Používame cookies. Viac informácií tu. OK
smatulka
6. okt 2011

@perla200 ahoj, ja som isla do prace, ked mal moj syncek 20 mesiacov. doma zostal s mojou maminou. kedze sme predtym byvali v inom meste, tak nebol zvyknuty zostat s nou cely den, obavala som sa hlavne poobednajsieho spanku (ci s babkou zaspi) a ranneho vstavania (ci nebude za mnou plakat). tak sme ho ucili, najprv som isla na skolenie, ktore bolo poobede, maleho som uspala, ale vstal uz pri babke, potom som isla skoro rano k lekarovi, aby sa pri babke rano zobudil a nakoniec som musela ist na skolenie o 11.00. takze ho babka musela uspat na obed. trvalo to tyzden, vzdy som bola prec cca 4 hodiny, obaja si zvykli a bolo to v pohode. maly ani raz neplakal a zvykol si, ja som zo zaciatku castejsie telefonovala, aby som sa uistila, ze je vsetko ok, teraz uz chodi do skolky a sme obidvaja v uplnej pohodicke 🙂 vela zavisi od pristupu rodica a tiez od povahy dietata, aj tym bojazlivejsim sa da pomoct spravnym pristupom .-)

perla200
autor
6. okt 2011

@smatulka no presne ako ty, aj ja som začala chodiť do práce ked mala malá 20 mesiacov, strasne som sa bála, ostala doma s mojou maminou...a v pohode si zvykla...ale ja som si nezvykla strasne mi stale chýba a to chodím už pol roka do práce...a je aj s MM - ten robí na smeny... furt sa o nu bojím, a také je to celé ....a ja som v práci do 17.h takže potom som celá len jej🙂

zuzana12345
6. okt 2011

@perla200 ahoj, ja som nastupila do prace teraz v septembri, syncek ma 16mesiacov, som iba na polovicny, chodim v stredu, to ho varuje manzel a este chodim cez vikendy, ked manzel ide tiez do prace tak je u mojich rodicoch alebo u svokrovcoch, nemal od zaciatku problem, tiez som sa bala ako to bude s uspavanim, prebalovanim, kedze sa nechce nechat prebalovat, a vsetkym okolo toho, najradsej si to robim vsetko sama...chyba mi stale, som na telefone nonstop, najhorsie je to, ze mu vsetko povolia a ja mam potom dva dni co robit 😉

dahra
6. okt 2011

Ja som sla do prace, ked mal maly 5, 5 mesiaca. Manzel prisiel y prace, staral sa o maleho. Chodila som v case od 16.00 do 19.00. Takze stihla som nakojit a prist tak, aby som este okupala, napapala a ulozila spat. Varila sa uprostred dna, este som stihla aj pripravy do prace, kedze ucim, bez pripravenych materialov sa to neda. Teraz uz nekojim / maly sa sam "odstavil", ked mal necely rok a sli mu zuby. Teraz som v praci od 16.00 do 20.30. (aj s cestou) a v sobotu doobeda. Maly je rovnaky, neplace, ma ten isty rytmus s otcom ako so mnou. Uplne v pohode sa vsetko da stihnut. Tam, kde byvame, nemame blizku rodinu, takze si to musime zariadit my dvaja medzi sebou.

Ked som v praci, moja mysel je sustredena na pracovne veci, takze nemam ani cas sa zamyslat nad pocitmi. Ale uz cestou domov sa tesim na drobca, prace je pre mna relax od domacnosti, o to viac mam radost z drobca, ked som s nim. Vidim to aj na nom, ako sa strasne tesi, ked pridem domov. Bezi mi v ustrety, smeje sa a hned sa mojka.

linddi
6. okt 2011

čaute, ja som išla do práce keď mala malá 8 mesiacov 😒 Začala som s polovičným úväzkom, takže to bolo v pohodičke. Ráno na siedmu a vracala som sa o jedenástej... Malá bola raz s manželom, raz s babkou..ako kedy. Tiež som sa bála ako to ona zvládne, ale zvládla to super. Ešte búvala, keď som odchádzala a keď som prichádzala dala som jej jesť a išla búvať znova 😀. Úplne nám to vyhovovalo, nebola na mňa tak naviazaná, doteraz nemá problém zostať bezo mňa aj cez noc. Viem, že niektoré matky to odcudzujú, ale osobne mám na to taký názor, že keď dieťa vyslovene netrpí a matka tiež, nieje o čom..... Vôbec nepokladám takéto matky za "krkavčie alebo kariéristky" 😀 Dokonca som si v tom čase robila výšku, takže som bola preč aj cez víkendy.... Nehovorím, že to bolo ľahké obdobie, ale mám dieťa, ktoré si myslím, že je dobre vychované (možno lepšie ako také s ktorým je matka celý čas doma) - tým nenarážam na nikoho konkrétneho - no vo svojom okolí také poznám 🙄 a nemenila by som to.

zuzka38
6. okt 2011

@linddi a praca na polovicny uvazok sa stihat dala? nemala si to narocne? ja sa obavam, ze ked pristupim na polovicny uvazok v praci znova to bude o tlaku zo strany zamestnavatela na podavanie vykonu.. za styri hodiny sa toho v praci vela stihnut neda.. zavisi samozrejme od pozicie. este si na tom polovicnom resp. ako dlho si takto robila?

perla200
autor
6. okt 2011

no super dievčatá dakujem za príspevky... no aj nasa simka to zvládla super podla mna... ja sa len bojím furt mam výčitky, že či som urobila dobre že som isla do práce... ako ona sa strasne tesí ked prídem domov... v podstate doobeda je bud s MM alebo s mojou mamou potom spí a potom ja už prídem za hodinku ako sa zobudí, ale aj tak stale ma to trápi, či nahodou moc nejako netrpí vnútorne, či ju to nepoznačí????? či som len neurotická matka???? či???

linddi
6. okt 2011

@zuzka38 robím na obecnom úrade a polovicu (zhruba) agendy som dala kolegyni na zastupovanie - mzdy, fakturácie atď. som robila ja. Samozrejme boli dni, kedy som po štyroch hodinách neprišla domov, ale dalo sa. Na plný úväzok som začala robiť keď malá nastúpila v 3 rokoch do škôlky.

smatulka
6. okt 2011

@perla200 nemyslim si, ze tym dieta nejako trpi, prave naopak, ty sa sustredis trosku aj na seba, realizujems sa ak inak ak pri plienkach a domacnosti, si viac v pohode a toto prenasas aj na dietatko, ktore to z teba citi, ja ked som nastupila do prace, tak som chodila do 6.00 do 14.00, rano maly este spal, ked som prisla z roboty, bol akurat cas poobednajsieho spanku, budil sa, ked som bola uz doma a bol nadseny, ze ma vidi, kolkokrat som si lahla k nemu a zdriemla na pol hodinku, zacali sme si spolocne straveny cas ovela viac uzivat, uz ma netrapila tolko domacnost a veci s tym suvisiace ale ovela viac cas, ktory stravim s malym, aby som mu vynahradila to, ze sme spolu doobeda neboli, ale dolezite nieje ako dlho s dietatom stravis, ale ako intenzivne, doobeda sa mu inenztivne venovala babka, poobede ja (som slobodna mamicka, takze tatinko s nami nieje) a myslim si, ze maly je jedno uzasne, spokojne dieta, ktoremu nic nechyba, prave naopak si zvykol na to, ze nie len pri maminke sa citi bezpecne, ale aj pri inych ludoch - babka, dedko, ze sa nemusi bat toho, ked maminka odide, lebo sa aj vrati a bude len jeho, vidim v tom ovela viac pozitiv ako negativ 🙂 aj prechod do skolky sme mali absolutne v pohode, a musim povedat, ze som mala aj to stastie, ze moja mamina plne respektovala moju vychovu a dodrziavala zasady, ktore som ja stanovila a nemenila ich, ked bol maly s nou, za co som jej velmi vdacna

perla200
autor
6. okt 2011

@smatulka ako ja keby ma netrápili výčitky tiež som spokojná, nasa finančná situácia sa zlepsila možem jej viac hračiek kupiť, možme si urobit výlet, program atd....tiež sa jej vkuse venujem ako som doma. tiež ma netrápi domácnosť vtedy ked sa venujem jej tak som len jej🙂 ona sa strasne tesí a tiež moja mamina ju dokonca odučila od plienok... je v rodine, kde ju vsetci milujú a proste venujú sa jej vkuse....čítajú, chodia na prechádzky, na ihrisko a to robí aj so mnou.... ale mam strach či ju to nejako nepoznačí že som neni pri nej myslím psychicky.... ale asi budem musieť myslieť pozitívne a nie negatívne...

smatulka
6. okt 2011

@perla200 nema ju to preco poznacit, mozno vtedy by ju to poznacilo, kebyze sa s inymi ludmi neciti dobre... ale pokial je jej dobre a je spokojna, tak jej naopak pomahas naucit sa byt s inymi ludmi, vidi rozdiely, uci sa, ze ludia su rozni a rovnake veci robia inak, vidi, ze maminka robi nieco takto, ale babka to robi inak a dedko este inak atd., takze je to pre nu urcite vyborna skusenost, akurat by ste si mali dohodnut pravidla vo vychove, aby sa nestalo, ze ta zacne v buducnosti vydierat, ze ked u babky nieco moze, preco doma nie apod., resp. musis jej ty ukazat, ze aj ked sa u babky nieco robi takto, tak doma sa to robi inak a bude to tak vzdy, lebo doma je doma a u babky je u babky, ja osobne si myslim, ze jej tymto skor psychicky pomahas ako skodis, a to hovorim z vlastnej skusenosti

perla200
autor
6. okt 2011

@smatulka si strasne zlatá a fakt si mi pomohla dakujem....ano mame skoro rovnaké názory na výchovu ale predsa starí rodičia sú starí rodičia...ale simonka je velmi bystré a dobré dieťa...ona vie čo u mna si može dovoliť a čo si može dovoliť u svojich starých rodičov... vyzerá byť stastná ale asi ja si to musím upratať v hlave...

viki2912
18. nov 2011

tiez chcem nastupit skor do prace...nemyslim,ze to dieta negativne ovplivni akurat len to,ze moze byt castejsie chore kedze bude v kolektive,aspon v nasom pripade v jasliach.

6mia6
23. nov 2011

ahojte, tiež si myslím že to negatívne dieťa neovplyvní. Syn, keď sa aklimatizoval začal chodiť do jaslí s nadšením. Myslím že im aj oveľa lepšie vedia vyplniť čas ( teda čo sa mňa týka určite) niekedy nechcel ísť ani domov. Keď začal rozprávať, hovoril o frajerkách a nových kamarátoch. Teraz už spieva pesničky, väčšinou na WC 😀 .
My sme však začali mať problémy teraz. Po zvýšení platieb za jasle tam ostalo z 25 detí len 6 alebo 7. Neviem presne lebo zoznam ktorý tam visel rok zmizol a nový tam už nikto nedal.
Takže sme sa začali každé ráno trápiť a bojovať aby sme vôbec do jaslí vyrazili. Tvrdí, že tam nechce byť. Keď sa opýtam prečo povie že lebo 😒 .Takže som sa nič nedozvedela. Je tam najstarší a mám taký pocit že sa tam nudí.
Má niekto skúsenosť s tým že by prerušil dieťaťu dochádzku do kolektívu. Silno uvažujem že ho nechám doma keďže v januári idem na materskú dovolenku. Do škôlky sme ho nedostali, keď so mnou v jednej bol a videl tam tie deti hneď sa vyzúval, že tam ostáva a posielal ma do roboty. Preto mám pocit, že je problém len v tých jasliach.

happyhappy
23. nov 2011

@6mia6 takmer urcite je problem, ze je v jasliach najstarsi. Nema uz "partakov", inspiraciu. Deti vzdy viac zaujimaju rovnako stare alebo starsie deti, na tie sa pozeraju s obdivom a taku svorku maju radi 🙂

6mia6
23. nov 2011

@happyhappy no pesne taký pocit z toho mám, ďakujem za utvrdenie, že to tak bude naozaj. Lenže vôbec neviem ako to mám riešiť.

happyhappy
23. nov 2011

@smatulka suhlasim so vsetkym, ja som si napr. polovicny uvazok pri dietati vyslovene uzivala. V praci som si vycistila hlavu, potvrdila som si, ze mam mozog a ze mi to stale mysli 😉 a zabudla na domaci stereotyp, domov som prisla pripravena hrat sa do aleluja. Ked som videla potom na ihrisku niektore tie zdecimovane matky po celom dni doma s deckom, tak som bola stastna, ze to mam tak ako to mam. S dietatom boli do 20mes. matky, potom som predlzila uvazok a slo do jasli, zrovna vo veku, kedy uz fakt oceni kolektiv a tiez tam chodi rad a s usmevom. Ja vycitky nemam, kedze si pamatam, ze ked som bola cely den doma, stracala som nadsenie do zivota a stereotyp ma ubijal, nehovoriac o strate sebavedomia, ci este nieco dospele dokazem robit 😉

happyhappy
23. nov 2011

@6mia6 no do skolky ho casom budu musiet zobrat, tak skusit najst dovtedy nejaku inu sukromnu skolku, kde bude vekovo primerany kolektiv. Do 3 rokov este prispeje UPSVAR a potom by sa uz statna skolka mala podarit... ci nie?

happyhappy
23. nov 2011

@happyhappy este dodavam, ze to zalezi fakt od cloveka. Ja by som doma nevydrzala, poznam ale baby, co su doma 5 rokov a s nadsenim, ako boli len prvy den, vyslovene si to uzivaju doma, kazdy je iny 😀

6mia6
23. nov 2011

@happyhappy no tri roky má v marci a ja neviem či na neho dostanem ten príspevok keď idem na materskú. To mi už asi neostane keď aj RP sa odhlasuje pri nástupe na materskú. Idem dnes na UPSVAR zistiť ako to teda bude.
No veď práve že ja tiež dlho doma nevydržím. Ale ani nechcem dať druhého špunta do jaslí v 6 mesiacoch.
Na súkromnú škôlku bohužial nemáme ani keď pracujem a nieto keď budem na materskej. Práve som si počítala koľko by som akože dostala podľa nového a teda činí to cca 142€ takže nič moc.
Tu ho musia zobrať až do predškolskej t.j. keď bude mať 5 rokov, inak potrebujem tlačenku lebo je tu strašný nával.
Hádam si zase zvykne byť doma. Inak to momentálne riešiť neviem. 260€ je nad naše sily.

zuzana710
14. dec 2011

mamicky, snad aspon na tomto fore najdem trodhu podpory....som uz vyse 3 roky doma s detmi (mladsi bude mat teraz 2 roky)....planovala som povodne od buduceho roka hladat si nejaku pracu v nasom meste tak na polovicny uvazok sa pomaly zapracovavat a zaroven byt aj s detmi....ale prave sa mi naskytla zaujimava pracovna ponuka, len je to uz praca na plny uvazok a este k tomu v BA (som z TT), takze kazdodenne cestovanie atd. Vsade citam len ako si treba uzit cele tri roky s dietatom, ze je to dolezite a deti su male len raz v zivote a pod....je mi to na jednej strane velmi luto ist prec od deti (inak by som mala aj dost velku pomoc od babiek, jasle, skolky v podstate vybavene mam) ale na druhej strane citim, ze by som uz mala pomaly zacat aj pracovat (lebo manzel je teraz aj bez prace a nie je taky prijem)....Myslite ze je to take sebecke k detom odist od nich alebo to zas moc prezivam ja a zbytocne nad tym rozmyslam.??? Dakujem

zuzana710
14. dec 2011

@happyhappy presne s tebou suhlasim....ja byvam v poslednom case z toho kazdodenneho stereotypu taka nervozna na deti, ze si to potom vycitam....kedze potrebujem aj navarit, pospratavat, nemam niekedy cas sa im tak venovat a vymyslat rozne kreativne hry, tak to dopadne vzdy tak ze ja si robim svoje veci a v kuse len kricim, rozzbrojujem bitky medzi nimi a som z toho uz na nervy....o starsieho skolkara sa uz nebojim ale bolo mi skor luto mladsieho ktory pojde do jasli...ale ked nad tym rozmyslam, tak i ked nebude v domacom prostredi, budu tam urcite prijemne pani ucitelky, ktore im venuju kazdu sekundu svojho casu, tvoria, vymyslaju rozne hry a samozrejme je tu hlavne kolektiv, deti, dieta sa viac rozvija.....
Mna len trosu "ubija" ako si zvykneme na novy rezim....kedze budem musiet cestovat uz skoro rano za pracou a deti bude musiet vychystat manzel, ktory je nastastie teraz doma bez prace , robi len prilezitostne v rozbiehajucej firmicke, co je vsak este minimum zatial, takze snad sa tomu vsetkemu priuci...ved musi si aj on zvyknut na novy rezim a prisposobit sa trosku,nie?

lauri
5. jan 2012

@zuzana710 ahoj, uz si sa rozhodla, ci tu pracu vezmes? 🙂 drzim palce

zuzana710
5. jan 2012

@lauri ano, ano, uz od tohto tyzdna zarezavam 🙂 Poviem ti, pocity su to strasne byt od deciek cely den prec...prvy den bol kriticky...ked som si po ceste z prace v autobuse po tme uvedomovala ze kazdy den takto budem chodit domov, az zle mi ostalo....ale zas druhy den, treti den bol uz lepsi, myslim ze to chce len zvyk...a dakujem za podporu 🙂

lauri
6. jan 2012

@zuzana710 u mna je to podobne... tento tyzden sme zacali s jaslickami a ak to pojde dobre, tak tiez pojdem do prace... Pocity su to veru vselijake, ale verim(dufam) ze to je dobre riesenie pre nas 3 🙂 A tiez momentalne riesim, kolko hodin tyzdenne pracovat.. lebo manzel ma toho tiez vela a nestihol by maleho vyzdvihovat kazdy den nacas...

maminuska
6. jan 2012

Dievčatá ja tu budem možno extrém , ja pracujem od dvoch týždňov moje najmladšej dcérky.
Najprv som pracovala do jej 6 týždňov doma, potom som postupne začala robiť výjazdy za klientami spolu s nou , lebo som ju do roka kojila. Keď som pracovala , tak som mala opatrovateľku ktorá mi ju nosila na kojenie.
Mimo byt som bola asi tak polovicu dní teda 10-12.
Takto som fungovala rok a bolo to hodne náročné, pretože manžela mám na týždňovke a mám ešte dve pubertálne deti.
Po roku som dala malu do súkromných jaslí a normálne pracujem. Musím , podnikám a inak sa nedá lebo by som prišla o všetko.

zuzana710
6. jan 2012

@lauri nas maly jaslicky zvlada nad moje ocakavania...vobec neplakava, sam vojde do triedy, uz aj obedoval....fakt sa z toho tesim ... a tiez manzel bude v januari este doma, takze v tych najhorsich zaciatkoch pomoze s detmi, tiez mam mamu aj svokru blizko a ti budu viacmenej vyzdvihovat deti zo skolky a jasli, takze kedze som v takejto situacii, nevahala som a isla skusit pracovat...inak by som dost silno pouvazovala ci ist do prace... dzim vam palce, aby ste sa zosuladili co najrychlejsie v novom rezime a malinkemu rychle adaptovanie sa v jaslickach 🙂

lauri
12. jan 2012

@zuzana710 ja tu nemam ani mamu ani svokru ☹ takze hladam nejake riesenie, aby sme sa zariadili sami...
jaslicky zatial celkom OK... uz je tam na "full time", t.j. do 15tej. Vzdy si ho vyzdvihnem vyrehotaneho, aj celkom dobre papa (vraj), aj spal. Ucky tvrdia, ze je tam velmi spokojny. Jedine tie rana, ked ho dam ucke do narucia, tak chce mamuuu... 😒 po par minutach je ale spokojny, tak to hadam bude casom lepsie...
@maminuska mas pravdu, asi budes extrem, ale zariadili ste sa podla vasich moznosti a nutnosti.. tak hadam vam to vyhovuje 🙂 chapem, ze ked podnikas, tak to nie je lahke vsetko zosuladit.. 🙂

zuzana710
12. jan 2012

@lauri verim, ze to bez pomoci rodicov musi byt tazke...ja si to ani len neviem a nechcem predstavit, vela veci by muselo byt inak ako teraz aby sme take nieco zvladali sami...potom sa nejako len zosuladit s manzelom, ze jeden z vas bude chodit skor rano do prace a druhy neskor aby zaviezol deti do skolky a ten co bude zas skor chodit z prace, bude vyzdvihovat deti 🙂
Co sa tyka jaslieciek, manzel vozieva mladsieho a tiez mava vraj taku krizu ked prichadzaju uz pred budovu jasli, vtedy to zacne "skusat" nanho a plakat, mrncat ale ked sa otvoria dvere do triedy, tak cupita uz bez placu 🙂
Drzim vam palce...zvladnete to!

lauri
12. jan 2012

@zuzana710 no ked tu rodinku nemame.. tak to proste je 🙂
a ako zvlada velky skolku? Tiez v pohode?

Tu začni písať odpoveď...

Odošli