpaní dovolenky z predchádzajúcej materskej, ostali mi 2 dni. Odpracovala som viac ako 60 kalendárnych dní v roku 2011. Moja otázka znie, aký bude môj nárok na dovolenku za rok 2011? Možem si tie dva dni zostatkovej dovolenky z pred prvej materskej preniesť po skončení RD?

littledevil
14. feb 2011

Myslím, že áno. Mne zostalo 5 dní a účtovníčka mi povedala, že po skončení materskej budem mať o tých 5 dní viac. Ja som po skončení RD dala výpoveď, ale dovolenku mi preplatili.

svozilkae
26. máj 2011

Dobrý deň, mám pár otázok a snáď mi niektorá z VÁS bude vedieť poradiť, lebo od personalistiek a mzdariek sa v už bývalej firme nič nedozvedám ☹ resp. tvrdia niečo iné alebo nekominukujú ☹
v roku 2007 mi ostal 1 deň dovolenky (ku koncu roka som bola na rizikovom ale zamestnavateľ ma aj napriek tomu nutil vyčerpať dovolenku, takže som prerušovala PN a každý meisac si pár dni D vyčerpala ale ako píšem 1 deň predsa len ostal)
v roku 2008 som od 17. 1 nastupila na MD ktorá trvala do 30.7 a tým pádom splňam podmienku odpracovaných viac ako 60 dní a mám nárok na plnú výmeru dovolenky čo je u nás 25 dni v tomto roku som žiadnu D nečerpala ale po ukončení MD kontinualne prechadzala na RD ktorá trvala do 28.2.2011, čiže za roky 2009 a 2010 nemám nárok na žiadnu dovolenku ale z predošlých rokov mám 1+25 v roku 2008 sa mi krátila D o 1/12 nakolko ked som to dobre vyratala tak do konca roku bolo 101 prac dni ☹ a teda o jednu dvanastinu som mala D krátenu cize suma sumarum znovu mi to vychadza 1+23 dni spolu dni
1.3 2011 som nastupila do prace a kedze moje mieto bolo zrusene a vytvorene miesto neho nove zamestnavatel mi ponukol to nove co som neprijala a tym padom 2.3.2011 sme ukoncili pracovny pomer dohodou podla paragrafu pre nadbytocnost samozrejme s odstupnym a s prislubom ze mi bude preplatena dovolenka. To mi este mzdarka tvrdila ze 26 dni?! Nejako som to nezistovala dalej. Lenze az dosla vyplatna paska tam je preplatenych len 15 dni a ked som sa dotazovala preco to je tak tak mi sucho povedali ze sa mi dovolenka za predosle obdobia kratila a ked som ziadala blizsie vysvetlenie odmietli odpovedat... Lenze nejako mi to nesedi a chcem len vediet ako to je sprave. Ci v skutocnosti maju pravdu alebo som v prave ja a mam sa za tych 9 dni dozadovat nahrady. Dakujem za odpovede a snad mi niektora bude vediet odpovedat!

diarem
28. máj 2011

Baby prosim Vas,viete mi poradit,ako sa krati dovolenka za obdobie rodicovskej dovolenky?Ja som nastupila do roboty 14.4.2011 po RD. Na vyplatnej paske mam narok 20dni dovolenky,ale kolko v skutocnosti mam dni,ak mi to budu kratit?ci to je uz tych 20dni aj po skrateni?dakujem 🙂

gapa
29. máj 2011

@emyly
obdobie čerpania md sa považuje za odpracovnú dobu, obdobie pn sa nepovažuje za odpracovaný čas.
Tj. treba si za každý kalendárny rok zvlášť vyrátať kolko dní maš odpracovaných (dni md, fakticky odpracované...) a neodpracovaných (pn, rd, očr ...). Rátajú sa dni od pondelka do piatku (bez sobôt a nediel), najlepšie si na nete nájsť pracovný kalendár.
dovolenka sa potom podla toho vyráta, či si v danom kal. roku mala odpracovnaných aspon 60dní, alebo aspon 42 (resp. do roku 2006 44dní) alebo 21 (do roku 2006 22dní) a či neodpracovnaých dní bolo 100 a viac a teda kolko presne.

gapa
29. máj 2011
brodanska
31. máj 2011

ahojte ja sa chcem informovat som v PP na dobu neurcitu ale som zaroven na RD ktora mi konci 2.10.2011 cize 3.10.2011 by som mala nastupit do prace chcela by som si vsak vybrat dovolenku ale neviem ci mam na nejaku narok este pred nastupom na MD som bola vypisana na rizikovom potom som si vybrala vsetku dovolenku a sla som potom o 1 mes.skor na MD cize neviem ci mam narok a kolko dakujem za radu

sorciera24
1. jún 2011

ja yz som sa chcela spytat nieco podobne, maly ma skoro 2 rokz, ciye som na RD, od septembra nastupujem do prace na ciastocny uvazok, rodicovsky prispevok pokial viem, mi popri praci ostava.....ale zvysila mi dovolenka este spred materskej nejakych 35 dni.....zamestnavatel mi povedal, ze ju mozem zacat cerpat skor (teda uz v juli) a este nejakych par dni si ponechat....je to tak?.....a ci este treba hlasit nieco do soc. poistovne (nastup nahlasi zametnavatel), prip. na UPSVa R? dakujem

jarus1
1. jún 2011

sorciera24 ja by som to nerobila...do práce nastupuješ v septembri, tak prečo sa chceš ukracovať o dovolenku,ktorá ti aj tak prináleží od septembra? ver, že ked budeš mať choré dieťa, dovolenka sa ti zíde 🙂

sorciera24
2. jún 2011

@jarus1 lebo je to stara dovolenka, kotra sa musi vycerpat alebo ju musia preplatiti pred anstupom do prace....35 dni mi nenechaju a ani endovolia vybrat.....lebo mne aj tak nabehne nova dovolenka.....no je to tazko.....to je v skolstve tak....mna sko zaujima ta soc. poistovna..

jarus1
2. jún 2011

ja som nastupovala do práce v oktobri 2010...pár dní starej dovolenky mi preplatili, ešte za rok 2008. Dovolenku za rok 2009 som si preniesla do roku 2010

hori
2. jún 2011

no babenky, ja som v tom, ze ak ste pracovali na dobu neurcitu, tak za kazdu MD vam nabehne 20 (alebo 21?) dni dovolenky a tie neprepadaju. takze si ich mozete vybrat po skonceni RD pred nastupom do prace (alebo aj po skonceni MD, ak si chcete financne prilepsit, ale zbytocne sa tym ukratite o par dni RD).
Preplatenie dovolenky je na voli zamestnavatela - moze aj nemusi - jednoducho vam nariadi vycerpat si.

gubcikova
2. jún 2011

aj ja by som chcela vedieť.v roku 2009 som nastupovala na PN(rizikove tehu) v robote mi vraveli,ze mam narok na 17dni dovolenky,že mám si ju vybrať predtým než pojdem na MD,lenže ja som ju nestihla vybrať ani z MD ani z RD.kedze ja som sa dozvedela,že idem na MD v den poradni u gynekologa.(v robote rátali nejako v septembri no ja som sla uz v auguste)a na RD to bolo tak isto,ked som sa sla pytat na urad kedy nastupujem na RD a oni ze pozajtra 😲 a mam este narok na tych 17dni?

sorciera24
2. jún 2011

@hori ja to mam trosku ine...ja mam viac dni dovolenky,lebo som ucitelka......len ja budem nastupovat do prace este pocas trvania RD....o to ide.....

hori
2. jún 2011

@sorciera24 aj ja som ucitelka... 😉 ale nechapem, preco by si ty bola povinna vycerpat si 35 dni dovolenky este pocas trvania RD... pekne chce skolstvo vybabrat... ver mi, ze kolegyna ked po RD nastupila do prace a nedovolili jej vycerpat si dovolenku, museli jej ju preplatit... a dostala pekne k vyplate vtedy okolo 40 tis. navyse... lebo mala vela dni z dvojnasobnej MD... prisli sme sice ostatni o odmeny, ale na druhej strane, co jej patrilo, to jej patrilo, nic sa neda robit, ja by som konala tak isto...

sorciera24
2. jún 2011

@hori napisem ti IP 😉

fifi06
27. jún 2011

Chcem sa spýtať @gapa a ostatných múdrych hlavičiek na moju situáciu. V roku 2009 som otehotnela a vzhľadom na rizikové tehotenstvo som zostala na PN, ktorú som potiahla až do začiatku nástupu na MD (január 2010) a plynulo som prešla na RD (august 2010). Keďže ale môj zamestnávateľ zrušil našu pobočku, počas PN som dostala výpoveď s trojmesačnou výpovednou lehotou. Výpovedná lehota mi uplynula 31.12.2009, no PP so mnou neukončili, ten by mal skončiť ukončením RD. Stále som na SP vedená ako zamestnanec. Tento rok som sa rozhodla ukončiť PP. Budem mať nárok na dovolenku za rok 2010 – obdobie MD i deď mi výpovedná doba uplynula k 31.12.2009?

gapa
27. jún 2011

@fifi06
takže si dostala výpoved z nadbytočnosti podla § 63 ods.1 písm. b) a nie z dôvodu zrušenia pobočky podla § 63 ods.1 písm. a)
tie písmená sú podstané!!!!! na ukončenie pp, tak pozri do výpovede.

ak to bude písm. b), tak tvoj pp skončí posledným dnom RD a máš nárok na dovolenku za obd. md.

fifi06
28. jún 2011

@gapa výpoveď som dostala z dôvodu zrušenia pobočky §63 ods.1 pism. a).Keďže som bola tehotná a dohodu som im nepodpísala, tak inú možnosť ani nemali. Očakávala som ukončenie PP k 31.12.2009 ale ako s jedinou so mnou PP neukončili a tvrdili mi, že sa skončí ukončením RD. Podľa teba nepostupovali správne?

gapa
28. jún 2011

@fifi06
podla mna, ak si dostala výpoved podla a) čka, tiež si myslím, že tvoj pp mal skončiť k 31.12.2009, ak týmto dnom uplynula výp. lehota. Ale ak pokračuje, je to len dobre pre teba, plynie ti obdobie poist. v nezam, pre nárok na podporu a tiež obd. nem.poistenia pre príp. nárok na druhú materskú. Asi by som neprotestovala, ked to takto robili. Aj u nás vo firme, aj ked sa rušila pobočka a firma, správca dal výpoved až po ukončení RD, aj ked tam možno boli aj iné dôvody.

ak teda pokračoval tvoj pp aj počas md, tak by si mala mať nárok aj na dovolenku za obd. md.

fifi06
28. jún 2011

@gapa, ďakujem za reakciu.

janka_pn
23. aug 2011

ahojte 🙂 mam otazocku. 8.10. mi konci RD a poziadala som zamestnavatela o nasledne cerpanie zostavajucej dovolenky, co bude do 27.10. po skonceni dostanem mozno vypoved. tak sa chcem spytat, neviem ako je to teraz po novom. mam narok na dovolenku aj z toho casu co budem cerpat dovolenku? 🙂 a mam nad 34 rokov... ako to bude? dakujem