Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Maródka a výpoveď

janeri151
20. apr 2016

Mám výpovednú lehotu 2 mesiace .Môžem ísť na Pn alebo Očerku bez toho aby sa mi predĺžila výpovedná lehota?

gabrielasofia
20. apr 2016

prednedávnom som sa o toto zaujímala.. a dočítala som sa, že ak dáš výpoveď ty ako zamestnanec, tak ti pn-ka počas výpovednej lehoty nepredlžuje výpovednú lehotu.
ak ti dá výpoveď zamestnávateľ a ty ochorieš počas výpovednej, môžeš požiadať o predlženie výpovednej lehoty o dobu, ktorú si strávila na pn.
tak nejak by to malo byť.. hádam odpovie ešte niekto znalejší ZP 🙂

stastnablcha
20. apr 2016

pokojne chod na PN a vypovedna doba pokracuje veselo dalej bez predlzenia.
@gabrielasofia niesom si ista či je mozne predlzit vypovednu dobu.

gabrielasofia
21. apr 2016

@stastnablcha to som sa dočítala 🙂 ale len v prípade ak ti výpoved dá zamestnávatel a ak ochorieš, môžeš požiadať o predlženie, ale to neznamená že ti to umožní.. takže veselo na PN 🙂

janeri151
autor
21. apr 2016

dakujem za rady.Ja som dala sama výpoved a kedže tam je dusno tak by som rada ostala doma bez následkov. 😝 😝 😝

stastnablcha
22. apr 2016

@gabrielasofia a vies prosm Ta aj kde na to je opora v zákone?

gabrielasofia
25. apr 2016

@stastnablcha nie, to netuším, ja som našla len nejaký článok...

simca06022011
25. apr 2016

Vypovedna doba plynie aj pocas PN/OCR. Myslim, ze vynimka by mohla byt max. ak by bola PN sposobena pracovnym urazom.. neviem, musela by som sa presne na to zamerat. Ale zakonik prace je kratky a paragrafy ohladom vypovede tiez, takze skus precitat.
@stastnablcha

stastnablcha
26. apr 2016

@simca06022011 pracovny uraz, ktory si zamestnanec nezavinil sám a nehrali tam rolu maličkosti ako alkohol alebo omamné látky, to je nieco úplne iné.. len ma zarazilo, ze neviem nic o tom, ze by pocas normalnej PN sa predlzovala výpove...

alenah31
26. apr 2016

@stastnablcha §64 odst. 2:
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Je kopa článkov kde je toto vysvetľované - ako to vlastne chápať s tým predĺžením výp. lehoty, my sme mali pri cca 600 zamestnancoch také prípady len štyri.

stastnablcha
27. apr 2016

@alenah31 ahoj.. dakujem
len asi som to pochopila zle v prvom príspevku, lebo mi z toho vyšlo ze stravis PN 2 meiace a potom veselo ešte mas 2 mesiace vypovednej doby, ktoru si mozes odpracovat🙂

Tu začni písať odpoveď...

Odošli