Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Manžel ukončil pracovný pomer po 15tich rokoch na dohodu

hanka1978
8. apr 2015

Baby,vedeli by ste mi niečo poradiť?Manžel mal ukončenie prac.pomeru po cca 15 tich rokoch na dohodu,má dostať nejaké to odstupné za nejaké mesiace,a zaujímalo by ma,že či je to pravda že za tie mesiace nedostane podporu,len ho budú evidovať. Ďakujeeeeem

babetka78
8. apr 2015

Ak je ukončenie prac. pomeru dohodou bez udania dôvodu, alebo z organizačných dôvodov, dostane normálne podporu počas 6 mesiacov aj v prípade ak mu patrí odstupné.

lubiduch
8. apr 2015

@babetka78 nie som si 100% ista ci sa toto zakonmi nemenilo nejak v poslednych rokoch.

@hanka1978 najlepsie zavolat na UPSVaR a tam povedia ako to je.

hanka1978
autor
8. apr 2015

@babetka78 má tam napísané že dúvodom je rozhodnutie zamestnávateľa o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce v zmysle paragrafu 63 odst.1 písm.b zákonníka práce,ktoré bolo prerokované s odborovou organizáciou dňa 25.03.15

hanka1978
autor
8. apr 2015

@lubiduch on tam bol 7.4.15 ale zaniesol len to ukončenie,lebo ešte mu neposlali zápočet a vôbec sa nato nepýtal,lebo s tým automaticky počítal,že má nato nárok,no moja kol. z práce ma presviedčala o opaku,že nedostane nič. :( Ja neviem...

lubiduch
8. apr 2015

@hanka1978 podla mna to je presne ta zmena co bola tak co ja viem 2 roky dozadu....ale 100% ista som si nie, len sa mi to mari (vtedy aj tak nejak znizovali vysku tej davky v nezamestnanosti).
Normalne tam zavolaj, ja co som riesila veci s UPSVaR tak mi aj telefonicky celkom milo odpovedai, sice ine oddelenie, ale boli celkom ochotni.

ak nepochodis, tak zavolaj na soc poistovnu, oni u vacsinou dobre informovani, ze ako sa maju v tom obdobi odvadzat odvody ak ma aj odstupne a pod a mozno ta navedu na spravne riesenie🙂

gapa
8. apr 2015

@hanka1978 podla toho, čo píšeš, že má uvedené, sú to organizačné dôvody, tj zo zákona má nárok na odstupné, ak nemajú v kolektívnej zmluve alebo prac.zmluve uvedené inak, tak zo Zákonníka práce 3mesačné
vid: http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-0...
§ 76
Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
-------------------------------------
To, že dostane odstupné nemá vplyv na poberanie na dobu poberania podpory (len ak by mu ju vyplatili počas evidovania na UP, tj. nie s poslednou výplatou, tak myslím by ho kvôli príjmu prevyšujúcemu tých cca 148eur počas evidovania vyradia - niečo také sa mi zdá, no treba overiť), bude ju poberať 6mesiacov, ak teda skôr nebude vyradený z dôvodu napr. že si našiel prácu. Ak by si aj našiel prácu napr. po mesiaci dvoch na up,ak nastúpi do práce, no skončí v práci do 2rokov od nástupu, tak má nárok na zvyšnú dobu podpory v rovnakej výške (tj. ak poberal mesiac, tak ešte 5mesiacov, ak poberal 2mesiace, tak ešte 4mesiace). Ak by poberal podporu najmenej 3mesiace, tak po vyradení môže požiadať o preplatenie polovice zo zvyšku nevyčerpanej podpory, no potom bude mať nárok na dalšiu až po minimálne 2rokoch trvania poistenia v nezam.(prac.pomeru).

hanka1978
autor
8. apr 2015

dik

hanka1978
autor
8. apr 2015

@gapa dostane to teraz 10-teho aj odstupné aj výplatu naraz. :(

gapa
8. apr 2015

@hanka1978 a tu si to môžeš aj overiť a spýtať sa cez ich formulár priamo na ústredí soc.poistovne, čo sa týka odstupného a jeho vyplvnu na dobu poberania podpory (dávku v nezam. vypláca soc.poistovna, nie upsvar) a budeš to mať aj čierne na bielom od nich
http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s

gapa
8. apr 2015

@hanka1978 to je ok, to je výplata za predch.mesiac.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli