Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

jasta2
11. júl 2016

@zalka ahoj tak som s tym co si mi poradila a vypocitala bola za mzdovou a ze nemam pravdu,ze za 2010 mam narok len 10 dni a 2013 ze 12,5 dna a hotovo lebo ze materska neboli skutocne odpracovane dni ☹ tak uz neviem ako sa mozem "dopatrat" pravdy,zevraj to povedali na inspektorate prace...len aby si vedela ze to tak zevraj nie je...ale aj tak vdaka lebo mne to tiez tak logicky ide co si mi napisala...

zalka
11. júl 2016

@jasta2 hm.. stovkám som rátala dovolenky, a pravdu som mala ja, a toto jej inšpektorát, tak by som šla k nej, vytočila číslo na inšpektorát .. a komunikovala pred nou ..

jasta2
12. júl 2016

@zalka ja ti verim a vdaka moc ako som ti uz pisala....

salatik84
15. aug 2016

Ahojte, možem Vás aj ja poprosiť o radu? Tiež riešim dovolenku. Na 1. materskú som nastúpila 24.5.2011 do 16.1.2012, potom som bola na rodičovskej a hneď som šla na 2. materskú 26.10. 2013-20.6.2014. Medzi Rd a MD som nepracovala. Este pred 1. MD mi zostalo 11 dní dovolenky. Od 1. septembra nastupujem spať do práce. Moja otázka je: Aký nárok mám dovolenku? Podľa zamestnávateľa je to len 8 dní, ktoré si mám hneď vyčerpať. Ďakujem za radu. Jana

evittam
15. aug 2016

@salatik84 Ak si nevyčerpala ani tých 11 dní čo ti zostalo pred oboma MD tak máš na ne nárok plus na ďalšie dni počas oboch MD. Čiže alikvotne za obdobie od 24.5.2011-16.1.2012 a potom taktiež od 26.10.2013-20.6. 2014. Čiže určite omnoho viac ako len na 8 dní....

salatik84
15. aug 2016

@evittam Ďakujem za radu. Už musím nájsť len odvahu a nejako si to vydiskutovať so zamestnávateľom.

evittam
16. aug 2016

@salatik84 A akú odvahu? Čo ti patrí podľa zákona to ti patrí! Ak necháš so sebou "zametať" a budeš držať ústa, tak sa potom nediv, že si to zamestnávateľ dovolí.....

erika009
13. okt 2016

@zalka vy viete poradiť ohľadom vzniknutej dovolenky. Ja som nastúpila po 2 materských za sebou do pôvodného zamestnámaveľa. Po mojom naliehaní mi nakoniec vypočítali dovolenku ako som zistila, že mám nárok. Ale mňa zaujíma a neviem sa nikde dopátrať, či je niekde aj v zákonníku či dovolenku za to obdobie mi môže zamestnávateľ ďalej prenášať do ďalšieho roka, či je to v zákone nejako špecifikované. Lebo mne zamestnávateľ nechce preplatiť ani jeden deň a pritom nás núti si vyčerpať všetko.
Ale kedže sú mesiace, kedy nám zakazuje, napr.teraz v decembri...potom január, ferbruár, marec tak aj nestihnem všetko si vyčerpať. a od Nového roka mi opäť nabehne nových 25 dní. Za materskú mi vzniklo 50 dní dovolenky+ za už rok 2016 mám ďalších 16 dní. Tak mi ide o to či je to niekde spomenuté, že či sa taká dovolenka za roky 2012,2013,2014 prenášať do ďaľšieho roka. A či má nárok ma nútiť si ju čerpať. napr: že teraz musím byť celý mesiac doma. ďakujem za každú radu.

zalka
13. okt 2016

@erika009 no tak oznám zamestnávateľovi čerpanie dovolenky, za rok 2016sa ti vie preniesť dovolenka do roku 2017.
S tou dovolenkou za rok 2016 vie manipulovať zamesntávateľ ale ak ti nenariadiil čerpanie strarej dovolenky tak môžeš ju čerpať ty podla svojho uváženia , sama vidíš ak mu oznámiš teraz že od 14.11. budeš čerpať dovolenku ..t j. 30 dní vopred tak sa môže aj na hlavu postaviť ... malo by byť jeho snahou aby si si dovču starú vyčerpala teraz a nemala ju v decembri ...
obranuj sa týmto §§
§ 113
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

maryzabeth
19. okt 2016

Dobry den. Viete mi niekto poradit vo veci, ze by slobodna matka mala mat narok o 2 dni viac dovolenky v praci? povedal mi to kamarat, ze to u nich v praci tak je, a chcela som si to overit, alebo zistit o aky zakon alebo o co konkretne sa to opiera, aby som to mohla vyargumentovat v praci, ak na to skutocne je narok... ak sa tomu niekto rozumie a poradi, tak dakujem 🙂.

evittam
19. okt 2016

@maryzabeth Neexistuje žiadny zákon na to aby mala slobodná matka viac dovolenky ako vydatá matka. Ani nevidím dôvod. Podľa ZP máš nárok na 20 dní dovolenky, od 33 rokov na 25 dní dovolenky. Môže to byť upravené internými smernicami firmy - môžeš mať aj viac dovolenky ale určite nie menej. Čo sa týka štátnej správy, učiteľov a podobne - tam je to tiež ešte inak upravované. Čiže to čo ti povedal nejaký kamarát majú možno v ich firme upravené podľa interných smerníc zamestnávateľa alebo odbormi.

maryzabeth
19. okt 2016

dobre, dakujem za informacie, ja sa ho este skusim opytat nech zisti cim to maju podlozene oni. Zatial dakujem 🙂

martuska2
21. nov 2016

Ak sa tu ajde niekto skusený 🙂 vie mi povedať v mojej situácii ako to e s dovolenkami?
Trvalý prac pomer, nárok už 25 dní dov...od 25.5.2016 som PNk rizikové tehu do 13.11 a priamo nastúpila na materskú dovolenku.
Za materskú sa mi teda ráta akoby som bola normálne v práci a za PNku(5 celých mesiacov+pár dní) mi niečo strhnú?
Ďakujem pekne

evittam
21. nov 2016

@martuska2 Zamestnancovi, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, môže zamestnávateľ krátiť dovolenku za prvých 100 zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 zameškaných pracovných dní rovnako o jednu dvanástinu, ak v tomto kalendárnom roku nepracoval z dôvodu dôležitých osobných prekážok v práci, medzi ktoré patrí aj trvanie dočasnej práceneschopnosti.
Ak zamestnanec splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v danom roku, dôjde ku kráteniu dovolenky, len ak zamestnanec zameškal 100 dní z dôvodu trvania práceneschopnosti. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania

erika009
9. jan 2017

@zalka idem sa ešte raz poradiť....kedže sa nič nezmenilo...po nástupe po materskej do zamestnania mi zamestnávateľ dovolil čerpať dovolenku len v novembri. December už sme nesmeli. Podotýkam je to dovolenka za vznik počas materskej dovolenky za rok 2012,2013,2014 kde mi ostalo teraz ku decembru 35,5 dňa. Začal nový rok a pripočíta sa mi nových 25 dní. Je nemožné si to vyčerpať do júna... Tak sa ešte raz opýtam, či môže takto starú dovolenku mi zamestnávateľ stále evidovať a nepreplatiť mi ju. A či môže mi ňou manipulovať a prikázať, kedy ju budem čerpať. Preplateniu dní sa veľmi bránia, Teraz január, február a marec 2017 máme aj zakazané čerpať dovolenku. Takže od apríla do novembra máme nato, že si máme 3 kolegyne vyčerpať dovolenku. 😕 aj za kalendárny rok 2017. Neexistuje žiadny bod v zákone, že ak je tak stará dovolenka, že sa nemôže prenášať ? Veď je rok 2017. V PO mám zlé skúsenosti s inšpektorátom práce, tak neviem kde sa ísť poradiť, či mám ja nejaké páky nato, aby mi zamestnávateľ jednoducho preplatil dovolenku. A ešte ma obmedzuje, keď teraz sú slabé mesiace, aby som si ju mohla vyčerpať. Teraz som chorá mohla som ju čerpať, tak som musela ísť na PN, lebo máme zákaz do marca čerpať. Je to choré...ale to sú také bludy zamestnávateľa.☹ ako veľa iných ☹

majusqa77
9. jan 2017

@erika009 u nas dovolenka cez 2 roky prepada..

kurciatko23
9. jan 2017

my to amme tak, ze sa nam pocas materskej a rodicovskej zbiera a kedze nam ju nemozu preplatit, papierovo nastupime skor(kolko mame dovolenky)

erika009
9. jan 2017

@majusqa77 no pekne ☹ ved toho sa obávam. že nestihnem to ani tento rok vyčerpať a potom mi povie v roku 2018 povie že mi zaniká. No skúsil by. Zvažujem a budem robiť všetko preto nájsť si inú prácu, tak ak dám vypoveď aj tak mi ju musí aj tak preplatiť. Tak nechápem načo robí také problémy. Nechali ma mesiac doma na ich príkaz no ubudlo mi len -16 dní dovolenky a kolegyne museli robiť , mali vznikli im hodiny naviac (majú kopec náhr.voľná) a ešte musel zamest. do počtu platiť brigádničku. Tak to strašne výhodné pre neho. ☹

erika009
9. jan 2017

@kurciatko23 ved to by bolo najrozumnejšie.... to som navrhovala ja ked som mala nastupiť, že mohla som o to obdobie ostať doma a nastúpiť o 2 mes. neskôr a aj kolegyňa, ktora bola na mojom mieste mohla mať prácu dlhšie. Ale oni dali aj jej výpoved aj mne povolili 8 dní čerpať dovolenku, aby som nastupila k 1. v mes a tak opäť ťahali kolegyne 2 v robote každý deň. Vznikli im opäť nadčasy ktoré si tiež musia len čerpať, nemáme ich zaplatené a robime za minim. mzdu podotýkam.

evittam
9. jan 2017

@kurciatko23 Počas rodičovskej ti dovolenka nepatrí, len počas MD. A čo sa týka toho zostatku - buď ti zamestnávateľ dá priestor na vyčerpanie alebo ti ju má preplatiť - bodka. To akože ak by si dala výpoveď dohodou tak ti ju nepreplatí - no by som sa pozrela!

jasminkaj
14. feb 2017

Ahojte... v apríli mi končí RD.. chcem sa spýtať ako je to s dovolenkou. Zamestnávateľ mi stále posiela nulové výplatné pásky, takže na tej poslednej z januára je rozpísané:
D-nárok: 25
D-minulý rok: 27
D-zostat: 52

No a moja otázka znie - za tento rok sa mi skráti tých 25 dní na alikvotnú čiastku (január-apríl) čiže nejakých 8 dni nárok za tento rok. Správne to chápem? Podala som si už výpoveď keďže sa do práce nevraciam, tak ma zaujíma na čo mám nárok 🙂 Ďakujem za rady..

evittam
14. feb 2017

@jasminkaj Pocas RD narok na dovolenku nevznika,cize za tento rok nemas narok na ziadnu dovolenku.

magduska12
9. mar 2017

@zalka ahoj, aj ja by som potrebovala radu...

pracujem v školstve ako učiteľka... mám 2 deti, ktoré som mala za sebou...

- v roku 2011 som od januára pracovala, od 24.11 do 16.12. som bola PN, od 17.12 do 31.12. som bola na materskej
- v roku 2012 som bola na materskej do 10.8., potom na rodičovskej
- v roku 2013 som bola na rodičovskej
- v roku 2014 som bola na rodičovskej, od 24.7. do 31.12. na materskej
- v roku 2015 som bola na materskej do 18.3, potom na rodičovskej
- v roku 2016 som bola na rodičovskej
- v roku 2017 som na rodičovskej, do práce nastúpim 28. 8.

na koľko dní dovolenky mám nárok?
a keďže v školstve musím nastúpiť do práce od začiatku šk. roka, teda v septembri, ako je najlepšie čerpať dovolenku?

veľmi pekne ďakujem 🙂

ceresnovci
9. mar 2017

magduska12 skusala si sa pytat zamestnavatela??? 🙂 - mzdarky?

zalka
9. mar 2017

@magduska12
rok 2011 si si asi vyčerpala ne?
2012 si bola na RD 101 dní takže nárok máš na 11/12tin dovolenky
2013 bez
2014 si bola na RD 146 dní tj. nárok máš na 9/12tin dovolenky
2015 si nebola na MD viac ako 60 dní máš nárok na 2/12tiny dovolenky
2016 nič
2017 podla toho kedy nastúpiš do práce , resp. kedy budeš čerpať dovolenku
pri 40 dnovom ročnom nároku máš cca 73,33 dňa dovolenky

magduska12
9. mar 2017

@zalka ďakujem veľmi pekne 🙂
2011 som zrejme vyčerpala, nie som si istá...
a ako by ste čerpali túto dovolenku?
kolegyňa mi hovorila, že jej navrhli čerpať už v júli a auguste, popri rodičovskej... aby mohla v septembri nastúpiť... bolo by to tak dobre?

kacerkal
9. mar 2017

@magduska12 aká je základná výmera dovolenky?
rok 2011 - nárok na celú dovolenku
rok 2012 - zameškaných 101 pracovných dní, ročný nárok sa kráti o 1/12
rok 2013 - žiadny nárok
rok 2014 - zameškaných 146 pracovných dní, ročný nárok sa kráti o 3/12
rok 2015 - nárok na pomernú časť dovolenky za odpracované dni, tj. 2/12
rok 2016 - žiadny nárok
rok 2017 - do 28.8. bude zameškaných 171 dní, takže ročný nárok by sa mal krátiť o 4/12
ale môžeš nastúpiť predsa skôr z rodičovskej a čerpať dovolenku cez leto 🙂

magduska12
9. mar 2017

@kacerkal
takže by som čerpala cez leto dovolenku a zároveň mala aj rodičovský?

kacerkal
9. mar 2017

Rodičovský už nie, ale dovolenka je predsa lepšie zaplatená ako tých úbohých 200 €

magduska12
9. mar 2017

@kacerkal veď to hej, ale nedá sa to zároveň? veď koľko žien robí popri rodičovskom? nemám o tom prehľad...