Mám zobrať ponuku práce ako účtovníčka?

lilyianka
1. feb 2017

Ahojte.....mam dilemu...dnes mi bola ponuknuta prac.funkcia-uctovnicka. Pre firmu pracujem uz skoro 3,5r ako adm.pracovnik. Jedna sa o MKD,spedicia. Mojou naplnou prace su rozne tabulky,vypocty,km,PHM,spotreby,rocne vyuctovania,mesacne vyuctovania,praca v programe Sped a dalsich programoch potrebnych pri stahovani tachografov kamionov a kariet vodicov.....takisto zadelenie nakladov na rozne strediska,vypisovanie a nahadzovanie staziek do systemu a pod.
Proste uctovnicka dala vypoved a oni jej ju hned podpisali,ziadna vypovedna lehota.. Ekonomka ostala na vsetko sama...sef mi preto navrhol,ci by som nechcela robit uctovnictvo.. Lenze musela by ma vsetko naucit a zaucit pracovat v programoch ako napr.omega a pod...nikdy som nic podobne nerobila a jedine co ma laka,je ze by som mala vyssi plat....preto sa pýtam uctovnikov,ci je to praca narocna a ci sa to da naucit osobe,kt.s niecim takým neprisla do konraktu....
S ekonomkou sme dobre kamaratky,vychadzame si.....ako povedala ona sama je to len na mne... Jej sa praca nezda tazka,kedze to robi 20r...tak ako aj moja praca sa nezda tazka mne....
Este ide o to,ze chceme dieta,ale cez 2r sa nam nedari ani tak ani tak,ale snad sa raz zadari...cize treba myslieť na to,ze raz odidem na MD....
Ono mozno by v zivotopise vyzeralo lepsie mat prax aj ako účtovníčka ako len ako administrativa.. Predtym som tiez robila v kancelarii,takze roky praxe v administratíve mam.
Ako by ste sa rozhodli? Co vsetko obnasa praca uctovnicky?
Ak to nezoberiem,nic sa nedeje...mam sa rozhodnut do piatku.

eeffka
1. feb 2017

@lilyianka neber to lebo sa zblaznis, ocividne nevies o uctovnictve nic ( to nie v zlom) a ked ich stara uctovnicka odisla v tomto termine ( 1.Q, je kvartal danovych priznani a najviac roboty v roku) tak bud po nej ostala potopa alebo ju uz tak vytocili ze sa im na to vysr...
take nieco by som bola ochotna za predpokladu ze sa poda danove a zacnes sa zaucat u uctovnicky a po roku ju mas stale na telefone ako podporu.
v tvojej situacii urcite NIE.

simca06022011
1. feb 2017

no a co mala na starosti uctovnicka a co ekonomka? Ak o uctovnictve nic nevies nehrnula by som sa do toho. Program je to najmenej, to za chvilu das. Ale uctovnictvo ako take treba vediet. AK budes iba nahadzovat faktury a blocky tak to sa naucis rychlo, ale uz veci ako predkontacie, naklady, vynosy, prijmy, vydavky, danove, nedanove, danove prizania.. to uz nie je brnkacka. Ale naucit sa to da, zase nebudem strasit, hlavne ak je tam niekto kto to vie. Ak to vie ekonomka a pomoze ti, tak ok... este by som si preverila ci je urobena uzavierka, lebo do toho by som sa po niekom inom len tak nedala. Iste mala dovod uctovnicka preco zduchla a aj preco jej tak dobrovolne podpisali vypoved, ked treba robit uzavierku rocnu. NIe je problem ju urobit, samozrejme, ale treba to vsetko skontrolovat po nej.... a niest za to zodpovednost. Skus si skor ako sa rozhodnes do takych sanonov nazriet, otvorit program a uvidis, kamaratka nech ti ukaze ;) Praca uctovnika je hlavne nekonecne sa vzdelavanie, zakony, postupy... ak je iba jedna firma, vacsinou sa veci cyklicky opakuju... a novinky sa daju zistit a dostudovat priebezne. Horsie je po niekom opravovat a kontrolovat...

blahowoman
1. feb 2017

Presne tak,ak nevies o uctovnictve ani prd tak to neber. A ja nechapem,ako mozu taku robotu navrhnut niekomu,kto tomu nerozumie. Uctovnictvo je samo o sebe tazke.

77nelinka
1. feb 2017

@eeffka Mne to niekedy tak pripadá, že veľa ľudí má skreslenú predstavu o tejto práci. Ja to robím 21 rokov a mám toho už plné zuby.

@lilyianka Záleží čo presne by si robila. Medzi také najjednoduchšie patrí účtovanie pokladne, banky. Odberateľské faktúry sú väčšinou stále tie isté dokola, horšie to je s dodávateľskými. Treba všetko zaúčtovať a potom ešte vyčistiť. Ale to vždy záleží od danej firmy. Toto by si mohla zvládnuť, ale robiť napr. daňové priznania by som si na Tvojom mieste netrúfla.

maciatkolulu
1. feb 2017

@lilyianka ty nevies nic o uctovnictve a rozmyslat nad postom uctovnicka? Trochu komicke, nie, na strednej sa uctovnictvo ucia tri roky a prvy rok maju hospodarske vypocty, ako lahky uvod do uctovnictva, takze bud si velmi ucenliva, alebo velmi odvazna...alebo aj-aj😨

lilyianka
autor
1. feb 2017

@eeffka
@simca06022011
Uctovnicka u nas bola 2r....a podľa sliv ekonomky ma v papieroch riadny bordel a ona to musi po nej upratovat..uctovnicke nikdy nesadli stravne lístky,kazdy mesiac urobila niekomu zle vyplaty a proste mala v tom riadny chaos...slo o to,ze sa na nu ekonomka nemohla nikdy spoľahnúť....kedze mali medzi sebou mensiu vymenu nazorov a uctovnicka sa najprv dala na PN a asi z pomsty dala výpoveď prave v tomto case.ked treba robit rozne uzavierky a danove priznania..
Myslím,ze by som mala na starost aj pokladnu _(coho sa obavam,lebo nechcem byt zodpovedná za peniaze) a fakturaciu....okrem toho prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov,mzdy,nahravanie faktur,leasingov a pod....
Pravdupovediac mam pred touto prácou respekt

jankalukasova
1. feb 2017

@lilyianka musíš hlavne sama vedieť či si ochotná a schopná sa učiť nové veci... podľa mňa účtovníctvo nie je žiadna katastrofa... skôr je otázka ako funguje firma. Lebo účto ako také je v pohode, ale ak je to veľká firma a všetko je na jednom človeku a ešte mu aj tá vlastná firma napr. podráža nohy v tom, že neskoro odovzdáva podklady a podobne alebo prípadne tie veci robia zamestnanci neporiadne a Ty sa máš potom hrabať v kope papierov, ktorým poriadne nerozumieš, tak je to o ničom. Všetko záleží na Tvojej schopnosti učiť sa nové veci a na tom ako sa k tomu stavia tá firma (to sa dá zistiť aj podľa toho či tam účtovníčka bola pri konci zúčtovacieho obdobia do rána alebo to bolo v pohode....)

77nelinka
1. feb 2017

@maciatkolulu Tak ale dnes je bohužiaľ bežné, že "účtovníčky" majú len nejaký trojmesačný kurz

maciatkolulu
1. feb 2017

@77nelinka aha, no tak to je super... neviem co k tomu dodat

lilyianka
autor
1. feb 2017

@blahowoman
@77nelinka dakujem za nazory 😉 presne som potrebovala počuť co vsetko to obnasa.....ja osobne som so svojou pracou spokojná a viacmenej som bola rozhodnuta,zr to brat nebudem....

@maciatkolulu ved som sa len spýtala o com praca uctovnika je...to je cele...nic podobne som nikdy nerobila a potrebovala som pocut nazory od zainteresovanych ludi....

simca06022011
1. feb 2017

@lilyianka no cize to nie je len uctovnicka ale aj mzdarka, takze na to rovno zabudni. TO je prilis vela veci naraz a musis fungovat hned... cize ty nemas cas sa tam popri ekonomke nieco ucit. Na takyto obsah uz potrebujes mat skusenosti a veci musia sediet, nevies ani priebezne zacat pracovat, lebo konecne stavy nebudu sediet, proste nic nic.. nech si hladaju niekoho na to.. to ze nesedia veci, co maju sediet kazdy mesiac, nech si riesia :D

eeffka
1. feb 2017

@lilyianka mama mia... ekonomka robi co?
lebo kamoska nekamoska normalna hierarchia je taka ze napr u nas
ja som ekonomka a robim fakturaciu dnu/von, pokladnu, komplet predpripravu pre uctovnicku, uctujem standardne predkontacie, riesim platby, vypisy, sumarizujem podklady pre mzdy, riesim statistiky, vyskumne ustavy..... a bohvie co este robim a si nespomeniem a ked je problem je vsetko moja chyba 😀
uctovnicke podam spracovane kopy a robi zaverecne a ukoncovacie prace + vypocitava mzdy, eviduje zamestnancov dnu/von, kontakt so socialkou, zdravotkou

ak by ju zajtra presiel bus tak budem najviac placuca na pohrebe a ta ktora bude skakat na truhlu. Neviem si predstavit ako by sme my 2 fungovali ak by sme sa zrali, si pomahame jedna druhej, ja som prax ona teoria, ja som hotova bez nej, ona bezomna , nesedi tu dennodenne vela veci jej vysvetlujem suvislosti, lebo bez toho to proste nezauctuje

lilyianka
autor
1. feb 2017

@jankalukasova u nas je to tak ze prácu moju napr nevie nikto....cize ked som bola tyzden na dovolenke alebo na PN tak som sa nevedela dost dlho vyhrabat z kopy prace....ekonomka vedela zastupit uctovnicku,ale sama o sebe na dost vela prace....viem ze v case vyplat byvaju v praci dlhsie a takisto si niekedy nosia prácu domov

blahowoman
1. feb 2017

@lilyianka ja maturovala s uctovnictva a teda bol to des. Pre Tvoj pokoj v robote to neber. Lebo aby Ti naozaj vsetko sedelo,to je kazdodenny stres,a ja mam dojem,ze to je to posledne co teraz potrebujes.

simca06022011
1. feb 2017

@lilyianka tak su divne :D ja mam 5teho urobene vsetko od vyplat, dphciek, cestakov atd... cakam iba do dphcky kym sa nazbieraju nejake opozdile faktury... a tom nemam toho malo. Zamestnancov mam pomenej to je fakt. ALe papierov haldu. Ide aj o sikovnost, o to si zariadit tu pracu tak aby isla a vyznat sa v nej.. ak cakaju este na vystupy od inych ludi tak to tiez spomaluje. Da sa tato praca robit dobre aj rychlo, aj bez stresov... ekonomka ma co na praci ked vsetko ako vidim mala uctovnicka?

lilyianka
autor
1. feb 2017

@simca06022011
@eeffka
Ono je yo tak,ze by som sa aj musela zaucat a aj si robiť svoju pracu,nakolko ako som pisala vyssie mna tiež nema kto zastupit...a to si predstavit neviem....
A este by som musela niekoho ineho zaucat zase na moju pracu....a to si neviem predstavit kedze pre mna he to jednoduche,ale presne viem co na co nadvazuje,ako si kontrolovať niektore veci a pod...

lilyianka
autor
1. feb 2017

@simca06022011 oni by vyplaty aj spravene mali,lenze podklady im odovzdavaju majstri a spediteri....a twda ti sa s dietami nezenu....este to musi odsuhlasit sef a aj odmeny a tam to niekedy stoji aj dva dni...
Tak uz viem ako sa rozhodnem

puklica13
1. feb 2017

@eeffka držím palce nech ju ten bus neprejde..😎..Pobavila si ma

miriam11
1. feb 2017

@lilyianka toto je taka otazka ako.... no nic. Kazdy sme iny, preto jedna by tu pracu vzala, ina v ziadnom pripade. Ja osobne by som to brala. Pomohlo ti to? Preboha ved to ty musis vediet, ci to chces zvladnut, alebo nie. Su ludia, ktori idu napred kazdym dnom, su vsak aj taki, ktori stagnuju na jednom mieste a nic nove sa uz nenaucia, ba co viac, este aj to co vedeli pozabudaju. Vyber si.

lilyianka
autor
1. feb 2017

@miriam11 ono je to tak,ze mňa moja sucasna praca bavi....robim od 6-14 a o pol 3 uz som niekedy doma a nemusim si pracu nosiť domov....

myskahryzka
1. feb 2017

@lilyianka Ahoj. Ja robim zhruba to iste, co aj ty.. No nesla by som robit uctovnicku. Je to uplne nieco ine, ako tato robota. Tu si v kontakte s ludmi, praca je, da sa povedat, roznoroda.. uctovnicka to ma stale o tom istom. A za dalsie je to obrovska zodpovednost. Ak by tam nebola vyrazna financna motivacia, asi by som do toho nesla.

lilyianka
autor
1. feb 2017

@myskahryzka dakujem za tvoju reakciu...prave,ze na mojej práci mi vyhovuje,ze nemusim stale sediet len v kancelarii...ak je pekne zoberiem auto a mozem ist napr stahovat tacho....podla toho ako si sama zadelim pracu....mna tie moje tabulky,vypocty a cisla bavia 😉

myskahryzka
1. feb 2017

@lilyianka No ved to je to co ti vravim. Ako uctovnicka si priklincovana za tym jednym stolom s regalom plnym zakladacov. Toto je roznoroda robota.. ako vravis..aj sa prevezes, aj sa prejdes..

evittam
1. feb 2017

@eeffka Nooo, vyzerá to tak, že "ekonómka" má len funkciu a robí "holý prd" a ešte je múdra a chce do "bordelu" po účtovníčke navliecť niekoho iného aby mala zase kľud.
@lilyianka Väčšina ti tu bola napísaná - ja som účtovník/ekonóm pomaly 20 rokov - s prestávkami na MD ale robila som aj popri tom-takže ti to tu bolo dobre vysvetlené. A preberať ešte po niekom v účtovníctve "bordel" - no to nikdy.....Buď riadne uzávierky a všetko čo k tomu patrí alebo nehrozí. Urobila som to raz v živote - síce mi to dalo veľa, robila sa rekonštrukcia účtovníctva a ja som sa veľmi veľa naučila ale to už som mala nejakú tú prax...
@77nelinka Presne ako píšeš - veľa ľudí si myslí, že máš "teplučké miesto v kanclíku" - ráno káva, obed, a poobede domkov a "všecko super a v porádku"....😅
A inak poznám tie pocity, o ktorých píšeš - tiež mi to už liezlo krkom a preto som si túto RD vychutnala a ešte vychutnávam a fakt robím len to čo chcem - našťastie môžem.😉

eeffka
1. feb 2017

@evittam jasne nic nerobim ..rano uvarim kavu, potom pozriem co je kde na obed, pozriem dake weby, pokecam s kolegynami a poobede v tych taskach co nosim domov taham asi firemne prachy 😀 😀

tiez mi to cele pripada take ze hladaju somara na ktoreho by to hodili, lebo po spravnosti by mala ekonomka povysit na uctovnicku a kocka zacat robit podrztasku ekonomke a postupne brat jej agendu. Hodit na kocku co nevie co je sibenicka uctovnictvo...no to je teda fakt kamoska ....

evittam
1. feb 2017

@eeffka No a ako inak....😀👍

77nelinka
1. feb 2017

@evittam Dávnejšie som dostala ponuku na zmenu práce. Aj som nad tým uvažovala, lebo by som nemusela cestovať. Ale dohodla som sa s nimi, že najprv si pozriem čo a ako majú zaúčtované. Bol to tiež takýto istý prípad, že účtovníčka zo dňa na deň odišla. V prvom rade som chcela vidieť uzávierku. Niektoré účty mali len zostatky a nikto ani netušil čo tam mohlo byť zaúčtované. To mi stačilo, a ponuku som odmietla.

77nelinka
1. feb 2017

@lilyianka
Otvorene ti poviem, že na tvojom mieste by som si na toto netrúfla. A hlavne teraz v čase uzávierok

evittam
1. feb 2017

@77nelinka Presne tak. Ja som sa na tomto "popálila" ale bola som "neskúsená" v tejto oblasti a veľa som sa tým aj naučila, čiže s odstupom rokov môžem povedať, že viac-menej môžem byť za to, že som bola taká hlúpa aj vďačná lebo som sa na druhej strane oveľa viac naučila a už ma len tak niekto "neodrbká"......Tiež už nepreberiem účtovníctvo ak nemám uzávierku a inventarizáciu účtov a saldokonto, ktoré sedí na stotinu centu.😝

77nelinka
1. feb 2017

@evittam Inak si myslím, že v tej firme kde pracuje zakladateľka, majú pekne skreslenú predstavu o práci účtovníčky. Ale tým sa jej samozrejme nechcem dotknúť, možno by sa časom do toho dostala ale nie v čase uzávierok