Mám nárok na dovolenku po rodičovskej dovolenke?

pipinka1
26. sep 2009

Dobrý deň,

v oktobri uplynú 3 roky od nástupu na materskú dovolenku. chcela by som sa opýtať, berie sa toto obdobie alebo posledný rok za odpracované obdobie a môžem nakoľko mám problémy so zamestnávateľom narok na dovolenku a teda začať s čerpaním? podotykam pred nástupom na materskú som si vyčerpala celu dovolenku. Len neviem že či za tento rok to som už poberala rodičovskú dávku mi vzniká nárok na dovolenku.

dakujem za postrehy

majusqa77
7. apr 2017

@martuska2 preco?

evittam
7. apr 2017

@martuska2 Nič nemusíš. Platí čo napísala @majusqa77.😉

majusqa77
7. apr 2017

@mravvcek plati to, co je napisane vyssie. treba zrusit rd, oznamit zamestnavatelovi navrat do prace a po papierovom nastupe sa moze ist na PN. len pozor, ked, treba dat pred/pri nastupe aj info o dalsom tehotenstve, nech si chranena osoba

takyna
10. máj 2017

Prosim o radu naroku na dovolenku, materska bola od 9.6.2014-11.1.2015 od 12.1.2015-4.6.2017 rodicovsk, kolko mi vysiel narok na dovolenku za ktory rok a pripadne skratenie?
dakujem za kazdu radu

magduska12
31. máj 2017

@zalka ahoj, pred nedávnom si mi tu poradila ohľadom dovolenky... chcem sa spýtať, do kedy treba vyčerpať starú dovolenku po rodičovskej dovolenke? je to nejako časovo ohraničené? ďakujem 🙂

zalka
31. máj 2017

@magduska12 no ideálne hned ... resp. do konca roka aby bola vyčerpaná, už sa nemôže preniesť iba vprípade PN ... napríklad. aby potom neprepadla

maminecka2
27. jan 2019

Ahojte dievcata, skusam aj tu- nevedeli by ste mi poradit- vie mi niekto vypocitat aky mam narok na dovolenku po nastupe do prace po materskych a rodicovskych? (Teda konkretne dlhodoba PN, a 3x MD+RD, retazove porody). Je na to nejaka oficialna institucia (napr. inspektorat prace)? Mam taky neblahy pocit ze personalistky mi nehodlaju priznat vsetko na co mam narok... Bojim sa tam zavolat co sa dozviem, tak najskor skusam takto. Nastupujem koncom aprila. Dakujem velmi pekne.
@zalka

zalka
27. jan 2019

@maminecka2 napíš dátumy MD ... a vyrátame

maminecka2
27. jan 2019

@zalka Dakujem, zajtra prelustrujem lajstra, ja uz mam problem aj s datumami narodenia deti 😂🤷‍♀️

maminecka2
28. jan 2019

@zalka Ahoj, tak pisem datumy 😉:
PN 27.1.2011-11.8.2011, pred nastupom na paske dovolenka 25 dni
MD 12.8.2011-5.4.2012
RD 6.4.2012-11.1.2014
MD 12.1.2014-6.9.2014
RD 7.9.2014-18.3.2016
MD 19.3.2016-11.11.2016
RD 12.11.2016-- koniec bude 20.4.2019

V roku 2013 som mala 33 rokov, odkedy by mi mal prinalezat tyzden dovolenky navyse (teda 6 tyzdnov u nas), ale zrejme toto mozem len snivat, a vo vypoctoch sa zohladnovat nebude...
Ak by sa Ti podarilo aspon orientacne vypocitat budem velmi vdacna.
Dakujem krasne.

zalka
28. jan 2019

@maminecka2
za rok 2011 sa ti 25 dní dovolenka kráti o 2/12tiny .. tj. nárok máš 21 dní dovolenky
za rok 2012 sa ti 25 dní dovolenka kráti o 5/12tin .. tj, nárok máš 14,5 dňa dovolenky,
2013 nie je nárok bola len RD
za rok 2014 je nárok na celú dovolenku tj. 30 dní u teba
rok 2015 nie je nárok na dovolenku
rok 2016 je nárok na celú dovolenku tj. 30 dní u teba
2017,2018,2019 nárok nie je
dokopy 30+30+14,5+21 = 95,5 dňa dovolenky

maminecka2
28. jan 2019

@zalka Jej, dakujem krasne. Mozem sa spytat, Ty sa tymto aj "zivis"? 😁 Ak aj nie mohla by si dat skolenie tym nasim, aj ohladne ochoty pomoct...
Chcem si poziadat o presne vycislenie dovolenky- asi mailom, nie len telefonicky, nech mam aj nieco v rukach. No a potom sa budem musiet hadat ako to naozaj je. Lebo v poslednej paske mam nieco okolo 20 dni. Som velmi zvedava a uz teraz zacinam mat zaludocnu neurozu (pri predstave konfrontacie s tymito milymi damami).

zalka
28. jan 2019

@maminecka2 no viac menej ... a tým svojím odporuč si prečítať toto https://www.ip.gov.sk/narok-na-dovolenku-v-suvi...

maminecka2
3. mar 2019

@zalka Ahoj, tak slavnostne po mesiaci som sa dostala k tej mojej dovolenke. Pocitali mi to z 20/25 dni, nie z 25/30- asi to bude niekde v kolektivnej zmluve, ze mam narok len na to co je zo zakona. Vypocitali mi to 16,5 11 25 25, spolu 77,5 dni.
Inak myslim, ze damy sa co to poducili 😂.
Este sa Ta chcem spytat, za tento rok budem mat narok na dovolenku, tu si vypocitam podla odpracovanych dni a cerpat ju potom mozem kedy? Ci to bude asi na dohode s nadriadenym? Budem ju potrebovat v pripade choroby deti, tak chcem vediet na co mam narok.
Dakujem krasne.

zalka
3. mar 2019

@maminecka2 no je to možné , že v takom prípade ide len o zákonný nárok ... kedy tento rok ti končí RD? Po RD budeš čerpať dovolenku?

maminecka2
3. mar 2019

@zalka Ano, 20.4. mi konci RD, 21. hned nastupim na dovolenku a chcem si cerpat tych 77,5 dna a potom realne nastupim a uz novu dovolenku si necham. Ale este to musim presne dohodnut v praci, len budem zrejme menit oddelenie, akurat to budem v tychto dnoch riesit.

zalka
3. mar 2019

@maminecka2 dovolenka sa berie za výkon práce ... čiže ak ti RD končí 20.4. . tj. od 1.1. do 20.4. je 79 pracovných dní a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni, takže nie je dôvod na krátenie dovolenky za rok 2019 ak ovšem nebudeš na PN do konca roka viac ako 21 pracovných dní a sviatkov pripadajúcich na pracovné dni.
Máš nárok na celú tohoročnú dovolenku.

maminecka2
3. mar 2019

@zalka Jej, Ty si zlata, dakujem 😘. Este si musim zistit ci budem mat narok na 30 alebo opat len 25 dni, musim si zohnat kolektivnu zmluvu a nastudovat. A teoreticky by som si mohla hned po skonceni tej prvej dovolenky cerpat z tejto "druhej"? Teraz zvazujem vsetky moznosti, ze by som este august potiahla a nastupila od septembra. Na tom novom oddeleni budem zrejme zacinat od oktobra a dovtedy by som len tak "pretrpela" to povodne, kde uz so mnou nepocitaju...

maminecka2
3. mar 2019

@zalka Este sa Ta spytam, aj OCR sa posudzuje ako PN? A teda plati ze mozem mat len do 21 dni do konca roka? Pri troch malych detoch a ziadnej pomoci od rodiny... Ach joj.

zalka
3. mar 2019

@maminecka2 ale 21 pracovných dní ... čo sú 4 týždne v podstate ... a áno aj OCR sa do toho ráta.
Ak budeš mať viac ako 21 dní PN a OCR v roku 2019 ale do 42 dní ... tak sa ti dovolenka bude krátiť o 1/12tinu tj. o cca 2 dni

maminecka2
3. mar 2019

@zalka 😘😘😘
Verim ze tolko dni nebudem mimo, ale mam obavu, najmladsia len nastupi do skolky.
A ked si tu dovolenku vycerpam a az potom bude ta OCR? 🙈 Uz nebudem vymyslat, nejako bude. 🤓
Dakujem este raz za vsetky rady.

kreatis
18. máj 2020

Ahojte dievcata, prosim vas o radu ak tu este dakto je, kto by mi vedel poradit 🙏. Dcerka bude mat v novembri 3 roky, chceli sme stihnut retazovy porod, co sa najprv aj podarilo, ale bohuzial moje tehotenstvo nedopadlo dobre 😪 a uz retazovy nestihame. Tuzim vsak velmi po druhom babatku, ale este musim chvilku so snazenim pockat. Aka situacia pre mna nastane, ak by som otehotnela do toho novembra, mala by som este vobec narok na matersku, ktoru som poberala pri dcerke? Pracovny pomer stale trva. Ak by som dajme tomu porodila druhe dieta niekedy v juni buduceho roku, co je viac ako pol roka po dcerkinych 3 rokoch, je nejaka sanca na matersku? Ak ano, z coho by sa vypocitavala? A cim vyplnit toho pol roka, musela by som nastupit do prace? Dakujem krasne ze kazdu radu, velmi by mi to pomohlo 🙏