• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Mám nárok na odstupné, ak firma zanikne a som na rodičovskej?

4. septembra 2013 
Ahojte, momentálne som na rodičovskej dovolenke a firma, v ktorej som pracovala sa pomaly ruší. Pomaly znamená, že keď som odchádzala na materskú mala 650 zamestancova a momentálne má necelých 100 a stále sa prepúšťa. Mám nárok na odstupné, keď firma zanikne a som na rodičovskej dovolenke? Ďakujem za rady.
27. máj 2009 o 14:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
áno máš, no tebe nemôžu dať výpoved podla § 63 ods.1 písm. b) ale len podla písmena a) ak sa firma, jej časť ruší alebo sťahuje.
27. máj 2009 o 17:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, ja mam tiez taky problem. firma pre ktoru som robila ma zaniknut, boli povedane dva datumy, budem na MD alebo RD, podla toho kedy zanikne.podla toho co si napisala gapa mam narok na odstupne (ak sa teda nemylim) a ak ten narok na odstupne mam naozaj, kedy mi ho vyplatia, ked zaniknu?...vedela by si mi poradit co sa ma potom robit?
prevadzka bola v prenajatej budove, ked firma zanikne, prevadzku si nechava majitel budovy bez personalu, ale vraj niektori tam zostanu robit dalej
asi dostanem vypoved teda, kam sa mam potom zahlasit? popr. myslis ze by som sa mohla dohodnut s majitelom, ze by som sa tam mohla vratit?
a este nieco, mam este rychlo odniest nejku ziadost zamestnavatelovi, ze chcem zostat aj na rodicovskej dovolenke? alebo nemusim?
dakujem vopred za radu
28. máj 2009 o 22:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ajka,
počas RD nemá trvanie zamestnania až taký velký význam. Jedine v prípade, ak chceš dalšie dieťa, tak aj dni počas čerpania RD sa do dní nem.poistenia rátajú. Počas MD ešte trvajú všetky poistenia v soc.poistovni, od nástupu na RD už nie, len dôchodkové (ak máš podanú prihlášku).

Neviem, kto ti odstupné vyplatí. NEviem akou formou sa firma ruší (konkurz to asi nebude?), čo je asi podstatné a či bude mať peniaze na vyplatenie odstupného. Ak by teraz odstupné vyplácala a potom to nie je isté, tak by možno bolo výhodnejšie ukončiť prac.pomer skôr (môžeš požiadať o nástup do práce a tým pádom ti budú musieť dať výpoved, lebo už nebudeš v ochrannej dobe. No to záleží do vela okolností, ktoré asi aj dosť ťažko zistíš (napr. o tom vyplácaní odstupného pri ukončovaní PP teraz) a napr.í o kolko odstupného ide atd.

Ja mám podobný problém, no firma je v konkurze, takže tiež trochu iná situácia.

Na to nové miesto by som sa nespoliehala.

Ak by tvoj PP skončil ešte počas MD, tak si podaj prihlášku na soc.poistovnu odo dna po končení PP (najneskôr v ten den)
28. máj 2009 o 22:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
gapa, dakujem....a hovorili mi ze firma ma uplne zaniknut, neviem zatial viac ale uz mam z toho stesy :pensive:
len to ze prevadzka zostava tak jak bola majitelovi budovy, bez zamestnancov(ale to som pisala)
28. máj 2009 o 22:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@gapa Prosím ťa, nevedala by si mi poradiť?
Firma v ktorej robim 10rokov, ale momentalne som na RD do 12/2013 ide do likvidacie. Som v nej vedena uz ako jediny zamestanec a kazdu chvilu mi ma prist zrusenie prac. pomeru pravdepodobne podla § 63 ods.1 písm. b) ale len podla písmena a) . To by bolo v poriadku, ale nakolko mam narok na odstupne, zaujimalo by ma, kto mi ho vyplati, nakolko firma ide do likvidacie a je insolventna ( ziadny majetok ani financie). Nerada by som prisla o odstupne, je to dost penazi... Nevycerpanu dovolenku mi uz asi nepreplati nik,ze?
Naco by som si mala davat pozor pri vypovedi? Mozem sa potom zaregistrovat na UP a poberat podporu a RD prehlasit na manzela,ktory je zamestnany?
Zatial velmi pekne dakujem
2. okt 2012 o 22:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dobrý deň.Naša firma zanikla,ide do konkurzu.Kto nám vyplatí odstupné,robím tam 5,5 roka a kolko to môže trvať.Musí byť výška odstupného uvedená vo výpovedi?Podla mna áno,ved od toho sa odvíja výška podpory.A kto nám doplatí ušlú mzdu,ked nám v poslednej výplate dal zamestnávatel iba 70 percent z platu?Môžem sa zamestnať skôr ako ukončím starý pracovný pomer?Dakujem pekne.
4. sep 2013 o 16:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tvoj príspevok