Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

sylvia2012
5. sep 2013

@zalka ahij mozem sa spytat?pracujem vo firme kde sa dovolenka nepreplaca ani jeden den som nebola pn ani dovolenku som si v roku 2013 nezobrala MD mi zacala 1.4.2013 a mala by kincit 14.12.13 mam narok na celych 25dni?
a kedy som nastupila do prace namisto RD a budem pobberat rocovsky popri platu? a keby som si po nastupe rozmyslela ze predsa len chcem zostat s dcerkou doma da sa ist aj s prace znova na rodickak? keby bola casto chota v maslickach kolko mi musia drzat,miesto
velmi pekne dakujem a este jedna otazka keby som nastupila na RD a nahodou otehotnela aka bude vysoka mija Md ked mam teraz Max?

zalka
6. sep 2013

@sylvia2012 áno máš nárok na 25 dní dovolenky za rok 2013 ... a áno dá sa aj s práce vrátiť na rodičák ... a neprepustia ťa zo zamestnania ked nastúpiš do práce po MD ?
a keby si otehu ... tak fMD sa ti vypočíta z príjmu dosiahnutého v predošlý rok .. takže ak nastúpiš 15.12. a otehotnieš a porodíš v 2014 tak sa MD vypočíta z príjmu roku 2013 , ak otehotnieš neskôr a v roku 2014 s tým že na MD pôjdeš v 2015 tak sa MD bude rátať z príjmu čo dosiahneš v roku 2014 , ak robiť nebudeš tak MD bude počítaná z predpokladaného príjmui.

sylvia2012
6. sep 2013

@zalka velmi pekne dakujem za odpoved nie neprepusia ma dokonca na mna cakaju dohodli sme sa ze hned po MD si vyveram dovolenku a mam nastupit 27.1. MD sa mi konci 14.12 plus dovolenka 5 tzdnou cca 27.1. ja len ked to mala nebude zvladat alebo dude casto chora aby som vedela cimsa mozem vratit aj potom domprace vzdymlen musia za mna hladat nahradu sme velka firma a pracujem s jazykom co neni moc koncecny tak prepustanie nehrozi a neni som jedina mam aj kolegynu a neni problem sme vlastne dve co maju dieta, a tu moju otazku koli druhej MD neviem ci som pochopila spravne jed nastupim bude mi vypocitana zase s platu, ale keby som otehotnela dajme tomu hned a babomsa narodi na dalsi rok bude mi vypocitana s mojej hrubej mzdy z roku 2013¿ aj ked som nerobila cely rok¿ lebo zase sa to pytam ci by mi dali maximalnu.

sylvia2012
6. sep 2013

@zalka a kebymsom bola na Rd s coho sa vypocita s mojejmpredpokladanej mzdy aku som mala v Praci?

zalka
6. sep 2013

@sylvia2012 MD a PN sú vylučiteľné doby takže ak máš vysoký plat tak áno mala by si nárok zase na max. MD. A áno keby si bola na RD len tak z predpokladanej mzdy resp. z toho čo by mzdárka napísala .

sylvia2012
6. sep 2013

@zalka dakujem velmi pekne🙂

lu
25. sep 2013

@zalka ahoj chcem sa spytat ci mi nevies poradit, ci mi moze zamestnavatel predlzit rodicovsku dovolenku a za akych podmienok. keby mi neschvalili predlzenie zo zdravot.dovodov. dakujem

agi7
25. sep 2013

Ahojte, potrebovala by som poradit...Nastupila som do PP, kde som odpracovala iba 5 dni. Odvtedy som PN. V decembri nastupujem na MD. Moja otazka:Po skonceni MD ak by so mnou rozviazal zamestnavatel PP mala by som narok na akukolvek dovolenku? Dakujem za vsetky odpovede

zalka
25. sep 2013

@lu tak s tým neporadím, ale zamestnávateľovi je jedno ak si doma on ti nič neplatí ...

zalka
25. sep 2013

@agi7 no nie na akúkoľvek ale na dovolenku v zmysle zákona nárok by si mala.

elise
25. sep 2013

@agi7 za MD (34 týdnov od nástupu na matersku) vzniká nárok na dovolenku počas rodičovskej sa dovolenka kráti ak trvá rodičovská rok tak nevzniká nárok na dovolenku

bublinaaa1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cistko
12. nov 2013

Dnes som dostala cerstve info z prace ale nie kompletne, no som zvedava, tak mozno by mi mohol niekto poradit🙂 V auguste 2007 som nastupila na prvu matersku dovolenku, hned po jej uplynuti, mi bola preplatena dovoelnka. Do prace som nenastupila, bola som na rodicovskej dovolenke. Do prace som mala nastupit 9/9 ked syn dovrsil tri roky. V tom case som uz bola ale zase tehotna a kedze som mala nastup na dalsiu matersku az v oktobri, tak som sa so zamestnavatelom dohodla, od 10/9 budem PN az kym nenastupim na matersku, po uplynuti tejto materskej som uz dovolenku nemala preplacanu - ani neviem ci som na nejaku dovolenku narok mala. TEraz v sobotu t.j. 16/11 druhy syn dovrsi 3 roky a od pondelka by som mala nastupit do prace. Moje miesto je sice obsadene, ponukli mi inu pracovnu poziciu s tym, ze mozem nastupit ked si vycerpem dovolenku, pretoze potom uz na to nebude priestor a do noveho roaku si mozem preniest maximalne 10 dni. Viete mi vyratat, ci mam na nejaku dovolenku narok ak ano na kolko dni aby som si vedela priblizne vyratat den nastupu? V praci mi to povedat zatial nevedeli, posunuli ziadost na personalne, vyjadria sa im v priebehu niekolkych dni ale ja som zvedava 😀 bolo by celkom fajn, keby stihnem aj vianocne upratovanie 😀 😀 😀 😀 😀

zalka
12. nov 2013

@cistko nenapísala si od kedy do kedy trvala 2 MD, bez presných dátumov ti nikto nepovie na koľko dní dovolenky máš nárok, a tiež si nenapísala na koľko dovolenky máš nárok či na 20 dní alebo si staršia ako 33r a máš nárok na 25 dní dovolenky za rok ....

cistko
13. nov 2013

@zalka jasne uplne mi to vypadlo, na druhu matersku som nastupila 4/10/2010 a mam 34 rokov takze narok na 25 dni dovolenky🙂

cistko
13. nov 2013

@zalka a od 9/9 2010 do 4/10 2010 som bola pn

zalka
13. nov 2013

@cistko v roku 2010 a 2011 si mala koľko rokov? menej ako 33? a nenapísala si kedy ti skončila 2 MD

cistko
13. nov 2013

@zalka 31 a 32 fnuk takze narok len 20 a druha materska skoncila v aprily 2011

cistko
13. nov 2013

v aprili

cistko
13. nov 2013

@cistko dlho som doma 😀

zalka
13. nov 2013

@cistko bez presných dátumov sa to rátať nedá ... porátaj si dni ( pracovné + sviatky pripadajúce na pracovné dni) na RD .. od skončenia MD do 31.12.11 a to číslo mi napíš ...

zalka
13. nov 2013

@cistko a za rok 2010 máš nárok na celoročnú dovolenku krátenú o dni na RD a na PN .. tých si bola 196 prac. dní a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni tak sa dovolenka kráti za 100 dní o 1/12tinu a za každých dalších 21 dní o 1/12tinu .. takže sa ti dovolenka kráti o 5/12tin ... tj. máš nárok na 7/12tin dovolenky tj. 11,5 dňa

cistko
13. nov 2013

😀 a za dalsie roky sa nic neda naskrabat? 😀

zalka
13. nov 2013

@cistko ešte máš nárok za rok 2011 ale nenapísala si to číslo na ktoré čakám aby som ti vypočítala dalšiu dovolenku

cistko
13. nov 2013

@zalka aha tu spravu mi ukazalo az teraz ked som si dala nacitat stranku - takze v roku 2011 od aprila ako som skoncila matersku do 31/12/2011 to je 186 pracovnych dni plus sviatkov ktore pripadaju na pracovne dni /dufam, ze som dobre ratala:D/

zalka
13. nov 2013

@cistko tak to sa zase kráti dovolenka o 5/12tin ... čiže zase máš nárok na 7/12tin ... tj. na 11,5 dňa dovolenky za rok 2011.
Takže dokopy 2010- 11,5 dna, 2011- 11,5 dňa, spolu 23 dní dovolenky.

cistko
13. nov 2013

a teraz za rok 2013 ? 😀 ked dovolenkujem mi nevznika narok na dovolenku ? 😀

zalka
13. nov 2013

@cistko ak dovolenkuješ viac ako 21 dní .. tak ti vznikne nárok na 1/12tinu dovolenky.

cistko
13. nov 2013

@zalka dakujem velmi pekne za radu🙂 ak dobre ratam do prace by som mala nastupit teoreticky 19/12 podla kolektivnej pracovnej zmluvy mam este narok na dva dni pracovneho plateneho volna cize ak by som si ich pridala ku dovolenke mala by som nastupit az 27/12....ako to je so starou dovolenkou - mohla by som si ju preniest do noveho roku, viem ze mozem maximelne 10 dni ale neviem ci aj takejto starej......ci to je jedno?

cistko
13. nov 2013

@zalka cize v mojom pripade dovolenkujem 23 dni kolko dni mi vznikne narok 1/12 z kolko?