Mamičky učiteľky

eminka7
15. jún 2013

ahojte vsetky mamicky-ucitelky 🙂 pomaly budem aj ja ucitelkou a dufam, ze coskoro aj mamickou. Mam vsak strach, ze z toho ucitelskeho platu sa nam nebude najlepsie zit...vsetci ucitelia su nespokojni,ze maju maly plat, ja ako zacinajuci ucitel bez praxe ho asi tiez nebudem mat bohvieaky, tak sa trochu obavam a rozmyslam, ci sa nepustit do cohosi ineho, mozno nieco ekonomicky zameraneho a ist inou cestou ako ucitelka...este som premyslala nad sukromnou jazykovou skolou, neviete ako je to tam s platom?

alena0305
15. jún 2013

@eminka7 Ako učiteľka na ZŠ by si mala nástupný plat cca 400 eur v čistom asi. Ak chceš robiť až po materskej - keď pôjde malé do škôlky - tak na jazykovkách sa učí poobede. Ak manžel zarába - tak pri malých deťoch je podľa mňa lepšie učiť alebo robiť niečo iné doobeda kým sú v škôlke, v škole. A kurzy sa otvárajú aj podľa záujmu - dá sa to robiť aj popri učeniu na ZŠ ale SŠ - keď je viac voľného času.

zuzanockamt
15. jún 2013

@eminka7 pridaj sa do skupiny Ucitelky na MK 🙂 ...a veru z ucitelskeho platu je o nicom, my sme traja v jednoizbaku a bohvie kedy bude cosi väcsie 🙄

natinka86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
franzziska
15. jún 2013

@eminka7 ajoj my sme estelen 2 ale v 3izbaku a v pohode sa to da aj s tym ucitelskym platom...dolezite je aby partner mal vacsi plat nez ty a da sa přitom aj dopriat si sem-tam 🙂)))

piacere
15. jún 2013

@eminka7 pokiaľ tvoj priateľ/manžel nezarába dobre, tak vás učiteľský plat neuživí žiaľ....

zuzanockamt
15. jún 2013

@natinka86 ani my ucitelky nemame prazdniny, tie maju len deti 🙂 ... my si musime cerpat dovolenku alebo NV a nemozeme vyuzit ani dobre ceny first momentov koncom juna a zaciatkom septembra ... ja tento rok udem asi len doma, lebo na letnu dovolenku nemozem vyhodit vela penazi

natinka86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natinka86
15. jún 2013

@zuzanockamt a zas chlap ucitel alebo pracujuci v skolstve aspon tych co poznam ma aj inu pracu takze ma to nieco urcite do seba

zuzanockamt
15. jún 2013

@natinka86 ja by som inu pracu popri skole a dietati nestihala

adriana1980
15. jún 2013

Ja som spokojná. Nemusím rozmýšlať, čo s deťmi cez prázdniny. A ženy vo fabrikách nezarábajú viacej a robia aj nadčasy, soboty, nedele. Viem to porovnať. Robila som aj vo fabrike , aj v škole. Je to veľký rozdiel, hlavne v tom, kolko času strávite v práci. A pri malých deťoch sa určite oplatí práca v škole 😉

eminka7
autor
15. jún 2013

@adriana1980 no vo fabrikach a tie, ktore tahaju nocne a celodenne to nemaju lepsie, ale ponuka sa mi praca aj z ekonomickej stranky, v kancelarii, 8hodin denne, vikendy a sviatky doma. tak preto tolko uvah. platovo je to vsetkop zatial o dohode a mojej neskorsej sikovnosti,takze aj to ma laka...ale na druhej strane si myslim, ze by ma bavilo ucit a odovzdavat nove info inym ludom...tak preto som trochu na vazkach,ze co dalej...premyslala som privyrabat si popri kancelarskej praci aj doucovanim alebo v jazykovke, kedze mam vystudovany angl. jazyk, ale o to by som bola menej doma 😒

eminka7
autor
15. jún 2013

@adriana1980 a ak by si mi mohla ozrejmit ako je to s tymi atestaciami...lebo z toho som zufala, ze co ma to v pripade, ze sa rozhodnem ist do skolstva, caka 😖

zuzanockamt
15. jún 2013

@eminka7 najskor musis mat prax myslim 5 rokov, potom nazbierat 60 kreditov a mozes si robit I. atestaciu a plat sa ti zdvihne zhruba o 30 eur 🙂

raza
15. jún 2013

@zuzanockamt to je také suuupeer výhodné, že ? 😀 😀 😀

@eminka7 ak manžel nepracuje ako učitel a má lepšie ohodnotenú prácu, nemáte nejaké pôžičky... prečo nie? super je to , že stíhaš (v budúcnosti) po robote navariť, vybrať dieťa zo škôlky... keď bude neskôr v škole a bude mať prázdniny, pravdepodobne budeš aj ty doma .. no a nehovorím o tom, že mňa tá práca neskutočne baví 😉

evakva
15. jún 2013

@eminka7 ja si prave robim atestacku. Nemusis mas prax 5 rokov, staci len rok (tzv. adaptacne). Potom bud nazbieras 30 kreditov a ides na pripravne atestacne vzdelavanie alebo nazbieras 60 kreditov a pises atestacku. Atestacka ta posuva do vyssej platovej triedy. Ako zacinajuci ucitel si v 9. tirede. Po roku (po tom adaptacnom - ukoncuje sa otvorenou hodinou pred riaditelom a este par ucitelmi) postupis do 10. triedy. Este je 11. a 12. trieda, do ktorych sa dostanes cez prvu a druhu kvalifikacnu skusku. Plus za kazdy rok sa ti dviha plat o par eur (za oducene roky). Pozri si tuto stranku, tu su platove tarify v hrubom (ta prva tabulka) - http://www.ozpsav.sk/sk/Aktuality/Oznamy/Platov...

eminka7
autor
15. jún 2013

@evakva a tie kredity ti za co davaju? a atestaciu robis z coho? da sa to zvladnut? 🙂

@raza no manzel zaraba cca 600€, v slabsich mesiacoch len okolo 450 😒 a chceme stavať nejaky ten domcek, takze nielen nejak vyzit, ale zariadit si poriadne byvanie a nezivorit ☹

zuzkat1
15. jún 2013

@eminka7 teraz ked mam dieta vidim vyhody ucitelovania... Vela prazdnin a skoro koncis mas kopec casu na dieta... Kamoska v cestovke zarobi tiez 500 v cistom a robi do 6tej do vecera...na maleho ma cas len cez vikend a cez prazdniny problem kam ho da... Plat o nicom ale pri dietati by som nemenila...

astika
15. jún 2013

pridávam sa do diskusie 🙂 môžem porovnávať, som učiteľka s 18r. praxou, lebo som začala učiť už počas VŠ; mám 1.kvalifikačnú, štátnicu z jazyka, niekoľko ocenení, kredity, ale už mám školstva plné zuby; každý vidí len prázdniny, kedy si ja musím čerpať dovolenku, inokedy mi ju vedenie nedá; manžel je taktiež vyštudovaný učiteľ, ale žiaľ, kvôli platu robí v inej sfére, ale nezarába ktovieako, meisac čo mesiac je to o hubu, to sa ľudkovia nedá 😠 To je bieda! Rada pracujem s deťmi, ale neskutočne ma vyčerpávajú rodičia, každý vie, ako učiť- na toto treba byť pripravený, deti sa dajú zvládnuť, ale rodičia, to je iná káva. Ja už uvažujem inak, chcem ísť preč, deti idú na 2.stupeň,tak snáď by sme to zvládli. Inak, učila som aj po večeroch v jazykovke, ale to bolo o ničom, to sa teraz moc neoplatí, celé dni od rána do večera som bola preč, deti to neznášali dobre, a tak som to nechala. Na druhej strane to bolo úplne niečo iné, to si viem predstaviť robiť stále. Len nikto mi nezaručí, že i v drhom polroku sa kurz otvorí, preto je istejšie doma doučovať a prašule sú čistá ruka.Toť moja verzia.

tortelinka
15. jún 2013

aj ja sa pridávam, po 6. rokoch som doma na MD..učila som na druhom stupni a gymnáziu

bonaquaba
15. jún 2013

ahojte babule,pridavam sa do klubu,po troch rokoch od septembra nastujpujem spat,tak uvidim co to da,ale velmi sa netesim,akurat,ze cez prazdniny nebudem musiet riesit kde dam deti,a ako to pisete dnes su rodicia nezvladnutelni,lebo brania vo velkom deti,

janinah
15. jún 2013

učiteľky,klobúk dolu 😉 bola som len týždeň s deťmi a učiteľkami v škole v prírodeako zdravotník a stačilo mi 😉 akože deti šikovné,múdre,ale straaaašne živé....a tiež vám nezávidím tých rodičov,z niektorých rodičovských reakcií /a to sa o nich málo dozviem/ sa mi rozum zastavuje..dcéra študuje učiteľstvo,už teraz mi je jasné,že ju musím "dobre vydať",aby vyžili 😉

evakva
15. jún 2013

@eminka7 Kredity som zbierala cez metodicke centrum http://www.mpc-edu.sk/. Vacsinou ide to totalne blbiny (cest vynimkam). A atestacka je nieco ako bakalarka alebo diplomka. Takze zvladnut sa da. Ja teraz cakam, ako mi ju posudia.
Mna ucenie bavi, ale pristup deciek a rodicov ma odradza. Ja zarabam po 5 rokoch 500 euro v cistom a to mam cca 30 eur za kredity. Ak by mi muz nepriniesol domov 900eur, neucila by som. Okrem toho doma doucujem matematiku.

eminka7
autor
15. jún 2013

uuuuf no pomaly ma odradzate od ucitelstva 😒

martinella1
15. jún 2013

@eminka7 ale nie, neber to tak drasticky.....ja tiež učím a som aj maminou, no a teraz čakáme druhé miminko. Ja sa nebudem sťažovať na učiteľstvo, aj keď niekedy je to dosť ťažké, náročné a mám neskutočné nervy....ide o nádherné povolanie. Čo sa týka platu, je to naozaj o ničom, teda základný plat nie je nič moc. Ale každý učiteľ má aj príplatky - triednictvo, záujmový útvar, kreditné príplatky, kvalifikačné skúšky, či príplatky za vedenie MZ, či PK.....je to podľa zamestnávateľa, takže niekedy sa plat vie pekne vyšplhať. A teraz je moderné, že školy sú v rôznych projektoch a aj za to sú príplatky. No a v neposlednom rade, je skvelé, keď máš voľno vtedy, kedy aj deti, uvidíš, ako to oceníš, keď raz budeš maminou....takže všetko má aj výhody aj nevýhody.....

eminka7
autor
16. jún 2013

@martinella1 tak ak ina praca,co sa mi ponuka, je psychicky narocnejsia, takze v tomto smere je to asi jedno...len ten plat mi je velkym strasiakom 😀 rada by som si raz rocne dopriala dovolenku s rodinou a mala pekne byvanie a nei sa cely zivot obmedzovala...

martinella1
16. jún 2013

@eminka7 No neviem, neviem, ale my chodíme každý rok na dovolenku a neobmedzujeme sa, teda nepozeráme len na najlacnejšie alternatívy. A keďže máme dieťa, tak chodíme letecky a to je vždy drahšie ako autom či busom. No a poviem ti, že sú ľudia, čo zarábajú omnoho viac, ale z peňazí sa nedokážu tešiť. No nám to úplne stačí na to, aby sme šli na dovolenku a dokázali si aj vždy niečo kúpiť....a teraz v zime sme dokončili dom, takže sme popritom dokázali aj ušetriť na stavbu....a poviem ti, hypotéku, ani žiadne pôžičky sme nebrali.....ale dalo sa to pomaličky z platu....

zuzanockamt
16. jún 2013

@martinella1 manzel zarobi priblizne tolko co ty? ... som z ucitelskej rodiny, rodicia stavali dom z platov + pozicky, inak by sa nedalo ... obaja su ucitelia, zili sme stale na dlh, od vyplaty po vyplatu, na ziadnej dovolenke sme nikdy neboli a uz vobec nie letecky, takze, ak muz zarobi tolko co ty, tak sa to takto ruzovo ako pises neda

macamac
16. jún 2013

nečítala som všetko, ale tu jej môj príklad
mňa moja práca baví......a robím ju v prvom rade pre to- nie pre financie
ja som pred 14 rokmi začínala s 5000 Sk v čistom 😅
rokmi sa to zlepšilo - ale všetko aj niekoľkonásobne zdraželo, takže si myslím,že je to dosť rovnaké, ak nie horšie
pri takom plate tvojho muža a vašej túžbe po domčeku by som učiť nešla...lebo to vám ani hypo bohvieaká nevyjde, teda vychádzam z toho, že nenašetríte na dom
( ono hypo ak aj vyjde, lebo nám vyšla, že môžme brať veľa - treba myslieť, že splácať treba, pribudli deti a aj žiť treba 😉 )

mnohé tu píšu, že aj ten čas je lepší, ako inde
predpokladám,že myslia pracovný čas
toto si over na konkrétnej škole, kam by si šla
lebo tam,kde ja učím,je bežný prac. čas do 15.00 h a viac - podľa porady, krúžkov a iných aktivít v škole ( občas,ak je akcia poriadaná školou aj sobotu, deň matiek nedeľa...)
kauza"prázdniny"
x-tý krát píšem-riadna dovolenka, náhradné voľno, resp. neplatené voľno -ako to komu vyjde
síce máme o pár dní viac dovolenky, ako bežný smrteľník, ale treba prerátať počet dní prázdnin+ ak ochorieš, riešiš to dovolenkou, lebo by si mala mizerný plat
ono to leto voľna mnohých láka,ale po rokoch ver,že byť celé leto doma je riadna ponorka 😅 😀
deti na nervy,že majú mamu za zadkom...a ja už tiež mám toho dosť...hlavne teda,ak sa nechodí po dovolenkách

to zvýšenie kvalifikácie rátaj navýšenie platu 30 eur v hrubom
kredity získavaš na školeniach, na ktoré ale nie každý zamestnávateľ ti dovolí behať celý rok-treba zistiť na konkrétnom pracovisku (inak chodíš na dovolenku a krásne sa ti míňa)
ja momentálne ukončujem vzdelávanie za 15 kreditov, za ktoré som si zaplatila 50 eur a trvá 50 hodín + na konci každého vzdelávania odovzdávaš prácu a si preskúšaná z danej témy
taktiež ma čaká práca na 2. atestáciu, tam ti stačí 30 kreditov+chodiť na školenia ( alebo 60 kreditov bez školenia a píšeš prácu)+odovzdať 50-60 stranovú prácu+skúška
každé akreditačné vzdelávanie je za rôzny počet kreditov ( za 7, 8, 12,15,20...)

ak miluješ prácu s deťmi, neriešiš nič 😉 pokiaľ ale vyžijete slušne z platu muža+tvojho a raz určite ako učiteľka budeš chcieť aj slušné vzdelanie, krúžky...pre svoje deti a aj to stojí peniaze

ja,ak by som bola jazykárka a chcela by som ísť stavať a vychádzam z vášho príjmu, hľadám uplatnenie v nejakej firme s lepším platom a privyrábam si doučovaním
lebo jazyky sú v kurze 🙂
alebo si tvoj muž nájde lepší job 😉 🙂
držím palce 🙂

macamac
16. jún 2013

@zuzanockamt ona nepísala, že jej muž zarába približne ako ona
bo to by som chcela aj ja recept, ako by sa dalo z 1000 eur čistého postaviť dom-aj keď pomaličky-neviem, čo pod týmto pojmom mám chápať + si aj užívať letecké dovolenky....
no to asi bude o inom plate manžela, nič v zlom 😉 🙂
ja doprajem každému 🙂
@martinella1

macamac
16. jún 2013

@eminka7 ešte upresním-my sme dom stavali, ale určite nie za hotové 😉
našetriť by sme našetrili možno-ale stavali až na dôchodku 😀 😀 😉
takže hypo, klasika dnešnej doby 😉 🙂