Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

cicimon
22. nov 2012

@zalka a vies mi pls vypocitat dovolenku za tento rok ked som bola do 12.7 na RD a od 13.7 na MD? (tento rok by to bol narok na 20dni)
a taka otazka... ak sa nemylim, po 33r je narok na 25 dni? ak hej, treba to nejako dokazovat ci je to potom automaticky vzhladom k veku?

zalka
22. nov 2012

@cicimon
No porátaj koľko dní pracovných si bola na rodičovskej teda od 1.1.2012 do 12.7.2012, nezabudni na sviatky ...
mne tak odhadom vychádza že na RD si bola 135 dní, teda sa ti dovolenka za rok 2012 kráti o
1/12 za prvých 100 dní
o 1/12 za každých dalších 21 dní, takže dovolenka bude kratšia o 2/12 čiže máš nárok pri 20 dnovej dovči na 16,5 dňa dovolenky za rok 2012.

A netreba nič dokladovať po 33 je automaticky dovča 25 dní.

deny3
26. nov 2012

@gapa
@zalka
ja už z našej mzdárky nemôžem, ked sme sa bavili o krátení dovolenky,lebo som bola na RD, tak z nej vyšlo, že predsa kráti sa dovolenka za kalendárne dni a nie ako ju ja presviedčam, že za pracovné dni.
Ja naozaj neviem, ako to spraviť, nechcem dávať podnet na inšpektorát práce, isto chápete, to bude vyzerať rovno ako útok na zamestnávateľa,ale tak ako ich tu presvedčiť, že nemajú pravdu? 😒 😠

evita68
26. nov 2012

@deny3 Povedz pani mzdárke, nech si prečíta tento paragraf zákonníka práce:
§ 109
Krátenie dovolenky

(1) Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu
a) výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu,
b) čerpania rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) dlhodobého uvoľnenia na výkon verejnej funkcie a na výkon odborovej funkcie podľa § 136 ods. 2,
d) dôležitých osobných prekážok v práci podľa § 141 ods. 1 a ods. 3 písm. c).

terina25
28. nov 2012

@zalka píšem ohľadom tej dovolenky...musela si sa pomýliť.ako možem mať nárok na dovolenku za rok 2009 21 dní ,veď keď by som robila,tak by som mala dovolenku 25 dní- to len o 4 dni menej mám nárok - nie viac?.a rovnako za rok 2010 23 dní dovolenky.nejako mi to celé nesedí...

evita68
28. nov 2012

@terina25 zalka ti odpovedala dobre, aj ti napísala postup výpočtu.. MD sa berie, ako keby si pracovala, za ňu sa dovolenka nekráti.. iba za RD

gapa
28. nov 2012

@deny3
skús nejakú stránku oficiálnu nájsť s výpočtom dovolenky.
a nepísala si na ten inšpektorát (nie názov firmy, len radu bez uvedenia firmy, oni aj tak odpovedia, aj ked som to neskúšala nikdy), len uved svoje dátumy

zalka
29. nov 2012

@deny3
Vieš kde napíš dotaz na ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny, napíš dátumy od kedy do kedy bola materská a od kedy do kedy rodičovská. A tiež tvoj ročný nárok na dovolenku či je 20 alebo 25 dní.
Vedia veľmi rýchlo odpovedať, na mail. Ja som tak riešila nárok na vyššiu dovolenku, lebo som netušila či mi patrí vyššia dovolenka alebo nie.
A odpoved potom vytlačíš a dáš mzdárke, bude tam normálne podpis a telefon pracovníka čo ti odpovedal z ministerstva , toto už prehliadnuť mzdárka nemôže. Lebo ak by Ti dala málo dovolenky, a ty skončíš pracovný pomer, tak toto môžeš napadnuť na súde ako nevyplatenie časti mzdy. A zamestnávateľ by mal prúser.

kajas13
2. dec 2012

ahojte, mohol by mi niekto pomôcť s výpočtom dovolenky
v roku 2008 som čerpala 10 dní
od 1.6. – 30.6 2008 – PN
1.7.2008 – 13.1.2009 – materská s 1. dieťaťom
14.1.2009 – 21.10.2009 – rodičovská dovolenka
22.10.2009 – 6.5.2010 – materská s 2.dieťaťom
7.5.2010 – 2.12.2012 – rodičovská dovolenka

Ďakujem veľmi pekne

zalka
2. dec 2012

@kajas13
Rok 2008 nárok na celú dovolenku -10 dní čo si vyčerpala.
Rok 2009 nárok na dovolenku len za odpracované dni tj. za 59 dní , máš nárok za každých 21 dní na 1/12 tinu dovolenky
Takže za rok 2009 máš nárok na 2/12tiny z ročného nároku dovolenky ( nepíšeš na koľko dní máš nárok tak neviem presnejšie)

Rok 2010 si bola na MD viac ako 60 dní, tak máš nárok na celú dovolenku kt. sa kráti zo zákona o dni na RD, tj. za prvých 100 dní o 1/12tinu, a za každých dalších 21 dní o dalšiu 1/12tinu,
Takže za rok 2010 máš nárok na 8/12tin z ročného nároku na dovolenku , lebo kráti sa ti tvoj ročný nárok o 4/12tiny .

Za rok 2011 a 2012 ti nevzniká nárok na dovolenku.

kajas13
2. dec 2012

@zalka ďakujem ti, narok mam na 20 dni do roka

zalka
2. dec 2012

@kajas13
Tak za rok 2008 ostatok 10 dní
Za rok 2009 máš nárok na 3 dni
za rok 2010 máš nárok na 13,5 dňa dovolenky .
Spolu na 26,5 dňa.

kajas13
2. dec 2012

@zalka ďakujem ešte raz, takže ak som to dobre pochopila, za rok 2008 si môžem vybrať ešte starú nedobratú dovolenku,t.j. tých zvyšných 10 dní, za rok 2009 je to 3,33 dní a rok 2010 13,33 dni,spolu 26,66 dní, správne? ako sa to potom zaokruhlý?

kajas13
2. dec 2012

@kajas13 takže zajtra a vlastne aj celý december si môžem čerpať 18 dní dovolenky, zvyšok si necham preplatiť a v januári sa môžem hlásiť na UPSVaR kedže mi zamestnávateľ dáva výpoveď

zalka
2. dec 2012

@kajas13
Záleží to zo zaokrúhlovaním na zamestnávateľovi, môže sa prikloniť hore alebo aj dole. Vyčerpaj deň dva dovolenky, a zvyšok si daj preplatiť. Môžeš mať podporu 1100 e .. ak počkáš do januára tak max. podpora bude len 800e .. lepšie je začať teraz ...

kajas13
2. dec 2012

@zalka a môžem sa zo zamestnávateľom dohodnúť že dostanem výpoveď v zmysle ustanovení § 63 ods. 1 písm. b), požiadam ho o dohodu o skončený pracovného pomeru k 4.12, t.j. jeden deň mám dovolenku zvyšok si necham preplatiť, alebo to musí byť koniec mesiaca 31.12., potom však musim chodiť do práce, čo inak nie je problém lebo chlapec už chodí do školky, len momentálne je chorý 😢

zalka
2. dec 2012

@kajas13
No podľa mňa áno, záleží na dohode či bude súhlasiť alebo nie, technicky by mu to malo byť jedno. A tebe pomôže skorší odchod .

kajas13
2. dec 2012

@zalka ešte raz ďakujem,ani nevieš ako si mi pomohla, ešte jedna otázočka, tú preplatenú dovolenku mi ma vyplatiť ešte v decembri, alebo, kedže je to "mzda" za december bude mi vyplatená v januári, odstupné v decembri, aspoň dúfam že s tým nebude mať problém

zalka
2. dec 2012

@kajas13
Tak neviem si reálne predstaviť ako ti vyplatí odstupné v decembri a dovolenku v januári. Logicky mi príde, že oboje bude vyplatené po skončení PP v najbližšom výplatnom termíne teda v januári.
Resp. v decembri ak Ti urobí špeciálnu výplatu, no my sme také čosi v robote nerobili, vždy v najbližší výplatný termín za daný mesiac sme to riešili.

kajas13
2. dec 2012

@zalka ale ak mi skončí PP 4.12. tak najbližší výplatný termín je 20.december (aspoň by mohol byť, to by boli kráááásne Vianoce), ale jasne že chápem, za december v januári, škoda
Dufam len, že to dopadne tak ako si to predstavujem

zalka
2. dec 2012

@kajas13
No ale to je výplatný termín za november ... :D ved uvidíš zamestnávateľ môže aj ku skončeniu PP ukončiť a vyplatiť mzdu a náhrady mzdy. To bude záležať na vašej dohode. Držím palec.

kajas13
2. dec 2012

@zalka ďakujem, uvidím zajtra

deny3
8. dec 2012

@evita68
@gapa
@zalka dievčatá dakujem, nakoniec sa to s dovolenkou vyriešilo aj bez môjho pričinenia. Mzdárka bola na nejakom školení, mne sa zrazu na výplatnej páske objavilo neskutočné množstvo dovolenky, tak som sa jej na to opýtala. Ale samozrejme zopakovala, že sa pred tým dvakrát pýtala na IP, že jej tam museli zle povedať. Tak som strašne rada, lebo 20 dni dovolenky je 20 dni 🙂

melipa
12. dec 2012

@zalka, @gapa - nenapisete sem prosim presny mailovy kontakt na Min. prace, soc. veci a rodiny, kam je mozne poslat svoje dotazy ohladne dovolenky po RD? Vedia tam odpovedat aj na ine personalne otazky? dakujeeeem 🙂
- a neviete mi niektora poradit v tomto - robim v statnej sprave od 1.1.2009, zmluvu mam namiesto kolegu ktory je sluzobne vyslany v zahranici a doslova je tam napisane, ze zmluva plati pokial sa dotycny kolega nevrati zo zahranicia /co sa teda nevrati, ved kto by sa aj chcel vratit 😀 / alebo najneskor do 31.12.2013, teda na 5 rokov...na MD som nastupila 24.12.2010 a do prace planujem ist od oktobra bud. roku, lebo na RD sice mozem byt do 02/2014, ale to by mi asi vyprsala zmluva a bola by som zrejme bez prace....cize od oktobra sa budem snazit si to behom troch mesiacov poriesit...moja otazka sa tyka noveho ZP platneho od 1.1.2013, kde sa pise, ze zmluva na dobu urcitu moze byt dohodnuta na max. dva roky...tykalo by sa to aj mna a mojej zmluvy? uplne nahodou by som nemala narok na automaticke predlzenie zmluvy na dobu neurcitu podla noveho ZP ked v oktobri nastupim po RD do prace?

zalka
12. dec 2012

@melipa
No kedže ty si bola prijatá na zastupovanie na obdobie 5 rokov, tak v tvojom prípade neplatí podmienka 2 roky na dobu určitú. Ak napr. od 1.1.2014 odíde zase niektorí z kolegov alebo kolegíň napr. na MD a zamestnávateľ sa rozhodne Ti predlžiť PZ a zase tam dá formulku, počas zastupovania pracovníčky na MD a RD tak môže tak urobiť, tebe sa nezmení PZ na dobu neurčitú.

A čo sa týka kontaktu , tak skús tu http://www.employment.gov.sk/servis-pre-verejno... Poskytovanie stanovísk, usmernení pri riešení životných situácii občana na tejto e-mailovej adrese

okv@employment.gov.sk

gapa
13. dec 2012

@melipa
ohladne praacovného pomeru neviem, či odpovedajú na ministrerstve ale dá sa inšpektorát práce a to si vygoogli.

melipa
13. dec 2012

@gapa, @zalka . dakujem, ten kontakt na ministerstvo som chcela pre otca ohladne vypoctu naroku na dochodok, tak to by tam snad mohli zodpovedat
- za odpoved na moju otazku este raz dakujem, nuz vybavim si to behom tych troch mesiacov ked nastupim po RD

kajas13
18. dec 2012

@zalka ahoj, a už to mám za sebou, odstupné mi vyplatil, dokonca aj dovolenku 🙂 teraz už len čakať na výmer dávky zo sociálnej poisťovne, ďakujem za pomoc 🙂 Kráááásne sviatky, a všetko len to najlepšie do nového roka želám Kamila

kila
5. jan 2013

@zalka perfektne si poradila s tým výpočtom nároku na dovolenku pre kajas13, navyše som na tom podobne ako ona s čerpaním materskej a rodičovskej dovolenky, podľa tvojich výpočtov som si vypočítala že mám nárok na 28 dní dovolenky za toto obdobie. Do práce by som mala nastúpiť tento rok 5.augusta, ale mohla by som najprv vyčerpať túto dovolenku? A vlastne tie dni dovolenky od 2008 do 2010 neprepadli?

zalka
6. jan 2013

@kila ak si bola súvisle na MD a RD, MD a opäť RD tak neprepadla Ti žiadna dovolenka. Čo sa týka čerpania, samozrejme môžeš čerpať po skončení RD, so súhlasom zamestnávateľa.
Mesiac pred koncom RD musíš poslať zamestnávateľovi oznámenie, kedy sa vraciaš do práce. A môžeš mu poslať žiadosť o čerpanie dovolenky ... alebo ísť a dohodnúť sa , vypísať dovolenkový lístok ...a túto dovolenku treba vyčerpať do konca roka aby neprepadla.